Piano Day 2019 - Podwójne święto w Poznaniu

Piano Day 2019 - Podwójne święto w Poznaniu

20 marca 2019, 10:00

Nie jeden, lecz dwa dni potrwa w tym roku świętowanie Piano Day w Poznaniu. Międzynarodowy dzień fortepianu do stolicy Wielkopolski zawita już po raz trzeci. Tym razem usłyszymy pięciu pianistów, których korzenie sięgają nie tylko muzyki klasycznej, ale i jazzu, bluesa, rocka, indie-popu, a nawet… techno.

Koncertowy fortepian ma 88 klawiszy. Stąd wybór 88. dnia roku na Piano Day. Hasło, by uhonorować ten niezwykły instrument specjalnym świętem rzucił w 2015 roku kompozytor i pianista Nils Frahm. Skromna z początku akcja zaczęła rozrastać się o kolejne wydarzenia i szybko przybrała ogólnoświatowe rozmiary. W ubiegłym roku Piano Day dotarł już do 90 miast Europy, Azji, Afryki, Ameryki i Nowej Zelandii. Poznań był, obok Warszawy i Krakowa, pierwszym miastem w Polsce, które włączyło się w akcję, a lokalnym pomysłodawcą imprezy był pianista i kompozytor Michał Kmieciak.

 

Piano kids

Tegoroczny Piano Day rozpoczną warsztaty dla dzieci, które odbędą się o godz. 16 w Scenie na Piętrze. Poprowadzi je Adam Brzozowski, ceniony kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, pianista i DJ, w przeszłości związany z zespołem Snowman. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Estrady Poznańskiej – przy ul. Masztalarskiej 8 i w serwisie Bilety24.pl.

 

Własne kompozycje i hołd dla Komedy

Główny koncert Piano Day 2019 odbędzie się w Starym Browarze. Niecodzienną atmosferę zagwarantują nie tylko unikalne wnętrza Słodowni+1, ale i przede wszystkim kompozycje znakomitych artystów. Będą to w tym roku Michał Kmieciak, Wojtek Szczepanik, Ivan Muela, M. Szczwany i Szymon Siwierski. Zagrają oni nie tylko własne utwory, ale i oddadzą muzyczny hołd wybitnemu poznańskiemu pianiście i kompozytorowi Krzysztofowi Komedzie. Koncert przypadnie niemal dokładnie w 50 rocznicę śmierci tego znakomitego artysty. Wstęp na koncert, który rozpocznie się 29 marca o godz. 19.30 będzie wolny. Bezpośrednio przed wydarzeniem odbędzie się natomiast wystawa najlepszych okładek płytowych Konkursu 30/30 (godz. 18, Galeria na Dziedzińcu).

 

Taperzy nad Wartą

Dogrywkę Piano Day ubarwi klasyka kina i zapomniany już nieco fach taperów. Muzyka do legendarnego filmu Fritza Langa „Zmęczona śmierć” powstawać będzie w Klubokawiarni Meskalina, a za poszczególne części filmu odpowiadać będą Michał Kmieciak, Ivan Muela, Szymon Siwierski i M. Szczwany, którzy zilustrują i wzmocnią obraz dźwiękami pianina. Projekcja, która już nigdy się nie powtórzy rozpocznie się 30 marca o godz. 19.

 

[img:1]

ARTYŚCI  

 

Michał Kmieciak

Artysta jest jednym z pierwszych polskich reprezentantów nurtu contemporary classical. Specjalizuje się w melancholijnej, pełnej emocji muzyce okraszonej zdumiewającymi harmoniami. Jego debiutancki solowy album „Love Lost” ukazał się w 2016 roku, a wydanie tej płyty zaowocowało występami na najważniejszych festiwalach showcase’owych – Spring Break w Poznaniu i Seazone w Sopocie. Ze swoją sekcją smyczkową występował też na festiwalach filmowych oraz w klubach i instytucjach kultury w całej Polsce. Zanim poświęcił się bez reszty brzmieniom fortepianu, flirtował z indie-popem jako lider zespołu Hello Mark. Z okazji Piano Day wykona premierowy, solowy materiał.

 

Wojtek Szczepanik

Pasję kompozytorską łączy ze studiami architektonicznymi. Zrozumienie dla przestrzeni i dźwięku jest dobrze słyszalne w jego utworach. Do muzyki podchodzi z intuicyjną refleksją, rzadko spotykaną u tak młodych artystów. Jego ostatni album „Instinct” nagrany został w drewnianym kościele, wydany został przez szwedzką wytwórnię 1631 Recordings. Wydanie płyty zwieńczone zostało długą serią koncertów i występem na Open’er Festival 2018. Choć nie stroni od syntezatorów i elektroniki, skupia się dziś na intymnym brzmieniu fortepianu. W przeszłości instrumenty elektroniczne pełniły w jego twórczości znacznie ważniejszą rolę - pochodzący z Tczewa muzyk wiele weekendów spędził w najlepszych berlińskich klubach techno.

 

Ivan Muela

Mieszkający w Londynie młody multiinstrumentalista i kompozytor. Jego muzyka opiera się na ciepłych brzmieniach fortepianu, smyków i abstrakcyjnych, odrealnionych dźwiękach układających się w fascynujące tekstury. W 2015 artysta opublikował album „59:54” nagrany w ciągu godziny. Kilka miesięcy później amerykańska wytwórnia Fluttery Records wydała jego najbardziej ambitną prasę: „Unsound”. Ivan Muela w dorobku ma także EPkę „Glow” z ambientowymi dźwiękami pochodzącymi z fortepianu.

 

M. Szczwany

Poznańska pianistka rockowa wykonująca również jazz, blues, muzykę rozrywkową i klasyczną. Znana zarówno z występów solowych, jak i z działalności zespołowej (M. Szczwany Trio, Sharp Eleven) oraz sesyjnej. W 2019 roku nagrała solowa płytę Västerås" inspirowaną twórczością Esbjörn Svensson Trio, Animals as Leaders i Hiromi Uehara. Pracuje również jako ceniony aranżer i kompozytor, akompaniator solistów oraz lider muzyczny zespołów.

 

Szymon Siwierski

Pianista, klarnecista i kompozytor. Mimo młodego wieku współpracował już z wieloma świetnymi artystami. Obecnie komponuje muzykę do filmów i spektakli teatralnych. Występuje w czterech projektach: Swiernalis, MIST, AImo i Nova Energia. Na początku roku związał się z wytwórnią Broda Records, nakładem której wkrótce światło dziennie ujrzy jego debiutancki solowy album. Jak sam określa swoją muzykę, jest ona połączeniem przestrzeni i ciszy. Można w niej dostrzec elementy ambientu, jazzu i muzyki klasycznej.

 

Program

 
  • 29.03 godz. 16 - PIANO KIDS - Scena na Piętrze (bilety: 10 zł)
  • 29.03 godz. 18 - WERNISAŻ WYSTAWY KONKURSU 30/30 - Stary Browar, Galeria na Dziedzińcu (wstęp wolny)
  • 29.03 godz. 19.30 - KONCERT PIANO DAY + KOMEDA TRIBUTE - Stary Browar, Słodownia+1 (wstęp wolny)
  • 30.03 godz. 19 - TAPERZY NAD WARTĄ - pokaz filmowy z muzyką na żywo - Meskalina (wstęp wolny)

 

więcej: pianoday.pl
Arturia AstroLab - awangardowa klawiatura sceniczna
Więcej wiadomości