Test systemów gramofonowych Shure M44-7 i Shure M 44G

3 lutego 2014 Tagi: system, technics, stanton, gramofon, headshell
Autor testu: radek-cyman-zdjecie Radek Cyman
Produkt: Shure M44-7Shure M 44G
Cena: 269 zł
Dostarczył: Polsound sp. z o.o

W dobie powszechnej cyfryzacji, która ogarnęła świat DJ’ski są tacy, którzy skutecznie opierają się plikom mp3 lub wszelkim pomysłom na przepuszczenie ich przez klubowe nagłośnienie. Niektórzy twierdzą, że analogowe brzmienie czarnych płyt odeszło w zapomnienie. Nic bardziej mylnego, a dowodem na to jest całe zatrzęsienie DJ’ów grających techno (najwięksi jak zwykle stacjonują za naszą zachodnią granicą), producentów wydających muzykę jedynie na woskowych płytach czy firm produkujących gramofony, igły i wkładki.

Shure, bo o jego produktach będzie mowa w tym teście, cały czas w swojej ofercie posiada genialne i bardzo popularne systemy gramofonowe. 3 z nich mamy okazję dla Was sprawdzić. Pierwszy test to porównanie niemalże bliźniaczych systemów Shure M44-7 i Shure M 44G. Drugi, któremu poświęciliśmy osobny teskt - Shure Whitelabel już niedługo na łamach naszego portalu.

 

Brzmienie

Główną różnicą na jaką wskazuje Shure pomiędzy tymi dwoma systemami jest brzmienie. Przy pierwszym odsłuchu, poza różnicą w wydobyciu głośności (która w rzeczywistości nie była aż tak znacząca jak sugerowałaby to różnica w ilości napięcia w obu systemach) wyszło na to, że wysokie dźwięki w przypadku M44-7 były znacznie bardziej drażniące dla ucha niż te przy M44G.

Podczas gdy M44G jest dość wyważony w kwestii pasma przenoszenia, M44-7 wytwarza wysokie brzmienia, które niemalże powodują pękanie bębenków. Bas brzmi w obu niemal identycznie. Jest ciepły i dość przytłumiony, jedynie przy M44G schodzi nieco niżej.

[lupa:3]

Bazując na testach polegających jedynie na samym odsłuchu, M44G wypada lepiej, między innymi dzięki takim szczegółom jak bardziej naturalne i precyzyjne brzmienie instrumentów (choć tu różnice nie były tak znaczące). M44G to dobry wybór do miksowania jak i skreczowania… w domu. Głównie ze względu na cichsze wysokie częstotliwości, które zdecydowanie trzeba za pomocą miksera podkręcić.  A jak wiadomo, w klubie czasami jest ciężko nad tym wszystkim zapanować ze względu na alkohol [heheszki ;)] czy kiepski odsłuch. M44-7 natomiast przenosi w miarę równo całe spektrum częstotliwości i problem zanika.


Nacisk

Shure M44-7 i  Shure M44G mają dość niskie siły nacisku w porównaniu z przeciętnymi DJ-skimi igłami. Różnica w wymaganej wadze pomiędzy nimi jest jednak na tyle duża, by ją w teście uwzględnić. Według moich obserwacji Shure M44-7 prowadzi się najlepiej między 2,5 a 3,5 grama i naprawdę zaczyna gubić się przy 4 gramach. M44G natomiast najlepiej trzymała się między 1,25 a 1,75 grama. Przy ustawieniu większego ciężaru M44G zwykle osiągała najniższy poziom z dużą łatwością, co sugeruje poświęcenie jej nieco więcej czasu na ustawienie igły, ponieważ ma mniejszą tolerancję na źle ustawiony nacisk.

Te różnice mogą wydawać się nieistotne do czasu, aż nie będziemy się przejmować naciskiem. Z drugiej strony dodatkowa waga użyta przy M44-7 nie jest na tyle duża, żeby szczególnie martwić się o uszkodzenie płyt. Na dodatek M44-7 potrzebowała jakby nieco mniej czasu na wdrożenie się, przed osiągnięciem najlepszego brzmienia – przynajmniej przy moich płytach.

 [lupa:1]

[lupa:2]  

Trakcja

Jeśli chodzi o to, która z igieł ma lepszą trakcję, a zapewnie problem ten nurtuje większość czytających tę recenzję osób, nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ różnice w tej kwestii są zbyt małe, o ile w ogóle są. Odpowiednio nastawiona M44G ma niemal identyczną przyczepność jak M44-7. Wykorzystując zarówno ramię proste jak i w kształcie litery „S“, różnice były niezauważalne.

Jest jednak pewien haczyk jeśli chodzi o ustawienia systemu do skreczu i zwykłego miksowania, przez mocno ograniczony czas na przygotowanie sprzętu. Często kilka minut nie wystarczy na dokładne ustawienie igieł. W takich przypadkach M44-7 jest o wiele bezpieczniejszym wyborem, ponieważ nawet niewyważona trzyma się całkiem nieźle, a także zachowuje się lepiej przy wyższej wadze. W przeciwieństwie do M44G, która źle wypada przy dodatkowym nacisku i dość szybko opada. Jeśli jednak mamy wystarczająco dużo czasu na dokładne przygotowanie sprzętu, obie igły powinny wystarczająco zaspokoić nasze potrzeby.

 

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na dobrej przyczepności igły oraz zamierzasz korzystać z niej jedynie w sypialni, obie igły będą niezawodne. Jeśli jednak wymagasz od niej nieco więcej niż dokładnego przylegania do rowka płyty winylowej, tu zaczynają się pewne wątpliwości w wyborze właściwego sprzętu, gdyż oba modele posiadają pewne zakresy, w których przewyższają się nawzajem.

M44-7 jest lepszym wyborem dla osoby, która dużo skreczuje, ponieważ gdy już zaznajomimy się z zakresem ustawień wysokości czy ciężaru, jakie najbardziej odpowiadają igle, ciężko jest później niewłaściwie ją zamontować. Dodatkowym atutem tej igły dla DJ'ów grających z DVS jest mocniejszy sygnał, co pozwoli sprawniej panować nad skreczem jak i miksem.

Z drugiej strony M44G jest lepszym wyborem dla kogoś, kto miksuje i gra dużo starszych i unikalnych płyt, co wiąże się z wyjątkową troską o stan swoich winyli. Ponadto warto zapamiętać, że same igły są wymienne i w razie potrzeby można z rękawa wyciągnąć siostrzany model na czarną godzinę!

Nieważne który model wybierzesz i tak JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ.
Ocena końcowa:

 

Ps.: 

Na koniec krótkie porównanie dla tych, którzy niespecjalnie lubią czytać długie wywody:

Shure M44-7:

  • brzmi ostrzej w stosunku do M44G
  • mocniejszy sygnał w stosunku do M44G
  • wykorzystuje większy nacisk
  • może być ustawiona nieprawidłowo, a i tak nadal utrzymuje się na płycie


Shure M44G:

  • brzmi cieplej (będzie lepszym wyborem do domu)
  • trzyma się dobrze przy mniejszym ustawieniu nacisku, przez co jest bardziej wrażliwa na ustawienie nacisku
  • trzyma się płyty tak samo jak M44-7, o ile jest ustawiona prawidłowo

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Do testów dostarczył:
Polsound sp. z o.o Polsound sp. z o.o Tel: +48 22 2041 100 www.polsound.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy sprzętu dj

Mikser DJ Allen & Heath Xone:96

Mikser DJ Allen & Heath Xone:96

Xone:96 to następca kultowego, produkowanego od 2000 roku Xone:92. Poprzednik wyznaczył standardy jakościowe i technologiczne na lata. Jako jedyny potrafił...

Produkt: Xone:96
Cena: 7.500 zł
Adam Cyzman DJ
Kontroler Midi Fighter 3D

Kontroler Midi Fighter 3D

Ocena:

Midi Fightery to urządzenia, które powstały na skutek nieco szalonego pomysłu - aby sterowanie znane z automatów do gier zaimplementować do kontrolerów...

Produkt: Midi Fighter 3D
Cena: 1.100 zł
Adam Cyzman DJ
Kontroler DJ Mixars Quattro

Kontroler DJ Mixars Quattro

Quattro to zaprezentowany pod koniec 2017, a dostępny od 2018 roku, 4-kanałowy mikser włoskiej marki Mixars. Producent ten znany jest głównie z udanego...

Produkt: Quattro
Cena: 5.000 zł
Adam Cyzman DJ
Kontroler Pioneer DJ DDJ-SR2

Kontroler Pioneer DJ DDJ-SR2

Na następcę DDJ-SR Pioneer kazał czekać dość długo, ale było warto, bowiem nowy model poprawia minusy poprzednika, dodając przy tym kilka nowości. DDJ-SR2 to 2-kanałowy kontroler przeznaczony do współpracy z Serato DJ...

Produkt: DDJ-SR2
Cena: 3.000 zł
Adam Cyzman DJ
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz