NAMM'18: Ibanez i ocean nowości [VIDEO]

5 marca 2018 / 10:00

Jak co roku - wszyscy gitarzyści z niecierpliwością czekali na najnowsze instrumenty Ibaneza, których premiery zawsze odbijają się szerokim echem na całym gitarowym świecie. Trzeba przyznać, że tegoroczna lista nowości Ibaneza przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Zresztą - zobaczcie sami!

 

Nowa seria Ibanez AZ

Pierwszym punktem programu była nowa seria AZ, która oferuje szereg unikalnych cech.Mamy tu specjalne klucze Gotoh H.A.P, jednoczęściowy, piękny, opiekany klonowy gryf. Korpus z olchy i nowe przystawki Seymour Duncan Hyperion. Wykorzystano tu również nowo opracowany system przełączania, zwany dyna-MIX. Posiada dodatkowy przełącznik dający więcej możliwości i w sumie oferujący 10 różnych ustawień brzmieniowych.

 [img:1]

 [img:2]

W serii AZ wykorzystano również nowy mostek Gotoh T1802, specjalnie opracowany wspólnie przez Gotoh i Ibaneza. Jest szczególny, jako że charakteryzuje się rozstawieniem strun 10.5 mm, nieco węższym niż w większości gitar, ułatwiającym korzystanie z zaawansowanych technik gry. Gitary te będą dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, w tym Trans Aqua Blue z klonową nakładką oraz piękny matowy Tri-Fade Burst Flat, czy Ice Blue Metallic dla modeli z dwoma humbuckerami i HSS Prestige.

 [img:3]

 [img:4]

Ibanez AZ Premium Line

Zaprezentowano też nowości z serii AZ Premium Line. Są to gitary z drewna lipowego, oferujące przez to inne brzmienie: nieco łagodniejsze, bardziej zaokrąglone rock'n'rollowe. Obecne są tu przystawki Seymour Duncan Hyperion oraz mostek Gotoh z jedną różnicą: siodełka są tutaj stalowe, nie tytanowe, jak w wersjach japońskich. Dostępne są różne kolory, jak Blue Iceberg Gradiation, stylowy Brown Topaz Burst, piękny Tequila Sunrise Gradiation, czy wreszcie bardziej subtelny Deep Espresso Burst, wyjątkowo elegancki.

 [img:6]

 [img:8]

 [img:9]

Ibanez AZ Signatures - Tom Quayle & Martin Miller

Kolejna nowość na 2018 to dwie sygnatury w serii AZ, a w tym TQM Tom Quayle, niesamowity instrument z płytą wierzchnią z drewna albicji saman (monkeypod), w wielu cechach zbliżony do modeli Prestige AZ, jednak płyta wierzchnia ze specjalnego drewna modyfikuje nieco brzmienie, idealne do shreddingu, gry fusion itd. Instrument składa się z olchowego korpusu i gryfu z opiekanego klonu.

 [img:10]

Druga sygnatura to model Martina Millera: pierwszy w historii niemiecki gitarzysta ze swoim własnym, dostępnym na całym świecie modelem Ibanez. To piękny model AZ o unikalnej kombinacji drewna: posiada top z klonu płomienistego, mahoniowy korpus, specjalny profil gryfu Martina Millera, przystawki Hyperion. To piękne uzupełnienie oferty AZ: wyjątkowo brzmi i praktycznie gra za ciebie.

 [img:11]

 [img:13]

Nowa odsłona serii Ibanez RG

Nie mogło też zabraknąć kultowej serii RG, która odniosła olbrzymi sukces i nierozerwalnie związała się ze światem rocka i metalu. Ten rok mija pod hasłem powrotu oryginalnych modeli RG w serii Genesis. Znajdziemy tu model RG550 z oryginalnymi specyfikacjami, jak jednoczęściowy klonowy gryf, piękne kolory, oryginalne przystawki Ibanez V7, V8 i S1, oryginalny mostek tremolo Edge oraz oryginalne łączenie gryfu, nie stosowane przez nas obecnie łączenie 'all-access'. Dostajecie więc wszystkie cechy oryginału w przystępnej cenie.

[img:16]

Kolejna nowość – seria RG MS, gitary wieloskalowe i tym samym najbardziej przystępne gitary tego typu w ofercie Ibaneza. RG MS7, czarny model siedmiostrunowy, 24 progi, dwa humbuckery, stały mostek. RG MS8, wersja ośmiostrunowa, idealna do najniższych i najcięższych brzmień. 

[img:17]

Nowe modele Ibanez Iron Label

Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej fotografowanych modeli na NAMM 2018 jest nowy Iron Label RGD IM6FM: pierwsza gitara z przystawkami Fishman. Ibanez przeważnie stosuje przystawki DiMarzio czy Seymour Duncan, tu jednak znajdziemy ceramiczne Fishmany, idealne do metalu. Podstawowe wyposażenie, korpus "sandwitch" z klonowym topem Jeans Blue, środkiem z jesionu i korpusem mahoniowym, trzyczęściowy gryf z klonu i amarantu i piękna hebanowa podstrunnica z progami fanned frets – jest to gitara wieloskalowa.

[img:18]

[img:19]

[img:20]

Nowością w ofercie Iron Label są również RGD IR6M w kolorze Laser Blue Matt. Gitara posiada przystawki DiMarzio Fusion, gryf z fluorescencyjnymi markerami. Gryf jest trzyczęściowy, wykonany z klonu i amarantu oraz blokowane klucze Gotoh. W oercie jest też wariant siedmiostrunowy: RGD IR7 MLBM.

 [img:26]

[img:27]

[img:28]

Powrót serii Ibanez AX

Rok 2018 to również wielki powrót gitar AX. Od teraz cechują się nowym kształtem korpusu, pięknie wyciętym. Korpus wykonany jest z topoli; przystawki Ibanez, podstrunnica z blokowymi inlayami, elegancki binding, nowa główka z łatwym dostępem do pręta regulacyjnego. To doskonała, uczniowska gitara entry-level Inne opcje to AX120, wersja standardowa w pięknym Metallic Forest Green z inkurstacjami z perloidu na podstrunnicy. Dwa humbuckery, dwa pokrętła Volume i Tone, trójpozycyjny przełącznik, klonowy gryf, topolowy korpus. Jest to rockowa gitara "bez udziwnień".

[img:31]

Ibanez Paul Stanley Signatures

W 2018 Ibanez świętuje również 40. rocznicę współpracy z Paulem Stanleyem. Paul był łaskaw użyczyć kilku gitar ze swojej prywatnej kolekcji, w tym preprodukcyjny prototyp z 1977. To podróż w czasie o 40 lat –  ikoniczny kształt Iceman, rozsławiony przez Paula Stanleya, z unikalnym zdobieniem przy mostku. Mahoniowy korpus, klonowy top, piękny wygląd. To tu zaczęło się całe szaleństwo. 2 lata później Paul poprosił Ibaneza o zbudowanie gitary ozdobionej popękanym lustrem. Chciał, aby w imponujący sposób odbijała ona światło na scenie. Ibanez zgodził się zainwestować mnóstwo czasu i pracy na jej stworzenie. Zagrał na niej szereg koncertów i tras.

[img:32]

[img:33]

Co ciekawe, wielokrotnie kursowała ona między Ibanezem i Stanley'em. Pierwsza wersja była "zbyt doskonała": odłamki lustra ułożone były zbyt równo, co nie zapewniało satysfakcjonujących efektów świetlnych, zbliżonych do kuli dyskotekowej. Odesłał ją z prośbą, by uczynili ją bardziej nieregularną, odbijającą światło we wszystkich kierunkach. Przerobili cały top i odesłali mu instrument.Teraz z kolei gra na niej kaleczyła rękę ze względu na nierówności i wystające elementy. Zmuszony był odesłać ją po raz kolejny. Tym razem wyrównali wszystkie krawędzie, aby dało się na niej grać: w ten sposób narodziła się gitara Cracked Mirror, jaką znamy dzisiaj. Ikoniczny model, który w 2017 wprowadziliśmy jako limitowany, a w 2018 wprowadzamy do regularnej konstrukcji.

[img:36]

Pojawił się również model jubileuszowy - PS1DM. Mahoniowy korpus, klonowy top oraz 1400 sztucznych diamentów ze strasu, ręcznie umieszczonych na wierzchu gitary. Robi to piorunujące wrażenie. To model jubileuszowy dostępny od połowy 2018 roku. 

[img:38]

[img:39]

Nowe modele serii Ibanez AS

Gitary Ibanez semi-hollow to bestsellery z oferty ibaneza. producent Wprowadził do oferty wiele nowych modeli AS93 - Violin Sunburst, humbuckery Super 80. Zbliżone specyfikacje: hebanowa podstrunnica, nowy pearloidowy pickguard, oraz nieodzowny stylowy wygląd i jakość Ibanez. Oferuje też piękny Trans Cherry Red, zabierający nas aż do lat 50. i 60. Piękny instrument z rock'n'rollową duszą. AS83 to wersje mniej krzykliwe w jednolitych kolorach.

[img:40]

Ibanez Artwood Vintage

Artwood Vintage to seria ciesząca się wielkim powodzeniem. W 2018 wprowadzono 3 nowe modele. Posiadają one te same specyfikacje, ale różne kształty korpusów. Mamy tu więc Artwood Vintage 11 w wersji parlor z klasyczną główką i wykończeniem Relic Semi-Gloss – wyglądają, jak mocno ograne instrumenty. Gra się wygodnie i płynnie, są bardzo lekkie i wytrzymałe. Mamy więc model parlor dla bluesmanów i fingerpickerów, dalej AVC11 typu Grand Concert, idealna, jeśli potrzebujecie pełnego, mocnego, zrównoważonego brzmienia. Dla grających kostką i songwriterów oferujemy model AVD11 Dreadnought ze świerkowym topem orz mahoniowymi bokami i tyłem

Nie zapomniano również o gitarach akustycznych - w ofercie znalazł się pełen przekrój, od modeli podstawowych do najwyższej półki. W tym roku pojawiły się również gitary podróżne - Artwood Vintage Junior AW45JR. To pierwsza gitara Ibanez ze ściętym podłokietnikiem, który bardzo zwiększa komfort gry. Mahoniowy top, boki i tył. Mała gitara o wielkim brzmieniu.

[img:42]

[img:43]

[img:44]

Nowości basowe

Dla basistów przygotowano trzy modele akustyczne: PMB40, bas typu parlor z serii Performer, bardzo niedrogi i głośny jak na bas akustyczny. Mamy też wersję bezprogową – AVMB1. Bezprogowy bas parlor z pięknym korpusem mahoniowym. Posiada zintegrowaną elektronikę Fishman i zapewnia pełne, ciepłe brzmienie.

[img:48]

[img:49]

Nowe modele AEWC

[img:50]

Dla gitarzystów elektrycznych potrzebujących również instrumentu akustycznego przewidziano nowe modele AEWC. AEWC300 posiada klasyczny wygląd i kilka cech szczególnych, a w tym mostek z otworami na struny, bez pinów, co przyspiesza zmianę struny w wypadku jej pęknięcia. Mamy tu aktywne preampy Fishman oraz wyjątkowe, bardzo wygodne korpusy, zaokrąglone kontury, wcięcia, asymetryczny profil gryfu, bardzo komfortowy przy niższych i wyższych rejestrach. To modele zaprojektowane z myślą o gitarzystach elektrycznych, szukających modeli akustycznych tak samo leżących w dłoni.

[img:51]

Ibanez i debiutancki kontrabas

Pojawiła się również spora ciekawostka -  pierwszy w historii kontrabas od Ibanez. To unikalny kontrabas elektryczny własnej produkcji. Posiada podstrunnicę z drewna jatoba. Co ciekawe, menzura ma tu tę samą długość co inne modele Soundgear i wynosi 34". Jeżeli gracie na elektrycznych basach Soundgear z wielką łatwością przesiądziecie się na ten kontrabas, ponieważ nie będziecie musieli uczyć się od nowa dźwięków. Kolejna cecha szczególna to system piezo AeroSilk, niedostępny w żadnym innym kontrabasie. Tutaj nie ma znaczenia, czy grasz palcami, czy smyczkiem, poziom głośności pozostanie ten sam. Nie musicie nic przełączać ani regulować. System sam wykryje, jaką techniką gracie i sam się dostosuje. Możecie więc zmieniać technikę w trakcie utworu, co czyni ten instrument bardzo wszechstronnym. Dołączony do niego jest statyw Tama Roadpro i pokrowiec, a wszystko za niewielkie pieniądze. To bardzo ciekawy produkt i kontynuacja idei Bass Workshop.

 [img:52]

 

więcej: ibanez.com

Pozostałe aktualności gitarowe

Lighting Center i Kosma Kalamarz zapraszają na kolejne warsztaty

Lighting Center i Kosma Kalamarz zapraszają na kolejne warsztaty

Mamy wspaniałą wiadomość dla wszystkich basistów - Lighting Center, we współpracy z Ibanezem i firmą Meinl, zorganizowało dla Was warsztaty, które poprowadzi...

PRS i John Mayer przedstawiają model John Mayer Silver Sky

PRS i John Mayer przedstawiają model John Mayer Silver Sky

Wiadomość, że PRS oraz John Mayer łączą siły, zelektryzowała środowisko gitarowe przed paroma laty. Kolejnym "dzieckiem" tej udanej kolaboracji jest model...

Eventide prezentuje aplikację H9 Control Android App

Eventide prezentuje aplikację H9 Control Android App

Niepozorne z wyglądu urządzenie Eventide H9 skrywa w sobie przepastną kopalnię brzmień. Ten niezwykle lubiany przez wokalistów, gitarzystów, klawiszowców...

Unboxing: Nowe efekty TC Electronic niebawem w testach!

Unboxing: Nowe efekty TC Electronic niebawem w testach!

Z nieskrywaną przyjemnością informujemy, że do naszej redakcji właśnie dotarła paczka z firmy Soundtrade - oficjalnego dystrybutora marki TC Electronic w...

Fender prezentuje model Eric Johnson Signature Stratocaster

Fender prezentuje model Eric Johnson Signature Stratocaster

Eric Johnson to w świecie gitarowym postać powszechnie znana i ceniona. Wybitny muzyk oraz kompozytor znany jest nie tylko z niezwykłej muzykalności i...

G7th UltraLight - najlżejszy kapodaster świata już w Polsce!

G7th UltraLight - najlżejszy kapodaster świata już w Polsce!

Współczesnych gitarzystów można dość brutalnie podzielić na trzy zasadnicze grupy - tych, którzy obniżają strój, tych którzy grają w stroju standardowym oraz...

zobacz więcej
mikrofon