ZRCE Experience - Ciekawostki instalacyjne z "chorwackiej Ibizy"

12 stycznia 2018 / 11:00

RCE Beach to plaża położona na półwyspie Pag w Chorwacji, w pobliżu uroczej miejscowości Novalja. Co prawda jej początki sięgają już 30 lat wstecz, jednak dopiero od około 10 lat zaczęła być coraz bardziej popularna wśród zagranicznych turystów, co doprowadziło do nadania jej miana “chorwackiej Ibizy”.

[img:1]

Kuszą ich dobre imprezy połączone z wakacyjnym wypoczynkiem, popularni artyści z gatunku EDM, którzy goszczą na największych z tego gatunku festiwalach na całym świecie oraz w ostatnich latach festiwale takie jak HideOut z produkcją z Londynu, czy Sonus z bardzo dobrą grupą produkcyjną z Niemiec. W moim cyklu przybliżę Wam instalację 4 największych klubów Noa, Aquarius, Papaya i Kalypso.  

Cykl instalacji na Zrce beach zaczniemy od najstarszego z istniejących tam klubów, który w tym sezonie obchodził 30 lecie. Z początku, jak i w pozostałych przypadkach był to mały bar przy plaży, jednak szybko rozwijająca się turystyka klubowa spowodowała dynamiczny rozwój wszystkich miejsc przy Zrce, przyciągających teraz dziesiątki tysięcy turystów. Nie bez powodu dostała miano kolejnej Ibizy.

Klub Kalypso jest zaaranżowany w bardzo ciekawym, bliskim naturze stylu. Sama scena zawiera wiele drewnianych elementów scenograficznych tworzących ciekawą, przestrzenną konstrukcję. Aktualnie klub ma dwie sceny a jego przestrzeń pomieści 3000 osób.

[img:2]

Zazwyczaj w weekendy grają stali rezydenci, grający EDM, natomiast w tygodniu odbywają się festiwale i pojedyncze wydarzenia, reprezentujące różne gatunki muzycznymi (EDM, techno, house, hardstyle). Każdego dnia odbywa się również after party beach na mniejszej scenie z basenem. Największym wydarzeniem w Kalypso jest Sonus festiwal. 

System Oświetleniowy

Aktualny system oświetleniowy poza małymi przeróbkami nie zmienia się od około 5 lat. Na scenie znajdują się:

  • 54x Sharpy beam
  • 10x LED Wash
  • 4x Atomic Strobe
  • 4x LED blinder
  • 1x Antari hazer
  • 4x fog machines with LEDs

Ze względu na warunki atmosferyczne, wynikające z bardzo zasolonego morza urządzenia nie wytrzymają wielu sezonów. Nie opłacałoby się mieć oryginalnych urządzeń, ponieważ żadne z nich nie wygrają z zasolonym wilgotnym powietrzem oraz sporadycznymi potężnymi sztormami w sezonie.

[img:3]

Po za oświetleniem na scenie na zewnątrz budynku znajduje się instalacja z 40 LED barów oraz podświetlenie palm. Wszystko sterowane jest z tej samej konsolety oświetleniowej co scena, czyli na Chamsys MQ80 z zewnętrznym ekranem dotykowym i extra wingiem. W instalacji dodatkowo znajduje się SnakeSys B4. System zajmuje 6 linii DMX.

Zapytany o napotkane przeszkody przy instalacji, realizator oświetlenia Matija Groselj powiedział, że większość przygotowań do sezony przebiegła pomyślnie, natomiast jedyna dosyć poważna zapamiętaną przeszkodą jest umiejscowienie na stałe konstrukcji na scenie. Powoduje to dosyć czasochłonne wspinanie się na konstrukcję i pracę na wysokości.  

Przy większych wydarzeniach dodatkową atrakcją jest CO2, ognie i confetti kontrolowane zazwyczaj przez zewnętrzną firmę.

Ciekawostki

W instalacji wykorzystane zostało 120 kabli DMX, o łącznej długości około 0,5km. Montaż zajął 3 dni. Podczas sezonu zostało wymienione 8 żarówek i zużyto 300 litrów płynu do dymiarek.

System Video

[img:4]

Na scenie znajduje się jeden duży, wodoodporny ekran LED z ppi 9. Podczas nocy z rezydentującymi DJ’ami realizacja video była kontrolowana przez operatora oświetlenia, natomiast przy zapraszanych artystach większość miała ze sobą realizatorów wizji.

Wizja była sterowana z Resolume Arena i również na tym sofcie pracowała większość gościnnych VJ’i. Dodatkowo na zewnątrz budynku znajduje się spory ekran LED informujący o najbliższych wydarzeniach.

System Dźwiękowy

W klubie znajdziemy systemy d&b audiotechnik. Na mniejszej scenie Q-series, natomiast na większej V-series. Obydwie sceny realizowane są z jednej konsolety Behringer X-32, ponieważ umiejscowiona jest centralnie między nimi i nie ma sytuacji, w której obydwie sceny grają równocześnie.

 [img:5]

Pozostałe aktualności

Courtyard by Marriott Katowice wyposażony w rozwiązania HARMAN

Courtyard by Marriott Katowice wyposażony w rozwiązania HARMAN

Altus to najwyższy budynek i jednocześnie jeden z najnowocześniejszych hoteli w Katowicach. Aby zapewnić najwyższy standard usług, właściciele tego...

RTS ODIN - Rewolucja wśród interkomów

RTS ODIN - Rewolucja wśród interkomów

Nowy bazowy produkt w portfolio RTS – system interkomowy ODIN – scala w sobie dziesiątki lat doświadczenia oraz najświeższe innowacje marki RTS w jednym...

Hala 100-lecia K.S. Cracovia z nowym nagłośnieniem

Hala 100-lecia K.S. Cracovia z nowym nagłośnieniem

Krakowska Hala 100-lecia K.S. Cracovia o powierzchni nieco ponad 5000 metrów kwadratowych została oddana do użytku na początku II kwartału 2018 roku....

RTS ROAMEO - finalna wersja systemu ujrzała światło dzienne

RTS ROAMEO - finalna wersja systemu ujrzała światło dzienne

Zapowiedziany już w ubiegłym roku, a na tegorocznych targach ISE zaprezentowany w finalnej wersji produkcyjnej ROAMEO to bezprzewodowy system intercomowy od...

ISE'18: Audac System Manager oraz soundbar IMEO1 [VIDEO]

ISE'18: Audac System Manager oraz soundbar IMEO1 [VIDEO]

Najnowszy konfigurator audio o nazwie System Manager oraz soundbar instalacyjny IMEO1 to dwa najważniejsze punkty, które znaleźć mogliśmy na stoisku marki...

ISE'18: Wisycom i highendowe systemy bezprzewodowe [VIDEO]

ISE'18: Wisycom i highendowe systemy bezprzewodowe [VIDEO]

Włoska marka Wisycom istnieje na rynku już od ponad 30 lat i przez ten czas zebrała spore doświadczenie na polu technologii RF, o czym najlepiej świadczyło...

zobacz więcej
mikrofon