"Słuchaj odpowiedzialnie" - Sennheiser wspiera kampanię społeczną

20 kwietnia 2017, 16:53

Firma Sennheiser, czołowy producent słuchawek, ogłosiła start akcji „Słuchaj odpowiedzialnie”, która jest częścią kampanii społecznej „Usłysz dobre dźwięki”, organizowanej wspólnie z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Akcja ma na celu uświadomienie konsumentom, jak ważna jest ochrona słuchu oraz w jaki sposób bezpiecznie korzystać ze słuchawek, z zachowaniem najwyższej możliwej przyjemności w trakcie słuchania muzyki. W ramach kampanii producent uruchomił dedykowaną stronę internetową http://sennheiser.pl/sluchaj-odpowiedzialnie, na której można zapoznać się z najważniejszymi zasadami odpowiedzialnego korzystania ze słuchawek.

 

[img:1]

 

Słuchaj odpowiedzialnie

Światowa Organizacja Zdrowia już w 2015 roku alarmowała, że prawie miliard osób na całym świecie jest narażonych na utratę słuchu z powodu niebezpiecznego sposobu słuchania muzyki. Prawie 50% młodych osób w wieku 12-35 lat słucha muzyki w słuchawkach w sposób zagrażający zdrowiu. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia słuchu, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 

  1. Nigdy nie ustawiaj maksymalnej głośności.
  2. Najlepiej korzystaj z połowy skali głośności (optimum to ok. 85 dB).
  3. Czas słuchania na słuchawkach ogranicz do 1 godziny dziennie.
  4. Podczas słuchania muzyki rób przerwy.
  5. Aby uniknąć przykrych uderzeń dźwięku, przy podłączeniu słuchawek zawsze ustaw poziom głośności na 0.
  6. Im bardziej zamknięte słuchawki, tym ciszej należy słuchać.

 

Możliwie płaska charakterystyka częstotliwościowa w całym zakresie słyszalnym jest podstawą dobrych słuchawek. Jednak nawet najlepszy produkt nie uchroni użytkownika przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego słuchania muzyki. Mocne podbicie np. w dolnym zakresie pasma, poniżej 100 Hz (basy), jest nienaturalne i może być niebezpieczne, zwłaszcza przy ustawieniach głośności na wysokim poziomie. Mimo, że nasze słuchawki są w stanie przenieść duże poziomy ciśnienia akustycznego, nawet 125 dB, to stanowczo odradzamy słuchać muzyki na maksymalnych ustawieniach. Optymalna głośność to ok. 85-90 dB, wyższe poziomy polecamy zostawić sobie na wyjątkowe okazje, np. koncerty w plenerze. Zdrowie użytkowników naszych słuchawek jest dla nas nadrzędną wartością, dlatego zaangażowaliśmy się w kampanię „Usłysz dobre dźwięki”, aby pokazać konsumentom, jak odpowiedzialnie korzystać ze słuchawek.

Paweł Kuhn - Przedstawiciel firmy Aplauz - polskiego dystrybutora produktów Sennheiser

 

Słuch jest zmysłem, który stanowi sens istnienia instytucji takiej jak filharmonia. Zaniedbując ten aspekt naszego zdrowia odbieramy sobie szansę na cieszenie się pełną paletą wrażeń i emocji, które dostarcza nam muzyka. Kampania społeczna „Usłysz dobre dźwięki” ma zatem uświadomić odbiorcom, że znaczenie ma nie tylko to czego słuchamy, ale przede wszystkim to jak powinniśmy słuchać, aby chronić nasze zdrowie.

Dorota Serwa - Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

 

Warto chronić swój słuch

Zaburzenia słyszenia notowane są u coraz większej części społeczeństwa - z raportu przygotowanego w kwietniu ubiegłego roku przez IPSOS wynika, że problemy ze słuchem ma ponad 5.7 mln dorosłych Polaków. Oznaki uszkodzenia narządu słuchu są niemal niezauważalne w początkowych stadiach. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest sytuacja, gdy nie potrafimy odfiltrować głosu osoby, która się do nas zwraca, w pomieszczeniu pełnym innych dźwięków. Stałe podkręcanie głośności telewizora jest także typową oznaką.

 

Uszkodzenie słuchu jest stopniowym procesem o delikatnych objawach. Ignorowanie pierwszych symptomów może być fatalnym błędem. Problem polega na tym, że mózg potrafi „zapomnieć” jak poprawnie słyszeć. Słuchawki marki Sennheiser używane są nie tylko w domowym zaciszu i w studiach nagraniowych, ale także w laboratoriach audiometrycznych podczas profesjonalnych badań słuchu - również w Polsce.

Oliver Berg - Menedżer działu konsumenckiego w firmie Sennheiser

 

Sennheiser - informacje

Marka Sennheiser jest jednym z niewielu producentów, którzy w produkcji słuchawek kierują się nieskazitelnym brzmieniem, ale także zdrowiem użytkowników. Firma została założona 70 lat temu przez profesora Fritza Sennheisera i do dziś pozostaje przedsiębiorstwem rodzinnym. Spółka specjalizuje się w produkcji słuchawek oraz mikrofonów, zwłaszcza mikrofonów bezprzewodowych. Produktów Sennheiser używają nie tylko najważniejsi aktualni artyści (Pink, Ed Sheeran, Lady Gaga, Bruno Mars, Katy Perry, Margaret i inni), ale także uznani od lat (Madonna, Sting, Hey, Kayah i inni). Ponadto marka zdobyła wiele nagród za innowacje dla rynku muzycznego i filmowego, w tym najbardziej prestiżowe: Grammy, Emmy, technologiczny Oscar. Fabryki Sennheisera znajdują się w Europie, Azji i USA, a najważniejsze części są produkowane w stale unowocześnianej fabryce w Wennebostel pod Hanowerem.

więcej: sennheiser.pl

Komentarze do artykułu  -  zobacz nowe forum

Pozostałe aktualności muzyczne

zobacz więcej

Wyszukaj artystę

reklama
reklama
WYWIAD: Neil Zaza WYWIAD: Neil Zaza

- Muzycy powinni mieć podstawy teorii muzyki, wiedzieć jakie akordy, nuty i skale pasują do siebie. To są proste rzeczy do nauki w dzisiejszych czasach. Można się tego...

gradient
RELACJA: Jambinai w Proximie RELACJA: Jambinai w Proximie

Przedświąteczny Wielki Czwartek stał się znakomitą okazją dla fanów cięzkich lecz wysmakowanych brzmień do wizyty w klubie Proxima i posłuchania gwiazdy zeszłorocznego Off...

gradient
mikrofon