Duch - "Akustronika"

Duch - "Akustronika"
Styl: Acoustic
Rok wydania: 2012
WWW artysty: https://www.facebook.com/DUCHpl
Wydawca: Stowarzyszenie Rozstaje
Ocena redakcji:

Panie i Panowie, przedstawiam Wam pierwszy akustroniczny zespół, ten przedziwny twór z Krakowa, jakiś czas temu wydał swój drugi album. Muzycy zaprezentowali nam 10 niesamowitych kompozycji, z których każda jest na tyle różnorodna, iż trudno określić, gatunek w jakim Duch odnajduje się najlepiej.

Teksty zawarte na albumie, zostały zainspirowane Antologią Spoon River autorstwa Edgara Lee Mastersa. Każdy z utworów opowiada historię jednego z mieszkańców wyimaginowanego Miasta. Album otwiera "Miasto: Prolog", subtelnie zapraszający nas aby bliżej przyjrzeć się Miastu pełnemu niepokoju i tajemnicy.  Duch nie zwalnia tempa ani na chwilę i ledwo "Prolog" zdąrzył się skończyć, a emocje jeszcze nie opadły i na scenę wchodzi "Amelia G", aby z dupstepowym przytupem opowiedzieć nam swoją historię. Oto utwór od którego rozpoczęła się moja fascynacja tym zespołem. Delikatny a zarazem wyrazisty głos Reginy prowadzi nas poprzez historię Amelii, która jak mniemam już nie żyje. W końcu „Ty wygrałaś, ja przepadłam, w oczach świata, Ty  żyjesz, ja jestem martwa” i refren śpiewany na dwa głosy. „Nasza Neny”, wchodzimy głębiej, jest ciemniej i bardziej ponuro, więc wchodzimy jeszcze niżej w Twoją podświadomość. Kolejna historia, opowiedziana w piękny sposób- dopasowana do reszty, w nowej lepszej twarzy. Jeszcze nie macie dosyć? No to zapraszam na "Mikrokomakrokosmos”, dźwięki słuchane przy pomocy słuchawek pięknie wywiercą Wam otwory w mózgu, otwierając drzwi do innych stanów świadomości. Zalecam słuchanie Ducha w terenie, wtedy działa jeszcze mocniej. Historia kolejnej dziewczyny zostanie odkryta w utworze „Sonia M”, powolna zwrotka- dynamiczny refren. Ten utwór prezentuje się jeszcze lepiej w koncertowej odsłonie. Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości to utwór "On", z całą pewnością je rozwieje. Historia opowiada o uczuciach mężczyzny, choć bohaterką jest kobieta. Teksty są mocną stroną Ducha- liryczne, przejmujące i nastrojowe. Nie można powiedzieć aby muzyka była dla nich tłem, ale jest idealnym ich dopełnieniem. Oto jak prezentuje się połączenie- perkusji, skrzypiec, altówki oraz wiolonczeli ( to nie wszystkie instrumenty jakimi operują na albumie muzycy). Album zamyka „Miasto Epilog”, skąpany w psychodelicznym brzmieniu instrumentów. Taka jest „Akustronika”, czasami psychodeliczna, schizofreniczna. Zbyt normalni na ten eksperyment? Mnie się podoba. 

Recenzowanie tego albumu to jak analiza i interpretacja poezji. I zapewne nigdy nie dowiem się, czy miałam rację, odczytując słowa podmiotów lirycznych w taki sposób.  I jak tutaj opisać słowami coś co się im wymyka? Chyba po prostu pozostaje mi zachęcić Was do słuchania.


 


 Autor: Monika Matura


 

Wyszukiwarka recenzji

mikrofon