Whisper - "Przebudzenie"

Whisper - "Przebudzenie"
Styl: Metal
Rok wydania: 2013
WWW artysty: https://www.facebook.com/WHISPERPoland
Wydawca:
Ocena redakcji:

Uwielbiam niszową polską muzykę, może dlatego, że bardzo często prezentuje ona o wiele wyższy poziom niż jej koledzy z branży zwanej popularną. Pora na kolejny polski zespół, który dogania standardami zagranicę. 

"Przebudzenie" to drugi album formacji Whisper, pochodzącej z Jastrzębia-Zdroju i na rockowej scenie goszczącej od 1997 roku. Płytę otwiera "Łzawa Kołysanka"i zgodnie z nazwą, odnajdziemy w niej życie obmalowane w raczej posępnych barwach. Muzycznie jest naprawdę smakowicie, soczyste riffy na pewno przypadną do gustu fanom ostrzejszego grania. Skoro zespół zaczyna z tak mocnym kopem, to co będzie dalej?

Tekstowo znajdziemy wiele odniesień dotyczących miłości ale i współczesnego świata, aby daleko nie szukać przyjrzyjmy się utworowi "Marionetka",  malujący obraz współczesnego  świata i nawołującego do walki o siebie i swoje marzenia. W utworze "Królowie" prócz naprawdę fajnego, gitarowego wstępu, odnajdziemy nawet wampiryczny motyw picia krwi. "Królowie" to także jeden z wielu utworów w których Karolina prezentuje w całej okazałości swoje zdolności wokalne, a są one naprawdę imponujące. A kiedy w połowie albumu wydaje nam się, że znamy już Whisper na wylot oni prezentują nam "Numb" aby pokazać nieco inną twarz. Myliłby się jednak ten, kto uważa, że muzycy nie potrafią zagrać także lżej, niech posłuchają instrumentalnego "Szeptu".

Jak brzmią Whisper? Niekiedy niczym Closterkeller innym razem zbliżają się ku heavy metalowi. Myśl, która towarzyszyła mi podczas przesłuchiwania tego albumu to - oby tylko kiedyś udało się zobaczyć ich na żywo. Jeśli muzycy jeszcze nieco popracują nad tekstami to będą dla mnie jednym z najbardziej obiecujących, polskich zespołów. Dodam także, że to album, który już od pierwszego przesłuchania bardzo mi się spodobał, a to bywa nielada szutką.
 


Lista utworów:
1. Łzawa Kołysanka
2. Marionetka
3. Królowie
4. Szept (instrumentalny)
5. Zaczekam
6. Numb
7. Moc
8. Pierwszy Ostatni List
9. Chcę Więcej
10. Zagubiony Klucz
11. Ogień
12. Zatrzymaj Czas

Autor: Monika Matura

Wyszukiwarka recenzji

mikrofon