PLASA'14: PreSonus z nowościami na targach w Londynie

14 października 2014 / 11:00

[img:1]

Nie da się ukryć, że dla PreSonus, targi PLASA to bardzo ważne wydarzenie. Co roku ich stoisko tętni życiem i jest bogato wyposażone, a reprezentanci firmy są zawsze skorzy do rozmowy, podczas której opowiadają o najnowszych produktach firmy z prawdziwą pasją.

I tak jak rok temu poznałem tam Rodney Orpheusa, który przez blisko godzinę nie pozwolił mi odejść z wystawy, tak w tym roku miałem przyjemność rozmawiać z Rick’iem Naqvi, wiceprezesem sprzedaży PreSonus, na pewno znanym użytkownikom sprzętu firmy z licznych filmików instruktażowych na YouTubie.

 

[lupa:4]

 

Na stoisku prezentowane były znane już modele kolumn i mikserów spod szyldu StudioLive Active Integration, których testy mojego autorstwa ukazały się ostatnimi czasy na Infomusic.pl; nie obyło się też bez aktywnych monitorów od PreSonus, czyli budżetowej serii Eris i high-endowych, współosiowych monitorów Sceptre. Jednak firma miała do pokazania też szereg nowości, dalej rozwijających ich ideę stworzenia zunifikowanej, pełnej serii produktów nagłośnieniowych o zaawansowanych możliwościach integracji i wzajemnej kontroli.

Najważniejszą z nich jest nowa seria mikserów RM32AI oraz RM16AI. Są to miksery cyfrowe przeznaczone do montowania w racku - posiadają 32 kanały, 25 szyn oraz bardzo zbliżone wyposażenie do mikserów StudioLive AI, tak więc podwojone kanały miksujące (Fat Channel A/B), szyny Aux również z kanałami miksującymi, cztery szyny efektów, miks L/R + mono lub LCR oraz zintegrowany interfejs audio Firewire 52x32; wewnątrz, są to de facto urządzenia o tym samym wyposażeniu cyfrowym i mocy obliczeniowej. Model RM32AI posiada 32 przedwzmacniacze mikrofonowe i 16 wyjść Mix Output, natomiast RM16AI - o połowę mniej.

 

[lupa:1]

 

Co jednak czyni je urządzeniami wyjątkowymi, w przeciwieństwie do kopii mikserów SL AI, to fakt, że wyposażone są w analogowe, lecz cyfrowo kontrolowane i przywoływalne (digitally recallable) przedwzmacniacze XMAX oraz nie posiadają własnego, hardware-owego interfejsu kontrolnego, a przewidziane są do ścisłej współpracy z dopracowanym i intuicyjnym dotykowym interfejsem UC Surface.

UC Surface to nowatorskie spojrzenie na miks: interfejs ten, kompatybilny z komputerami PC/MAC, iPad’ami oraz komputerami dotykowymi z systemem Windows 8, został zaprojektowany z myślą o stworzeniu ściśle powiązanego sprzętowo-programowego środowiska pracy, w którym oryginalny i przejrzysty, dotykowy interfejs użytkownika ma zaoferować obsługę szybszą, bardziej przejrzystą i intuicyjną niż dotychczas.

 

[img:2]

 

Jego głównymi zaletami mają być możliwości kontroli zdalnej z wielu punktów jednocześnie (laptop, tablet, komputer) oraz bardzo szybki i prosty dostęp do wszystkich parametrów i ustawień, widocznych z ekranu komputera kontrolującego - dążenie do wykorzystania możliwości konsoli cyfrowej przy jednoczesnym maksymalnym uproszczeniu jej obsługi już od dawna wydaje się być celem obranym przez PreSonus. Pan Naqvi, spytany o zalety takiego rozwiązania w stosunku do tradycyjnego miksera i skonfrontowany z sugestią, że wielu „staromodnych” realizatorów dźwięku może uznawać tego typu technologię za zbyteczną i tak naprawdę komplikującą sprawę, odpowiedział, że UC Surface oferuje symultaniczny wgląd w pracę wszystkich kanałów, procesorów i wskaźników nieosiągalny na tradycyjnej, sprzętowej powierzchni kontrolnej. To samo tyczy się dostępu do narzędzi, oferowanych, jak wiadomo, w pokaźnej ilości - cały interfejs został rzekomo zaprojektowany tak, aby zmaksymalizować wydajność, przyspieszyć pracę i oferować natychmiastową gotowość na często chaotyczne i stresujące warunki nagłośnienia koncertowego.

Opis wszystkich możliwości nowego oprogramowania zająłby wiele stron tekstu, dlatego zainteresowanych mogę odesłać do strony producenta, gdzie znajdą wszystkie szczegółowe informacje na ten temat, łącznie z filmami instruktażowymi. Jednak obecność owej idei zaoferowania interfejsu stworzonego z myślą o użytkowniku skomentuję tak: podczas opisu poszczególnych funkcji UC Surface zauważyłem, że przy importowaniu presetów ustawień (z możliwością trybu odsłuchu przed wczytaniem oraz selektywnego doboru pojedynczych sekcji presetu, np. equalizer z jednego, a ustawienia dynamiki z innego zbioru), przydałaby się funkcja UNDO dla sytuacji przypadkowego wczytania nie tego co trzeba lub zagmatwania ilością konfiguracji - w odpowiedzi na to mój rozmówca natychmiast wyciągnął telefon i zanotował to, pośród wielu innych spisanych tego dnia sugestii, po czym z uśmiechem powiedział „widzisz, i właśnie po to przywozimy ten sprzęt tutaj i rozmawiamy z wami”. Klawo.

 

[lupa:3]

 

Na tym rzecz jasna nie koniec: dotychczasowe miksery SL AI przeżywają dalszy rozwój i uzupełniane są o nowe funkcje wraz z kolejnymi wersjami firmware’u. Teraz demonstrowano najnowszą i najważniejszą z nich - tzw. cascading, czyli kaskadowego łączenia dwóch mikserów SL AI za pomocą przewodu Firewire 800.

PreSonus zastrzega, że nie jest to wyłącznie funkcja szeregowego łączenia (linking) konsol cyfrowych oferowana przez produkty konkurencji - przy wykorzystaniu tej możliwości, dwa miksery w rzeczywistości stają się jednym (przyjmują one odpowiednio funkcje Master i Slave; istnieje nawet możliwość fizycznego scalenia ich przez opcjonalne metalowe listwy). Podwaja się nie tylko ich liczba kanałów, ale też szyn Aux, szyn efektów, podgrup oraz ilości kanałów interfejsu audio. W największej konfiguracji, tj. przy zespoleniu dwóch jednostek 32.4.2AI, rezultatem jest 72-kanałowy mikser z 14 szynami Aux, 8 zintegrowanymi szynami efektów, maksymalnie ośmioma podgrupami oraz interfejsem audio 80x66 kanałów. Warto zaznaczyć, że możliwe są dowolne kombinacje różnych modeli SL AI.

 

[lupa:5]

 

Nie tylko konsole cyfrowe poddawane są ciągłym modyfikacjom - podczas targów można było się zapoznać również z nowymi odsłonami kolumn nagłośnieniowych SL AI, teraz dostępnych w wersji instalacyjnej, pomalowanych na biało, z umocnioną od wewnątrz konstrukcją przygotowaną specjalnie do trwałego montażu - uchwyty zastąpione zostały dodatkowymi mocowaniami i gwintami do podwieszania.

Jednak prawdziwą nowością w kwestii zestawów głośnikowych były systemy marki Worx Audio, niedawno zakupionej przez firmę PreSonus. Jak się dowiedziałem, systemy Worx Audio mają stanowić high-endową propozycję nagłośnieniową w ofercie PreSonus, przeznaczoną do przedsięwzięć estradowych na większą skalę. Mowa tu o systemach liniowych serii TrueLine, jak kompaktowe V5 czy pełnowymiarowe X1M i V8.

 

[lupa:2]

 

Jednak zakup marki i wprowadzenie jej produktów do swojego katalogu to nie wszystko - PreSonus inkorporuje je do rodziny Active Integration z zamiarem implementacji w nich tych samych możliwości łączności i konfiguracji co w swoich autorskich kolumnach. Poza kontrolą bezprzewodową z oprogramowania SL Room Control, oznaczać to będzie również możliwość zainstalowania karty Dante i dołączenia wszystkich kolumn do rozbudowanych sieci audio.

Jak widać, PreSonus nie ustaje w rozwoju swojej oferty i realizowania filozofii aktywnej integracji, rozszerzającej się na coraz to nowe produkty. Z ciekawością czekam na dalsze, ciekawe propozycje z ich strony i na pierwsze recenzje ich obecnie prezentowanych dokonań.

 

Galeria zdjęć PreSonus:

 

<span class='zdjecie center'><img width='625' height='938' src='/img/artykuly/zdjecia/MC41MDU3MjYwMCAxNDEyOTI3NDAy.jpg' alt='<span class='zdjecie center'><img width='625' height='963' src='/img/artykuly/zdjecia/MC42MjY4NjIwMCAxNDEyOTMyNzE5.jpg' alt='<span class='zdjecie center'><img width='625' height='1067' src='/img/artykuly/zdjecia/MC4yMjUxNDQwMCAxNDEzMjAxNjc0.jpg' alt='[img:2]' /></span>' /></span>' /></span>

 

Producent

PreSonus PreSonus www.presonus.com

Dystrybutor

AUDIOSTACJA ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Pozostałe aktualności nagłośnieniowe

Space Map Live, czyli doznania przestrzenne od Meyer Sound

Space Map Live, czyli doznania przestrzenne od Meyer Sound

Sonic lounge to specjalnie zaprojektowane pomieszczenie, w którym uczestnicy tegorocznych targów Prolight+Sound mogli doznać wrażeń dźwiękowych, które...

Konsbud Audio zaprasza na warsztaty Allen & Heath SQ

Konsbud Audio zaprasza na warsztaty Allen & Heath SQ

Konsbud Audio, polski dystrybutor urządzeń Allen&Heath, zaprasza na warsztaty z mikserów cyfrowych Allen & Heath z serii SQ. Warsztaty odbędą się w dniach...

TransY - Nowy, dwukanałowy kompresor/limiter od ART

TransY - Nowy, dwukanałowy kompresor/limiter od ART

ART to amerykańska firma założona w 1984 roku. Tworzą ją głównie muzycy, inżynierowie i pasjonaci. To właśnie pasja i zaangażowanie inżynierów ART pozwoliły...

Catapult Mini System - Katapulta dźwięku od Radial Engineering

Catapult Mini System - Katapulta dźwięku od Radial Engineering

Kabel ethernet, sieciowy, internetowy, skrętka. Kto powiedział, że musi służyć do przekazywania wyłącznie sygnałów cyfrowych? Tak się składa, że jego budowa...

NERO - nowość od marki Audient

NERO - nowość od marki Audient

Uznana, brytyjska marka Audient wprowadza na rynek zaawansowany kontroler odsłuchów z mnóstwem bardzo przydatnych funkcji. NERO posiada możliwość...

Rafał Zbytniewski z Audiolight wybrał systemy d&b Audiotechnik

Rafał Zbytniewski z Audiolight wybrał systemy d&b Audiotechnik

Niedawno firma Audiolight zdecydowała się na zakup systemu V d&b audiotechnik. Jest to dobry moment, by przyjrzeć się historii firmy i jej rozwojowi,...

zobacz więcej
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz