PLASA'15: Imponująca konsola Yamaha Rivage PM10 i nagłośnienie NEXO

23 października 2015 / 12:00

https://www.infomusic.pl/img/autorzy/MC4xODEzMDYwMCAxMzkxMDc5ODYw.jpgZachęcony sukcesem ich ubiegłorocznego powrotu na targi PLASA, koncern Yamaha po raz kolejny wystawił swoją ofertę produktową kierowaną do profesjonalistów z branży pro audio, tym razem na większym stoisku w bardzo dogodnej lokalizacji, na którym dodatkowo pojawiły się systemy nagłośnieniowe ich partnera - firmy NEXO.

W centrum uwagi znalazła się najnowsza imponująca, wielkoformatowa konsola cyfrowa Yamahy, Rivage PM10, która bez wątpienia jest obecnie flagowym produktem firmy w tej kategorii. Towarzyszyły jej znane już modele z serii QL i CL, racki I/O serii R oraz zasługująca na osobną wzmiankę nowa seria mikserów TF, skierowana dla "młodszych" użytkowników.

 

[img:1]

[img:2]

 

PM10 Rivage

Rivage PM10 to cyfrowy system miksujący, który zadebiutował na przełomie maja i czerwca tego roku, otwierając nowy rozdział słynnej serii PM. Pierwsze, co natychmiast rzuca się w oczy, to bardzo wysoka estetyka i elegancja tego urządzenia, które - jakże trafnie zresztą - porównywane jest pod tym względem do wnętrza ekskluzywnego samochodu sportowego. Jak z dumą donoszą reprezentanci firmy, obsługa i możliwości nowej konsoli również pasują do tej metafory.

Rivage to świetnie zaprojektowana jednostka, w której zadbano o wszystkie możliwe detale - od dopracowanego kształtu zapewniającego optymalną widoczność, przez możliwości procesowania sygnału, a w tym modelowanie transformatorów Rupert Neve Designs w oparciu o technologię VCM, procesory SILK i liczne wtyczki od Rupert Neve czy TC Electronic, a skończywszy na wielkiej elastyczności, skalowalności i wyszlifowaniu obsługi.

 

[img:3]

[img:4]

 

W skład systemu PM10 Rivage wchodzi powierzchnia kontrolna CS-R10, wyposażona w dwa piętnastocalowe ekrany dotykowe i podzielona na 3 mogące działać niezależnie sekcje, a następnie engine DSP DSP-R10, rack I/O RPio622 oraz trzy rodzaje kart RY (karty interfejsu audio, analogowe bądź AES/EBU) i dwa rodzaje kart HY (karty interfejsu audio Dante bądź TWINLANe). Razem stanowią one system, który pozwala na dobór odpowiednich komponentów do każdego zadania. Jego możliwości to między innymi 144 kanały wejściowe, konwersja cyfrowa jakości 44.1/48/88.2/96 kHz, 72 szyny miksujące, 38 szyn matrycowych, 24 grup DCA, 12 grup wyciszających, 384 sloty na wtyczki i efekty, rejestracja wielośladowa z wykorzystaniem protokołu Dante i wiele innych.

Fundamentalną filozofią tworzenia tego systemu była doskonałość brzmieniowa. Systemy Rivage wykorzystują Hybrydowe Przedwzmacniacze Mikrofonowe z wysokiej jakości sekcją analogową skutkującą bardzo czystym, naturalnym brzmieniem oraz sekcją cyfrową, bazującą na technologii VCM (Virtual Circuit Modeling), modelującą brzmienie transformatorów Rupert Neve Designs oraz procesorom SILK, koloryzującym barwę w oparciu o charakterystyki słynnych konsol Neve minionych dekad.

 

[img:5]

[img:6]

 

Wśród procesorów sygnału znajdują się również zmodernizowane sekcje korektorów i kontrolerów dynamiki dla każdego z kanałów, od teraz z wyborem algorytmów (Legacy, Precise, Smooth, Aggressive) oraz liczne wtyczki (łącznie 45 modeli), w tym Rupert EQ, Rupert Comp, korektory Portico, pogłosy TC Electronic czy harmonizery Eventide.

PM10 Rivage oferuje również zaawansowane możliwości obsługi. System bazuje na interfejsie Selected Channel Interface, oferującym dostęp do wszystkich ustawień i parametrów wybranego przyciskiem SEL kanału poprzez encodery, przyciski i wskaźniki, zajmujące sporą część powierzchni kontrolnej CS-R10. Tłumiki kanałów rozmieszczone są na powierzchni w trzech grupach po 12. Dwie z nich scalone są z korespondującymi ekranami dotykowymi, które stanowią wirtualne przedłużenie każdego channel stripu. Układ dwóch odrębnych grup suwaków z ekranami pozwala nawet na jednoczesną, niezależną obsługę miksera przez dwóch realizatorów!

 

[img:7]

[img:8]

 

Dopracowano również zaawansowane funkcje oprogramowania kontrolnego: potężna sekcja przywoływania i zapisu scen posiada teraz funkcje Isolate oraz Focus. Pierwsza z nich jest niejako rozszerzeniem funkcji Recall Safe, wykluczającej dane obszary ze zmian wynikających z przywoływania zapisanych scen. Podczas gdy Recall Safe wyklucza wybrane parametry danego kanału, Isolate izoluje całe kanały, a w tym biblioteki korektorów czy procesorów dynamiki. Z kolei funkcja Focus Recall posiada funkcję odwrotną i pozwala na filtrowanie i określenie danych przywoływanych scen. Kolejną z nowych funkcji jest filtr Overlay, pozwalający na użycie "nakładki" na warstwy miksu i sendów. Najlepiej zobrazować to przykładem - kiedy zajdzie nagła potrzeba zmiany poziomów w miksie i sendach miksu/matrycy, można wykorzystać nową warstwę ("nakładkę") by dokonać tymczasowych zmian tychże, a następnie natychmiastowo powrócić do poprzednich ustawień.

To jedynie bardzo krótkie streszczenie możliwości nowej, uderzającej konsoli Yamahy. Wygląda na to, że łączy ona w sobie potęgę możliwości, bardzo wysoką elastyczność z dopracowaną obsługą, zmodyfikowaną z myślą o doświadczonych profesjonalistach, którym pozwoli ona na wykonanie skomplikowanych operacji szybko i sprawnie, bez groźby zatracenia się w czeluściach menu i dostępnych funkcji.

 

[img:9]

[img:10]

 

Nowe miksery TF

Na uwagę zasługuje również nowa seria mikserów TF, w skład której wchodzą modele TF1, TF3 i TF5. Jak dowiedziałem się na stoisku, urządzenia te stworzone zostały w odpowiedzi na silne zapotrzebowanie rynku na łatwe w obsłudze i stosunkowo niedrogie "młodzieżowe" miksery cyfrowe o bogatej funkcjonalności, przeznaczone tak dla zaawansowanych, jak i początkujących użytkowników - od razu nasuwają się skojarzenia z produktami konkurencji z serią X Behringera na czele.

Miksery TF Yamahy wyposażone są we wszystkie najpopularniejsze obecnie funkcje, w tym zaawansowane ekrany dotykowe oraz zoptymalizowany pod ich kątem interfejs użytkownika Touch Flow, liczne przyciski i encodery odpowiadające parametrom zaznaczonego kanału, cyfrowo przywoływalne przedwzmacniacze, a także trzy odrębne aplikacje do zdalnej kontroli konsoli: TF Editor dla konfiguracji w trybie offline z komputera, TF StageMix dla zdalnego miksowania z tabletów i tym podobnych oraz TF MonitorMix do miksowania monitorów ze sceny z użyciem smartfona.

 

[img:11]

[img:12]

 

Co więcej, jednostki te oferują liczne ułatwienia dla początkujących użytkowników, jak funkcje 1-knob COMP & 1-knob EQ (uproszczone kompresory i korektory obsługiwane jednym encoderem), Gain Finder pomagający w dostosowaniu wzmocnienia dla kanałów wejściowych czy bogactwo profesjonalnych presetów, wśród których znajdują się te specjalnie stworzone dla konkretnych modeli mikrofonów (Audio Technica, Shure, Sennheiser), aktywnych kolumn Yamahy czy różnych modeli odsłuchów IEM.

Oczywiście z uproszczeń tych można zrezygnować i obsługiwać mikser w "standardowy", zaawansowany sposób. Możliwości tych mikserów dopełnia zdolność rejestracji wielośladowej przez USB, 8 procesorów efektów i pełen zestaw procesorów sygnału na każdym kanale, grupy DCA i inne zaawansowane funkcje miksu oraz opcje rozszerzeniowe z kartami NY-64D pozwalającymi na transmisję 128 kanałów (64 in/64 out) wysokiej jakości cyfrowego audio poprzez protokół Dante. Seria TF wygląda więc na bardzo ciekawą alternatywę w kwestii nowoczesnych, prostych i wydajnych mikserów, łącząc w sobie bogactwo trendujących funkcji z jakością Yamahy. Polecam bliżej zainteresować się tym tematem!

 

[img:13]

[img:14]

 

Nagłośnienie Nexo

Jak wspomniałem, obok produktów Yamahy wystawiono również solidne systemy nagłośnieniowe od Nexo - wśród nich znalazły się jakościowe liniówki STM (Scale Through Modularity), modularne i skalowalne systemy liniowe pozwalające na stworzenie systemu o dowolnym rozmiarze z wykorzystaniem wielokrotności czterech niewielkich modułów.

Obok serii STM zagościły kompaktowe systemy GEO M, które można podwiesić, ustawić na ziemi lub zamontować na sztycach na subwooferach. GEO M oferują potężne, pełnopasmowe brzmienie dla zróżnicowanych zastosowań, tak mobilnych jak stałych. Wystawy dopełniły subbasy LS18 stanowiące rozszerzenie systemów liniowych Nexo GEO S12 oraz seria niedrogich, lecz głośnych i wydajnych kolumn serii PS.

 

[img:15]

[img:16]

[img:17]

[img:18]

[img:19]

 

Galeria zdjęć ze stoiska Yamaha:

[img:20]

[img:21]

[img:22]

[img:23]

[img:24]

[img:25]

[img:26]

[img:27]

[img:28]

[img:29]

[img:30]

[img:31]

[img:32]

[img:33]

[img:34]

[img:35]

 

Producent

Yamaha Commercial Audio Yamaha Commercial Audio pl.yamaha.com

Dystrybutor

Aplauz Sp. z o.o www.aplauzaudio.pl
+48 (22) 751 42 39

Pozostali dystrybutorzy

MBSPRO sp. z o.o. Al. Lotników 22 02-668 Warszawa

Pozostałe aktualności nagłośnieniowe

Space Map Live, czyli doznania przestrzenne od Meyer Sound

Space Map Live, czyli doznania przestrzenne od Meyer Sound

Sonic lounge to specjalnie zaprojektowane pomieszczenie, w którym uczestnicy tegorocznych targów Prolight+Sound mogli doznać wrażeń dźwiękowych, które...

Konsbud Audio zaprasza na warsztaty Allen & Heath SQ

Konsbud Audio zaprasza na warsztaty Allen & Heath SQ

Konsbud Audio, polski dystrybutor urządzeń Allen&Heath, zaprasza na warsztaty z mikserów cyfrowych Allen & Heath z serii SQ. Warsztaty odbędą się w dniach...

TransY - Nowy, dwukanałowy kompresor/limiter od ART

TransY - Nowy, dwukanałowy kompresor/limiter od ART

ART to amerykańska firma założona w 1984 roku. Tworzą ją głównie muzycy, inżynierowie i pasjonaci. To właśnie pasja i zaangażowanie inżynierów ART pozwoliły...

Catapult Mini System - Katapulta dźwięku od Radial Engineering

Catapult Mini System - Katapulta dźwięku od Radial Engineering

Kabel ethernet, sieciowy, internetowy, skrętka. Kto powiedział, że musi służyć do przekazywania wyłącznie sygnałów cyfrowych? Tak się składa, że jego budowa...

NERO - nowość od marki Audient

NERO - nowość od marki Audient

Uznana, brytyjska marka Audient wprowadza na rynek zaawansowany kontroler odsłuchów z mnóstwem bardzo przydatnych funkcji. NERO posiada możliwość...

Rafał Zbytniewski z Audiolight wybrał systemy d&b Audiotechnik

Rafał Zbytniewski z Audiolight wybrał systemy d&b Audiotechnik

Niedawno firma Audiolight zdecydowała się na zakup systemu V d&b audiotechnik. Jest to dobry moment, by przyjrzeć się historii firmy i jej rozwojowi,...

zobacz więcej
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz