Igrzyska World Games 2017 realizowane dzięki rozwiązaniom LAWO

10 sierpnia 2017 / 12:00

World Games 2017 - ATM SYSTEM  jako host broadcaster buduje sieć kontrybucyjną w oparciu o rozwiązania NAV firmy LAWO dostarczone przez LP Systems Sp. z o.o.

Portfolio zdalnych produkcji telewizyjnych wykorzystujących urządzenia niemieckiego, będącego pionierem w tej dziedzinie,  producenta LAWO, powiększyło się właśnie o pierwszą tego typu produkcję w Polsce - World Games 2017. Igrzyska World Games, które odbyły się niedawno we Wrocławiu bardzo często opisywane są jako „Olimpiada Alternatywna” i obejmują wiele sportów których nie spotkamy na tradycyjnych zawodach olimpijskich. Podczas igrzysk można było zobaczyć 3500 sportowców ze 112 krajów a ich zmaganiom, poza widzami, przyglądało się około 700 dziennikarzy z 50 państw.

 

[img:1]

 

Polska spółka ATM System, odpowiedzialna była za wyprodukowanie i dostarczenie  sygnałów audio i video z poszczególnych obiektów sportowych do IBC (International Broadcast Center) oraz ich dalszą wysyłkę do odbiorców w 131 krajach na świecie.

Jako host broadcaster ATM System - część techniczna Grupy ATM S.A., oferującej usługi produkcji filmowej i telewizyjnej oraz wsparcia imprez zewnętrznych - uruchomiła flotę swoich wozów transmisyjnych, wspomaganych przez zakontraktowane wozy innych firm z Polski i Europy. Przy okazji zmieniony został dotychczasowy model transmisji sygnałów do IBC. Zrezygnowano z udziału wozów satelitarnych SNG (Sattelite News Gathering) i ich operatorów, które obsługiwały World Games w czasie dziewięciu wcześniejszych edycji i zdecydowano o całkowitym przejściu na system kontrybucji IP.

 

[img:2]

 

Po przeanalizowaniu możliwości na targach IBC w 2016 roku firma ATM System rozpoczęła prace nad technicznym przygotowaniem projektu, jeszcze przed oficjalnym zleceniem prac partnerom firmy LAWO w Polsce, co nastąpiło wiosną 2017 roku. Ze sprawdzonymi urządzeniami do produkcji zdalnej oraz koncepcji z Lawo, zastosowane na World Games rozwiązania są w istocie zmniejszoną wersją systemu użytego rok wcześniej podczas najważniejszego turnieju piłki nożnej w Europie. Urządzenia Lawo zostały zainstalowane na obiektach sportowych, a dostarczone do nich sygnały audio i video były wysyłane do IBC, gdzie za pomocą standardu HD-SDI wprowadzane były do routera centralnego.

System zbudowany został w dużej części w oparciu o produkty Lawo - jednostki V__remote 4, A__mic8 jak również o switche Arista 7150S-24 oraz redundantne serwery VSM (Virtual Studio Manager) zapewniające kontrolę nad całym systemem. Przy bliskiej współpracy z polskimi partnerami: firmą LP Systems, która dostarczyła urządzenia oraz zadbała o przeprowadzenie testów oraz logistykę i firmą 4Vision, która dostarczyła system VSM, specjaliści z Lawo, skonfigurowali, przetestowali i uruchomili system, który na miejscu wspierany był przez pracowników firmy LP Systems i innych zaangażowanych firm zarówno w trakcie przygotowań jak i trwania samego wydarzenia.

 

[img:3]

 

Przy wykorzystaniu urządzeń Lawo, sygnały z wozów transmisyjnych przesyłane były do IBC w technologii IP. Do obsługi wszystkich transmisji użytych zostało 9 jednostek zdalnych, które podczas igrzysk obsługiwały wozy rozstawione w 13 najważniejszych lokalizacjach. Jednostki zdalne występowały w trzech kompletacjach: 2 sztuki wyposażone w dwa urządzenia V__remote4 i dwa urządzenia A__mic8, dwie sztuki wyposażone w dwa urządzenia V__remote4 i jedno urządzenie A__mic8 oraz pięć zestawów w których zainstalowane było jedno urządzenia V__remote4 i jedno urządzenie A__mic8.

Urządzenia A__mic8 służyły do przesyłania sygnałów do i z IBC, na potrzeby systemu interkomowego. Po stronie IBC system interkomowy podłączony był do jednego z urządzeń V__remote4 za pomocą interfejsu MADI. Dzięki temu system mógł zapewnić dwustronną, wielokanałową komunikację IBC z wozami na poszczególnych obiektach sportowych. Sama transmisja wewnątrz systemu odbywała się z wykorzystaniem protokołu Ravenna/AES67.

 

[img:4]

Od lewej: Martin Körner - Lawo Project Manager, Mariusz Szulc - ATM System CTO, Paweł Mathia - LP Systems CEO

 

Urządzenia V__remote4 dostarczały sygnały wideo obejmujące „clean” - czysty sygnał i sygnał „dirty” z naniesionymi dodatkowymi statystykami i grafikami. W obrębie IBC za pomocą sześciu, zainstalowanych w serwerowni, urządzeń V__remote4 sygnały trafiały na wejścia HD-SDI routera centralnego, gdzie były dystrybuowane do wszystkich wymaganych stanowisk. Dodatkowo zastosowanie podwójnych łączy światłowodowych w połączeniu z funkcjonalnością SMPTE 2022-7 Hitless Merge pozwoliło urządzeniom V__remote4 zapewnić pełną redundancję na poziomie sieci przesyłowej.

Dodatkowe dwie pary urządzeń V_remote4 zostały użyte do transmisji sygnałów z IBC  we Wrocławiu do siedziby telewizji Polsat w Warszawie. Do przesyłu ośmiu sygnałów z kompresją J2K i zaembedowanymi interkomami  zostały wykorzystane dwa łącza o przepustowości 1 Gbit/s.

O ile igrzyska World Games są postrzegane jako logistycznie jedno z najtrudniejszych przedsięwzięć w historii polskiego sportu, o tyle zmiana technologii na bazującą o sieci IP znacznie uprościło produkcję i zwiększyło możliwości funkcjonalne.

 

Kontrybucja sygnałów oparta na technologii racków IP z interfejsami Video-over-IP i Audio-over-IP, transferem sygnałów przez zarządzane linie światłowodowe przynosi znaczne korzyści w stosunku do rozwiązań konwencjonalnych.

 

Oprócz znacznych oszczędności, użycie rozwiązań Lawo opartych na dzierżawionych łączach 10Gbit/s ma jeszcze taką zaletę, że w przyszłości łatwiej będzie o dostępność takiego łącza niż do łącza satelitarnego. Dodatkowo rozwiązania Lawo umożliwiają zdalny nadzór i kontrolę nad całym systemem z IBC, przynosząc dodatkowe korzyści z łatwości obsługi oraz jej niższych kosztów.

Martn Körner - Menedżer projektu

 

Używając nowego modelu produkcji zdalnej, ATM System z powodzeniem wyprodukowało i wyemitowało w imieniu International World Games Association (IWGA) 429 godziny materiału na żywo ze wszystkich obsługiwanych obiektów sportowych.

Lawo projektuje i produkuje pionierskie technologie sieciowe, wideo, audio oraz kontroli na potrzeby nadawców oraz post-produkcji, a także występów na żywo i aplikacji teatralnych. Portfolio produktów zawiera systemy kontroli i zarządzania, cyfrowe konsolety wielkoformatowe, routery, procesory video a także rozwiązania audio i wideo bazujące na technologii IP. Wszystkie produkty opracowywane są w Niemczech i produkowane przy zachowaniu najwyższych standardów w siedzibie firmy w mieście Rastatt. Rozwiązania Lawo wykorzystywane są przy produkcjach największych światowych wydarzeń sportowych przez duże rozgłośnie radiowe, muzyczne studia nagrań jak również w małych studiach emisyjnych i produkcyjnych. Partnerem Lawo i dystrybutorem ich urządzeń i rozwiązań w Polsce jest  firma LP Systems Sp. z o.o.

 

więcej: www.lawo.pl

Pozostałe aktualności nagłośnieniowe

dB Technologies - Nowe modele kolumn Opera UNICA oraz VIO X

dB Technologies - Nowe modele kolumn Opera UNICA oraz VIO X

Na tegoroczne targi Prolight + Sound 2018 firma dBTechnologies przywiozła ze sobą wiele nowości, a w nich m.in. kolumny rozszerzające popularny system...

Najczystszy, najwyraźniejszy, najlepszy - nowości od KV2 Audio

Najczystszy, najwyraźniejszy, najlepszy - nowości od KV2 Audio

Od samego początku istnienia firmy KV2 Audio jej inżynierowie zauważyli, że od wielu lat w dziedzinie audio dzieje się coś złego. Mowa tutaj o ciągłej bitwie...

GSP 500 - Sennheiser pokazał nowy headset dla graczy

GSP 500 - Sennheiser pokazał nowy headset dla graczy

Sennheiser GSP 500 - nowy profesjonalny zestaw słuchawkowy dla graczy jest już dostępny w Polsce. Producent zapewnia, że otwarta konstrukcja nowego modelu...

Procesor wokalowy TC VoiceLive2 teraz w zestawie z mikrofonem

Procesor wokalowy TC VoiceLive2 teraz w zestawie z mikrofonem

Dobra wiadomość dla wszystkich wokalistów! SoundTrade, polski dystrybutor marki TC Helicon, przygotował dla Was świetną promocję. Tylko teraz możecie nabyć...

RCF E-Series - Najnowsze miksery premium już w sprzedaży

RCF E-Series - Najnowsze miksery premium już w sprzedaży

W skład serii mikserów RCF E-Series wchodzą trzy modele: E24, E16 oraz E12. Wszystkie modele są od najmniejszego szczegółu zaprojektowane przez RCF Itaty,...

SoundTrade zaprasza na Powersoft Armonia Advanced Training 2018

SoundTrade zaprasza na Powersoft Armonia Advanced Training 2018

SoundTrade - wyłączny przedstawiciel Powersoft S.p.A. w Polsce zaprasza do udziału w szkoleniu Powersoft Armonia Advanced 2018, które odbędzie się 22 maja w...

zobacz więcej
mikrofon