Case Study: P!NK i Sennheiser Digital 6000

14 września 2018 / 09:00

Wiosną 2018 P!NK wystartowała w USA z trasą Beautiful Trauma World Tour. Artystka zagrała na 38 arenach dla ponad 700 000 fanów, a w lipcu dotarła do Australii i Nowej Zelandii, gdzie odbyły się kolejne 42 koncerty, w tym rekordowa 18-dniowa seria występów na Rod Laver Arena w Melbourne.

[img:1]

To ma być najbardziej dochodowa trasa koncertowa piosenkarki, która już zebrała ponad 100 milionów dolarów ze sprzedaży biletów. Podczas niezwykłego połączenia niesamowitej scenografii i akrobatyki w powietrzu P!NK korzysta z systemu Sennheiser Digital 6000, który zapewnia perfekcyjna reprodukcję głosu.

Sennheiser od dłuższego czasu współpracuje z P!NK. W 2013 r. jej inżynier dźwięku Horst Hartmann specjalnie dla trasy The Truth About Love Tour zamówił system odsłuchu dousznego zintegrowany z mikrofonem, aby ułatwić artystce wymagające technicznie i fizycznie występy.

Oprócz wyzwania związanego z ruchem na scenie, musieliśmy wyposaży P!NK w zestaw słuchawkowy, który działałby również przed systemem nagłośnieniowym, ponieważ ona często lata nad publicznością przez całą salę. Dodatkowo mikrofon musiał brzmieć równie dobrze i musiał być równie odporny na sprzężenia, jak mikrofon do ręki - stwierdził Hartmann.

Nowa trasa, nowe wyzwania

Podczas aktualnej trasy system mikrofonów dla P!NK otrzymał aktualizacje w postaci najnowszych technologii Sennheisera, w tym mikrofonu do ręki i nadajnika bodypack Digital 6000. Piosenkarka została także wyposażona w udoskonalony, niestandardowy zestaw mikrofonowo-odsłuchowy i system bezprzewodowego monitoringu na bazie serii Sennheiser 2000.

Zespół akustyków i inżynierów Sennheisera dostarczył Hartmannowi sześć nowych zestawów mikrofonowo-odsłuchowych. Założenia konstrukcyjne pozostały bez zmian, ale teraz zestawy mają ulepszone złącze mikrofonowe na nauszniku oraz nowe, udoskonalone moduły douszne firmy Fischer Amps. Jochen Fischer z Fischer Amps był zachwycony kolejną współpracą: „To indywidualny, w pełni ręcznie wykonany produkt w bardzo ograniczonej ilości i możliwość stworzenia takiego rozwiązania w ramach wspólnego projektu jest po prostu świetna”.

Do stworzenia idealnego zestawu dla P!NK zespół Sennheisera wykorzystał specjalny przetwornik od IE 800 z indywidualnie dostosowaną charakterystyką częstotliwościową i mikrofonem od zestawu słuchawkowego Senschheiser HSP 4. Starannie opracowana konstrukcja sprawia, że zestaw słuchawkowy utrzymuje się nawet bez stosowania dodatkowych elementów usztywniających, nawet podczas akrobacji, które wykonuje piosenkarka. Mechaniczne podzespoły były drukowane na drukarkach 3D, złącza i kable również były przygotowane specjalnie pod ten projekt. Na zamówienie P!NK zestaw został zaprojektowany tak, aby artystka mogła odłączy drugą słuchawkę i używać go jako wersji jednostronnej.

[img:2]

Dlaczego Sennheiser?

Od 2013 roku korzystamy z zestawu mikrofonowo-odsłuchowego, co było ogromnym krokiem naprzód w przypadku występów scenicznych P!NK. A nowy system jest jeszcze lepszy. Pozwala jej konsekwentnie otrzymywać odsłuch wysokiej jakości podczas jej energetycznych pokazów akrobatycznych - powiedział jej inżynier ds. odsłuchu dousznego, Jon Lewis.

Opowiadając o przejściu z analogowej serii Sennheiser 2000 na serię Digital 6000, Hartmann powiedział:

Wybrałem system Digital 6000 dlatego, że to system cyfrowy i sygnał może iść bezpośrednio do naszych konsol. Ponadto podczas show wykorzystujemy dużo ekranów LED, które powodowały wiele problemów z naszym systemem RF. Ponieważ Digital 6000 jest wolny od zjawiska intermodulacji, to bardzo nam to pomogło w rozwiązaniu tych problemów. A fakt, że możemy używać tej samej kapsuły MD 9235, którą używaliśmy wcześniej, jest ogromną zaletą. Cały system jest łatwy w użyciu, niezawodny, brzmi świetnie i działa dobrze. Mieliśmy kilka drobnych problemów z paskami, ponieważ antena nie była w odpowiednim położeniu względem kostiumu P!NK i nie mogliśmy jej mieć w optymalnej pozycji, więc teraz mamy system czterech anten, które wzmacniają sygnał i wszystko działa dobrze - P!NK śpiewa nie tylko na głównej scenie, ale także na scenie B i w powietrzu, więc musimy mieć odbiór na całym obszarze.

[img:3]

Dave Bracey, inżynier przednich monitorów, dodał:

Korzystam z systemu Digital 9000 z Adele i z mojego doświadczenia wynika, że nastąpiła poprawa jakości dźwięku. Nie ma różnicy pomiędzy seriami 9000 i 6000, więc nie zawahałem się użyć go również dla P!NK. Artystka spędza większość show przed systemem nagłośnieniowym, czasami bardzo daleko przed PA. Występowanie przed systemem zawsze jest wyzwaniem, ale show jest tak zaplanowane, że w dzisiejszych czasach to już norma. Na szczęście jest dobrą wokalistką i ma dobry mikrofon, więc wszystko działa. 

Podczas tej trasy koncertowej intensywnie wykorzystywane są również przewodowe mikrofony Sennheisera. Zestaw perkusyjny jest wyposażony w instrumentalne mikrofony evolution e 901, e 902, e 904 oraz e 905. Inżynierowie dźwięku wykorzystują również trzy MK 4, a do chóru i dodatkowego wokalu używane są dodatkowe nadajniki ręczne SKM 6000 i mikrofony evolution e 935. Dźwięk ambientowy przechwytują superkardioidy MKH 8050, mikrofony typu shot-gun MKH 8060 i MKH 8070.

Sennheiser stawia na długoterminowe relacje. Współpraca z doświadczonymi inżynierami, którzy pracują ze światowej klasy artystami, takimi jak P!NK, w celu przygotowania niestandardowych rozwiązań, jest dla nas niezwykle ważna. Bliska współpraca z Horstem Hartmannem nad realizacją jego fantastycznego pomysłu zaowocowała innowacyjnym produktem. Kontynuacja tej współpracy przez wiele lat jest nieoceniona. Uwielbiamy przekracza granice technologicznych możliwości, Horst wie, że czekamy na kolejne wyzwanie – skomentował Pierre Morant odpowiedzialny w firmie Sennheiser za relacje z artystami.

Trasa koncertowa Beautiful Trauma World Tour potrwa w Australii i Nowej Zelandii do połowy września.

Więcej o systemie Sennheiser Digital 6000 pisaliśmy: TUTAJ

 [img:4]

Producent

Sennheiser Sennheiser www.sennheiser.pl

Dystrybutor

Pozostałe aktualności nagłośnieniowe

Nowości Electro-Voice i Dynacord z Frankfurtu 2019!

Nowości Electro-Voice i Dynacord z Frankfurtu 2019!

Nowe monitory sceniczne, mikrofony bezprzewodowe RE3, dwa mikrofony pojemnościowe do ręki i biała wersja EVOLVE50. Podczas targów Prolight+Sound we...

Arcade Audio obniża ceny systemów głośnikowych na jubileusz RCF

Arcade Audio obniża ceny systemów głośnikowych na jubileusz RCF

W tym roku włoski producent systemów nagłośnieniowych RCF obchodzi swoje 70-lecie i z tej okazji polski dystrybutor, firma Arcade Audio, przygotowała niższe...

SoundTrade zaprasza na dbTechnologies DEMO DAY w Piasecznie

SoundTrade zaprasza na dbTechnologies DEMO DAY w Piasecznie

Polski dystrybutor dBTechnologies, firma SoundTrade, zaprasza na DEMO DAY poświęcony najnowszym systemom nagłośnieniowych serii VIO. Wśród nich, długo...

dB Technologies w tzw. dopuszczalnym budżecie (Prolight+Sound 2019)

dB Technologies w tzw. dopuszczalnym budżecie (Prolight+Sound 2019)

Wspólnie z przedstawicielem dB Technologies w Polsce - Maciejem Szewczykiem z firmy Sound Trade zapraszamy na krótką wycieczkę po nowościach.

DiGiCo i KLANG w Polsound - małżeństwo z rozsądku

DiGiCo i KLANG w Polsound - małżeństwo z rozsądku

Utarło się, że kto szuka cyfrowej konsolety do zaawansowanej pracy w trasie sięga po DiGiCo ? tak przynajmniej mówią fakty (czyt. statystyki)

LD Systems - nowa seria ICOA na Prolight+Sound 2019

LD Systems - nowa seria ICOA na Prolight+Sound 2019

Na frankfurckich targach Prolight+Sound, firma LD Systems należąca do Adam Hall Group zaprezentowała kolumny aktywne z nowej serii ICOA (wersje 12” i 15”) o...

zobacz więcej
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz