Shure GLX-D6: Nowy standard bezprzewodowego gitarzysty

24 marca 2014 Tagi: gitara, nagłośnienie, systemy bezprzewodowe, shure, glx-d6
Autor testu: lukasz-kaliszewski-zdjecie Łukasz Kaliszewski
Produkt: Shure GLX-D6
Cena: 1.400 zł
Dostarczył: Polsound sp. z o.o

Jedni producenci udoskonalają przewody instrumentalne do granic technicznych możliwości, oferując produkty ultra-nowoczesne i w dożywotniej gwarancji. Inni - tacy jak Shure - próbują tworzyć systemy, które nie tylko pozwalają zrezygnować z kabla, lecz mają działać bez niego równie dobrze, jak z nim.

O ile na rynku mikrofonów wokalnych nie jest to żadną nowością, o tyle wciąż łatwo zauważyć pewną nieufność w segmencie instrumentalnym. Bo kto zaryzykowałby swoje brzmienie kosztem kabla do gitary?

 

Skład zestawu

Cyfrowy system bezprzewodowy Shure GLX-D6 składa się z trzech zasadniczych elementów: transmitera, odbiornika i wysokiej jakości krótkiego przewodu o wtyku 6.3 mm do połączenia nadajnika z instrumentem. Transmiter GLXD1 typu bodypack przypomina standardowy mikroport - po podłączeniu go dedykowanym przewodem WA305 z instrumentem, wpinamy go ciasnym uchwytem za pas gitary lub basu.

 
[img:1]
 

Nadajnik ma 2-pozycyjny uchwyt i najlepiej umieścić go jak najniżej w kierunku straplocków. Odbiornik systemu GLX-D6 ma postać pedału, do złudzenia przypominającego typowy efekt podłogowy. W zestawie znajdziemy ponadto akumulator do transmitera, ładowarkę mikro-USB z wymienną końcówką oraz zasilacz sieciowy.

Opcjonalnie, oferta producenta zawiera także ładowarkę samochodową oraz ładowarkę pojedynczego, zamiennego akumulatora, który możemy zakupić dodatkowo. Jedyne mankamenty systemu GLX-D6 to brak polskojęzycznej instrukcji oraz dedykowanego case'a, znanego z mikrofonowych systemów Shure GLX-D.

 

[img:2]
 

Wykonanie produktu

Budowa zestawu nie pozostawia wątpliwości - Shure GLX-D6 nie jest zabawką, ani plastikowym urządzeniem typu „wszystko w jednym”. Kluczowe elementy zestawu, czyli transmiter i odbiornik to solidnie wykonane elementy z metalu o zwartej i prostej bryle. Także przewód wykonano z najwyższej jakości materiałów, co wg zapewnień producenta powinno gwarantować najwyższą funkcjonalność systemu.

To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, to kompaktowość poszczególnych elementów systemu bezprzewodowego. Wykazując solidność typową dla urządzenia wykonanego z metalu, ich kształt i wielkość są jednocześnie wyjątkowo praktyczne. O nadajniku wpiętym w pas instrumentu błyskawicznie zapomnimy, zaś odbiornik podłogowy wielkości przeciętnego tunera, jest mniejszy od większości scenicznych efektów.

 

[img:3]

 

Wymiana akumulatora jest prosta i bezstresowa niczym zmiana baterii w lustrzance. Zawiasy komory akumulatora są solidne, a prosty choć zabezpieczony system otwierania pozwala wymienić baterię jednym ruchem, gdy dioda transmitera zasygnalizuje niski poziom energii. Kolor i sposób świecenia diody oznacza konkretną informację, dlatego warto, by użytkownik zapoznał się z „szyfrem ledowym” GLX-D6. Jest to subtelny i prosty sposób kontrolowania sytuacji scenicznej przez system bezprzewodowy.

 

Sposób działania

Setup całego systemu jest równie prosty jak wymiana akumulatora w transmiterze. Nadajnik z instrumentem łączymy przewodem WA305 z zestawu, a odbiornik, po włączeniu do zasilania, łączymy ze wzmacniaczem przy użyciu standardowego przewodu instrumentalnego. GLX-D6 nie potrzebuje dodatkowych sterowników, wygórowanych ustawień, ani nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy z zakresu nagłaśniania. Po włączeniu system bezprzewodowy automatycznie wyszukuje częstotliwość i ustawia optymalne parametry.

 

[img:4]

 

Ciekawą i bardzo praktyczną cechą odbiornika jest funkcja automatycznego zarządzania częstotliwością pracy. Dzięki wskaźnikowi baterii, który szacuje długość działania systemu, przekładając poziom energii na odległość między nadajnikiem a odbiornikiem, możemy łatwo dostosować wydajność systemu bezprzewodowego do miejsca, w którym jest używany. Ponadto, warto nadmienić, że odbiornik DLX-D6 jest w pełni programowalny. Dotyczy to także rozbudowanej funkcji tunera.

Co powinno najbardziej zainteresować wszystkich gitarzystów, to fakt, że system jest w pełni transparentny dla brzmienia. Daje pełną kontrolę nad charakterystyką dźwięku, w tym nad stopniem gainu, z poziomu pedału podłogowego - bez dodatkowych modułów rackowych, czy komputera.

 

[img:5]

 

Sygnał instrumentu nie jest zniekształcony, co zdarzało się w przypadku starszych systemów bezprzewodowych, a mikroskopijna latencja układu jest całkowicie nie do zarejestrowania przez ludzkie ucho. Cyfrowy sygnał jest transmitowany w technologii true diversity, co oznacza, że odbiornik ma wbudowane dwie anteny zamiast standardowo jednej. W przypadku, gdy sygnał jest słaby lub zakłócony, anteny przesyłają go między sobą, co ma zapewnić jego wzmocnienie i płynną pracę - wszystko odbywa się automatycznie i w czasie rzeczywistym.

Jak w większości wirelessów, istotna jest odpowiednia higiena użytkowania systemu. Należy pamiętać o zachowaniu właściwych odległości od dużych metalowych przedmiotów oraz innych, niekompatybilnych urządzeń bezprzewodowych, działających w tych samych częstotliwościach.

 

[img:6]

Dla kogo jest Shure GLX-D6?

Solidna, metalowa budowa oraz cechy funkcjonalne GLX-D6 czynią z systemu bezprzewodowego amerykańskiego producenta idealne narzędzie sceniczne. Przy swoich parametrach technicznych i wydajności poradzi sobie zarówno z małą, jak z dużą sceną. System ma szansę stać się elementem muzycznego wyposażenia równie ważnym jak efekt, czy bramka szumów - bez względu na gatunek muzyczny, brzmienie artysty, czy stosowaną przez niego kombinację nagłośnienia.

Prostotę użycia produktu Shure powinni docenić wszyscy rozpoczynający przygodę z systemami wireless, a programowalny charakter GLX-D6 stworzy spore możliwości praktycznego wykorzystania wśród bardziej doświadczonych i świadomych użytkowników. Wprawdzie system GLX-D6 dedykowany jest gitarzystom elektrycznym i basistom, lecz z pewnością znajdzie zastosowanie także wśród pozostałych gitarzystów oraz wszędzie tam, gdzie chodzi o wygodne, sceniczne wykorzystanie większości instrumentów strunowych.

 

Ocena produktu
 
Wśród cech wyróżniających system Shure GLX-D6 bez wątpienia są wydajność, uniwersalność i prostota. Prócz wymienionych wcześniej właściwości warto wspomnieć, że transmiter o zasięgu 60 metrów ma regulowaną czułość, co ułatwia zoptymalizowanie sygnału audio w cyfrowej jakości oraz funkcję automatycznego wyłączania, gdy nadajnik nie jest używany, dzięki czemu oszczędzamy baterię. Opcja dodatkowego kanału transmisji RF jest równie przydatna i pozwala na zdalne kontrolowanie transmitera. Pojedynczy akumulator zestawu GLX-D6 gwarantuje energię na blisko 16-godzinną nieprzerwaną pracę, a już 15-minutowe podładowanie go w trybie quick charge zapewni 1.5 godziny działania całego systemu, co jest doskonałą opcją w awaryjnej sytuacji.

Jednak jedną z najważniejszych, a dla większości użytkowników kluczową cechą cyfrowego, bezprzewodowego systemu GLX-D6 jest działanie w paśmie 2.4 GHz, które w przeciwieństwie do systemów analogowych jest powszechnie dostępne - nie wymaga dodatkowych licencji, czy zezwoleń - a ponadto pozwala na jednoczesne działanie w jednym miejscu aż 8 kompatybilnych systemów bezprzewodowych.

Wszystkie atrybuty zestawu Shure GLX-D6 czynią z niego praktyczne i wszechstronne narzędzie dla każdego muzyka, który za niewygórowaną cenę około 1.400 zł pragnie prosto i bezpiecznie ułatwić sobie występy sceniczne, nie idąc przy tym z własnym brzmieniem na kompromisy.
Ocena końcowa:

 

[img:7]

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Solidna, metalowa budowa
Łatwość w obsłudze
Kompaktowy rozmiar poszczególnych elementów zestawu
W pełni transparentny dla brzmienia - dźwięk wolny od zniekształceń
Długi czas pracy i szybkość ładowania akumulatora
Działa w paśmie 2.4 GHz
Do testów dostarczył:
Polsound sp. z o.o Polsound sp. z o.o Tel: +48 22 2041 100 www.polsound.pl

Powiązane video:

Shure GLX-D61:08 Shure GLX-D6 12 marca 2014
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: PRS DW CE 24 "Floyd"1
TEST: Gitara klasyczna Alvarez AC65CE2
TEST: Walrus Audio Julia & Monument3

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Przyznam szczerze, że bardzo ucieszyła mnie wiadomość o tym, że po raz kolejny będę mógł dogłębnie zapoznać się z efektami marki Walrus. Miałem już bowiem olbrzymią przyjemność testowania kostki o nazwie Julia

Produkt: Fathom
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Ocena:

Tak jak Antonio de Torres Jurado stworzył kształt gitary klasycznej używanej do dziś, tak firma Christian'a Frederick'a Martin'a stworzyła najbardziej...

Produkt: HD-28OM-28
Cena: 14.300 zł12.300 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Dziś na testowy warsztat po raz kolejny weźmiemy efekt marki Walrus, a więc firmy, który z impetem zdobywa gitarowy rynek. Wśród jej użytkowników znajdziemy...

Produkt: ARP-87
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Marka, której instrument wzięliśmy dzisiaj na warsztat, nie wymaga zbytniego opisu, gdyż firma PRS jest znana na całym świecie. Gitary te cieszą się dużą...

Produkt: DW CE 24
Cena: 10.600 zł
Marek Pająk Gitarzysta VADER
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz