RELACJA: Znamy zwycięzców Young Drum Hero 2017!

10 października 2017 / 00:00

Za nami finał Young Drum Hero, konkursu dla młodych perkusistów, który odbył się w ramach trwającego Drum Festu w Opolu. Zdaniem jury złożonego z profesjonalnych muzyków z Polski i zagranicy, na szeczólne wyróżnienie zasłużył Olaf Rykała. Sprawdź, jakimi umiejętnościami wykazał się laureat nagrody Grand Prix i jak wypadli inni nagrodzeni perkusiści.

Konkurs Young Drum Hero trwał przez dwa dni w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu podczas 26. Drum Festu. Przez cały weekend swoje możliwości prezentowało 20 młodych perkusistów z całej Polski w dwóch kategoriach wiekowych: do 16 lat oraz dla uczestników, którzy 16 lat już ukończyli.

 

[img:2]

Od lewej: George Kollias, Russ Miller, Dariusz "Daray" Brzozowski, Maciej Nowak, Paweł Ostrowski

 

Ich styl, technikę i ogólną prezentację oceniało jury złożone z zawodowców, którzy po konkursach prowadzili także warsztaty perkusyjne. Byli to:

 

  • Russ Miller z USA, jeden z najlepszych sesyjnych bębniarzy na świecie, współautor przeszło 400 albumów nagranych w różnych stylach
  • George Kollias z Grecji, członek amerykańskiej grupy Nile, wykładowca, kompozytor, poruszający się w ciężkich brzmieniach jak death metal, brutal metal
  • Dariusz „Daray” Brzozowski, były bębniarz grupy Vader, członek Huntera i norweskiej legendy metalu Dimmu Borgir
  • Maciej Nowak, redaktor naczelny magazynu „Perkusista”

 

Zdaniem jury najlepiej zagrał Olaf Rykała z Żabnicy koło Żywca, który na bębnach gra od siódmego roku życia. W jego repertuarze znalazły się utwory: pierwszego dnia „System” Brotherly, a podczas etapu finałowego - "Smells Like Teen Spirit" w interpretacji Roberta Glaspera.

 

Zwycięzca Young Drum Hero 2017 - Olaf Rykała

 

- Glasper zagrał tę piosenkę na fortepianie, a jego kolega na kontrabasie. Natomiast ja dołożyłem do tego swój pomysł - opowiada laureat, który na końcu konkursowego występu wykonał również swoje solo perkusyjne.

- Cały czas pracuję nad swoją oryginalnością, brzmieniem i stylem - zaznacza Olaf.

Czym obecnie zajmuje się laureat Young Drum Hero?

- Przede mną matura, kończę też II stopień szkoły muzycznej na profilu klasycznym. W planach mam zdawanie na jazz do Akademii Muzycznej - opowiada.

Olaf przyznaje, że jest samoukiem.

- W szkole muzycznej ćwiczę na sztabkach, marimbach, wibrafonach, ale nie mam tam zestawu perkusyjnego - opowiada Olaf.

 

[img:21]

Olaf Rykała

 

Jury: Najważniejsza była wszechstronność i  umiejętności

Co przekonało jury w jego występie?

- Byliśmy jednomyślni. Pierwszego zagrał bardzo skomplikowane rzeczy, naprawdę mnie to urzekło. W tej grze była dynamika i w ogóle chłopak grał ponad swój wiek, jakby miał dużo więcej doświadczenia w studiu i na scenie - przyznaje Dariusz „Daray” Brzozowski.

- Grać przed bębniarzami to również duży stres, sam konkurs nim był, ale Olaf był pewny siebie. Podobała nam się jego wszechstronność gry w różnych stylach i oryginalność - mówi juror. 

Na korzyść laureata przemawiał ciekawie dobrany repertuar, m.in. oryginalny cover utworu Nirvany.

- Drugiego dnia Olaf również nas zaskoczył. Sam pracuję nad dynamiką, więc jak widzę grę takiego 18-latka, to jestem w szoku - mówi.

 

[img:3]

Daniel Połeć

 

Słowa uznania należą się również laureatom z poszczególnych kategorii.

- Bardzo podobał nam się występ Jana Pieniążka z młodszej grupy, on był dużo ponad wszystkie występy. Od razu nazwaliśmy go „Johnny Cash” – żartuje Dariusz Brzozowski.

- Według nas w przyszłości Janek będzie jeszcze lepszym bębniarzem. Rozmawialiśmy m.in. o tym, że ma świetnie ustawione ręce czy nogi. Zastanawialiśmy się jakiego on może mieć nauczyciela - śmieje się.

 

Young Drum Hero 2017 - Laureaci do lat 16

 

 Zdaniem jury, niektórzy wykonawcy zaszkodzili sobie nietrafionym doborem piosenek. 

- To nie chodzi o to, czy jury piosenka się spodoba, tylko czy wykonawca dobrze się w niej czuje - podpowiada „Daray”. 

- Sam mam podobnie. Niektóre utwory łatwiej się słucha niż gra. To często jest potem walka - uważa.

Jakie wskazówki miał dla uczestników George Kollias?

- Jeśli jesteś bębniarzem, nieważne jakim, to i tak staraj się ćwiczyć w różnych stylach. Ważny jest relaks i umiejętność czerpania radości z gry - tłumaczy George Kollias, jeden z jurorów.

 

Young Drum Hero - Laureaci powyżej 16 lat

 

Młodzi chcą się sprawdzać i usłyszeć rady od swoich idoli

Dlaczego młodzież przyjeżdża na takie konkursy? Do finału dostał się m.in. Wiktor Szklarz z Tychów. Zaprezentował ciężkie granie, m.in. takich grup jak Korn i Epica.

- Dobrze się czuję w takim repertuarze, kocham te zespoły. Bardzo lubię melodyczny metal i rocka. Chciałem to pokazać na konkursie, ale lubię też zagrać bluesa, jazz i pop - wymienia Wiktor Szklarz.

- Gram od pięciu lat na bębnach, ale już jakiś czas codziennie ostro trenuję na bębnach akustycznych. Zdecydowanie wiążę przyszłość z muzyką. Przyjechałem tu pewnie, bo jestem świadomy swoich umiejętności. Chciałem poddać się ocenie jury, a przy okazji zobaczyć warsztaty z Georgem Kolliasem, który zachwyca prędkością, ale i z Russem Millerem - mówi młody muzyk.

 

[img:4]

Filip Preisner

 

Ze starszej grupy w Young Drum Hero prezentował się też  Piotr Szałajko.

- Zgłosiłem się na konkurs żeby zagrać i pokazać się szerszej publiczności. To jedna z motywacji do ćwiczenia gry. Poza tym chciałem poznać ludzi z branży, pasjonatów takich jak ja - mówi Piotr Szałajko z Bielska-Białej, który gra od 10 lat na bębnach, ma swój zespół Identyczni i wydał z nimi płytę z autorską muzyką. 

- Poza tym podczas tego festiwalu można pograć na zestawach na ogół niedostępnych. Wybieram się też na warsztaty - dodaje Piotr.

 

[img:5]

 

Okazuje się, że ocena gry przez muzycznych idoli dla młodzieży wiele znaczy.

- Na takim konkursie można dostać rzetelną opinię profesjonalistów o swojej grze. To moje pierwsze takie doświadczenie. Liczę, że dowiem się, co mogę poprawić, co ulepszyć - uważa Jan Kulik z Bielska-Białej, z grupy do 16 lat.

 

Laureaci Young Drum Hero 2017

Grand Prix - Olaf Rykała

Grupa do lat 16

  1. Jan Pieniążek 
  2. Dagmara Karandys 
  3. Filip Preisner

Grupa powyżej lat 16

  1. Daniel Połeć 
  2. Adrian Trepka 
  3. Natalia Krząkała

 

Zdjęcia z Young Drum Hero 2017

[img:6]

[img:7]

[img:9]

[img:10]

[img:18]

[img:19]

[img:20]

[img:17]

[img:11]

[img:12]

[img:15]

[img:16]

[img:14]

[img:13]

Pozostałe aktualności perkusyjne

Vinny Appice Band - Mob Rules Live już 24 listopada w Bochni

Vinny Appice Band - Mob Rules Live już 24 listopada w Bochni

Vinny Appice - światowej sławy perkusista, znany z występów u boku takich kultowych wykonawców, jak: Dio, Black Sabbath, Heaven And Hell czy Kill Devil Hill,...

Aaron Spears BACK in Poland for REAL - klinika rusza 30.10.2017!

Aaron Spears BACK in Poland for REAL - klinika rusza 30.10.2017!

Perkusista takich gwiazd jak Usher czy Ariana Grande zagra już 30 października 2017 roku w Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki swoją klinikę perkusyjną....

Hamburg Drumsite startuje już 22 października

Hamburg Drumsite startuje już 22 października

U naszych zachodnich sąsiadów już 22 października 2017 dokładnie o godzinie 15:00 rozpocznie się impreza perkusyjna pod nazwą Drumsite. Event jest wspierany...

Firma Sonor prezentuje nowa serię zestawów o oznaczeniu AQ2

Firma Sonor prezentuje nowa serię zestawów o oznaczeniu AQ2

Bębny AQ2 kierowane są głównie do użytkowników, którym zależy na profesjonalnym brzmieniu i wyglądzie. 100% klonowe korpusy, nowy system zawieszenia tomów,...

Drumset Academy zaprasza na koncert "Osadzeni w Groovie"

Drumset Academy zaprasza na koncert "Osadzeni w Groovie"

To już kolejny raz kiedy uczniowie jednej z największych szkół perkusyjnych w Polsce - Drumset Academy, dadzą swój popis na prawdziwej koncertowej scenie....

Odświeżony Setup Builder firmy Sabian

Odświeżony Setup Builder firmy Sabian

Na oficjalnej stronie firmy Sabian od niedawna znaleźć możemy odświeżony konfigurator zestawu talerzy. W opcjach między innymi: zapis różnych konfiguracji,...

zobacz więcej
mikrofon