Mikser DJ

Mikser DJ

22 października 2012, 00:00
autor: Adam Cyzman

[img:1]

Centralnym i najważniejszym elementem zestawu DJ'skiego jest mikser, może to być osobne urządzenie, ale też część dedykowanego kontrolera do komputera. Mikser jest „sercem” DJ'skiej konsolety, do niego podłącza się wszelkie źródła dźwięku, z niego też rozdziela się dźwięk na głośniki i wzmacniacze.

Do źródeł dźwięku należą przede wszystkim PLAYERY DJ'skie, na których muzyka grana jest z płyt CD-Audio lub MP3 oraz GRAMOFONY, na których muzyka grana jest z płyt winylowych.

Słuchawki służą DJ'owi do ODSŁUCHU oraz ustawienia materiału zanim ten zostanie zagrany publiczności. To na słuchawkach przesłuchuje się utwory, wybiera miejsce początku startu tych utworów oraz przede wszystkim dobiera się prędkość utworu – żeby był dopasowany do tego, który aktualnie gra. W przypadku słabej akustyki pomieszczenia, w którym gramy na słuchawkach dokonuje się również miksu pomiędzy utworami.

Mikrofon jest OPCJONALNYM urządzeniem dla DJ'a, które nie jest potrzebne do prawidłowego miksowania.

 

MIKSER DJ

Charakterystyka mikserów audio dla DJ'ów

Możemy wyróżnić dwa główne typy mikserów dla DJ'ów – miksery klubowe oraz miksery turntablistyczne. Miksery klubowe służą przede wszystkim do płynnego miksowania muzyki z wielu źródeł dźwięku. Miksery turntablistyczne to maszyny przeznaczone do „sportowego” grania z użyciem skreczy. Miksery turntablistyczne charakteryzuje przede wszystkim zwarta wąska budowa oraz wzmocnione poszczególne elementy. Należy pamiętać, że nie jest to podział ścisły i na każdym mikserze DJ'skim można zarówno miksować jak i skreczować, jednak to od klasy miksera zależy z jakim powodzeniem.


Opis poszczególnych elementów miksera:

  • Kanały

Do kanałów podłączamy i przyporządkowujemy wszelkie źródła dźwięku, które następnie miksujemy za pomocą szeregu kontrolek umieszczonych na mikserze. Najprostsze miksery posiadają co najmniej 2 kanały. Czasem dochodzi do nich osobny kanał przeznaczony dla mikrofonu. Standardem w mikserach klubowych są 4 kanały. Im więcej kanałów, tym więcej urządzeń możemy jednocześnie obsłużyć, jednak do prawidłowej podstawowej pracy DJ'a wystarczają 2 kanały.

 

  • Wejścia/Wyjścia

Do konkretnych kanałów należy podłączyć sprzęt pod konkretne wejścia. Standard w mikserach to wejścia CHINCH. Służą one do podłączania urządzeń cyfrowych oraz gramofonów. Należy pamiętać o tym, że zwykle na kanale – na górze lub na tylnej ścianie miksera znajdziemy przełącznik LINE/PHONE. Pod LINE podpinamy urządzenia cyfrowe (takie jak playery), pod PHONO gramofony. Złącze MIC służy do podłączenia MIKROFONU – i tutaj należy pamiętać że miksery mają 2 standardy takiego podłączenia. Jeden to duży JACK, drugi XLR – kupując kabel mikrofonowy zwróćmy na to uwagę.

Miksery posiadają również różne wyjścia MASTER – a więc te, które wysyłają nam zmiksowany już sygnał na głośniki. Standardowe wyjście to CHINCH, ale w droższych i większych modelach znajdziemy również wyjścia XLR, które są standardem w dużych klubach. Podłączenie do domowych kolumn realizowane jest zwykle poprzez kable typu CHINCH – CHINCH. Podłączenie do głośników komputerowych lub samego komputera (np. celem nagrywania) umożliwi nam kabel CHINCH – mały JACK.

 

  • Fadery/Cross

Fadery to pionowe suwaki, którymi kontrolujemy głośność danego kanału. Cross jest faderem umieszczonym w poziomie, zwykle centralnie na dole miksera, który odpowiada za balans stosunku głośności na dwóch wybranych kanałach. Współcześnie CROSS jest praktycznie nie używany w miksowaniu klubowym, głośność poszczególnych kanałów reguluje się wyłącznie za pomocą faderów kanałowych. Mimo wszystko CROSS jest na tyle klasycznym elementem miksera że występuje nadal we wszystkich dostępnych mikserach. Przy czym CROSS jest nieodzownym elementem SKRECZÓW oraz tricków turntablistycznych.

 

  • Equalizacja

Equalizacja służy do regulacji głośności poszczególnych pasm danego sygnału na kanale. Zwykle składa się z trzech dedykowanych potencjometrów, które służą do regulacji głośności basu (LOW), środka (MID) oraz trebli (HIGH). 3-zakresowe EQ na kanale to zwykle standard. W tańszych mikserach nie ma regulacji EQ na mikrofon. Operowanie EQ zaraz obok operowania głośnością kanałów przyczynia się do tworzenia jak najlepszych DJ'skich miksów, stąd tak ważna jego rola w mikserze.

 

  • Efektor

Niektóre z mikserów posiadają tzw. efektory. Jak sama nazwa wskazuje generują one konkretne efekty na kanał. W zależności od klasy miksera EFEKTORY mogą być mniej lub bardziej rozbudowane, różnić się obsługą i ilością efektów. Do kanonu DJ'skich efektów należą min. FLANGLER (efekt przypominający startujący odrzutowiec) czy ECHO. Na MIKROFONIE możemy użyć np. PITCH SHIFTER zmieniający barwę głosu na mroczą czy sprawiającą że nasz głos brzmi jak głos dziecka. Zasadniczo efekty powinny ubarwiać graną muzykę, jednak brak umiaru i umiejętności w ich używaniu będzie tylko i wyłącznie denerwował słuchaczy. Efektor to ciekawy dodatek w mikserze, jednak nie jest niezbędny.

 

Opis poszczególnych elementów miksera na przykładzie klasycznego miksera klubowego Pioneer DJM 600

[img:2]

 

Czytaj także: 

miksery audio

Poradnik: Mikser audio (realizator: Piotr Sadłoń)

 

Pozostałe poradniki
Jakie sekrety skrywa: BEJF RECORDS? Sekrety studia jest cyklem video nie tylko dla realizatorów dźwięku, właścicieli studiów, ale przede wszystkim dla muzyków, artystów i producentów. W materiale pytamy o najczęstsze wyzwania pracy w studiu, także porady
Poradnik: Wybieramy nagłośnienie dla zespołu muzycznego, DJ Nagłośnienie dla zespołu weselnego czy estradowe należy do najczęstszych pytań jakie kierowane są do redakcji. Postanowiliśmy pomóc Wam i zaproponować rozwiązania kolumn, które sprawdzą się na koncercie, weselu, evencie
PORADNIK: Wybieramy monitory do studia nagrań - Cz.II W zakresie monitorów studyjnych mamy obecnie wyjątkowo szeroki wybór. Zanim jednak zaczniemy przyglądać się konkretnym modelom, warto sprecyzować, czego naprawdę oczekujemy?  Nie ulega wątpliwości, że powinniśmy wybrać monitory aktywne,... PORADNIK: Wybieramy mikser audio dla zespołu Mikser audio, konsoleta, stół – to najpopularniejsze branżowe określenia na jeden z kluczowych elementów systemu nagłośnieniowego praktycznie każdego zespołu, imprezy – od niewielkiej prezentacji, po koncerty i festiwale PORADNIK: Jak zbudować studio w domu? - Cz.III Do tej pory rozmawialiśmy o absolutnych podstawach, czyli dobraniu interfejsu audio i przygotowaniu odsłuchu, a w zasadzie pomieszczenia, gdzie będziemy pracować. Jesteśmy już bogatsi w wiedzę o odbiciach, modach pomieszczenia i wiemy,... FELIETON: Jak żyć z muzyki? Żyjemy w świecie nastawionym na "mieć". Jesteśmy oceniani według stanu posiadania, nasz status rzadko określany jest wiedzą, poziomem kultury czy inteligencją, a najczęściej poprzez to co widać, czyli majątkiem...