Odtwarzacz DJ'ski -  CD / MP3 /USB PLAYER

Odtwarzacz DJ'ski - CD / MP3 /USB PLAYER

13 grudnia 2012, 15:14
autor: Adam Cyzman

[img:6]

Kolejnym elementem DJ'skiego wyposażenia jest CD player, a w zasadzie dwa CD playery... Konkretnie rzecz ujmując - urządzenie zdolne odtworzyć cyfrowe formaty zapisu dźwięku tj. cd audio, MP3, wave i wiele innych. 

Wraz z rozwojem technologii cyfrowej CD playery oraz ich następcy skutecznie wyparły z klubowych setupów analogowe gramofony, dając swoim użytkownikom znacznie więcej funkcji ułatwiających i ubarwiających miks.

 

CD PLAYER/MP3 PLAYER/USB PLAYER


Obsługiwane Formaty

Najstarsze CD playery obsługiwały jedynie format CD-AUDIO. Kolejna generacja odczytywała już pliki MP3 zapisane na płytach CD. Współczesne odtwarzacze oprócz formatu CD, obsługują przede wszystkim pamięci USB z różnymi formatami plików muzycznych.

Technics SL-P1200 (rok prod. 1985)

[img:1]

 

Pioneer CDJ-500, CDJ-1000 MK3, CDJ-2000

 

[img:2] 

Podział

Odtwarzacze dzielą się na pojedyncze oraz podwójne. Podwójne składają się z osobnego modułu CD oraz osobnego sterownika, przez co były często instalowane w mniejszych klubach. W tej chwili już praktycznie nie spotyka się podwójnych odtwarzaczy w klubach, choć nadal są ofercie niektórych producentów. Pojedyncze odtwarzacze potrafią odtwarzać tylko jeden utwór naraz (choć zdarzają się wyjątki) dlatego do prawidłowej pracy DJ'a konieczna jest para takich odtwarzaczy.

 

Gemini CDX-2400

[img:3]
 

System CUE – PLAY

Każdy Player DJ'ski zaraz obok przycisku PLAY służącego po prostu do włączenia numeru posiada przycisk CUE, dzięki któremu ustawiamy tzw. punkt CUE. Punkt CUE jest takim punktem w numerze od którego chcemy ten numer zagrać. Ustawia się go zwykle. na pierwszym bicie. Punkt CUE ustawiamy przy pomocy JOGA. Punkt CUE umożliwia nam przesłuchanie utworu i następnie szybki powrót do momentu, od którego chcemy ten numer zagrać dla publiczności.


JOG/Aktywny platter

JOG jest kolejną charakterystyczną cechą odtwarzacza DJ'skiego. Pomysł centralnie umieszczonego ruchomego okręgu został zaczerpnięty wprost z talerza gramofonu – tak więc JOG pełni analogiczne funkcję jak talerz w gramofonie. Tymczasowo przyśpiesza lub zwalnia grany utwór, w nowszych modelach służy do cyfrowej imitacji SKRECZU, a także wyszukuje się dzięki niemu punkt, w którym ustawić chcemy CUE.

Jogi podzielić można na pasywne i aktywne (zmotoryzowane). Jogi zmotoryzowane podobnie jak w gramofonach obracają się dzięki zamontowanemu w playerze silnikowi.

Denon SC3900 (active platter)

[img:5]

 


Pitch – ustawianie Tempa

Dobieranie tempa to jedna z podstawowych umiejętności DJ'skich. Tempo granych kawałków powinno być zbliżone do siebie, żeby miks był jak najbardziej płynny. Pitch – czyli suwak umieszczony zwykle z prawej strony playera, służy do stałej zmiany prędkości o ustawiony procent. Grany numer możemy więc przyśpieszyć lub zwolnić. Funkcje Master Tempo/Key Adjust w playerach DJ'skich zapobiegają nienaturalnym zniekształceniom wokalu przy jednoczesnej zmianie tempa utworu.


Dodatkowe funkcje – Loopy, HOT CUE

Playery DJ'skie w zależności od modelu wyposażone są w różne dodatki wspomagające granie. Najpowszechniejsze to LOOPy (pętle) oraz HOT-CUE. Sekcje LOOP służą do zakładania pętli na wybrany fragment utworu, który zostaje następnie odtwarzany jako zapętlony aż do odwołania. HOT-CUE to odmiana CUE, która pozwala na zapamiętanie kilku punktów CUE dla jednego bądź grupy utworów, a także natychmiastowe zagranie od tych punkty CUE. Część playerów podobnie jak miksery wyposażona jest także w efektory dźwiękowe.


Podstawowe funkcje CD PLayera na przykładzie klasycznego odtwarzacza Pioneer CDJ-1000 MK3

[img:4]

Pozostałe poradniki
Jakie sekrety skrywa: BEJF RECORDS? Sekrety studia jest cyklem video nie tylko dla realizatorów dźwięku, właścicieli studiów, ale przede wszystkim dla muzyków, artystów i producentów. W materiale pytamy o najczęstsze wyzwania pracy w studiu, także porady
Poradnik: Wybieramy nagłośnienie dla zespołu muzycznego, DJ Nagłośnienie dla zespołu weselnego czy estradowe należy do najczęstszych pytań jakie kierowane są do redakcji. Postanowiliśmy pomóc Wam i zaproponować rozwiązania kolumn, które sprawdzą się na koncercie, weselu, evencie
PORADNIK: Wybieramy monitory do studia nagrań - Cz.II W zakresie monitorów studyjnych mamy obecnie wyjątkowo szeroki wybór. Zanim jednak zaczniemy przyglądać się konkretnym modelom, warto sprecyzować, czego naprawdę oczekujemy?  Nie ulega wątpliwości, że powinniśmy wybrać monitory aktywne,... PORADNIK: Wybieramy mikser audio dla zespołu Mikser audio, konsoleta, stół – to najpopularniejsze branżowe określenia na jeden z kluczowych elementów systemu nagłośnieniowego praktycznie każdego zespołu, imprezy – od niewielkiej prezentacji, po koncerty i festiwale PORADNIK: Jak zbudować studio w domu? - Cz.III Do tej pory rozmawialiśmy o absolutnych podstawach, czyli dobraniu interfejsu audio i przygotowaniu odsłuchu, a w zasadzie pomieszczenia, gdzie będziemy pracować. Jesteśmy już bogatsi w wiedzę o odbiciach, modach pomieszczenia i wiemy,... FELIETON: Jak żyć z muzyki? Żyjemy w świecie nastawionym na "mieć". Jesteśmy oceniani według stanu posiadania, nasz status rzadko określany jest wiedzą, poziomem kultury czy inteligencją, a najczęściej poprzez to co widać, czyli majątkiem...