Jak testować gitary akustyczne? Cz. III

Jak testować gitary akustyczne? Cz. III

22 grudnia 2014, 00:00
autor: Grzegorz Kisielewski

Jeśli chcesz uniknąć wymiany kluczy zaraz po zakupie gitary zbadaj, czy pokrętką każdego z kluczy możesz wykonać pełen obrót w obydwie strony gładko i lekko, czy nie odczuwasz przy tym oporu i czy nie następują nagłe przeskoki. Precyzyjnie nastrój gitarę, pograj trochę energicznie uderzając i naciągając struny. Sprawdź czy się nie rozstroiła, czy klucze utrzymują naciąg strun. Jeśli nie - to niedobrze. Ale czy rezygnować z zakupu fajnej gitary jeśli klucze nie działają perfekcyjnie?

Klucze testowanej przez ciebie gitary mogą być różnej konstrukcji, starsze i nowsze, zabudowane i z mechanizmem widocznym na zewnątrz - nie jest rzeczą istotną jak są zbudowane, jeśli chcesz grać na tej gitarze to ważne jest żeby po prostu dobrze działały. A jeśli nie działają jak należy… Ani jakość ani rodzaj kluczy nie jest krytyczny dla wyboru gitary bo przecież możesz, bez większego kłopotu i horrendalnych kosztów, wymienić je na dowolne inne, takie, które będą działały i takie jakie lubisz.

 

Elektronika

Elektronika to temat - rzeka, długo by można na ten temat mówić nie wyczerpując tematu. Osoby zainteresowane doborem elektroniki zapraszam do przestudiowania artykułów:

 

 

...a dla osób zainteresowanych tematyką testowania gitar akustycznych mam następujące rady. Najczęściej spotykanymi wadami elektroniki w gitarach elektroakustycznych są brumienie i szum.

 

Dobra gitara elektroakustyczna z dobrym pickupem i równie dobrym przedwzmacniaczem powinna milczeć kiedy na niej nie grasz, jeśli wydaje jakieś dźwięki głośniejsze od szumów generowanych przez sam wzmacniacz - lepiej jej nie kupuj.

 

Czy pickup i przedwzmacniacz gitary elektroakustycznej brumi i szumi możesz usłyszeć korzystając z dowolnego wzmacniacza, także takiego do gitary elektrycznej.

 

[lupa:1]

 

Natomiast nie należy testować brzmienia gitary elektroakustycznej korzystając ze wzmacniacza do gitary elektrycznej. Taki wzmacniacz ma specyficzne, dość wąskie pasmo transmitowanych częstotliwości, znacznie zniekształcające autentyczny obraz brzmienia elektroakustyka. Użyj wzmacniacza dedykowanego gitarze akustycznej - może go z powodzeniem zastąpić inny wzmacniacz ale szerokopasmowy. Sprawdza się w takiej roli wzmacniacz systemu nagłośnieniowego ogólnego przeznaczenia albo wzmacniacz do gitary basowej - taki wzmacniacz przenosi szerszy zakres częstotliwości niż wzmacniacz do gitary elektrycznej.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby nie użyć jako wzmacniacza do testowania gitary elektroakustycznej wzmacniacza i głośników systemu audio. Wzmacniacze do gitar akustycznych są w budowie bardzo do nich podobne. Są przystosowane do transportowania i posiadają gniazda umożliwiające podłączanie instrumentów elektroakustycznych i systemów nagłaśniających lecz podobnie brzmiące, szerokim, precyzyjnie równym pasmem.

W gitarach T.Burton w standardzie montujemy pickupy i przedwzmacniacze L.R.Baggs, nowoczesne urządzenia o brzmieniu ciepłym i maksymalnie zbliżonym do naturalnego, akustycznego brzmienia gitary akustycznej oraz niemal bezszumne.

 

Grubość strun

Bardzo ważne dla testujących gitary akustyczne: testując instrument zwróć uwagę na grubość założonych do niego strun. Sprawdź, czy nie dlatego testowana gitara jest miękka i łatwo tobie chwycić trudny akord, że struny są cieniutkie. Jeśli będą cienkie i elastyczne jak przysłowiowa gumka od majtek, ciągnące się z łatwością na boki lecz nie dające przy mocnym uderzeniu w struny donośnego, wyrazistego tonu zachowaj dużą ostrożność. W źle skonstruowanej i ustawionej gitarze producent bądź sprzedawca będzie starał się ratować przed niską oceną wygody gry na gitarze zakładając do niej cieniutkie struny!

 

Aby dać tobie pełen obraz tego na co naprawdę stać gitarę akustyczną jej struny powinny być grube, co najmniej .012.

 

W dobrze ustawionej gitarze, tak jak to jest w T.Burtonach, grube, stalowe struny nie powodują dyskomfortu w grze, mogą na niej bez trudu grać początkujący i małe dzieci.

 

Akcja strun

Akcja strun to temat będący w centrum zainteresowania dwojakiego rodzaju osób. Jedne z nich mają na ten temat wiedzę i świadomość tego, jak ją ustawiać i dlaczego to robić tak a nie inaczej. Drudzy zaś to osoby traktujące „akcję strun” jako konkretny i jednoznaczny parametr pomocny przy ocenie jakości sprzętu gitarowego. Osoby drugiego rodzaju są w błędzie - akcja strun jest tym, co podlega regulacji i może oraz powinno być dostosowywane do wymagań muzyka.

 

Testując gitary akustyczne należy zwrócić uwagę nie tyle na akcję strun ile na to, czy w łatwy sposób można ją skorygować do oczekiwanego poziomu.

 

Jak to zrobić? Nie sposób tego sprawdzić bez klucza do regulacji łuku szyjki. Na ogół gitary są sprzedawane w komplecie z takim kluczem, jeśli nie - poproś o taki klucz sprzedawcę. Ja mam taki typowy klucz zawsze w kieszeni - nigdy nie wiadomo co się może w życiu przydarzyć.

 

[lupa:2]

 

Weź klucz do regulacji naciągu pręta napinającego w szyjce gitary akustycznej i spróbuj poluzować i dokręcić nakrętkę pręta. Nakrętkę znajdziesz albo w gnieździe wyfrezowanym w główce gitary albo pod krawędzią otworu rezonansowego w drewnianej kostce zwanej blokiem gryfu gitary. Skutek dokręcania i poluzowywania nakrętki powinien być taki, że gryf powinien wyprostowywać się lub wyginać w łuk odchylając się od linii prostej o kilka milimetrów. Jeśli manipulowanie nakrętką nie daje takiego efektu oznacza to, że gitara jest źle zbudowana, lepiej nie ryzykuj zakupu.

 

Ustawiając łuk szyjki przy pomocy nakrętki na pręcie napinającym możesz podwyższać i obniżać akcję strun tak jak tego potrzebujesz.

 

Testując gitarę należy sprawdzić do jakiego najniższego poziomu da się ustawić akcję strun w testowanej gitarze akustycznej. Jeśli gryf gitary posiada wady w postaci garbów, nierówności lub wystających progów ów najniższy poziom może być zbyt wysoki jak na twój gust. Zazwyczaj taką gitarę można naprawić, ale jest to proces nieco bardziej złożony, a jeśli go zlecisz fachowcowi - dość kosztowny. Czy warto kupić gitarę obarczoną wadami wiążącymi się z nierównym gryfem lub źle nabitymi progami? Jeśli nie masz fachowej wiedzy i doświadczenia w ocenie możliwości naprawy lepiej tego nie rób.

 

[lupa:3]

 

Na marginesie: gitary akustyczne T.Burton powszechnie słyną z tego, że są bardzo dobrze ustawiane przed wysyłką do sklepów i nie sprawiają trudności nawet kiedy próbują na nich grać osoby początkujące. Akcja strun gitar jest ustawiana w standardzie uśrednionym, „sklepowym” czyli takim, który zostanie zaakceptowany przez większość potencjalnych użytkowników. Nie jest zbyt wysoka, uniemożliwiająca grę osobom o delikatnych palcach ani zbyt niska, utrudniająca grę osobom bardzo energicznie szarpiącym lub uderzającym struny gdyż powoduje niemiłe brzęczenie strun uderzających o progi gitary.

Ta standardowa, najpierw dobrze dobrana, a potem dobrze ustawiona akcja strun gitar T.Burton rodzi pewne zaskoczenie wśród osób testujących te gitary kiedy dowiadują się one, jakie zakładamy do nich struny. W tanich gitarach, pozostawiających dużo do życzenia jeśli chodzi o możliwość ustawienia wygodnej akcji strun stosuje się struny .010, w naszych T.Burtonach - .012! Dopiero takie struny brzmią jak należy, gdyż tylko takie są w stanie pobudzić do drgań akustycznych pudło gitary! Dzięki temu, że stosujemy struny 0.012 gitary brzmią wyraziście i są dobrze słyszalne także bez nagłośnienia.

Prawidłowa konstrukcja gitary i właściwe ustawienie akcji strun w gitarach akustycznych T.Burton powoduje, że stalowe struny grubości .012  nie utrudniają gry, a dzięki swojej grubości dają donośny, mocny ton.

Pozostałe poradniki
Co się liczy w 2024? Zestawienie procesorów gitarowych Używasz modelera i zastanawiasz się, czy twój sprzęt dalej „daje radę”? A może chcesz zrobić pierwszy krok w stronę świata cyfry i nie wiesz od czego warto zacząć? Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem procesorów gitarowych, które...
Free VST! Darmowe wtyczki dla gitarzystów W niniejszym poradniku postaramy się zagłębić w świat darmowych wtyczek – bo darmowy już dawno przestał oznaczać byle jaki. Postarajmy się zadać sobie pytanie, jakie pluginy potrzebne są gitarzyście i co oferują.
Jak ugryźć cyfrę? Stosowanie procesorów na żywo Z całą pewnością procesory gitarowe zrewolucjonizowały sposób w jaki patrzymy na nagrywanie gitary. Nie da się również zaprzeczyć, że te małe cyfrowe skrzynki są coraz mocniej obecne na scenach, zarówno tych dużych, średnich jak i...
PORADNIK: Nagłośnienie gitary od podstaw. Co na początek? Zaczynasz przygodę z gitarą elektryczna? A może już grasz, ale „na sucho”, a wiesz, że trzeba w jakiś sposób instrument ten nagłośnić? Spróbuję Wam przybliżyć kilka podstawowych sposobów, które możecie użyć w domu lub w warunkach próby,...
Po co komu lutnik we współczesnym świecie? Lutnik – magiczne słowo od wieków rozpalające wyobraźnię muzyków na całym świecie. Ale jak ta profesja odnajduje się w XXI wieku ? Czy w  dobie tutoriali na YouTubie i setek firm oferujących każdy możliwy instrument profesja ta  ma...
Jaki wzmacniacz do gitary akustycznej? (porady eksperta) W tym odcinku doradzamy na co zwrócić uwagę przy wyborze wzmacniacza do gitary akustycznej. Ba! Czy w ogóle nam jest on potrzebny? O poradę zwróciliśmy się do naszego wieloletniego eksperta w dziedzinie gitar. Zapraszamy