Poradniki

Twój pierwszy koncert - ABC młodego gitarzysty

Mamy sierpień, sam środek wakacji - dla wielu z Was, młodych gitarzystów, jest to pierwsza okazja do zagrania z zespołem koncertu, w końcu imprez plenerowych i przeglądów jest co nie miara.

Po pierwszej fali entuzjazmu, związanej z opuszczeniem zatęchłych lochów zwanych salą prób, przychodzi panika - co zrobić, by dobrze wypaść? Postaram się Wam pomóc.

 

[img:2]

 

Punkt 1 - Znaj materiał

Niby frazes, ale w takim razie usiądź z gitarą i z metronomem, zagraj od A do Z wybrany przez Ciebie numer z set listy. Lipa? No właśnie! Al DiMeola, jeden z najwybitniejszych gitarzystów wszechczasów powiedział, że jeśli nie umiesz grać jednocześnie tupiąc do rytmu, to tak naprawdę nie umiesz danego numeru zagrać. Jest w tym dużo prawdy, ucząc już wiele lat, obserwuję 3 etapy zaznajamiania się z metronomem:

 

  1. Nienawiść - cholera, przez niego gram nierówno, nic się nie zgadza! (akurat przez niego :P)
  2. Miłość - tia, z klikiem wszystko siedzi i jest na miejscu! (to ten etap, gdy już zaakceptujemy fakt, że w etapie pierwszym to nie klik był winien…)
  3. Obojętność - gramy od pewnego czasu regularnie z klikiem, jest to dla nas tak naturalne, że aż niezauważalne, wyrabia się w nas poczucie rytmu. Dodam tylko, że liczba darmowych metronomów dostępnych online czy w formie aplikacji na telefon jest ogromna. Nie masz niestety wymówek.

 

No dobra, wiemy już, że musimy ćwiczyć z metronomem - tak, drogi gitarzysto, nie możesz wymagać tego tylko od bębniarza, nawet najrówniej grający perkusista nic nie poradzi, gdy sześciostrunowy car sceny nie będzie trzymał tempa. Kolejna sprawa to Twoje partie - znasz je? Jeśli nie, to lepiej nad nimi popracuj, bo improwizowanie na scenie może dobrze wychodzić Joe Satrianiemu czy innemu herosowi gitary z kilkudziesięcioletnim stażem gry, na początku musisz dokładnie wiedzieć co i kiedy grasz. Z występowaniem jest jak z nagrywaniem - stres, świadomość że jesteśmy w centrum uwagi itp. Nagle okazuje się, że zamiast na 100% gramy na 70%. Dlatego musisz swoje partie znać na blachę.

 

[img:1]

 

Punkt 2 - Przygotuj sprzęt

Od razu zaznaczę, że oczywiście zdaję sobie sprawę, że młodzi muzycy mają pod górkę (niestety z biegiem lat nie ulega to wcale poprawie…) więc wszystkie moje sugestie będę starał się przedstawiać tak, by był to wariant przyjazny dla Waszego portfela.

Z graniem koncertów jest jak z innymi wydarzeniami w życiu, jeśli coś może pójść nie tak, to zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Zrób przegląd swojego sprzętu. Trzeszczy Ci gniazdo w gitarze lub końcówka w kablu? No to znając życie na koncercie padnie na amen. Zajmij się tym - z reguły są usterki, które spokojnie możemy usunąć samemu lub przy pomocy taty lub starszego brata. Jako że my, muzycy, jesteśmy z reguły stadnymi stworzeniami i poruszamy się w większych grupach, nie powinno stanowić problemu pożyczenie od innego kolegi gitarzysty np. zapasowego kabla. Strzeżonego Pan Bóg strzeże i warto mieć w torbie wspominany wyżej zapasowy kabel, przedłużacz czy ręcznik do rąk.

Natomiast drobnego nakładu finansowego nie unikniemy, choć w przypadku gry na gitarze, nie jest to duża kwota. Jeśli masz w gitarze struny, które pamiętają ubiegłą gwiazdkę, to zdecydowanie warto je zmienić. Koszt kompletu strun to około 30 zł, a mamy od razu +10 do brzmienia i ryzyko pękniętej struny staje się o wiele mniejsze. Przy okazji warto zakupić sobie 2-3 kostki by mieć pod ręką. Nie umiesz zmieniać strun? No to pora się nauczyć! Nie każę Ci zostać lutnikiem, bo sam mam do takich rzeczy dwie lewe ręce i jedną krótszą, ale tak jak kierowca musi umieć zmienić oponę w razie złapania gumy, tak gitarzysta powinien umieć zmienić struny. Na YouTube znajdziemy wiele cennych wskazówek, jak szybko i sprawnie to uczynić.

 

[img:3]

 

Punkt 3 - Jesteś częścią całości

Ostatni podpunkt dotyczy przygotowania się całego zespołu. Nie będę oczywiście wchodził Wam z buciorami w sposób funkcjonowania kapeli, ale warto z dużym wyprzedzeniem ustalić sobie kilka rzeczy, by uniknąć niepotrzebnych, nerwowych sytuacji.

Wysyłacie zgłoszenie na przegląd / festiwal? CZYTAJCIE REGULAMIN! Za każdym razem gdy siedzę w jury przeglądów, musi trafić się awanturnik, który nie doczytał, że czas występu wynosi 15 min a nie 30, że organizator nie zwraca kosztów podróży oraz, że nie zapewnia całego backline’u (czyli wzmacniacze, perkusja itp.). Takie informacje są zazwyczaj zawarte w regulaminie i koniecznie zapoznajcie się z nimi przed aplikowaniem, gdyż każda tego typu impreza rządzi się swoimi prawami. Z wyprzedzeniem załatwcie sobie transport - co jakiś czas przypominajcie się owej osobie, by nie zostać na lodzie. Warto ostatnie próby zagrać tak jak koncert, ustalacie i spisujecie kolejność utworów (tzn. set lista) i gracie mini występ dla samych siebie (lub dla znajomych, o ile macie salkę prób na tyle dużą, że pomieści uczestników takiego przedsięwzięcia).

Mam nadzieję, że kilka wspomnianych przeze mnie aspektów muzykowania, pomoże zagrać Ci możliwe bezstresowy koncert i unikniesz wraz z zespołem błędów, które my - stara gwardia, popełnialiśmy za młodu. Wykorzystaj więc te sugestie w praktyce i nie wyważaj głową otwartych drzwi. Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej i takich sugestii mógłbym jeszcze tutaj wymienić sporo, więc jeśli spodobała Wam się tego typu formuła - chętnie to uczynię.

A więc do gitar i podbijajcie sceny!

autor poradnika:

Ocena poradnika:
liczba głosów: 1
Spis treści
Komentarze

Czytaj także inne poradniki autora

PORADNIK: Gitara akustyczna - Jaką wybrać? 27 kwietnia 2018

Od kilkunastu miesięcy na rynku gitar akustycznych można zauważyć trend wśród producentów  instrumentów, którzy raczą gitarowa brać modelami wykonanymi z litego drewna w niespotykanych dotąd rewirach cenowych. Przyjrzyjmy się więc, co ciekawego ma do zaoferowania rynek gitar akustycznych w Polsce, w przedziale cenowym od 2.000 do 3.000 zł. Tytuł artykułu może sugerować jakieś dywagacje natury...

Muzyczna walka z cyfrowymi wiatrakami 23 lutego 2018

Rynek muzyczny zmienia się nieubłaganie – najnowsze zdobycze techniki stawiają przed muzykami nowe wymagania ale też otwierają możliwości. Można oczywiście prowadzić krucjatę w obronie starego porządku, ale po kapitulacji Larsa Ulricha, który przyznał, że pozwanie Napstera było największym błędem w karierze Metalliki, trzeba zaakceptować, że "stare" już nie wróci. Przewodnik niezależnego...

reklama

Ostatnio dodane

PORADNIK: Szlifowanie progów PORADNIK: Szlifowanie progów

W dzisiejszym odcinku zajmiemy się szlifem progów. Szlifu dokonuje się najczęściej w dwóch przypadkach:   Kiedy na progach pojawiają się wgłębienia i w tych pozycjach pojawia się...

czytaj dalej
PORADNIK: Gitara akustyczna - Jaką wybrać? PORADNIK: Gitara akustyczna - Jaką wybrać?

Od kilkunastu miesięcy na rynku gitar akustycznych można zauważyć trend wśród producentów  instrumentów, którzy raczą gitarowa brać modelami wykonanymi z litego drewna w niespotykanych...

czytaj dalej
PORADNIK: Skuteczne metody nauki gry PORADNIK: Skuteczne metody nauki gry

Nie ulega wątpliwości, że każdy muzyk musi nieustannie się rozwijać. Internet codziennie zalewany jest przez kolejne ćwiczenia, służące poprawie konkretnej techniki, ale nikt nie...

czytaj dalej
PORADNIK: Jak wyregulować gitarę? PORADNIK: Jak wyregulować gitarę?

Temat regulacji niby dla wielu oczywisty, dla innych wciąż jest zagadnieniem z nurtu science fiction. Jest to temat wciąż tak aktualny, że nie mogliśmy go pominąć. Skierowaliśmy się...

czytaj dalej
Muzyczna walka z cyfrowymi wiatrakami Muzyczna walka z cyfrowymi wiatrakami

Rynek muzyczny zmienia się nieubłaganie – najnowsze zdobycze techniki stawiają przed muzykami nowe wymagania ale też otwierają możliwości. Można oczywiście prowadzić krucjatę w obronie...

czytaj dalej
PORADNIK: Jak zabezpieczyć gitarę przed zimą? PORADNIK: Jak zabezpieczyć gitarę przed zimą?

Jak co roku nadchodzi pora dużych zmian względnej wilgotności powietrza. Używanie systemów ogrzewania jesienią i zimą powoduje wysuszanie powietrza, a co za tym idzie - drewna gitary....

czytaj dalej
mikrofon