muzyka, koncerty, gitary
 
 
 

Mariza - "Terra"

Mariza - "Terra"
Styl: Etno/World
Rok wydania: 2008
WWW artysty: http://www.mariza.com
Wydawca: EMI Music
Ocena redakcji:

Ta portugalska wokalistka nie raz urzekła polskich słuchaczy. W ciągu dwóch lat wystąpiła w Polsce kilkakrotnie. Publiczność pokochała ją do tego stopnia, że sprzedaż jej płyt po każdym koncercie dwukrotnie wzrastała. A jak wiadomo, nośnik CD nie jest już najpopularniejszym sposobem odtwarzania muzyki. Jak się okazało, wiele osób płyt Marizy w swojej płytotece pominąć nie może. A wśród nich znajdą się zarówno miłośnicy jazzu, muzyki popularnej jak i również prawdziwi znawcy „dobrej muzyki”.

Ostatnia płyta Portugalki to kwintesencja wszystkiego, co w muzyce fado najlepsze. Przewagę stanowią oczywiście utwory melancholijne, po których wysłuchaniu trudno utrzymać łzę w oku. Wśród nich: „Rosa Branca” oraz „Beijo de saudade”. Pełne liryzmu i głębokich emocji kompozycje typu „Recurso” i „Vozes Do Mar” na długo pozostają nam w pamięci. „Terra” znaczy ”Ziemia”. I do niej i o swoim pochodzeniu śpiewa Mariza, przekazując swoim słuchaczom najgłębsze emocje. Po raz kolejny udowadnia, że muzyka, którą wykonuje jest ponadczasowa. Warto wiedzieć, że nie kto inny, ale właśnie Mariza pozwoliła fado zaistnieć na światowym rynku muzycznym. Pomimo tego, że przed nią fado wykonywali znani w kręgu szerokiej publiczności tacy wykonawcy jak Amalia Rodriguez czy grupa Mandradeus, to właśnie ona spowodowała, że ludzie zaczęli fado rozumieć i doceniać. Ma ona bowiem niezwykłą charyzmę, która sprawia, że nie sposób stać wobec wykonywanej przez nią muzyki obojętnie.

Płyta „Terra” to jednak nie tylko samo fado. Artystka wraca tu do form, które wykonywała jeszcze jako bardzo młoda wokalistka. Znajdziemy tu zatem zarówno momenty mocno ujazzowione jak i wpływy flamenco w takich utworach jak „Tasco Da Mouraria” i „Alfama”. To piękna płyta, która bez wątpienia zainteresuje nie tylko miłośników muzyki fado, ale także entuzjastów szeroko pojętej „world music”.

Kamila Czerniawska

http://www.infomusic.pl

Powiązane recenzje: Mariza

Mariza - "Concerto Em Lisboa"
Opinie czytelników: 2 komentarze
+ dodaj swoją opinię
Fado z Serca

Przepiękny spiew wprost z Serca. Przepięknie nagrana płyta! Mariza rozwija swoje muzyczne horyzonty. Ta płyta ukazuje Gwiazdę Fado w wielkim blasku.

szczecinianin (2010-03-22 22:45:32)
w kazdym rogu takie same usta

srednio mi leza takie klimaty.

Mandaryn (2008-12-10 11:36:23)
Dodaj swoją opinię
Ocena czytelników:
liczba głosów: 33
Moja ocena:
zobacz profil: Mariza

Baza artystów A-Z

reklama