Test Xotic BB Preamp MB, czyli filozofia środka

Piotr Borowik 9 lipca 2010, 15:28 Firma MUZYCZNA
XOTIC BB Preamp MB777 PLN
  • Custom shop Xotic, ręcznie wykonany w USA
  • Upgrade bajeranckiego BB Preampa
  • True bypass
  • Mid boost o Marshallowskich zabarwieniu
  • Dodaje/odejmuje środek ±12dB – charakter brytyjski / mięsiste brzmienie scooped
  • Dodaje brzmieniu bardziej agresywnego charakteru
  • Artyści: Greg Howe, Andy Timmons (niedługo nowy BB Preamp Andy Timmons signature), Steve Lukather, Lee Ritenour, Blues Saraceno
Z niebywałą przyjemnością zabrałem się za pisanie niniejszego testu, albowiem BB przypadł mi niezwykle do gustu już od pierwszych zagranych dźwięków. Zastanawiałem się po co ulepszać coś, co już w pierwszym wydaniu zaspokaja wybredne gusta najwybredniejszych z wybrednych (lista u dołu). A jednak. Kolejne wcielenie Xotic BB Preamp Mid Boost przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania. Nie trzeba przekonywać przecież żadnego gitarowego maniaka jak ważne jest środkowe pasmo.

Filozofia środka

Przy okazji testu komba gitarowego B52 rozwodziłem się na temat różnic pomiędzy brzmieniem brytyjskim i amerykańskim. Już przy pierwszych dźwiękach są one wyraźnie słyszalne, a środek ma tu ważną rolę.

Ni stąd ni z owąd pojawia się kostka, która ukochaną vintage'ową 800'kę zamienia w nowoczesnego drapieżcę będąc przy tym całkowicie przezroczystą dla charakteru wzmacniacza. Regulacja potencjometrem Mid Boost, tym razem w dół, nadaje przyjemny uchu efekt zdejmowania środka bez utraty dynamiki. Regulacja Mid na wzmacniaczu może dać dokładnie przeciwny i nie pożądany efekt.

Przy zastosowaniu BBP-MB na ciepłych czystych brzmieniach regulacja Mid Boost sprawia, że możemy szybko przenieść się w świat brytyjskich soundów. Wystarczy wyregulować stopień podbicia środka, nasycenia Gain oraz zdejmując trochę dołu i góry. Efekt murowany!

Oczywiście kręcąc gałkami w przeciwną stronę, czyli podbijając górę i dół, zdejmując środek i dodając nieco więcej Gain otrzymamy piękny nasycony dynamiczny sound, który powinien spodobać się metalowo zorientowanej braci.

[img:2]

Cóż bardziej ekskluzywnego niż Custom shop?!

Skąd pomysł na takowąż modyfikację?! Otóż zbierając feedback pośród wiernej klienteli firma Xotic (nie czyt. ksotik!*) postanowiła uruchomić custom shop zajmujący się produkcją ulubionych (najlepiej sprzedających się) kostek wzbogaconych o najczęściej proponowane dodatki. Pierwszym z nich okazał się właśnie Mid Boost. Tak naprawdę to cut/boost, gdyż kostka oferuje zarówno podbicie środkowych częstotliwości jak i ich wycięcie o ±12dB.

Oczywiście w planach są już kolejne customowe efekty oraz wersje sygnowane kostek Xotic’a. Między innymi będzie to BB Preamp sygnatura Andy’ego Timmonsa oraz Scott Henderson BC Rooster;)

Uniwersalność brzmienia

BB Preamp już w wersji podstawowej znakomicie komponuje się z wieloma wzmacniaczami, może nawet ze wszystkimi? Kto wie?! Osobiście przetestowałem go na Orange’u, Marshallu, Hiwatt’cie i Peavey’u i zawsze efekt był wzorowy.

Wersja Mid Boost oferuje nam dodatkowo możliwość zarażenia brzmienia naszego piecyka brytyjskimi częstotliwościami i to w sposób nietuzinkowy. Nawet na najczystszym kanale bez żadnych trudności ustawimy Vox'owy czy Marshall'iczny sound zniewalająco dokładnie oddający niuanse naszej gry.

[img:3]

Ustawienia kostki są o tyle uniwersalne, że można użyć ich zarówno jako dopalacz do solo jak i podbicie dynamiki na vintage’owych piecach. W przypadku uwydatnionego środka w naszym wzmacniaczu dobrym pomysłem jest skręcenie potencjometru Mid Boost w celu dodania nam kolejnej odmiennej charakterystyki do dyspozycji.

Podsumowanie

Byłem już przygotowany do zakupu BB Preampa w wersji klasycznej i kompletnie nie spodziewałem się, że jest coś w stanie zmienić moją decyzję. Mid Boost okazał się opcją przydatną, ponieważ znacznie rozszerzył możliwości zastosowania kostki Xotic’a. Na pewno możliwość zabawy środkowym pasmem bez skutków ubocznych w postaci straty dynamiki czy zabarwienia brzmienia dla posiadaczy Marshalli jest kuszącą propozycją.

Jeżeli szukacie uniwersalnej kostki, która będzie służyć jako:

  • Śpiewny overdrive
  • Boost pod solo
  • Zabarwiacz / odbarwiacz brzmienia (brytyjski środek)
  • Podbijacz dynamiki vintage’owego soundu wzmacniacza do agresywnego crunch’u
  • Przezroczyste podbicie głośności

i to wszystko topowej klasy, to nie musicie szukać już dalej.
Na koniec jeszcze tylko cena: 777zł.


Polecam, gdyż sam już posiadam
Piotr ‘Grzybu’ Borowik


* gdyż autora testu krew zaleje (przyp. sam aut.)

Pozostałe testy
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Cameo PIXBAR 400 G2 - Opinia użytkownika Katalog urządzeń oświetleniowych rozmaitego rodzaju, z logo Cameo „na masce”, ulega ustawicznemu poszerzaniu, zaś one same to rozwiązania wysoce zaawansowane, oferujące wysokie parametry i jakość. W tym materiale zwrócimy się ku jednej z...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich... Test bezprzewodowego zestawu RODE RODELink Filmmaker Rode to jedna z moich ulubionych marek. W skrócie: bardzo dobre przełożenie jakości do ceny. Poza tym filmowcy mogą czuć się szczególnie rozpieszczani przez tą australijską firmę. Wspomnijmy o takich produktach, jak...
Test miksera cyfrowego Tascam Sonicview 16 Tascam postanowił również zawalczyć o swój kawałek tortu w dziedzinie cyfrowych mikserów audio, prezentując wiosną tego roku konsolety Sonicview. Zapraszamy do praktycznego testu i poznanie opinii realizatora dźwięku
Test systemu głośnikowego LD Systems MAUI 28 G3 LD SYstems MAUI 28 G3 jest prawdziwym wielofunkcyjnym, a przy tym stosunkowo kompaktowym systemem nagłośnieniowym dla DJ-ów, zespołów, klubów, małych firm nagłośnieniowych. Aktywna kolumna wraz z subwooferem