Mężczyźni są z Marsa, a Rivera Venus 5... w wersji 212

14 czerwca 2010 Tagi: wzmacniacz, lampowy, gitarowy, combo, rivera, venus 5
Autor testu: piotr-borowik-zdjecie Piotr Borowik
Produkt: Rivera Venus 5
Cena: 10 150 PLN
Dostarczył: FX MUSIC GROUP
Wzmacniacze gitarowej firmy Rivera od 1976 roku pojawiają się na światowych scenach i na wielu ważnych nagraniach studyjnych. Nazwiska zaangażowane w promocję brzmienia na całym globie to m.in. Mick Thomson, Adam Jones, Brain HEAD Welch, Dave Grohl, Nigel Kennedy, a w Polsce np. Krzysztof Misiak grupa Chylińska. Tym razem raczymy się najnowszym dodatkiem do serii Venus oznaczonym numerem 5.
 

Miałem już okazję grać na Riverze również w wersji kombo, ale na modelu Chubster. Doświadczenie zgoła odmienne od dzisiaj opisywanego, gdyż pomimo ładnego brzmienia na wzmacniaczu grało się dość ciężko. Wiele to było lat temu i może nie ogarniałem po prostu kontrolek w dostatecznym stopniu, jednak takie były wówczas moje odczucia. Ów 50 watowy piecyk to kolejna odsłona udanej serii wzmacniaczy pracujących w klasie A – serii Venus, tym razem z końcówką mocy opartą o brzmienie lamp 6L6. Na Venus 5 zarówno solo jak i partie rytmiczne wygrywać można bez oporu z dużą przyjemnością w zamian.

[img:2]
[img:1]
 

Konstrukcja

Ścieżek do brzmienia prowadzi wiele, ale wejścia są dwa: High Gain i Low Gain nazwane adekwatnie do siły wzmocnienia sygnału wejściowego. Kombo posiada dwa kanały z możliwością podbicia solowego. Kanał czysty z regulacją wzmocnienia Gain 2, trzystopniowa regulacja barwy Treble pull Bright (rozjaśnienie po wyciągnięciu gałki), Middle pull Notch (parametryczny środek) plus Bass ale bez Mastera. W przypadku kanału czystego jest to w pewnym stopniu uzasadnione. Opcja Notch na potencjometrze regulacji środkowych częstotliwości zmienia charakter kanału przez dostosowanie częstotliwości środka do naszych preferencji.

Kanał brudny regulujemy używając gałek Gain 1 pull Select (ręczne przełączanie kanałów), Bass, Middle, Treble i Master 1 pull Boost (ręczna regulacja podbicia solo).

[img:3]

Nie wypada nie wspomnieć o pętli efektów, która posiada regulację poziomu sygnału na wejściu i na wyjściu. Dodatkowo w konstrukcji użyto długi sześciosprężynowy Reverb Accutronicsa z możliwością przypisania go do wybranego kanału, lub użycia na obu. Stanowi on smaczny dodatek okraszający danie główne składające się z topowych lampowych brzmień.

Skrzynię kombo wykonano z solidnej sklejki klonowej i pozostawiono w niej otwarty tył, oryginalnie zwany open back, bardzo popularny w konstrukcjach łączących wzmacniacz i kolumnę. Zabieg ten zapobiega dławieniu się brzmienia wewnątrz mniejszych gabarytowo skrzyniach dając ujście tworzącemu się ciśnieniu, ale bez obaw – basu tu nie brakuje.

[img:4]

Tryby 50/18W

Rivera Venus 5 212 może pracować w dwóch trybach mocy 50 i 18W, a do wyboru jednego z nich służy umieszczony na tylnym panelu przełącznik. W efekcie otrzymujemy różne charakterystyki określone dobrze rozpoznawalnymi nazwami:

Vintage (50W) sprawia, że wzmacniacz ciężej przesterować a pasmo brzmienia jest szersze – bogatsze w górne i dolne częstotliwości, a także bardziej dynamiczne.
Modern (18W) ułatwia otrzymanie nasyconych brudnych barw z dużą kompresją oraz soczystszego nowoczesnego solo.

Brzmienie

[img:5:R] Generealnie wzmacniacz doskonale uwydatnia walory podłączonego instrumentu i umożliwia ukręcenie zarówno tłustych dźwięczących soundów, mocno skompresowanych rytmicznych oraz śpiewnie solowych. Warto podkreślić bardzo szerokie pasmo ze świetnym balansem górnego i dolnego rejestru kontrastujące z brytyjskim brzmieniem o uwydatnionym środku. Kręcić basem można prawie do oporu przy wzorowej dynamice i bez dławienia.

Kanał czysty oferuje szeroką paletę brzmień, które przy zabawie potencjometrem Gain 2 oprócz głośności zyskują miłego uchu brudu. Nie jest to crunch w klasycznym rozumieniu, ale zabrudzenie dodaje miłego charakteru. Składowe akordów są dobrze słyszalne a samo brzmienie z odrobiną Reverba dodaje lirycznego klimatu, aż nie chce się przestawać grać Little Wing.

Kanał brudny to klasyczna wizja Paula R. tego jak powinien brzmieć przesterowany wzmacniacz. Nawet przy wysokich ustawieniach Gain dobrze słyszalny jest atak na struny i selektywność dające wrażenie dynamiki, jakby pod spodem domiksowane było czyste brzmienie(!). Efekt ten jest bardzo charakterystyczny dla wzmacniaczy spod znaku Rivera. Brzmienie po odpaleniu Boosta nabiera większego nasycenia zmieniając charakterystykę przesterowania z grubego ziarna na nieco ściślejsze o bardziej lejącej fakturze. Znakomicie nadaje się wtedy do solo lub do metalowych riffów.


Podsumowanie

Jeśli tylko mamy jakieś doświadczenie w kręceniu brzmień na różnych wzmacniaczach, to na pewno docenimy duże możliwości, uniwersalność i dynamikę Venus 5. Brzmienie to jest pełne, dynamiczne i uniwersalne z blues-rockową tendencją w trybie Vintage i nowoczesną kompresją w Modern. Jeżeli ktoś słyszał Depeche Mode w wersji live, to właśnie Venus 5 napędza gitary Martina Gore’a. Na tej marce po prostu ciężko się zawieść- satysfakcja gwarantowana i to na wiele lat. Jeśli szkoda Wam czasu na półśrodki, zapraszam do przetestowania tego piecyka- górna póła!
 
 
 


Specyfikacja Riviera Venus 5:

 
 • Klasa A
 • 2x 6L6 i 5x 12AX7
 • Dwa kanały
 • Dwie niezależne trzystopniowe korekcje barwy
 • Dwa tryby pracy: Vintage 50W i Modern 18W
 • Pętla efektów z regulowanym poziomem sygnału wejściowego i wyjściowego
 • 2 x Celestion Vintage 30 12”
 • Reverb Accutronics (6-cio sprężynowy)
 • Wymiary: 70cm x 30.5cm x 52cm (W x D x H)
 • Waga: 35kg
 • W komplecie footswitch

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Świetne brzmienie
Solidna konstrukcja
Bardzo dobra pętla efektów
Świetny, 6-sprężynowy reverb
Amerykańska cena...
Do testów dostarczył:
FX MUSIC GROUP FX MUSIC GROUP Tel: +48 (84) 639 11 22 fxmusic.com.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Ovation DS778TX Elite D-Scale1
TEST: Walrus Audio Julia & Monument2

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Efekty gitarowe Walrus Audio Julia & Monument

Efekty gitarowe Walrus Audio Julia & Monument

Efekty gitarowe to chyba najbardziej dochodowa część sprzętowego biznesu. Wystarczy skopiować to i owo, wymyślić nową nazwę, ładną obudowę - i już można...

Produkt: JuliaMonument
Cena: 900 zł1200 zł
Krzysztof Błaś
Gitara elektroakustyczna Ovation DS778TX Elite D-Scale

Gitara elektroakustyczna Ovation DS778TX Elite D-Scale

Firma Ovation znana jest nie tylko z charakterystycznie wyglądających i brzmiących instrumentów, ale przede wszystkim licznych innowacji, które na...

Produkt: DS778TX Elite D-Scale
Cena: 3.000 zł
Krzysztof Błaś
Przedwzmacniacz gitarowy AER Dual Mix 2

Przedwzmacniacz gitarowy AER Dual Mix 2

Na możliwość przetestowania AER Dual Mix 2 czekałem dość długo. W większości sklepów muzycznych jest dostępny tylko "pod zamówienie". W końcu, pewnego dnia...

Produkt: Dual Mix 2
Cena: 2.600 zł
Kamil Badzioch Gitarzysta, kompozytor
Gitara elektryczna Music Man Valentine Tremolo

Gitara elektryczna Music Man Valentine Tremolo

Na nasz redakcyjny warsztat trafia dziś Music Man Valentine Tremolo - sygnowana gitara Jamesa Valentine’a z zespołu Maroon 5. Jest to kolejny instrument...

Produkt: Valentine Tremolo
Cena: 13.200 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz