Spuchnięty ogór, czyli wróżenie z fuzz'ów -TEST Way Huge Swollen Pickle

3 sierpnia 2010 Tagi: kostka efekt gitarowy fuzz
Autor testu: piotr-borowik-zdjecie Piotr Borowik
Cena: 700 PLN
Nowy dodatek do efektów firmy Dunlop a może coś więcej?! Reedycja debiutującego w 1997 roku fuzza Way Huge Electronics to kostka o olbrzymich możliwościach kreacji brzmień fuzzowatych. Nie trzeba długo czekać, by ją pokochać, a jeszcze krócej, by ją rozkręcić (ukryte wewnątrz potencjometry aż proszą się o podkręcenie pod własne preferencje).
 
Mając tą niewątpliwą przyjemność uczestniczenia w tegorocznych targach muzycznych we Frankfurcie, natrafiłem na prezentację nowej marki produkowanej dzięki pomocy matczynej (obecnie) firmy Dunlop. Way Huge Electronics, bo o niej mowa, dostała możliwość wypuszczenia na rynek serii gitarowych efektów podłogowych, a jednemu z jej przedstawicieli przyjrzymy się dokładniej.
 
 
Swollen Pickle MkII
 
Efekty typu fuzz w dzisiejszych czasach cieszą się nieco mniejszą popularnością, a przecież jeszcze nie tak dawno Hendrix, Page a później Edge i Kravitz definiowali za ich pomocą brzmienia swoich płyt. Współcześnie jedyne nazwisko, jakie kojarzy mi się z odważnym użyciem fuzza to Jack White i chwała mu za to.
 
Swollen Pickle MkII od swojego poprzednika rożni się dodatkowymi kontrolkami Scoop i Crunch dostępnymi na wierzchniej powierzchni oraz Clip i Voice, do których docieramy odkręcając cztery dolne śruby trzymające obudowę efektu. Zielona kostka o przeciwpancernej obudowie zasilana jest za pomocą 9V baterii lub dedykowanego zasilacza i posiada oprócz wcześniej opisanych potencjometrów regulacje Loudness, Sustain i Filter, których opis znajduje się poniżej.
 
Nie łatwo jest szukając gładkości, wrażliwości na ekspresję i pełnego pasma w overdrive’ach przestawić ucho na surowość, ofiltrowanie a czasem nawet dławienie się fuzza. Spróbujmy jednak wyrwać się z codziennej rutyny i ujarzmić dziką naturę tego na wskroś rockowego pudełka.
 
 
Kontrolki
 
[lupa:1:R]Loudness - potencjometr, którym tradycyjnie kontrolujemy głośność efektu
 
Filter - służy do regulacji przepustowości bardzo skutecznego filtra
 
Sustain - od łagodnego zabarwienia do agresywnego fuzza, coś jakby gain
 
Scoop - mocna korekcja środka od wyciętego do neutralnego ustawienia środkowych częstotliwości
 
Crunch - reguluje intensywność kompresji sustain’u, co przy odkręcaniu zgodnie z ruchem wskazówek zegara dodaje pełności brzmieniu i zmienia charakter przesteru na przypominający overdrive
 
Clip - regulacja pomiędzy gładkim a otwartym charakterem fuzza, w efekcie coś jakby skrzyżowanie regulacji tonów i presence’a, przy odkręcaniu w prawo uzyskujemy wzrost dynamiki
 
Voice - reguluje intensywność działania kontrolki Scoop
 

Brzmienie
 
Swollen Pickle odpalam na czystym kanale lampowego Haze’a, gdyż intensywność tego efektu wyklucza jednoczesne użycie go z przesterem wzmacniacza. Nie mogę powstrzymać się przed odkręceniem obudowy, ale szybko okazuje się, że jest to krok w dobrym kierunku.
 
W połączeniu z Les Pauem fabrycznie ustawiony Clip (całkiem w lewo) ogranicza dynamikę brzmienia czyniąc solowe dźwięki gładkimi i okrągłymi (co jest ok), za to złożone akordy mocno nieczytelnymi (co należy zmienić). Clip obracam więc stopniowo aż do pozycji całkiem w prawo, Voice natomiast pozostawiając w pozycji fabrycznej- regulacja Scoop mi odpowiada. Takie ustawienia pozwalają na granie partii rytmicznych i solowych praktycznie bez żadnej zmiany pozycji potencjometrów.
 
[img:2]
 
Voice i Clip nie bez powodu umieszczone zostały wewnątrz obudowy. Przyjęło się myśleć, że jak ktoś wepnie LP to już na Strata nie spojrzy, a piecyk mamy raczej jeden. Podążając tym tokiem rozumowania, faktycznie obie kontrolki wystarczy ustawić raz dopasowując brzmienia Pickla do charakteru wzmacniacza i gitary.
 
Uruchomienie delay’a i zabawa ustawieniami przynoszą kolejne miłe dla ucha wrażenia i znowu pojawia się nieodparte uczucie: jak ja mogłem się do tej pory bez niego obyć?
 
 
Podsumowanie

Genialny efekt typu fuzz, dla znawców i dla poszukiwaczy. Najwyższa jakość komponentów i najszersza z dostępnych na rynku paleta tekstur typu fuzz. Z niecierpliwością wyczekuję na test kolejnych efektów tej marki i zachęcam Was do samodzielnego obadania tematu kostek podłogowych Way Huge.
 
 

 
 
 

Specyfikacja Way Huge Swollen Pickle:


  • Cicho pracujący footswitch Heavy-Duty z true bypass'em
  • Niebieska dioda sygnalizująca LED
  • Łatwy dostęp do wymiany baterii
  • Obudowa Super-Duty 0.09" Aluminum Anodized
  • Komponenty najwyższej jakości
  • Impedancja wejściowa: 36k ohm
  • Impedancja wyjściowa: 26k ohm
  • Stosunek głośności sygnału do hałasu: 82dBV
  • Pobór prądu: 3.1mA (9v DC)
 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Do testów dostarczył:
MUSIC DEALER S.J.
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Walrus Audio Julia & Monument1
TEST: Gitara klasyczna Alvarez AC65CE2
TEST: Gallistrings RSB & Saturnino3

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Marka, której instrument wzięliśmy dzisiaj na warsztat, nie wymaga zbytniego opisu, gdyż firma PRS jest znana na całym świecie. Gitary te cieszą się dużą...

Produkt: DW CE 24
Cena: 10.600 zł
Marek Pająk Gitarzysta VADER
TEST: Gitara klasyczna Alvarez AC65CE

TEST: Gitara klasyczna Alvarez AC65CE

Ocena:

Gitary firmy Alvarez w swojej palecie posiadają instrumenty z podstawowej serii Regent, a później średnio-zaawansowanej Artist, Artist Elite, Cadiz, poprzez...

Produkt: AC65CE
Cena: 1.600 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
Struny do gitary basowej Gallistrings RSB & Saturnino

Struny do gitary basowej Gallistrings RSB & Saturnino

Zanim zacznę opisywać struny firmy Galli, na wstępie walnę krótką przemowę na temat strun basowych, opartą na swoich doświadczeniach. Prawdą jest, że struny...

Produkt: RSBSaturnino
Adam "Harris" Jasiński Basista KAT
Efekty gitarowe Walrus Audio Julia & Monument

Efekty gitarowe Walrus Audio Julia & Monument

Efekty gitarowe to chyba najbardziej dochodowa część sprzętowego biznesu. Wystarczy skopiować to i owo, wymyślić nową nazwę, ładną obudowę - i już można...

Produkt: JuliaMonument
Cena: 900 zł1200 zł
Krzysztof Błaś
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz