ART Pro Channel, DIGITAL MPA II, TUBEOPTO 8
MULTITEST STUDIA PANIC ROOM

9 września 2010 Tagi: ART Pro Channel, TUBEOPTO 8, DIGITAL MPA II, preampy, procesor dynamiki, procesor dźwieku, AD/ DA
Autor testu: iwo-olszewski-zdjecie Iwo Olszewski
Cena: 1532 - 2352 PLN
Na dzisiejszych zajęciach poznamy nową ofertę firmy ART. Wykład będzie składał się z dwóch części. W pierwszej zajmiemy się przedwzmacniaczami mikrofonowymi z wszelkimi dodatkami do nich. W części drugiej omówimy rzeczy, które można podłączyć do owych urządzeń.
 
A więc... Kowalski przestań żreć kanapkę i notuj !!!...
 
 
 
Firma ART wypuściła na rynek szereg nowych urządzeń skierowanych do domowych i projektowych studiów nagrań. Co częste u firmy ART - wykorzystują one lampy do nasycania brzmienia. Zostały one też całkiem sprytnie skonfigurowane, tak by służyć do konkretnych celów i nie dublować kazirodczo swych funkcji w obrębie jednej familii. Zabieramy się za pierwszy z przesłanych do mojego studia urządzeń, będzie to Pro channel.
 
 

ART Pro Channel – to 1 kanałowy „channel-strip”.

 
[img:1]
 
 
Na pokładzie:
 
 • lampowy preamp mikrofonowy z wszelakimi opcjami jak: odwracanie polaryzacji, filtr górnoprzepustowy, zasilanie phantom, 2-stopniową regulację gain.
   
 • prostą sekcję kompresora / limitera z płynnie regulowanym ratio, (od 2 do nieskończoności), możliwością przełączania trybu pracy między lampowym a optycznym i dwoma rodzajami szybkości attack i release.
   
 • sekcję EQ – low shelf z regulacją gain i przełącznikiem częstotliwości 40/120 Hz
   
 • high shelf z regulacją gain i przełącznikiem częstotliwości 6/18 kHz
   
 • pasma LO-MID i HI MID mają możliwość płynnego dostrajania częstotliwości działania,
  oraz przełącznik szerokości działania Q (Narrow / Wide)
 
Do tego potencjometr master output i dobra sekcja monitoringu wizualnego sygnału.
- wskaźnik VU z możliwością przełączania źródła sygnału – compresor / preamp / input / output.
- 2 metery LED pokazujące nasycenie sygnału „lampowością” oraz gain reduction kompresora.
 
[lupa:1]
 
Tyle z przodu, z tyłu natomiast mamy zbalansowane wejścia i wyjścia XLR, niezbalansowane Jack, oraz 2 punkty insertowe na jack’ach, którymi możemy wpiąć inne urządzenia pomiędzy dowolne sekcje naszego Pro Channel’a.
 
[img:2]
 
 
Co do działania
 
Urządzenie ma całkiem przyjemny łagodny preamp z faktycznie słyszalnie działającą saturacją lampową, którą możemy swobodnie kontrolować, niestety po dodaniu gain’u potencjometrem PREAMP OUTPUT – dodamy także pokaźną ilość szumu.
 
Nie wiem czy to domena egzemplarza testowego, czy ogólnie tego modelu, ale jeżeli braknie wam mocy sygnału, a GAIN w preampie odkręcony jest już na full, to dodajcie go gdziekolwiek indziej – output’em kompresora, lub master output, byle nie PREAMP OUTPUT.
 
Kompresor robi to, co do niego należy – zmniejsza dynamikę sygnału. Chyba że ustawimy go w trybie lampowym z maksymalnym ratio, szybkim atakiem i długim release – wtedy wpierw nie będzie działał wcale, a gdy zejdziemy pokrętłem threshold do poziomu sygnału zmuszającego nasz kompresor do zadziałania, uszom naszym ukaże się błoga cisza. EQ – użyteczne, elastyczne, choć brzmienie góry jak dla mnie mogło by być przyjemniejsze.
 
 
Cena Pro Channel :  ....1870 PLN.......
 
 
Podsumowując

Prosty channel strip – najlepiej chyba mogący się sprawdzić jako osobisty preamp wokalowy / gitarowy do występów LIVE, aby ominąć kanał konsolety FOH i zachować swoje brzmienie. Domyślam się, że target urządzenia jest kompletnie inny, ale chodzi o to, że obsługa tego stworzenia wymaga już jakichś umiejętności i raczej przerośnie początkujących amatorów nagrań domowych. W rękach wprawnego realizatora LIVE, Pro Channel doda od siebie coś fajnego i pozwoli ukształtować dobre brzmienie, lepsze niż standardowy mikser FOH. W domowym studiu raczej polecałbym solidne używanie sekcji preampu, a kompresora i EQ z rozwagą i nieśmiałością, gdyż łatwo przedobrzyć i popsuć sound.
ART DIGITAL MPA IIArt Digital MPA II to 2 kanałowy preamp mikrofonowy z konwerterami AC. Każdy kanał posiada regulację Gain, impendacji wejścia, filtr górnoprzepustowy, odwracanie polaryzacji, zasilanie phantom.

[img:4]
 
Do tego możemy zmienić przyciskiem PLATE VOLTAGE zmienić napięcie zasilające lampę, – co faktycznie czyni dźwięk mniej nudnym.
 
Lecz co najważniejsze – preamp ma możliwość pracy w trybie M-S (Mid-Side) – dzięki temu świetnie nadaje się do nagrań stereofonicznych i pozwala początkującemu użytkownikowi na własne uszy usłyszeć różnice między technikami mikrofonowania stereo.
 
Centralnie znajdujące się skokowe pokrętło z 367 możliwościami wyboru zawiaduje konwerterem AC.
 
 
ART DIGITAL MPA II

 • może być urządzeniem master i pracować w częstotliwościach
  44,1 / 48 / 88,2 / 96 / 176,4 i 192 kHZ, zarówno w 16 i 24 bitach.

 • może też pracować jako slave synchronizując się poprzez wordclock, ADAT, S/PDIF czy AES/EBU.
 
Pełna opcja wejść i wyjść analogowych i cyfrowych znajduje się na panelu tylnym i zadowoli chyba nawet największych upierdliwców. Do tego wskaźniki VU i LED wskazujące to, co powinny wskazywać w preampie, a wszystko to opakowane w naprawdę urocze pudełko.
 
Design i wykonanie urządzenia są naprawdę z wyższej półki cenowej!!

[lupa:2]
 
[lupa:3]
 
Panel przedni z szczotkowanego, anodyzowanego aluminium i to wcale nie grubości sreberka od czekolady, tylko masywnego i sztywnego. Miłe w użyciu duże gałki potencjometrów, przyciski z fajnym „kliknięciem”. Ogólnie naprawdę duży plus.
 
Co do brzmienia – preampy brzmią dobrze. Nie są bardzo neutralne i szybkie, ani nie posiadają charakteru transformatorowych Neve czy API, ale brzmią mile dla ucha.
 
Konwertery AC też sprawują się więcej niż przyzwoicie. Wokal nagrywany bezpośrednio „po cyfrze” nie różnił się praktycznie niczym od tego wychodzącego z wyjścia analogowego na konwerter zewnętrzny LUCID. Różnica, którą dało się usłyszeć brała się raczej z elementów dodanych przez układ analogowego wyjścia, niż różnicę klas między konwerterami.
 
 
Cena Digital MPAII :  ....1820 PLN......
 
 
Podsumowując

Świetne urządzenie do domowego / projektowego studia nagrań. Dzięki mnogości wyjść cyfrowych i analogowych odnajdzie się w każdej konfiguracji sprzętowej. Przyzwoity podwójny preamp z dekoderem M/S i dobrym konwerterm AC, w czasach, gdy większość kształtowania brzmienia odbywa się przy pomocy plug-inów w DAW, na pewno nie będzie się kurzył na dole racka.
ART Tubeopto 8ART Tubeopto 8 to ośmiokanałowy lampowy preamp mikrofonowy z wyjściem optycznym cyfrowym ADAT. Pierwsze, co napiszę o tym urządzeniu to dokładnie to, co najbardziej zwróciło mą uwagę - niesamowita waga urządzenia... [img:5]
 
Tubeopto ma wysokość zaledwie 1U, lecz charakteryzuje się wagą niewielkiego słonia lub nosorożca. Bardzo chciałem rozkręcić urządzenie i zajrzeć do środka, łudząc się, że znajdę kilka złotych Rolexów i skrzynkę Jacka Danielsa, zgubioną przez kontrolerów jakości, lecz obudowa została przewidująco zaplombowana przez dystrybutora.... Wracając jeszcze na chwilę do wagi urządzenia. Tubeopto 8 waży co prawda 6kg, ale trzeba wziąć pod uwagę, że w tej klasie urządzeń nie jest to zły wynik w końcu to lampa. Na przykład czterokanałowy Behringer T1 953 - waży 8kg, Presonus ADL 600 - 12,7kg.
 
Idziemy dalej. Obudowa Tubeopto ma już nowy design i wykonanie. Podobnie jak w DIGITAL MPA - aluminium i stal w kolorze zwanym na Podlasiu „Black”. Fajne w dotyku potencjometry i przyciski - sama radość.
 
Front: 8 potencjometrów GAIN, 8 potencjometrów OUTPUT, 8 przycisków PAD, 8 przycisków odwracania polaryzacji i 8 przycisków filtra górnoprzepustowego, 8 wskaźników LED, 2 wejścia instrumentalne na jack’ach, guzik do wyboru częstotliwości i synchronizacji cyfrowej.
 
Z tyłu: 8 wejść XLR, 8 wyjść Jack, 2 złącza ADAT i wordclock..
 
[lupa:4]
[lupa:5]
 
 
W użyciu

Preampy brzmią tak jak pozostałe z serii – czyli dobrze. Konwersja AC wydaje mi się gorsza niż w DIGITAL MPA II – dźwięk jest lekko bardziej „płaski” - ale tak czy owak bardzo przyzwoita. Niemniej sygnały wypuszczone wyjściami analogowymi na konwerter LUCID’a – brzmiały jednak lepiej niż te wypuszczane ADAT’em.
 
To to zwróciło moją uwagę to niewielka różnica między skrajnymi ustawieniami wejścia i wyjścia z preampu. Czy GAIN był rozkręcony na full a wyjście ściszone, czy zupełnie odwrotnie – różnica w brzmieniu była nieznaczna. Saturacja lampowa była wyraźniej bardziej słyszalna w DIGITAL MPA II.
 
Cena Tubeopto 8 :  ...2870 PLN......
 
 
Podsumowując

Jak dla mnie – urządzenie do studia projektowego i pełnego nagraniowego. (Użyteczność w nagraniach mobilnych czy LIVE, średnia gdyż podniesienie case’a z 32 kanałami Tubeopto 8 wymagałoby konieczności wzywania wózka widłowego). Za to w studiu, dodatkowe 8 kanałów na bębny, zwłaszcza dzięki dobrym kilku segmentowym meter’om – na pewno będzie mile widziane.


Fotogaleria:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Design i wykonanie urządzenia są z najwyższej półki cenowej
Lampa
Świetne urządzenia do domowego / projektowego studia nagrań
W rękach wprawnego realizatora LIVE, Pro Channel doda od siebie coś fajnego i pozwoli ukształtować dużo lepsze brzmienie niż standardowy mikser FOH
Niewygórowana cena
Dość duża waga Tubeopto 8, ale to przecież lampa...
Do testów dostarczył:
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Mikrofon pojemnościowy Novox NC-X

Mikrofon pojemnościowy Novox NC-X

Po sukcesie rynkowym modelu NC-1 Novox przedstawił najnowszą odsłonę mikrofonu - NC-X to jeszcze lepsza jakość dźwięku, większe możliwości i wciąż bardzo...

Produkt: NC-X
Cena: 450 zł
Krzysztof Błaś - Infosound.pl Studio nagraniowe Blue Records
Monitory studyjne Fluid FPX7

Monitory studyjne Fluid FPX7

Firma została założona przez inżyniera, muzyka i entuzjastę nagrań Kevina Zuccaro. Począwszy od swojej pierwszej pracy w JBL w 1990 roku, Kevin rozwijał...

Produkt: FPX7
Cena: 1.750 zł (za sztukę)
Rafał Drewniany DTS Studio
Subwoofery studyjne EVE Audio TS107, TS108 & TS110

Subwoofery studyjne EVE Audio TS107, TS108 & TS110

Subwoofer w studiu nie jest elementem niezbędnym. Są jednak przypadki, kiedy staje się ważnym uzupełnieniem toru odsłuchowego, pozwalając po prostu usłyszeć...

Produkt: TS107TS108TS110
Cena: 2.090 zł2.990 zł3.850 zł
Krzysztof Błaś
Sampler Akai MPC Live

Sampler Akai MPC Live

Ocena:

Służące do produkcji muzyki urządzenia z serii MPC od Akai od lat z powodzeniem zajmują miejsca w studiach muzycznych. Ta uznana marka w 2016 doczekała się gruntownego odświeżenia wraz z pojawieniem się Akai Touch...

Produkt: MPC Live
Cena: 5.100 zł
Adam Cyzman DJ
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz