TEST TC Electronic BG 500 - combo basowe

Tomek Przyborowicz 30 listopada 2010, 11:19 Audiostacja
TC Electronic BG 5002700 PLN
  • SPECTRACOMP – ulepszona wersja typowego kompresora
  • TUNER na pokładzie
  • COUNTUR - większa kontrola nad soundem
  • PAMIĘĆ - mozliwość zapamietania 3 ustawień brzmienia
  • Stereofoniczne wejście AUX
  • WAGA

Mimo, iż firma TC Electronic nie wpisała się jeszcze na stałe do annałów basowej aparatury nagłośnieniowej, wielkimi krokami zmierza do osiągnięcia tego celu. Wzmacniacze basowe tej firmy robią ostatnio coraz większą karierę. Z nagłośnienia TC Electronic korzystają takie osobowości jak m.in. Dominique Di Piazza, czy sam Rocco Prestia, którego sugestie zaowocowały powstaniem modelu STACCATO'51. W tym artykule postaram się przybliżyć Wam combo basowe TC Electronic BG 500.

 
 

Anatomia wzmacniacza basowego BG 500

 
Jak każde combo BG 500 składa się ze wzmacniacza i kolumny, umieszczonych w jednej obudowie. Jest to dość praktyczne, znane każdemu rozwiązanie techniczne i nie ma co się nad tym zbytnio rozwodzić. Wzmacniacz BG 500 został zbudowany w oparciu o konstrukcję RH 450. Wykorzystano w nim wiele rozwiązań pochodzących właśnie z tego, cieszącego się dużym uznaniem modelu. Jeśli chodzi o głośniki podłączone do wzmacniacza BG 500, mamy do wyboru dwie opcje. W pierwszej są to dwa głośniki 10” lub jeden głośnik 15”. Oczywiście w dwóch wariantach kolumna oferuje nam również tzw. Tweeter czyli głośnik wysokotonowy. 
 
[lupa:1]
 
Panel przedni, czyli nasze centrum dowodzenia składa się z kilku sekcji przyrządów, które pomagają nam uzyskać pożądane brzmienie. 
 
Gałkologia
 
Poza gniazdem wejściowym Jack 1/4” znajduje się tu szereg instrumentów odpowiedzialnych za poszczególne parametry dźwięku.
 
GAIN – potencjometr służący do regulacji poziomu wzmocnienia sygnału na wejściu.
 
SPECTRACOMP – ulepszona wersja typowego kompresora, służącego do kontroli dynamiki brzmienia. W odróżnieniu od niego SPECTRACOMP wyrównuje, czy też dynamizuje brzmienie jednocześnie w trzech różnych przedziałach częstotliwości: niskich, średnich i wysokich. Jest to więc bardzo precyzyjny kompresor. 
 
Szereg kolejnych czterech potencjometrów to regulacja poziomów tonów niskich BASS, niskich - średnich LOW-MID, wysokich – średnich HIGH-MID, oraz wysokich TREBLE.
 
Dwa następne potencjometry to TWEETER TONE oraz TUBE TONE. Pierwszy z nich to regulacja poziomu aktywności głośnika wysokotonowego w kolumnie, zaś drugi to symulacja lampy nadająca nasycenia i krągłości naszemu sound'owi.
 
MASTER to oczywiście poziom głośności na wyjściu.
 
[lupa:2]
 
 
Nietypowe rozwiązania
 
Poza normalnymi przyrządami, jakie powinny znajdować się we wzmacniaczu basowym, TC Electronic zastosowało w BG 500 kilka nietypowych rozwiązań zaczerpniętych po części z RH 450.
 
W górnej części panelu zainstalowany został TUNER, który włącza się automatycznie po wciśnięciu przycisku MUTE. Z pewnością nie muszę nikogo przekonywać, jak ważne jest to urządzenie i jak fajnie, że jest wbudowane we wzmacniacz. Poza tunerem znajduje się tu również COUNTUR. Dzięki dwóm tajemniczym przyciskom oznaczonym cyframi 1 i 2 mamy możliwość włączenia 2 opcji konturu naszego soundu. 
 
W górnej części naszego centrum dowodzenia producent umieścił jeszcze jedno bardzo niezwyczajne urządzenie. Dzieki niemu możemy wprowadzić do pamięci wzmacniacza 3 różne preferowane przez nas brzmienia. Po ustawieniu pożądanej barwy dźwięku wystarczy wcisnąć i przytrzymać jeden z trzech przycisków oznaczonych cyframi 1, 2, 3. Gdy znajdujące się tu diody zamigocą jednocześnie, brzmienie będzie w pamięci wzmacniacza i w każdej chwili możemy je włączyć. Pamięć nie obejmuje poziomu MASTER oraz przycisku MUTE. 
 
Wzmacniacz oferuje nam ponadto stereofoniczne wejście AUX, do wpięcia jakiegokolwiek odtwarzacza, komputera etc. Obok umieszczone zostało gniazdo na słuchawki oraz wyjście XLR służące do podania sygnału do np. konsolety.
 
 
Subiektywna opinia
 
Oceniam to combo bardzo pozytywnie. Co prawda nie zabija brzmieniem i jest trochę ciężkie, jednak zakładam, że przeznaczeniem BG 500 nie jest towarzyszenie nam podczas koncertów. Swoją rolę znakomicie spełni w sali prób, czy w domu, służąc doskonale w ćwiczeniu, nagrywaniu. To combo łączy w sobie kilka ważnych urządzeń dzięki czemu jest sprzętem bardzo praktycznym i użytecznym. Wszystkie „gadżety” działają bez zarzutu i z pewnością wpływają na polepszenie brzmienia, ułatwiając nam tym samym pracę. Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu, podczas którego będziecie mogli zobaczyć i usłyszeć jak działa TC Electronic BG – 500.
 
[img:1] 
 
 
Pozostałe testy
Marcin Pendowski testuje nowe combo Laney'a Pozory czasami lubią mylić. Jeśli szukacie nowoczesnego comba do basu o tradycyjnej estetyce to nie mogliście lepiej trafić. Laney Dibeth DB200-210 pod pozorami klasycznej konstrukcji chowa szereg niezwykle nowoczesnych i funkcjonalnych...
VIDEO TEST: Wyjątkowa gitara basowa Sterling Stingray Ray 34 HH Czy budżetowa wersja ikonicznego basu musicman Stingray godna jest swojej nazwy? Marcin Pendowski zaprasza na video test absolutnej klasyki gatunku. Posłuchajcie jak instrument brzmi ten bas w rękach mistrza.
Budżetowy baryton dla każdego. Aria Pro II JET-B’tone jest z pewnością niezwykle ciekawym instrumentem w sektorze budżetowych gitar barytonowych. Gitara ta prezentuje się niezwykle elegancko, jest przy tym mądrze zaprojektowana i wygodna w grze. TEST
Testujemy trio od Walden Guitars Walden Guitars coraz mocniej zaznacza swoją pozycję na rynku gitar akustycznych. Tym razem do naszej redakcji trafiły trzy instrumenty tego producenta, które powinny zainteresować zarówno gitarzystów-amatorów, jak i zawodowców,...
Test gitary basowej Markbass JF1 Markbass to dobrze wszystkim znana włoska marka, która bardzo szybko zdobyła serca basistów na całym świecie żółto-czarnymi produktami służącymi do nagłaśniania tego, co tworzymy na naszych basówkach. Lista topowych artystów, którzy...
Test gitary akustycznej Washburn Bella Tono Washburn, amerykańska marka z tradycjami. Od 1883 roku obecna w świadomości muzyków. Pomimo wzlotów i upadków, wciąż obecna w muzyce folkowej, country, szeroko rozumianym rocku. Dziś bardziej znana z gitar elektrycznych, ale przecież...