LOGIC STUDIO 9 TEST

19 czerwca 2011 Tagi: test LOGIC STUDIO 9, apple,
Autor testu: marcin-warnke-zdjecie Marcin Warnke
Cena: 950 zł

Najnowsza wersja jednego z najpowszechniej używanych sekwencerów na świecie to zdecydowanie najlepszy i najbardziej wszechstronny upgrade, jaki dotychczas zaoferowali nam inżynierowie z Apple.

Logic Pro 9 jest jedną z kilku części oprogramowania, jakie składa się na Logic Studio. W jego skład wchodzą także: MainStage 2, Soundtrack Pro 3 oraz WaveBurner 1.6. Dla tych, którzy myślą o zakupie samego programu Logic Pro 9 mam złą wiadomość. Jest on dostępny jedynie w zestawie. Istnieje natomiast możliwość zakupu nieco uboższej i tańszej wersji programu – Logic Express, bez konieczności inwestowania w Studio.

Opis produktu przestrzega, że Logic Pro 9 współpracuje jedynie z systemem Mac-Intel, jednak mogę uspokoić tych, którzy używają Power-Maców, program bez zarzutu działa na tych platformach, a nawet zachowuje się stabilniej nie Logic 8. Jedyna rzecz, która jest niezbędna do sprawnej współpracy, to pamięć operacyjna RAM o mocy co najmniej 3 GB. Wartości poniżej minimalnej, spowodują częste zawieszenia systemu.

 

[img:2]

Przegląd techniczny

Zasadniczo możliwości nowej wersji Logic są podobne do poprzedniej. Nadal możliwe jest korzystanie z 255 ścieżek audio i tylu samo ścieżek instrumentów soft, 99 zewnętrznych ścieżek MIDI. Uzupełnieniem jest ponad 70 efektów plug-in, zestaw syntezatorów wirtualnych i ponad 4500 presetów. Dodatkowa zawartość to sześć części Jam Packs, 16GB efektów dźwiękowych i 6GB dźwięków surround. Przekłada się to na ponad 20.000 lupów i dźwięki zawarte w dołączonych instrumentach.

Każdy znajdzie w tej ofercie dźwięki, odpowiadające swym wymaganiom technicznym i estetycznym.

Logic Pro 9 ma do zaoferowania dużo więcej. Jeśli planujecie pracę w niezależnej grupie, istnieje możliwość wykorzystania połączenia network i dzielenie się zawartością projektów Logic. Oczywiście, tak, jak w poprzednich wersjach Logic oferuje opcję ReWire. Możliwe są również nagrania, edycja oraz miks surround. Łatwość zastosowania plików Logic w innych programach, umożliwia konwersja XML, AAF oraz OMF.

 

Efekty i wzmacniacze gitarowe

Świetnym dodatkiem do programu jest wtyczka Amp Designer, która przypomina w pewnym sensie Guitar Rig Native Instruments. Oferuje 25 wzmacniaczy oraz trzy mikrofony – ribbon, dynamiczny i pojemnościowy. Wszystkie elementy mogą być zastosowane w różnych konfiguracjach. Można także wybrać pozycję mikrofonu oraz ponad 200 presetów kategoryzowanych według typu wzmacniacza.

[img:8]

Następna dawka efektów zawarta została we wtyczce Pedalboard. Oferuje 30 ekspresji rożnego typu (distortion, delay, modulacja i filtry). Co ciekawe, można je połączyć razem (do 10 jednocześnie), co pozwala na osiąganie złożonych rezultatów dźwiękowych. Zarówno Amp Designer, jak i Pedalboard zostały wyposażone w emulację klasycznego sprzętu dźwiękowego, jak Vox, Mesa, Fender.

Wysoka jakość gwarantowana!

[img:9]

Obydwie jednostki umożliwiają osiągnięcie najwyższej jakości efektów, a przy tym używa się ich łatwo! 

To co przykuło moją uwagę, to synchronizacja tempa modulacji, dzięki czemu możemy być tak bardzo kreatywni, jak tylko to możliwe, a dostosowanie modulacji do tempa kompozycji jest nieskomplikowaną operacją.

 

[img:7:R]Flex time – time stretch

Jest to zestaw narzędzi, używanych do rozciągania ścieżek audio – timestretch. Time Flex posiada kilka trybów: Slicing, Rhythmic, Monophonic, Polyphonic, Tempophone i Speed. Ostatni z nich pozwala na dostosowanie tempa ścieżki bez szkody na wysokości tonalnej pliku audio, dzięki czemu tempo wybranej ścieżki może zostać dostosowane do waszej kompozycji ( samplowanie), a tonacja nie ulegnie zmianie.

[img:3]

Opcje Flex Time dostępne są w oknie Inspektor oraz bezpośrednio na ścieżce audio, z lewej strony, podobnie jak w przypadku automatyzacji. Dodano także narzędzie – Flex tool, dostępne na wyciągniecie ręki w rozwijanym menu – tools. Wybierając tryb Flex dla ścieżki, Logic automatycznie analizuje audio, tworząc serię znaków oraz znaków Flex. Następnym krokiem jest użycie narzędzia Flex i dostosowanie czasowe ścieżki pomiędzy transjentami (znaki oddzielające części).

Ścieżka z jednej strony znaku jest rozciągana, natomiast z drugiej kompresowana. Sekcja, która podlega rozciąganiu zostaje podświetlona kolorem pomarańczowym, a kompresowana staje się zielona. W trakcie rozciągania ścieżki, można dodawać większą ilość znaków Flex, jeśli jest to konieczne. Gdy osiągnięte rezultaty nie są zadowalające, zawsze istnieje możliwość powrócenia do stanu poprzedniego i ustawienie pozycji markera na neutralną, skasowanie go, bądź dezaktywacja Flex mode.

[img:6]

W trakcie testu największe wrażenie zrobił na mnie tryb Rhytmic, zastosowany na partiach perkusyjnych (wielościeżkowy), którego użyłem w połączeniu z grupowaniem ścieżek oraz nowym ustawieniem audio- phase-lock. Tryb Slicing używa tych samych narzędzi, ale w tym wypadku po prostu przesuwa się bezpośrednio audio, a nie jak wcześniej rozciąga. Audio Quantize to kolejna nowa opcja w Logic Pro, która pojawia się bezpośrednio po ustawieniu trybu Flex. Poza typowymi opcjami kwantyzacji, można wykorzystać także groove template z innych ścieżek/utworów muzycznych.

System Flex Time oferuje jeszcze jedną sztuczkę, mianowicie zmianę prędkości/wartości tonalnej, bądź samej prędkości (timestretching) całego utworu.

 

Więcej nowości

Łączenie regionów – części ścieżek, dotychczas możliwe było jedynie dzięki zastosowaniu narzędzia – klej. Nowa wersja Logic Pro oferuje ciekawszą możliwość łączenia ścieżek, niż dotychczas – opcja - Bounce in Place. Pozwala na wybór, części ścieżek, które maja zostać połączone, jak np. głośność, automatyzacja, czy inne efekty oraz umożliwia wybór stworzenia nowej ścieżki. Istnieje także wersja projektowa, umożliwiająca Bounce in Place wszystkich ścieżek.

Kolejna bardzo użyteczna zmiana, nastąpiła w opcji Move, pozwalająca na wybrór jedynie tych części utworu, które zostały fizycznie wykorzystane, odrzucając pozostałe. Pozwala to na utrzymywanie porządku w sesji. Bardzo ważny update odnotował Space Designer. Do nowości należą: drone tones, moving spaces, textures, drum transformers, ghost rhythms i impulsy zarejestrowane z głośników i analogowych obwodów.

[img:10]

Warto zapamiętać, że Logic posiada system Impulse Response, pozwalający na nagrywanie i generowanie własnych przestrzeni i efektów. Jedną z najciekawszych nowości w programie jest opcja speed fade. Stosując fade-in, badz fade-out, istnieje możliwość podglądu opcji fade-in oraz fade-out (inspektor). Wybierając czas fade tak jak dotychczas, otrzymacie coś zupełnie nowego. Będzie to efekt start/stop otrzymywany na gramofonach. Brzmi zachęcająco?

Łączenie oddzielnych projektów zostało bardzo usprawnione. Nowa możliwość importowania ścieżek pozwala na elastyczne dodawanie elementów do jednego projektu. Wystarczy użyć wyszukiwarki mediów by znaleźć właściwy projekt i po prostu wybrać opcję import. Zobaczycie na ekranie listę ścieżek, busów, etc znajdujące się na ścieżce, które można importować według uznania: zawartość, wtyczki, automatyzacje, czy ustawienia I/O, a także więcej. Jest to świetne rozwiązanie, pozwalające na spora elastyczność, a także oszczędność czasową.

Kolejne nowości programowe, zawarte w Logic Pro 9 to MainStage, Soundtrack Pro 3 oraz WaveBurner. Będą one bardzo przydatne dla każdego muzyka, używającego tego programu.

MainStage jest instrumentem oferującym wiele możliwości. By zacząć należy importować pliki dźwiękowe, co pozwoli MainStage na stworzenie oddzielnej ścieżki oraz instrumentu. Instrument czyta znaki umieszczone na plikach, tworząc pętle pomiędzy nimi, które można wybierać do gry na instrumencie. Lupy można zsynchronizować do żądanego tempa.

[img:4]

WaveBurner to aplikacja umożliwiająca i ułatwiająca mastering, automatyzację oraz zgrywanie plików. Można ją stosować na ścieżkach, bezpośrednio z innymi wtyczkami. Istnieje także możliwość zgrywania plików o długości CD, zawierających wszystkie ścieżki z projektu, wraz z informacjami, dotyczącymi edycji parametrów, dokonanymi w trakcie pracy nad projektem.

 

Zamiana audio na MIDI

Nowy Drum Replacer oraz opcja Convert To New Sampler Track - analizują transjenty audio, jednocześnie produkując replikę w postaci MIDI.

Wyobrazicie sobie, że pracując nad brzmieniem bębnów, jeden z waszych elementów nie brzmi tak, jak sobie tego życzycie. Wystarczy go podświetlić i wybrać z menu ścieżki Drum Replacement/Doubler. Pozwoli to na przeprowadzenie analizy dźwięku i otwarcie małego okna, umożliwiającego edycję parametrów. Należy wybrać wówczas żądany dźwięk i ustawić parametry według upodobania. Po wykonaniu tej operacji na ścieżce pojawią się transjenty. Natomiast na poniższej ścieżce pojawi się wygenerowany przez Logic - track MIDI, z instrumentem EXS 24!

[img:11]

Bardzo podobnym rozwiązaniem jest Convert To New Sampler Track. Jeśli posiadacie lup, który chcecie podzielnic na części i używać każdego bezpośrednio jako sampla, należy podświetlić wybraną ścieżkę i wybrać Convert To New Sampler Track z menu prawego klawisza myszki. Następnie należy wybrać opcję Transient Markers, co stworzy nowy instrument EXS 24 oraz region MIDI na poniższej ścieżce.

 

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ta wersja Logic Pro niewiele rożni się od poprzedniej, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Producent poświęcił wiele uwagi rozwiązaniom audio, dzięki którym Logic Pro 9 jest jednym z najsilniejszych sekwencerów na rynku. Uważam, że największe uznanie należy się twórcom Flex Time.

System jest niesamowicie stabilny, podczas testu nie przydarzyły mi się „zawieszki”. Muszę przyznać, że jest to upgrade po prostu lepszy od wersji 8 i chyba do tej pory najlepszy. Otrzymaliśmy narzędzie, które pozwala na tworzenie profesjonalnych produkcji muzycznych. Jest wirtualna reprezentacją studia nagrań, posiadającego praktycznie wszystko, czego potrzeba do tworzenia muzyki (i to w dowolnym stylu) oraz obróbki dźwięku.

Jeśli myślicie o muzyce poważnie, powinniście zasilić swój system nową wersja Logic Pro 9.

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Bardzo stabilny
Nowatorskie rozwiązania audio
Flex time - wysokiej jakości time-stretch
Efekty i wzmacniacze gitarowe
Ponad 70 efektów plug-in
Imponujący zestaw syntezatorów wirtualnych
Ponad 4500 presetów
Sześć części Jam Packs
6GB dźwięków surround
16GB efektów dźwiękowych
Połączenie network
Konwersja XML, AAF oraz OMF
Zamiana audio na MIDI
Do testów dostarczył:
AUDIOTECH AUDIOTECH Tel: +48 (22) 648 29 35 www.audiotechpro.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Mikrofon pojemnościowy Novox NC-X

Mikrofon pojemnościowy Novox NC-X

Po sukcesie rynkowym modelu NC-1 Novox przedstawił najnowszą odsłonę mikrofonu - NC-X to jeszcze lepsza jakość dźwięku, większe możliwości i wciąż bardzo...

Produkt: NC-X
Cena: 450 zł
Krzysztof Błaś - Infosound.pl Studio nagraniowe Blue Records
Monitory studyjne Fluid FPX7

Monitory studyjne Fluid FPX7

Firma została założona przez inżyniera, muzyka i entuzjastę nagrań Kevina Zuccaro. Począwszy od swojej pierwszej pracy w JBL w 1990 roku, Kevin rozwijał...

Produkt: FPX7
Cena: 1.750 zł (za sztukę)
Rafał Drewniany DTS Studio
Subwoofery studyjne EVE Audio TS107, TS108 & TS110

Subwoofery studyjne EVE Audio TS107, TS108 & TS110

Subwoofer w studiu nie jest elementem niezbędnym. Są jednak przypadki, kiedy staje się ważnym uzupełnieniem toru odsłuchowego, pozwalając po prostu usłyszeć...

Produkt: TS107TS108TS110
Cena: 2.090 zł2.990 zł3.850 zł
Krzysztof Błaś
Sampler Akai MPC Live

Sampler Akai MPC Live

Ocena:

Służące do produkcji muzyki urządzenia z serii MPC od Akai od lat z powodzeniem zajmują miejsca w studiach muzycznych. Ta uznana marka w 2016 doczekała się gruntownego odświeżenia wraz z pojawieniem się Akai Touch...

Produkt: MPC Live
Cena: 5.100 zł
Adam Cyzman DJ
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz