Test V-Picks: Brzmieniowa rewolucja!!!

20 lipca 2011 Tagi: V-Picks, kostki gitarowe, Screamer, Medium P, Seria Small, Shredder
Autor testu: krzysztof-blas-zdjecie Krzysztof Błaś
Produkt: V-Picks ScreamerV-Picks Medium PV-Picks ShredderV-Picks Nite-Glow
Cena: 25 - 160 Pln

Na końcowe brzmienie gitarzysty może wpływać wiele czynników – artykulacja, gitara, efekty, wzmacniacze, a nawet struny... Czy jest coś jeszcze? Element tak oczywisty, że zapominamy o jego istnieniu – kostka gitarowa którą potrącamy struny... Na rynku jest wiele firm które produkują tysiące modeli kostek – czy na tym polu da się jeszcze wymyślić coś innego, oryginalnego?

[img:3:L]Vinni Smith na pierwszy rzut oka wygląda jak połączenie rockmana z szalonym naukowcem. To gitarzysta, ale i przede wszystkim człowiek z wizją – wizją, w którą wierzy, bo czy inaczej udałoby się mu przekonać Carlosa Santanę, Billy Sheehana, czy Stu Hamma, że wszystko czego do tej pory im brakowało to jego produkt?
O co właściwie się rozchodzi? Historia sięga lat 80, kiedy Vinni poszukując kostki dla siebie idealnej zaczął je sam wytwarzać z akrylowej płyty. Z czasem kostki trafiły w ręce zaprzyjaźnionych muzyków, by po jakimś czasie pojawić się w sprzedaży wąskiej grupie użytkowników jednego z for gitarowych. Okazało się jednak, że produkt tak się spodobał, że jedynym wyjściem gwarantującym nadążeniem za popytem okazało się założenie firmy ochrzczonej V-Picks. Od roku 2006, pomimo zachowania formy niewielkiej firmy rodzinnej w Nashville, Tennessee, do niemal wszystkich krajów świata dociera 60 różnych modeli kostek wytwarzanych ręcznie w warsztacie Vinniego...

Po co światu kolejne kostki?

Takie pytanie zadałem sobie na samym początku, a odpowiedź przyszła sama po chwili gry. V-Picks są zupełnie inne, niż wszystko, co do tej pory oferowali konkurenci. Zacznijmy od samej idei. Podstawowym materiałem użytym do produkcji jest czysty akryl. Wystarczy przypomnieć sobie gitary Ampega, żeby zrozumieć, że w odróżnieniu od innych tworzyw sztucznych, akryl rezonuje – czyli posiada swoją barwę dźwięku. I to jest jedna z podstawowych cech kostek V-Picks – wydobywane dźwięki brzmią inaczej, niż przy użyciu tradycyjnych kostek. Przede wszystkim barwa staje się bardziej szklista, dźwięczna z dużym nasyceniem alikwotów. Charakterystyczną cechą jest zminimalizowany odgłos uderzenia kostki o strunę – dzięki temu słyszymy głośniej konkretny, wydobywany dźwięk. Podczas szybkiego kostkowania wszystko brzmi więc bardziej selektywnie, przy jednoczesnym, doskonałym ataku. Kostki wprowadzają sporo niskich i wysokich częstotliwości z lekkim wycofaniem wysokiego środka. W odróżnieniu od „zwykłych plastików” brzmią bardzo mocno, szeroko i zarazem akustycznie. Różnica ta jest tak słyszalna, że mamy wręcz wrażenie, że ktoś zmienił equalizer we wzmacniaczu... Kolejna unikatowa cecha wynika także z materiału – firma obiecuje w swoich reklamach, że nigdy nie upuścimy już kostki – i coś w tym jest. V-Picksy trzymają się doskonale, a ich struktura sprawia, że pod wpływem potu przyklejają się do palców. Dzięki temu nie łatwo je wypuścić, nie przekręcają się też podczas gry. Na początku jednak należy oswoić się z ich wagą – grubsze modele są cięższe niż „plastikowe” odpowiedniki innych firm, co z kolei niesie pewną zaletę. Cięższa kostka, przy tych samych ruchach ręki mocniej napiera na strunę – przy takim samym wysiłku uzyskujemy więc mocniejszy atak, który po prostu słychać. Akryl jest dość twardym i niełatwo ścieralnym materiałem, i posiada jedną, ważną zaletę – nawet podczas ścierania zachowuje śliską powierzchnię i stawia minimalny opór w kontakcie ze struną. Z tego powodu gra tymi kostkami wydaje się łatwiejsza i szybsza. Nie bez znaczenia jest tutaj kształt kostek, jaki wymyślił Vinnie.

[img:2]

Trzykrotnie więcej dźwięku

Flagowy i jednocześnie najbardziej popularny model V-Picks to Screamer. Kostka jest dość gruba (2,75mm) ale jednocześnie posiada ostro zakończone rogi. Kształt jest symetryczny, dzięki czemu nie ma znaczenia którą stroną kostki będziemy grać i można tym samym powiedzieć że mamy 3 kostki w jednej. To właśnie ostre zakończenia są tajemnicą V-Picksów – minimalny kontakt ze struną zapewnia szybką grę i klarowne, szkliste brzmienie. Jednocześnie spora grubość kostki gwarantuje pewny chwyt odciążający ścięgna i mięśnie dłoni, oraz większą wagę wpływającą na mocny atak. Końce Screamera są tak zaostrzone, że prawie można się ukłuć – taki typ zakończenia, dostępny także w innych modelach, nazwany został „Pointed” – czyli obszar kontaktu ze struną to zaledwie mały punkcik. Równie popularną kostką jest Medium P – podobna do Screamera, lecz minimalnie mniejsza, łagodniej zaostrzona na końcach. Ten model często wybierają osoby, które dotychczas grały na Dunlopach Big Stuby – podobne wrażenia manualne, ale mocniejszy atak (większa waga) i szerokie, szklane brzmienie... Takich trójrożnych kostek spotkamy w ofercie firmy wiele, zarówno różniących się grubościami, jak i wymiarami. Seria Small przypadnie do gustu użytkownikom niewielkich modeli (np. Dunlop Jazz III), a Large grającym na basie.

Przeciwieństwem ostrych „Pointed” są „Rounded”. Kostki te zostały zaokrąglone na końcach, dzięki czemu oferują miękkie, ciepłe brzmienie z mniejszym atakiem. W dalszym ciągu jednak pozostaje łatwość w wydobywaniu dźwięków, oraz szeroki, dźwięczny ton.
Zupełnie ekstremalny model „Shredder nie pozostawia wątpliwości co do przeznaczenia. Kostka w kształcie trójkąta z pewnością nie jest łatwa w grze w pierwszej chwili – ślizga się jednak doskonale po strunach ułatwiając arpeggia. Ciekawy efekt uzyskać można także podczas gry na gitarze akustycznej. Ostre końce, w połączeniu z akrylem zapewniają przejrzyste, selektywne brzmienie z ogromną ilością powietrza w górze. Kostki V-Picks nie brzmią jasno – w porównaniu do innych produktów, przenoszą po prostu całe spektrum częstotliwości z krystaliczną górą i mocnym basem – to po prostu słychać!

[img:4]

Pomimo, że podstawowym materiałem do produkcji jest przezroczysty akryl, w ofercie firmy znajdziemy także przezroczyste, czerwone kostki, perłowe, oraz najciekawsze – „Nite-Glow, które.. świecą w ciemności! Te ostatnie nie są tylko pokryte warstwą luminoforu, lecz został on dodany do tworzywa z którego wykonano kostki. Dzięki temu podczas ścierania, kostka wciąż świeci tak samo. O zaletach świecących kostek nie trzeba chyba mówić – łatwo znaleźć na podłodze w sali prób, lub w domu – wystarczy zgasić światło. Łatwo także znaleźć na scenie po koncercie, chociaż w tym przypadku, chyba na plan pierwszy wysuwa się efekt wizualny, czyli piękna poświata podczas gry.

 

Dla kogo kostki V-Picks?

Z racji ceny, można powiedzieć, że jest to towar „ekskluzywny”. Choć ciężko w to uwierzyć, każda kostka obrabiana jest ręcznie przez Vinniego – trafia więc do odbiorcy w perfekcyjnym stanie – bez zadziorów, nierówności itp. To na pewno kostki dla świadomych graczy, którzy już dawno mają za sobą odkrycia, że świeże struny, oraz markowe kable mają większy wpływ na brzmienie niż magiczne efekty gitarowe z barwą Kirka Hammeta zamkniętą rzekomo w małym pudełku... V-Picks to produkt unikatowy – dzięki tym kostkom rzeczywiście nasz setup gitarowy brzmi inaczej, uzyskujemy też nowe możliwości artykulacyjne. Jest to jednocześnie zmiana tak słyszalna, że nie ma mowy o „gitarowym voo-doo” .

 

 

Czym różnią się kostki V-Picks od pozostałych w wielkim skrócie?

  • własne brzmienie, kształtujące barwę gitary
  • większa waga poprawiająca artykulację i atak
  • łatwość i szybkość gry wynikająca z kształtu i materiału
  • pewność uchwytu nawet w ekstremalnych warunkach i spoconych palcach

Gdyby ktoś mi kiedyś powiedział, że kostka może stać się elementem, który w tak znaczącym sposób może wpłynąć na barwę i sposób gry, pewnie bym nie uwierzył. Nie łatwo też jest po wielu latach gry zrezygnować z ulubionego modelu. Tym bardziej byłem zaskoczony, kiedy po chwili użytkowania V-Picks Medium P nie chciałem już patrzeć na nic innego. Tak drastyczna, słyszalna różnica po prostu nie pozostawia wyboru. Nie wierzycie? spróbujcie przetestować osobiście!

 

Sugerowane ceny detaliczne:
Podstawowe kostki są w cenie 25-28zł za sztukę,
są wyjątki jak np. COLOSSAL czy INSANIITY które kosztują 160zł za sztukę.

Dystrybucja w Polsce:
HESU
ul. Kościelna 16, 56- 500 Syców,
telefon: +48 886 333 633
e-mail: hesu@hesu.pl
www.hesu.pl

 

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
własne brzmienie, kształtujące barwę gitary
większa waga poprawiająca artykulację i atak
łatwość i szybkość gry wynikająca z kształtu i materiału
pewność uchwytu nawet w ekstremalnych warunkach i spoconych palcach
Do testów dostarczył:
HESU
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: PRS DW CE 24 "Floyd"1
TEST: Gitara klasyczna Alvarez AC65CE2
TEST: Walrus Audio Julia & Monument3

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Przyznam szczerze, że bardzo ucieszyła mnie wiadomość o tym, że po raz kolejny będę mógł dogłębnie zapoznać się z efektami marki Walrus. Miałem już bowiem olbrzymią przyjemność testowania kostki o nazwie Julia

Produkt: Fathom
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Ocena:

Tak jak Antonio de Torres Jurado stworzył kształt gitary klasycznej używanej do dziś, tak firma Christian'a Frederick'a Martin'a stworzyła najbardziej...

Produkt: HD-28OM-28
Cena: 14.300 zł12.300 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Dziś na testowy warsztat po raz kolejny weźmiemy efekt marki Walrus, a więc firmy, który z impetem zdobywa gitarowy rynek. Wśród jej użytkowników znajdziemy...

Produkt: ARP-87
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Marka, której instrument wzięliśmy dzisiaj na warsztat, nie wymaga zbytniego opisu, gdyż firma PRS jest znana na całym świecie. Gitary te cieszą się dużą...

Produkt: DW CE 24
Cena: 10.600 zł
Marek Pająk Gitarzysta VADER
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz