TEST SONAR X1 PRODUCER - Rewolucyjna platforma DAW

15 grudnia 2011 Tagi: SONAR X1 Producer, Cakewalk, test
Autor testu: marcin-warnke-zdjecie Marcin Warnke
Cena: 1700 PLN
Dostarczył: Roland Polska Sp. z o.o.

Na rynku pojawiła się nowa wersja oprogramowania Sonar X1 Producer, która według poprzedniej chronologii stosowanej przez Cakewalk nosiłaby numer dziewięć. Zmieniono nie tylko nazewnictwo, ale także interfejs użytkownika oraz funkcjonalność programu. Twórcy rozpoczęli rewolucję, która powinna ucieszyć istniejących użytkowników programu i zachęcić nowych do zakupu oraz tworzenia muzyki.

Dla tych którzy znają wygląd Sonara, wersja X1 może wydawać się zupełnie nowym programem, jednak nic bardziej mylnego. Znajdziecie go pod przykrywką nowego, bardziej funkcjonalnego interfejsu, którego przyswojenie nie zabiera dużo czasu.

Jest to jeden z najlepszych updatów spośród wszystkich sekwencerów, jakie miałem okazje używać. Używając X1 odniosłem wrażenie, że twórcy programu wzięli pod uwagę sugestie użytkowników Sonara. Świadczy o tym niesamowita przystępność oraz wspomniana już funkcjonalność tej platformy. Wiele programów do tworzenia muzyki przeznaczona jest przede wszystkim dla osób posiadających sporą wiedzę na temat technologii dźwięku, przez co stają się niedostępne dla osób rozpoczynających przygodę z produkcją muzyki. Cakewalk zmniejszył dystans między amatorami a profesjonalistami, dzięki rozwiązaniom zastosowanym w tej wersji Sonara.

[lupa:1]


Co nowego 

Poza wyglądem tracków i klipów zmieniło się praktycznie wszystko. Kontrolki odpowiedzialne za wejścia i wyjścia sekwencera oraz efekty, etc, zostały przeniesione na lewą stronę okna aranżu, dzięki czemu są dostępne za kliknięciem myszki.

Jeśli chodzi o Inspektora, istnieje możliwość włączenia wyglądu – Channel Strip (podgląd parametrów wybranego śladu, auxów) oraz ProChannel. Przeglądarkę mediów również udoskonalono, od teraz możecie przesuwać ją według upodabnia po całym ekranie, bądź umieścić na stałe w wybranym miejscu. Dzięki temu wrzucanie wtyczek na ścieżkę, czy pozbywanie się niepotrzebnych elementów aranżu staje się bardzo proste. Pozwala to na zwiększenie wydajności pracy. Pamiętajcie, że operacji nie można wykonać w odwrotnym kierunku. Klip raz umieszczony w śmietniku nie może być przeciągnięty z powrotem na ścieżkę.

[img:3]

[img:6:R]Jednym z rozwiązań które zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie jest Smart Tool. Jest to narzędzie, które zmienia swe zastosowanie w zależności od wykonywanej czynności. Działa bez zarzutu i niesamowicie przyspiesza pracę. Smart Tool zmienia się z jednego narzędzia w drugie po przesunięciu myszki, zatem w jednym momencie możemy używać gumki do sklejania części aranżu, a już za chwilę ołówka umożliwiającego rysowanie nut. Oczywiście możecie robić to samo manualnie, ale jestem pewny, że po pierwszej styczności z tym inteligentnym narzędziem zapomnicie o tej już „archaicznej“ opcji. Dotychczasowy Transport Bar zastąpiony został przez Control Bar, który tak, jak w poprzednich wypadkach zwiększa diametralnie wydajność i funkcjonalność tego programu. Pozwala na wybór własnych ustawień, jak kwantyzacja, nagranie w pętli, etc. Oczywiście i w tym wypadku okno może być przesuwane przez użytkownika po całym ekranie, bądź wstawione w dowolne miejsce interfejsu.

MultiDock natomiast pozwala na „dokowanie“ na swym pokładzie miksera, przeglądarki oraz innych okien włączając w to wtyczki. Podobnie jak przeglądarkę, można go przesuwać po ekranie, a także zwinąć by zachować porządek sesji. 

[img:8:R]Istnieje także możliwość zapisu ustawień narzędzi Sonara oraz zmiany między tymi ustawieniami za pomocą funkcji Screenset.

 

Twórcy Sonara X1 stworzyli narzędzie, które użytkownik jest w stanie zaprojektować według własnych upodobań, co do funkcjonalności, trybu pracy i zapotrzebowania. Jest to krok milowy w rozwoju platform DAW. Ten rynek praktycznie od samego powstania stawiał na optymalizację pracy, funkcjonalność oraz minimalizację czasu poświęcanego na obsługę programu, teraz jednak nadszedł długo oczekiwany moment. Z całą pewnością z tego pomysłu już niebawem będą korzystać pozostali producenci sekwencerów. Ten rewolucyjny system zarządzania interfejsem użytkownika nazwano Skylight.

 

ProChannel

Warto poświęcić trochę uwagi jednostce – ProChannel, która łączy w sobie EQ oraz kompresor. Oczywiście jak łatwo się domyślić jest to jednostka, oferująca wysokiej jakości efekty. Każdy z kanałów posiada wbudowany ProChannel, zatem znikła konieczność dodawania tych procesorów, dzięki czemu znacznie oszczędzane jest CPU X1.

Kompresor pracuje w dwóch trybach: PC76 oraz PC4K. Pierwszy oferuje pięć ustawień ratio oraz parametry attack i release, ponadto pokrętła I/O. Drugi natomiast posiada na pokładzie attack, release, make-up gain, ratio oraz możliwość zastosowania techniki sidechain.

[img:7]

Ekualizer (four-band) oferuje następujące parametry: level oraz frequencies dla każdego z bandów. Istnieje możliwość zmiany pomiędzy charakterystyką modern, vintage oraz pure. Ponadto dodano filtry nisko oraz górnoprzepustowe przepustowe. Wisienką na torcie jest przycisk dodający przestrzeni edytowanej ścieżce.

Ciekawym elementem ProChannela jest tube saturation emulator, posiadający następujące parametry: wyjście, wejście i drive. Oferuje on dźwięk o wysokiej jakości.

 

 

Dodatkowe usprawnienia

Dodano także nowe elementy audio oraz MIDI o wysokiej jakości - 1.2GB zróżnicowanych stylistycznie sampli Loopmasters oraz Sample Magic. Wszystkie pętle i sample to pliki REX. Nowa wersja Sonara obsługuje pliki REX 64-Bit.

Świetnym rozwiązaniem twórców tego softu jest możliwość edycji wielu efektów jednocześnie jako FX Chain. Te ustawienia można oczywiście zapisać i korzystać z nich w pracy nad innymi projektami. Pamiętajcie, że nie można w nich zawierać efektów MIDI oraz instrumentów wirtualnych.

Kolejnym ciekawym oraz funkcjonalnym rozwiązaniem są skróty klawiszowe – Key Clusters, które pogrupowano w logiczny sposób, na przykład – wszystkie komendy dotyczące lupów, znajdują się pod klawiszem L, i tak dalej. Świetne rozwiązanie, które po raz kolejny świadczy o nowatorskiej polityce developerów Sonara.

Sonar X1 oferuje wiele dodatkowych usprawnień i nowinek, które wpływają na jakość pracy, jak Edit Filter – pokazujący automatyzację tylko tej ścieżki, którą chcecie edytować.

[img:4]


 

Podsumowanie

Ta wersja Sonara jest prawdopodobnie najlepszym updatem jaki widział rynek platform DAW. Nowatorski, funkcjonalny, ergonomiczny i stabilny, to słowa, które najtrafniej oddają czym jest Sonar X1. Liczba usprawnień nie ma końca. Praca z tym programem jeszcze nigdy nie była tak łatwa.

Po zapoznaniu się z możliwościami tego softu, jedyną rzeczą, o jakiej będziecie myśleć, to Wasza muzyka. X1 został zaprojektowany tak, by użytkownicy skupiali swą uwagę na tworzeniu, a nie nad rozgryzaniem jego skomplikowanych funkcji. Dla wielu osób, szczególnie na początku przygody z sekwencerami zrozumienie zasad obsługi Platform DAW wydaje się być po prostu trudne. Cakewalk zadbał by ta kwestia nie wchodziła w drogę użytkownikom, dzięki temu Sonar X1 stał się jednym z najbardziej użytkowych oraz nowatorskich sekwencerów dostepnych na rynku.

Testując X1 stworzyłęm ponad 40 ścieżek audio/MIDI, użyłem niezliczonej liczby VST, efektów i procesorów, pomimo to system zachowywał się stabilnie, nie zawieszał się. Ci, którzy używają sekwencerów wiedzą, że jest to nagminny problem podczas pracy z platformami DAW. Jeśli używaliście poprzednich wersji Sonara, nie obawiajcie się, przejście na X1 będzie szybkie i bezbolesne. Zmiany w interfejscie użytkownika nie są zmianami w rdzeniu programu, a zatem będziecie pracować w znajomym Wam środowisku, tyle, że o wiele bardziej przystępnym, funkcjonalnym, krótko – lepszym!

Jeśli Sonar jest dla Was nowym programem, jest to najlepszy moment by przyjrzeć mu się bliżej. Ten program na prawdę przyspieszy proces tworzenia muzyki.

 

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Nowatorski, funkcjonalny, ergonomiczny
Bardzo stabilny
Ogromna liczba świetnych usprawnień systemowych oraz użytkowych
Urządzenie MultiDock - pozwala na pełną kontrolę używanych elementów sesji
Inteligentne narzędzie Smart Tool
Przeglądarka Mediów
Rewolucyjny system zarządzania interfejsem użytkownika - Skylight
Jednostka ProChannel - połączenie korektora i kompresora
Sonar X1 Producer obsługuje pliki REX 64-Bit
Skróty klawiszowe - Key Clusters
Do testów dostarczył:
AUDIOTECH AUDIOTECH Tel: +48 (22) 648 29 35 www.audiotechpro.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Mikrofon pojemnościowy Novox NC-X

Mikrofon pojemnościowy Novox NC-X

Po sukcesie rynkowym modelu NC-1 Novox przedstawił najnowszą odsłonę mikrofonu - NC-X to jeszcze lepsza jakość dźwięku, większe możliwości i wciąż bardzo...

Produkt: NC-X
Cena: 450 zł
Krzysztof Błaś - Infosound.pl Studio nagraniowe Blue Records
Monitory studyjne Fluid FPX7

Monitory studyjne Fluid FPX7

Firma została założona przez inżyniera, muzyka i entuzjastę nagrań Kevina Zuccaro. Począwszy od swojej pierwszej pracy w JBL w 1990 roku, Kevin rozwijał...

Produkt: FPX7
Cena: 1.750 zł (za sztukę)
Rafał Drewniany DTS Studio
Subwoofery studyjne EVE Audio TS107, TS108 & TS110

Subwoofery studyjne EVE Audio TS107, TS108 & TS110

Subwoofer w studiu nie jest elementem niezbędnym. Są jednak przypadki, kiedy staje się ważnym uzupełnieniem toru odsłuchowego, pozwalając po prostu usłyszeć...

Produkt: TS107TS108TS110
Cena: 2.090 zł2.990 zł3.850 zł
Krzysztof Błaś
Sampler Akai MPC Live

Sampler Akai MPC Live

Ocena:

Służące do produkcji muzyki urządzenia z serii MPC od Akai od lat z powodzeniem zajmują miejsca w studiach muzycznych. Ta uznana marka w 2016 doczekała się gruntownego odświeżenia wraz z pojawieniem się Akai Touch...

Produkt: MPC Live
Cena: 5.100 zł
Adam Cyzman DJ
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz