Test pałek PRO MARK TX5ABW Carter Beauford

4 stycznia 2012 Tagi: promark, pałki perkusyjne, TX5ABW, Carter Beuford
Autor testu: artur-lutynski-zdjecie Artur Lutyński
Cena: 4770 PLN
Dostarczył: Silesia Music Center Sp. z o.o.

Obecnie na polskim rynku dostępna jest szeroka paleta pałek perkusyjnych przeróżnych producentów, jednakże wśród nich są firmy, które darzone są od wielu lat wielkim zaufaniem. Między innymi taką firmą jest niewątpliwie PRO-MARK, który w różnych rankingach jest jedną z najczęściej wybieranych marek na świecie przez profesjonalnych muzyków. W sumie nie ma się co dziwić skoro firma PRO-MARK istnieje już od 1957 roku, założona została przez nauczyciela gry na perkusji Herb'a Brochstein'a i od ponad 60 lat produkuje pałki perkusyjne (i nie tylko) dbając o najwyższą jakość.

Ja zaprzyjaźniłem się z PRO-MARKIEM za sprawą wspaniałych pałek sygnowanych nazwiskiem Mike'a Portnoy'a który jeszcze nie tak dawno bębnił w osławionym Dream Theater. Polubiłem te pałki za wytrzymałość, odpowiednią dla mnie długość oraz nylonową główkę. Mój styl gry zmienił się na mniej progresywny i siłą rzeczy zmieniłem model pałek, ale wciąż z miłą chęcią pogrywam wspomnianym modelem. Od pewnego czasu nie kupowałem PRO-MARKÓW, gdyż do gustu bardzo przypadły mi pałki polskiego producenta którego nazwy nie wypada mi w tym teście przytaczać :), jednakże na wieść o szykującym się teście i wysłanej do mnie paczce z pałkami Pro-marka bardzo się ucieszyłem. Tak więc w moje dłonie trafiły pałki sygnowane nazwiskiem wybitnego, amerykańskiego perkusisty Carter'a Beauford'a, na co dzień kojarzonego z mega popularną za wielką wodą grupą Dave Matthews Band.

[img:1]

[lupa:1]

Bardzo lubię twórczość Dave Matthews Band a solówki Carter'ą Beuford'a dostępne tak licznie na kanale youtube wprawiają mnie w totalne osłupienie. Carter jest jednym z tych perkusistów których określam mianem kompletnych. Do tej grupy zaliczam: Gavin'a Harrison'a z Porcupine Tree, Mike'a Mangini'ego obecnie z Dream Theater, JoJo Mayer'a z Nerve, Thomas'a Lang'a, oraz Marco Minneman'a. Dla wymienionych powyżej perkusistów chyba nie istnieją patenty lub rytmy z którymi nie daliby sobie rady.

Wróćmy jednak do przedmiotu testu czyli do samych pałeczek. TX5ABW bo taki symbol noszą pałki z sygnaturą Carter'a Beuford'a wykonane są z najwyższej jakości hickory (amerykański orzech biały), a więc z materiału najczęściej używanego przez producentów, materiału który ma najbardziej uniwersalną elastyczność i wytrzymałość. Osobiście w 90% wybieram pałki hickorowe.

[img:2]

Pałki Carter'a to tak naprawdę zmodyfikowany delikatnie, ultra popularny model 5A. Jedynymi różnicami pomiędzy 5A a TX5ABW to lekko cieńsza szyjka oraz minimalnie większa owalna główka. Długość (16”) i średnica (0.551" ) są identyczne w obu modelach. Innymi słowy Ci co korzystali z modelu 5A bez mrugnięcia okiem mogą chwycić za pałki Beuford'a i graliby nie odczuwając różnicy. Pomimo praktycznie identycznego kształtu i wagi nie zmienia to faktu iż mamy do czynienia z zawodowym narzędziem, które są perfekcyjnie wyważone, idealnie leżą w dłoni i nadają się praktycznie do każdego stylu muzycznego.

Uniwersalność pałek, jest bardzo zachęcająca do korzystania z nich w przeróżnych okolicznościach, bez konieczności zmiany „kijów”. Z powodzeniem zagracie na nich jazz, rock, blues, reagge jak i metal – w końcu mamy do czynienia z lekką modyfikacją 5A. Grałem na tych pałkach 5 tygodni intensywnych prób i dwa koncerty, by w końcu w ferworze scenicznego szału pałka złamała się przy główce. Do samego finału, końcówki pałek były w stanie idealnym. Pałeczki bardzo ładnie siepały się zostawiając drobne trocinki (gram bardzo dużo rimshotów) a nie rozwarstwiały się włókna drewna jak w przypadku niektórych producentów.

 

PODSUMOWANIE

W ogólnym rozrachunku oceniam te pały jako bardzo wytrzymałe uwzględniając fakt iż gram muzykę rockową, gram ją często zza ucha i nie cackam się z werblem, blachami i hihatem. Niektóre pałki nie wytrzymują dwóch tygodni intensywnych prób, te wytrzymały znacznie dłużej. Jedyną rzeczą która w sumie od zawsze nie podobała mi się w Pro-markach , oraz utrudniała mi grę, to ich lakier. Niestety gdy mam suche dłonie pałki wyślizgują mi się w sposób niekontrolowany, dopiero gdy lekko ręce zwilgotnieją (niestety u mnie rzadko) pałka pewnie trzyma się w dłoni. Po latach grania wiem, że wolę pałki mocno lakierowane.

Tym optymistycznym akcentem kończę swój test, polecając pałki PRO - MARK TX5ABW Carter Beauford. Polecam je tym bardziej, gdyż od zawsze polecałem perkusistom pałki 5A , a jak już pisałem nie różnią się praktycznie niczym. Tak, więc póki są w magazynach Silesia Music pałki z sygnaturą Carter'a Beuford'a kupujcie właśnie je, a gdy się skończą, z powodzeniem możecie przesiąść się na model Pro-mark 5A.

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Świetna jakość wykonania
Perfekcyjne wyważenie
Niezwykle wytrzymałe (nawet przy ciężkiej muzyce rockowej)
Cienka powłoka lakieru może powodować wyślizgiwanie się pałeczek
Do testów dostarczył:
Silesia Music Center Sp. z o.o.
MUSIC DEALER S.J.
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Zestaw perkusyjny Pearl Masterworks

Zestaw perkusyjny Pearl Masterworks

Wśród wielu pereł tego świata, trafiamy niekiedy na te najcenniejsze - wybitnej wartości dzieła sztuki, które nie sposób jest przecenić, niezręcznie...

Produkt: Masterworks
Cena: 31.000 zł
Paweł Ostrowski Infodrum.pl
Podwójna stopa Dixon Precision Coil

Podwójna stopa Dixon Precision Coil

Trudno o lepszych testerów sprzętu niż muzycy stale koncertujący, aktywnie dzielący życie artystyczne pomiędzy długie trasy koncertowe i nagrania studyjne,...

Produkt: Precision Coil
Cena: 1.400 zł
Kuba Jabłoński Perkusista
Werbel brązfosforowy Dixon PDS2233BN 13x3

Werbel brązfosforowy Dixon PDS2233BN 13x3

Mamy za sobą już kilka randek z werblami Dixona. Do testów dostaliśmy modele serii Classic, które zasiedlają raczej dolną półkę cenową producenta, oferując...

Produkt: PDS2233BN
Cena: 770 zł
Paweł Ostrowski Infodrum.pl
Zestaw statywów perkusyjnych Tama Classic Hardware

Zestaw statywów perkusyjnych Tama Classic Hardware

Ocena:

Nasz redakcyjny kolega, a przede wszystkim wybitny perkusista jazzowy, Marcin Jahr, przetestował dla nas hardware TAMA serii Classic, stworzony z myślą o...

Produkt: Classic Hardware Pack HC4FB
Cena: 1.200 zł
Marcin Jahr Muzyk
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz