Test Tascam iXZ - wrażenia posiadacza interfesju

Michał Iżewski 6 września 2012, 12:36
Tascam ixz160 PLN
  • kompaktowe rozmiary
  • możliwość rejestracji z lini i gniazdo mic
  • zasilanie phantom
  • morze aplikacji na iOS
  • brak kontroli wejścia liniowego
  • za krótki kabel do telefonu

Tascam IXZ to prosty, mikrofonowy i gitarowy interfejs dla urządzeń iPhone, iPad i iPod touch. Podłącza się go do gniazda słuchawkowego Jack i ustawia na dowolnej poziomej powierzchni.  Interfejs pozwala użytkownikowi na bezpośrednie podłączenie kabli do nagrywania swoich instrumentów lub mikrofonów. Połączenie ich może być zrealizowane zarówno za pomocą złącza typu Jack ¼ " jak i XLR – to drugie znajduje się w charakterystycznym zgrubieniu na jednym z końców urządzenia.

Przełącznikiem Mic/Line określamy poziomy wejściowe na urządzeniu. IXZ posiada również - niezbędne dla wielu mikrofonów pojemnościowych - zasilanie phantom (z dwóch baterii AA). Producent przewidział możliwość odłączenia zasilana Phantom co wydłuża czas pracy baterii przy nagrywaniu sygnałów liniowych i mikrofonów dynamicznych. Pokrętło poziomu wejściowego umożliwia użytkownikom regulację gain. 

[img:1]

[img:2]

Wspomniana regulacja wzmocnienia nie działa jednak w wypadku nagrywania sygnału o poziomie liniowym lub instrumentalnym. Może to sprawić problemy kiedy chcemy nagrać gitarę wyposażoną w mocne pickupy w związku z tzw. clippingiem.  

Pierwszą rzeczą na którą zwróciłem uwagę był kabel jack dzięki któremu podłączamy iXZ do urządzenia firmy Apple. Jest on zdecydowanie za krótki i przez co może powodować sporo frustracji kiedy iPhone “nie chce” leżeć prosto i zaczyna się obracać w kierunku Tascam-a. W trakcie testów zauważyłem też, że po podpięciu gitary urządzenie  ma dość duże szumy własne co może przeszkadzać wytrawnym audiofilom ;).

Podobnie jak przy Tascam IM2, IXZ sprawia nieco kłopotów przy overdubingu. Dzieje się tak ponieważ wyjście słuchawkowe urządzenia miksuje sygnał wyjściowy wraz z mikrofonowym, bez żadnej kontroli nad poziomami odtwarzania tych obu sygnałów.

[img:3]

[img:4]

 

iXM dla mobilnego gitarzysty

Niektórzy, tak jak ja, kupją ten mały interfejs nie tylko ze względu na jego rozmiar i możliwość podłączenia do iPhone czy iPada, ale przede wszystkim do mobilnej pracy w trasie koncertowej oraz do korzystania z dziesiątek aplikacji gitarowych na iOS. Biorąc ten fakt pod uwagę mamy dzięki iXZ możliwość pobrania i korzystania z darmowych lub płatnych aplikacji takich jak m.in. moje ulubione: AmpKit, Amplitube, iRig czy rozbudowanych sekwencerów jak Music Studio czy FourTrack. 

[img:6]

Podłączenie za pomocą iXM naszej gitary otwiera szerokie możliwości, a dla niektórych muzycznych purystów będzie może alternatywą dla tradycyjnych kostek gitarowych czy multiefektów. Oferowane przez developerów aplikacje to już potężne narzędzia. Możemy dzięki nim wybierać brzmienie wszystkich chyba skonstruowanych w przeszłości wzmacniaczy, możemy kupować całe sety efektów gitarowych, modyfikować ich konfiguracje i brzmienie. A wszystko to odbywa się bardzo naturalnie, jakbyśmy mieli do czynienia z normalnym efektem czy  wzmacniaczem. Kto wie, być może powstanie kiedyś światowy hit nagrany na iXZ ...?

 

Ampkit demonstracja

Music Studio

 

 

Posłuchaj demo z sesji nagraniowej

Na koniec zapraszamy do przesłuchania próbki nagranej za pomocą Tascam iXZ (Multiefekt gitarow BOSS GT-100)



[img:7]
 
 

Podsumowując

Tascam IXZ jest dobrze wykonanym, niedrogim urządzeniem rejestrującym, nadającym się do szybkich nagrań lub rejestracji demo. Jego rozmiary są idealne do pracy mobilnej, a możliwości jakie za sobą niesie iOS z setkami aplikacji muzycznych są niewyczerpane.

Oczywiście, jego przedwzmacniaczowi mikrofonowemu brakuje jakości tradycyjnego interfejsu audio, jednak pamiętajmy o cenie. Tascam IXZ jest doskonałym zakupem dla osób zainteresowanych posiadaniem niedrogiego przenośnego interfejsu, który szybko i łatwo - we współpracy z iPhone, iPad lub iPod touch - umożliwi nagrywanie porządnej jakości sygnałów audio.

 

Czytaj także test :


Tascam: iM2    
   

 

 

 

 

 

Gdzie kupić?

Tascam Tascam tascam.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Tascam rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich...
Test interfejsu audio Shure MVX2U Interfejs Shure MVX2U to bardzo przyjazne i proste w obsłudze rozwiązanie dla podcasterów i twórców różnego rodzaju treści multimedialnych, w których zawarta ma być ścieżka lektorska, w dodatku w miniaturowym rozmiarze.
Test słuchawek Shure AONIC 40 SHURE wprowadził na rynek model AONIC 40 - bezprzewodowe słuchawki, które łączą trwałość, mobilność i przyciągające oko design z doskonałą jakością dźwięku i automatyczną redukcją hałasu, co poprawia komfort pracy Test miksera do podcastów RODECaster Duo Rode, wprowadzając na rynek kolejny, bardziej kompaktowy mikser RODECaster Duo, kontynuuje swoją misję zaopatrywania podcaster'ów oraz twórców treści w profesjonalny i intuicyjny sprzęt, który spełni ich wymagania. Test.
Gruby sprzęt dla podcasterów – Test miksera Mackie DLZ Creator Mackie DLZ Creator to bardzo zmyślny, uniwersalny mikser, dający twórcom podcastów – ale nie tylko - duże możliwości. Ekran dotykowy bardzo ułatwia pracę, uwalniając od konieczności korzystania z komputera. Więcej