TEST odtwarzacza instalacyjnego Denon DN-700C

Tomasz Jankowski 24 czerwca 2013, 14:41 Horn Distribution S.A.
Denon Professional DN-700C3.695 zł
  • Praca w sieci LAN/Internecie
  • Gniazdo USB
  • Wyjścia symetryczne
  • Dość głośna praca silnika napędu
  • Brak kontroli MIDI
  • Niestabilna praca przy odtwarzaniu z sieci i USB (potrzebny update Firmware'u)

Denon DN-700C to najdroższy ze wszystkich odtwarzaczy z oferty Denon Professional. Wysiłek firmy włożony w dostarczenie odpowiedniej wartości do ceny widać zaraz po otworzeniu pudła — aż trzy rodzaje kabli zasilających o różnych wtyczkach, przejściówka z uziemieniem, baterie i pilot towarzyszą estetycznie, starannie wykończonemu odtwarzaczowi: szczelinowemu slotowi, podświetlanym klawiszom i chowanemu pokrętłu głośności słuchawek. Ważniejsze, co się kryje pod maską.

[lupa:1]

 


Źródła odtwarzania

DN-700C umożliwia odtwarzanie muzyki z trzech źródeł: płyty kompaktowej (formaty: CD-audio, mp3, wav, aiff), gniazda USB oraz z serwera sieciowego. Wbudowanie gniazda USB zamiast slotu na iPoda, jak w poprzednio recenzowanym DN-500C, jest znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Gniazdo USB pracuje bez problemu z pendrive'ami. Odtwarzanie plików z serwera wymaga podłączenia DN-700C do lokalnej sieci Ethernet standardowym kablem RJ-45. Jest to rozwiązanie, które pozwala uniknąć nieustannych zabaw z kopiowaniem plików na przenośne magazyny pamięci lub płyty CDR jedynie z myślą o ich odtworzeniu Denonem.

[lupa:2]

 


Zdalne sterowanie

Denon Professional wyposażył odtwarzacz aż w cztery specjalne metody zdalnej kontroli, nie licząc standardowego pilota na podczerwień. Port równoległy umożliwia podłączenie autorskich kontrolerów skrojonych na miarę indywidualnych potrzeb właściciela. Port pracuje w dwóch trybach: "normalnym" oraz "hot start", czyli nastawionym na szybkie odtworzenie predefiniowanych ścieżek. Instrukcja obsługi zawiera szczegółowe informacje o obsłudze portu. Przez port RS-232C podłączyć można dedykowany kontroler RC-F400S. Kontrolę przez oba porty warto rozważyć w przypadku, gdy istnieje potrzeba odtwarzania standardowych komunikatów czy sygnałów dźwiękowych i ograniczenia dostępu do samego urządzenia.

[lupa:3]

[lupa:4]


Najbardziej zaawansowane funkcje zdalnej kontroli oferuje port Ethernet. Po podłączeniu kabla wystarczy wbić w okno przeglądarki internetowej adres IP odtwarzacza (odnaleźć go można w menu / utility / network status / IP/mask). Rozwiązanie takie oznacza, iż odtwarzaczem można sterować nie tylko z lokalnej sieci, lecz także — po przypisaniu stałego IP — z dowolnego miejsca na świecie! W ramach testu udało mi się bez problemu sterować z Warszawy odtwarzaczem, który znajdował się we Wrocławiu — panel sterowania umożliwia odtwarzanie, przewijanie, zatrzymywanie, pauzowanie, zmienianie tonacji i głośności dowolnego utworu pozostającego w zasięgu odtwarzacza. Dostęp nieproszonym gościom do urządzenia zablokować można, a nawet należy hasłem. Kontrola DN-700C przez sieć może odbywać się również przez dedykowane oprogramowanie Product Manager (PC/Mac), które znacznie ułatwia, w porównaniu do interface'u webowego, zbiorowe zarządzanie kilkoma odtwarzaczami DN-700C wpiętymi w jedną sieć. Transfer muzyki przez sieć odbywa się z godnie z powszechnie uznanymi standardami DLNA.

Ostatni sposobem na kontrolę testowanego odtwarzacza jest Pitch Control App. Po pobraniu darmowej aplikacji z App Store iPhone / iPod zamienia się w kolejne źródło dźwięku a zarazem pilot zdanego sterowania zgodny z AirPlay.

Niestety USB nie obsługuje najbardziej rozpowszechnionej w studiach zdalnej kontroli protokołem MIDI.

 

 


Praca odtwarzacza / Podsumowanie

Odtwarzacz zachwyca wysoką jakością wykonania i przemyślanymi detalami. Mechanika slotu CD jest znakomicie zaprojektowana, nawet taka prosta czynność, jak wkładanie płyt, sprawia sporo przyjemności. Podświetlanie klawiszy ułatwia kontrolę w złych warunkach oświetleniowych. Wyjścia symetryczne ułatwiają podłączenie do profesjonalnych instalacji. To wszystko cechy, które odróżniają DN-700C od testowanego ostatnio przeze mnie DN-500C. W ofercie Denon Professional testowany "odtwarzacz sieciowy" zastąpił DN-C640. Nowsza wersja nie odtwarza płyt DVD-R, jak poprzednik, wyposażona została jednak gniazda USB oraz hot start.

Przed rozpoczęciem pracy z odtwarzaczem należy koniecznie zaktualizować FirmWare, jego pierwsze wersje charakteryzowały się niestabilną pracą przy odtwarzaniu z pamięci USB oraz strumieniowym przesyłaniu muzyki z komputera. Denon Professional wraz z kolejnymi wersjami FirmWare'u ustabilizował pracę odtwarzacza.

DN-700C charakteryzuje się dosyć głośną pracą silnika napędu CD nawet, gdy odtwarzanie jest zatrzymane. Ze względu na szumy silnika, a także funkcję hot start, DN-700C sprawdzi się wszędzie tam, gdzie odtwarzacz znajduje się z dala od punktu odsłuchowego i gdzie, w związku z tym, potrzebna jest zdalna kontrola. Odtwarzacz pasuje bardziej do stacji radiowych czy nagłośniania wielkich przestrzeni (sklepów, dworców, lotnisk) niż kameralnych studiów czy domowych zastosowań. DN-700C do twarzy będzie w szafie rackowej, tyle że bliżej profesjonalnych serwerów niż studyjnych procesorów dźwięków.

Gdzie kupić?

Denon Professional Denon Professional www.dm-pro.eu/pl

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Denon Professional rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy Test wzmacniacza instalacyjnego Audac MFA 216 Szukasz systemu audio do biura, hotelu, sklepu? Masz 200 m2 powierzchni, a może kilkaset? Chcesz mieć inną muzykę w recepcji a inną w restauracji, ale z tego samego systemu? Chcesz nadawać zautomatyzowane komunikaty awaryjne, które mają... Test splitera Palmer Grand Audition MKII Palmer. Nie pierwszy to sprzęt tej firmy, na którym pracuję, nie pierwszy też, który mam okazję testować. Nie ukrywam, że mając styczność z wieloma produktami tej marki, wyrobiłem sobie zdanie na jej temat. Mając do dyspozycji coś... Test zestawu konferencyjnego IMG STAGELINE TXS W tym teście omówimy dwa urządzenia firmy IMG STAGELINE. Urządzenia przeznaczone do pracy na konferencjach lub jako systemy audio w hotelach, radiowęzłach, niezależnie od producenta, mają... A może by tak posłuchać swojej ściany...? Kanadyjska firma Revolution Acoustics powstała zaledwie kilka lat temu, ale już zdążyła namieszać w branży budowlanej. Firma, jak sama o sobie pisze, stara się wykorzystać wszystko, co nas otacza, jako potencjalne... Test zestawu głośników instalacyjnych LD Systems SATG2 Dostarczono mi zestaw instalacyjny niemieckiej firmy LD Systems, seria SATG2, składający się z kolumn SAT82G2, SAT62G2, SAT42G2, SAT242G2. Głośniki dostępne... Test płaskich głośników instalacyjnych Zonar Sound Angielska firma ZonarSound jest bezpośrednio powiązana z inną angielską i bardziej znaną firmą Warwick. Produkowane pod szyldem ZonarSound głośniki instalacyjne to dość ciekawa sprawa. Firma Warwick ma własny patent...