M-AUDIO AXIOM AIR 61 - Han Solo wśród klawiatur

Dawid Buras 5 sierpnia 2013, 09:39 Music Info
M-Audio air 611700 zł
  • cena
  • design
  • jakość wykonania
  • aftertouch
  • klawiatura półważona
  • wytrzymałość tworzywa sztucznego obudowy
  • brak wbudowanego interfejsu audio

Jak prawie każdy wie, M-AUDIO to firma, która skupiła się na wyposażeniu zarówno domowego jak i profesjonalnego studia. Oprócz interfejsów audio-midi, monitorów studyjnych oraz syntezatorów i pian cyfrowych… M-AUDIO tworzy klawiatury sterujące… W ofercie pewnie każdy znajdzie coś dla siebie. Od tanich za paręset złotych klawiatur poprzez dużo droższe kombajny sterujące – jakim bez wątpienia jest M-Audio AIR…

No właśnie… kombajn… wielu kojarzy się to stwierdzenie z faktem posiadania ogromu funkcji, które są do wszystkiego… i do niczego… Jaki zatem jest AIR? Czy to kolejny sposób producentów na naciągnięcie klientów na nową zabawkę studyjną, czy po prostu dobry, porządny sprzęt, który nawet początkującemu ułatwi pracę przy komputerze.

Klawiatura w całej serii AXIOM AIR jest taka sama – zresztą poza ilością klawiszy oraz suwaków (w przypadku AIR 25) te klawiatury niczym się nie różnią. Klawiatura jest pełna – tzn. klawisze w pełni odlane. Nie jest to bynajmniej tania klawiatura syntezatorowa. Proszę też nie myśleć, że skoro klawisze są pełne to są ważone… no tak dobrze to nie ma… choć mi osobiście to nie przeszkadza. Bardzo dobra dynamika i akcja klawiszy. Zarówno dla pianisty jak i dla "syntezatorowca". Powiem szczerze, że to udany kompromis. Jakość samych klawiszy także jest bardzo dobra. Porównując np. klawiatury w seriach AIR M-audio do CME UF 50/60etc… łatwo można wysnuć wnioski na temat, która z nich jest lepiej wykonana.

[lupa:1]

Panel przedni… hmm.. desing 10/10… wygląda rewelacyjnie i bardzo nowocześnie – zresztą już sam tytuł na to wskazuje. Jak zatem z jakością? Plastik moim zdaniem jest średniej klasy... zbyt cienki… Jeżeli spojrzy się na instrument z góry, to dostrzeżemy na obu jego końcach za panelem przednim takie plastikowe „skrzydełka” (hahaha). Jest to oczywiście element dekoracyjny działający jako walor estetyczny, a nie funkcjonalny. Jeśli ktoś będzie używał tych klawiatur na scenie bez odpowiednich zabezpieczeń w postaci odpowiednio twardych futerałów, to tych „skrzydełek” łatwo się pozbędzie.

[img:1]

[img:2]

[img:3]

[img:4]

Przyciski zrobione są bardzo dobrze i solidnie. Nie ma uczucia „zapadania” się przycisków. Podobnie z padami, działają bardzo dobrze i przyjemnie – w użytkowaniu podobne są do padów montowanych w urządzeniach AKAI. Użytkownik ma wrażenie, że ma do czynienia z naprawdę z profesjonalnym sprzętem, mimo iż seria AIR kosztuje stosunkowo niewiele - np. za klawiaturę z 61 klawiszami należy zapłacimy ok. 1750 zł, a biorąc pod uwagę ceny rynkowe klawiatur sterujących w porównaniu z tym co oferują... AIRy wypadają całkiem nieźle.

Panel tylny... streściłbym to następująco: "nic dodać, nic ująć" - USB 2.0, MIDI IN/OUT, 2x pedał... Gdyby jeszcze tylko porządny interfejs audio wsadzono AIRom.... oj.. byłoby pięknie.

O brzmieniach raczej pisać nie ma co, z racji, że jest to wyłącznie klawiatura sterująca. Mogę natomiast podkreślić fakt, że wraz z każdym zakupionym modelem AXIOM AIR, użytkownik otrzymuje w pakiecie Pro Tools Express wraz z iLockiem oraz bezpłatny program DAW stworzony wręcz dla Axiomów - tj. IGNITE.

 

IGNITE by AIR

[img:5]

Ignite jest darmową i bardzo prostą w obsłudze platformą DAW, którą można pobrać pod adresem http://www.airmusictech.com/download-Ignite. Jednak program współpracuje także z klawiaturami innych firm. Przy pobieraniu należy wybrać wtedy dowolny kontroler np.: M-Audio Axiom AIR.

 

Charakterystyka oprogramowania Ignite:
 

  • Obiektowe środowisko programu oparte na klipach bez linii czasowej projektu
  • Intuicyjna obsługa z przyjaznym, graficznym interfejsem
  • Ponad 275 brzmień opracowanych przez zespół AIR, który stworzył profesjonalne instrumenty wirtualne do Pro Tools takie jak Hybrid, Strike, Transfer, Structure i Velvet
  • Pełna integracja z kontrolerami M-audio
  • Współpraca z klawiaturami MIDI innych firm
  • Zintegrowane narzędzia Chord Player i Phrase Player wspomagające kreatywność
  • Łatwe tworzenie akordów, groove’ów perkusyjnych i fraz melodycznych
  • Export do plików WAV, MP3 i MIDI
 
[lupa:2]
[lupa:3]
[lupa:4]
 
 
Zobacz co potrafi program IGNITE:
 
 

Z racji, że program jest bezpłatny, każdy klawiszowiec, który posiada klawiaturę z gniazdami midi oraz przyzwoity komputer z dobrą kartą dźwiękową jest w stanie praktycznie od razu przetestować działanie Ignite. Mi osobiście przypadł do gustu, ponieważ jest szybki, prosty i nie "zamula". Brzmienia nie są mega powalające, ale perełki na szczęście są :)

Co do Pro Tools'a... osobiście nie jestem zwolennikiem tej platformy.... Wolę np. NUENDO... ale sam fakt, że oprócz klawiatury, użytkownik dostaje "prezent" jest dobrym i trafionym ukłonem w stronę potencjalnych nabywców. Dodam tylko, że ten Pro Tools lepiej działał (tzn. nie przycinał) na MAC niż PC ...Pro Tools Express to platforma Avid'a, także nie ma się co dziwić :)

 

Podsumowanie

Axiom A.I.R. oznacza niespotykany dotąd wśród kontrolerów MIDI poziom integracji klawiatury z oprogramowaniem. Dotąd żadna klawiatura nie była "od razu" tak zintegrowana z oprogramowaniem. Wszystko jest intuicyjne... m.in. automatyczne mapowanie (przyporządkowywanie) kontrolerów do danych funkcji (np. filtry, efekty, EQ). Krótko mówiąc, jest to godna polecenia seria klawiatur sterujących dla każdego, kto ceni sobie wygodę i intuicyjne użytkowanie produktów.



Charakterystyka M-Audio AIR 61:

  • syntezatorowa klawiatura dynamiczna 61 klawiszy z aftertouch,
  • 12 dynamicznych padów z czułością nacisku i velocity,
  • 8 kontrolerów obrotowych, 9 suwaków 70mm, 9 konfigurowalnych przycisków, 3 przyciski funkcyjne niezależnie dla padów, kontrolerów i suwaków,
  • 3 banki ustawień dla padów i kontrolerów obrotowych z podświetleniem,
  • HyperControl automatycznie mapuje kontrolery Axioma do parametrów programu Ignite oraz Pro Tools 10.3,
  • Funkcja Drum Pad Learn oraz przycisk Identify usprawniający pracę,
  • 6 przycisków transportu,
  • Przyciski nawigacji, przyciski Octave/Transpose,
  • Pokrętła pitch i modulation,
  • Wybór krzywych czułości klawiatury velocity,
  • 128 komórek pamięci,
  • Podświetlany wyświetlacz LCD,
  • Kompatybilność ze sterownikami class-compliant dla Win XP/Vista/7/8, Mac OS X,
  • Dołączone oprogramowanie Pro Tools Express z kluczem iLok USB oraz darmowy program M-Audio Ignite do ściągnięcia ze strony http://www.airmusictech.com/download-ignite

Gdzie kupić?

M-Audio M-Audio www.m-audio.com

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

tel.: +48 (22) 122 53 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt: 09:00 - 17:00

 

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > M-Audio rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich...
Test interfejsu audio Shure MVX2U Interfejs Shure MVX2U to bardzo przyjazne i proste w obsłudze rozwiązanie dla podcasterów i twórców różnego rodzaju treści multimedialnych, w których zawarta ma być ścieżka lektorska, w dodatku w miniaturowym rozmiarze.
Test słuchawek Shure AONIC 40 SHURE wprowadził na rynek model AONIC 40 - bezprzewodowe słuchawki, które łączą trwałość, mobilność i przyciągające oko design z doskonałą jakością dźwięku i automatyczną redukcją hałasu, co poprawia komfort pracy Test miksera do podcastów RODECaster Duo Rode, wprowadzając na rynek kolejny, bardziej kompaktowy mikser RODECaster Duo, kontynuuje swoją misję zaopatrywania podcaster'ów oraz twórców treści w profesjonalny i intuicyjny sprzęt, który spełni ich wymagania. Test.
Gruby sprzęt dla podcasterów – Test miksera Mackie DLZ Creator Mackie DLZ Creator to bardzo zmyślny, uniwersalny mikser, dający twórcom podcastów – ale nie tylko - duże możliwości. Ekran dotykowy bardzo ułatwia pracę, uwalniając od konieczności korzystania z komputera. Więcej