Profesjonalny rejestrator na każdą kieszeń: Olympus LS12 i LS14

20 września 2013 Tagi: studio, rejestratory, cyfrowe, mp3, olympus, ls12, ls14
Autor testu: artur-lutynski-zdjecie Artur Lutyński
Produkt: Olympus LS12Olympus LS14
Cena: LS12: 650 zł / LS14: 900 zł
Dostarczył: OLYMPUS Polska sp. z o.o.

Co roku na rynku pojawiają się nowe urządzenia do przenośnej rejestracji dźwięku - coraz prostsze w użyciu, bardziej funkcjonalne i w końcu tańsze. Tak właśnie jest w przypadku dwóch modeli rejestratorów liniowych marki Olympus - modeli LS12 i LS14.

Firma Olympus stworzyła oba modele z myślą o muzykach, którzy pragną nagrywać swoje pomysły w prostszy i szybszy sposób. Czy im się to udało? Dowiecie się o tym z poniższego testu. Zacznę od tego, iż test będzie opowiadał jednocześnie o obu wspomnianych wyżej rejestratorach, gdyż różnice pomiędzy oboma modelami są minimalne i wspomnę o nich w poniższym tekście.

 

 

Olympus wyposażył swoje nowe rejestratory LS12 i LS14 w mikrofony elektretowe ustawione względem siebie pod kątem 90 stopni, co może przypominać układ typu NOS, chociaż w nim rozstaw pomiędzy kapsułami jest znacznie większy i wynosi zazwyczaj około 30 cm. W przypadku rejestratorów przenośnych nie ma możliwości tak daleko rozstawić kapsuły, ale i tak zastosowany układ pozwala rejestrować szerokie stereo. Z pewnością niejednego z muzyków zaskoczy baza stereo nagrywanych równocześnie dwóch gitar akustycznych ustawionych blisko siebie.

 

[img:1]

 

Oprócz koloru, LS12 (szary) i LS14 (czarny) wyglądają identycznie, również większość funkcji mają praktycznie takie same poza raptem kilkoma opcjami. Zasadniczą różnicą jest fakt, iż LS14 posiada dodatkowy, wielokierunkowy mikrofon umieszczony pomiędzy standardową parą kapsuł. Sygnał z tego mikrofonu domiksowywany jest do sygnału stereo, co poszerza zakres rejestrowanych częstotliwości od 60 Hz w dół do 20 Hz. Efekt słyszalny jest niewątpliwie w przypadku nagrywania zestawu perkusyjnego, który na rejestratorze LS14 dostaje zdecydowanie większej głębi i stopa jest pełniejsza w brzmieniu.

[img:2]

Inną cechą różniącą obie jednostki jest ilości wbudowanej pamięci wewnętrznej. I tak 2 GB zainstalowano w LS12 i 4 GB w LS14. Z 4 GB pamięci wewnętrznej, LS14 rejestruje 1.5 godziny muzyki na 24-bit / 96 kHz w formacie PCM i oczywiście zdecydowanie więcej w niższych rozdzielczościach i w formacie pliku mp3. Oba urządzenia obsługują karty SD / SDHC do 32 GB wielkości, co pozwala na znaczne zwiększenie czasu nagrywania. LS-14 jako ten bardziej wypasiony brat dostarczany jest wraz z pokrowcem i plastikowym uchwytem mocującym, LS-12 pozbawiony jest tych udogodnień.

Olympus naprawdę postarał się o ergonomię obu modeli rejestratorów. Praca i szybkość dostępu do większości funkcji w menu może odbywać się o wiele sprawniej niż w innych rejestratorach przy pomocy funkcyjnych przycisków oraz pokrętła z automatycznie przypisanymi, najczęściej używanymi funkcjami.

 

[img:3]

 

Szczególnie przydatnym dodatkiem jest przełącznik skokowy wyboru trybu, którego można użyć, aby wybrać jeden z czterech trybów pracy (Quick, Manual, Smart - lub tuner chromatyczny). To prawda, nie trzeba wgłębiać się w menu, aby dostać się do tunera! Niewątpliwym hitem okazał się przycisk nagrywania w trybie inteligentnym. Po jego wciśnięciu urządzenie automatycznie ustawia poziom wejściowy i zajmuje mu to zaledwie 30 sekund, a następnie zaczyna nagrywanie. W trybie szybkim, można rozpocząć nagrywanie automatycznie po wciśnięciu przycisku REC.

Pre-recording, w które wyposażone są omawiane rejestratory liniowe, zapewnia 2 sekundowy bufor w razie opóźnionej reakcji na włączenie przycisku REC. Prędkość pracy, szybki czas uruchamiania oraz gotowość do działania to jedne z ważniejszych cech obu modeli. Rejestratory LS12 i LS14 uruchamiają się w mniej niż pięć sekund.

 

[img:4]

Próbka możliwości Olympus LS12&LS14:

 

Muzycy z pewnością docenią funkcjonalność dokładnego stroika chromatycznego jak i metronomu, który działa w zakresie od 50 do 300 BPM. Wbudowany głośnik monofoniczny (do szybkiego sprawdzania nagrań) również może okazać się przydatną funkcją.

Moim zdaniem funkcja overdubingu, w którą wyposażone są LS12 i LS14 pozwala na wejście na wyższy poziom instrumentalistom i wokalistom. Wystarczy wybrać odpowiedni podkład muzyczny i po chwili można dogrywać do niego własną partię, przy czym istniejący plik, do którego chcemy dogrywać pozostanie niezmieniony. Ilość nakładek może zależeć jedynie od zużycia baterii lub pojemności włożonej karty SD.

 

[img:5]

Oba urządzenia pozwalają na zapis 16-bitowe pliki WAV na 44.1 lub 48 kHz, 24-bitowych pliki na 88.2 lub 96 kHz oraz pliki MP3 na 128, 256 i 320 kbps. Jeżeli nie zależy nam na jakości nagrania i chcemy zarejestrować np. wykład na uczelni, możemy wydłużyć czas nagrywania ustawiając parametry rejestracji na tryb mono w jakości 44.1 kHz lub 64kbps. Rejestratory liniowe wyposażone są w limiter, low-cut filter (100 lub 300 Hz), regulację poziomu wejścia liniowego oraz w zewnętrzne wejście mikrofonowe. Można również dokonywać prostych edycji na nagranych plikach, takich jak przenoszenie, kopiowanie, przycinanie, dzielenie,kasowanie części utworu.

Pomimo niewielkich rozmiarów, rejestratory mają duży (1.75"), ekran LCD, dzięki któremu wszystkie informacje są bardzo klarowne. LS14 posiada system komunikatów głosowych, które są przydatne dla osób niedowidzących. W tym trybie rejestrator informuje poprzez lektora, w którym miejscu menu obecnie się znajduje użytkownik i jakie są możliwości wyboru nastawień.

 

[img:6]

Podsumowanie

Przenośny rejestrator jest tylko tak dobry, jak jego jakość nagrywanego dźwięku, a zarówno LS12 i LS14 nagrywają dźwięk bardzo dobrej jakości. Układ mikrofonów stereo oraz elektronika zapewniają dużą dynamikę, niskie szumy własne, piękną bazę stereo. Czego zatem chcieć więcej, za stosunkowo niewielką cenę w której Olympus sprzedaje oba modele?

Ocena końcowa: [img:7] [img:7] [img:7] [img:7] [img:7]

 

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Bardzo dobra jakość nagrania
Duża dynamika
Niskie szumy własne
Dobra baza stereo
Atrakcyjna cena
Do testów dostarczył:
OLYMPUS Polska sp. z o.o.

Powiązane video:

OLYMPUS LS12 146:36 OLYMPUS LS12 14 12 września 2013
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Rokit6 G3 oraz V6S4 - Nowe monitory od KRK1
TEST: HEDD Type 20 - Trójdrożne monitory studyjne 2
TEST: Akai MPC Live3

Pozostałe testy sprzętu studyjnego

Sampler Akai MPC Live

Sampler Akai MPC Live

Ocena:

Służące do produkcji muzyki urządzenia z serii MPC od Akai od lat z powodzeniem zajmują miejsca w studiach muzycznych. Ta uznana marka w 2016 doczekała się gruntownego odświeżenia wraz z pojawieniem się Akai Touch...

Produkt: MPC Live
Cena: 5.100 zł
Adam Cyzman
Monitory studyjne Hedd Type20

Monitory studyjne Hedd Type20

Dość długo zwlekałem z napisaniem tego testu. Minęły dobre 3 miesiące, podczas których monitory HEDD Type 20 były podstawowym źródłem odsłuchu w moim studiu....

Produkt: Type 20
Cena: 7.500 zł (szt.)
Krzysztof Błaś - Infosound.pl Studio nagraniowe Blue Records
Monitory KRK Rokit6 G3 oraz V6S4

Monitory KRK Rokit6 G3 oraz V6S4

Firma KRK to jeden z najbardziej uznanych producentów monitorów studyjnych. Znajdziemy je zarówno w zawodowych studiach nagraniowych, jak i w wielu mniejszych, domowych. Dzięki doskonałemu rozeznaniu rynku...

Produkt: Rokit6 G3V6S4
Cena: 750 zł brutto2.250 zł brutto
Krzysztof Błaś - Infosound.pl Studio nagraniowe Blue Records
Monitory Mackie MR624 + kontroler Big Knob Studio

Monitory Mackie MR624 + kontroler Big Knob Studio

Tym razem do testu trafiły dwa produkty, które po zestawieniu pozwalają uzyskać kompletny tor odsłuchowy i nagraniowy, który ze względu na niewiarygodną wręcz cenę i oferowane możliwości może stać się hitem...

Produkt: MR624Big Knob Studio
Cena: 850 zł /szt.800 zł
Krzysztof Błaś - Infosound.pl Studio nagraniowe Blue Records
mikrofon