Angel Lopez C 1549S Cedar - gitara klasyczna

12 września 2013 Tagi: gitara,klasyczna, angel lopez, c 1549S cedar
Autor testu: krzysztof-blas-zdjecie Krzysztof Błaś
Produkt: Angel Lopez C 1549S Cedar
Cena: 1300 zł
Dostarczył: FX MUSIC GROUP

Angel Lopez to instrumenty skierowane do średnio zaawansowanych gitarzystów, a także do początkujących, szukających bardziej profesjonalnego instrumentu zachowującego jednak wciąż przystępną cenę.


Budowa

Zamierzeniem firmy było stworzyć linię gitar klasycznych, które będą się odróżniać na tle konkurencji wyjątkową budową w stosunku do ceny. W instrumentach tych znajdziemy więc lity top, a także wiele innych elementów zazwyczaj spotykanych w dużo droższych gitarach. Zacznijmy jednak po kolei.

[lupa:2]

[lupa:3]

[lupa:6]

[img:1] [img:2] [img:3]

 

Korpus instrumentu wykonano z egzotycznego drewna bubinga, a dokładniej z laminatu. Piękny, czerwonawy kolor drewna i oryginalny układ słojów sprawiają, że instrument wygląda bardzo atrakcyjnie i nietuzinkowo. Warto przy tym zauważyć, że zarówno obydwie części płyty tylnej, jak i boczki nie są przypadkowymi kawałkami drewna. Wyraźnie widać odbicie tego samego układu słojów, co oznacza, że pochodzą z jednej, rozciętej części - zupełnie tak, jak ma to miejsce w ekskluzywnych instrumentach z wyższej półki cenowej. Zarówno przód, jak i tył pudła rezonansowego został ożyłkowany wieloczęściowym, palisandrowo-klonowym bindingiem. Taki sam, drewniany binding znajdziemy także na łączeniu płyt z tyłu gitary. Binding został wykonany perfekcyjnie i to pierwsza z wielu opcji, jakiej nie spodziewalibyśmy się znaleźć w instrumencie z tej półki cenowej. Płyta wierzchnia to lity cedr. Sądząc po bardzo równych i drobnych słojach, to kawałek na prawdę dobrego drewna. Gustowna, inkrustowana rozeta dopełnia całości. Mostek zrobiono z palisandru i polakierowano na wysoki połysk. Materiał na strunnik to naturalna kość - czyli najbardziej ceniony i sprawdzony materiał lutniczy... Wzmocnienia z kości znajdziemy także w samym mostku w miejscu gdzie wiąże się struny. Podnosi to nie tylko atrakcyjność jego wyglądu, ale także wytrzymałościowe walory eksploatacyjne. Rzut oka do wnętrza gitary potwierdza przypuszczenia, że ktoś się do tego instrumentu przyłożył. Sterylna czystość, świetny materiał na żebrowanie - słowem - tak jak powinno to wyglądać w zawodowym instrumencie. Nie zabrakło także przedłużonego bloku drewna podstawy gryfu. Duża powierzchnia styku z płytą tylną sprzyja lepszemu przekazywaniu drgań.

[lupa:4]

[lupa:5]

Gryf został zrobiony z mahoniu i posiada doklejaną stopkę, oraz główkę. Za wzmocnienie szyjki służy tradycyjnie palisandrowa wstawka biegnąca przez całą jej długość. Gryf jest dość cienki, co powinno ułatwić grę osobom z mniejszymi dłońmi. Palisandrowa podstrunnica posiada 18 progów. Ostatni, 19 próg jest niepełny z racji wycięcia podstrunnicy przy otworze rezonansowym. Progi są perfekcyjnie nabite, a ich końce niewidoczne z boku podstrunnicy. Siodełko, podobnie jak strunnik zostało wykonane z kości, a jego staranne nacięcie już na początku ustala odpowiednią wysokość strun w pierwszych pozycjach. Główka posiada gustowny, palisandrowo-klonowy fornir. Rewelacją są jednak klucze - złocone, z perłowymi, wymiennymi motylkami. Pracują bardzo komfortowo i dokładnie - często widywałem wielokrotnie gorsze maszynki w droższych instrumentach niż te, jakie znajdziemy w testowanej gitarze.

[lupa:7]

[lupa:8]

Cały instrument, łącznie z szyjką został bardzo dokładnie polakierowany przezroczystym lakierem o wysokim połysku. Nie da się ukryć, że wizualnie Angel Lopez C1549S Cedar robi wrażenie, a jego budowa nie pozostawia życzeń. Sprawdźmy zatem jak się sprawuje w boju.

 

Gramy

Na początku należy pochwalić dwie rzeczy - po pierwsze profil szyjki i fakt, że polakierowane zostały także krawędzie podstrunnicy. Rzutuje to na ogólny komfort gry, który na prawdę jest spory. Drugi plus - to strojność. Instrument nie ma problemu ze strojem w wysokich pozycjach, co czasem potrafi zdyskredytować nawet droższe gitary. Producent zadbał także o dobre struny montując fabrycznie legendarne Savarezy.

 

Próbka możliwości Angel Lopez C 1549S Cedar:

 

Instrument świetnie rezonuje - posiada dość filigranową konstrukcję, zupełnie jak hiszpańskie odpowiedniki. W efekcie tego nawet najlżejsze uderzenie w struny wzbudza pożądane wibracje całego instrumentu. Doskonale reaguje lity, cedrowy top. Jest dość delikatny, ale za to bardzo czuły. Dostarcza ciepłego, okrągłego brzmienia z mocnym, ale miękkim środkiem i długim sustainem. Pomimo, że instrument posiada cedrowy top, jest bardzo głośny. Cedr zazwyczaj łatwo się wzbudza przy delikatnej grze palcami, lecz jednocześnie posiada słyszalną granicę, kiedy na mocniejszy atak reaguje swoistym przesterowaniem, zamiast wzrostem rzeczywistej głośności. Tutaj jednak ten punkt ustalony został dość wysoko i praktycznie nawet grając z bardzo mocnym atakiem, nie jesteśmy w stanie go osiągnąć - gitara wciąż dysponuje jeszcze marginesem dynamiki. To na prawdę bardzo dobra i pożądana cecha wśród instrumentów o takiej konstrukcji. Testując Angel Lopez miałem niełatwe zadanie, ponieważ dysponuję kilkoma wielokrotnie droższymi instrumentami do porównania. Mimo to, testowana gitara na prawdę była w stanie się obronić. Zarówno atak, sustain i głośność nie ustępowały droższym modelom. Uwagę zwraca też selektywność poszczególnych dźwięków - duża zasługa w tym z pewnością doskonałych strun, które z tym instrumentem doskonale współpracują. 

[lupa:1]

Tonalnie Angel Lopez brzmi bardzo oryginalnie - mamy w końcu do czynienia z ciekawą konstrukcją łączącą bubingę z cedrem i mahoniem. Teoretycznie powinno to zapewnić zbalansowane przenoszenie wszystkich pasm. Końcowe brzmienie jednak, to nie tylko rodzaje drewna, ale także sama konstrukcja. Testowana gitara brzmi dość jasno, przejrzyście, ale nie jazgotliwie. Wysokie częstotliwości są bardzo ciepłe i szerokie, typowe dla cedrowego topu. Bardzo szybki i dynamiczny bas posiada lekko mruczące brzmienie. Nie odnajdziemy tutaj mocnej głębi typowej dla konstrukcji świerkowo-palisandrowej. Mamy za to bardzo dobrą i wyraźną projekcję niskich nut, i doskonałą odpowiedź na ich artykulację. Najmocniejszym punktem brzmieniowym jednak jest środek pasma. Bardzo mocny, ciepły, powoduje że łatwo się przebić z dźwiękiem. Barwowo ogólna charakterystyka sprawdziła by się idealnie we Flamenco. Gitara posiada ten specyficzny pazur i dźwięczną górę zachęcającą do gry solo. 
Oczywiście bez problemu możemy także grać na niej typowo klasyczny materiał. Warto jednak wcześniej na niej pograć, żeby dobrze poznać charakterystyczne walory brzmieniowe.

Angel Lopez to instrument który ma więc zastosowanie zarówno w repertuarze klasycznym, jak i rozrywkowych. To rzadka cecha gitar klasycznych, której szukają gitarzyści wykonujący różne gatunki muzyczne. Jedyna uwaga może dotyczyć akcji strun. W testowanej gitarze była ona dość wysoka - co z jednej strony zadowoli klasycznych purystów, ale z drugiej zmartwi miłośników Flamenco i muzyki rozrywkowej. Na całe szczęście kościany strunnik jest dość wysoki, a sam kąt wklejenia szyjki w korpus prawidłowy. Co to oznacza? Wystarczy spiłować odrobinę strunnik, żeby uzyskać akcję strun idealną według własnych upodobań.

 

Podsumowanie

Angel Lopez nie jest gitarą tanią. Nie jest też drogą, jeżeli weźmiemy pod uwagę oferowane możliwości. Zdecydowanie ciężko będzie za podobne pieniądze kupić instrument tak pracochłonnie zbudowany i tak dobrze brzmiący. Bardzo przemyślana konstrukcja i bardzo staranne wykonanie. Można wierzyć, lub nie, ale w porównaniu z instrumentami 10 krotnie droższymi nie przyniosła wstydu. Konstrukcyjnie nawet czasem je wyprzedzała...

Brzmienie to kwestia gustu, ale takie obiektywne walory jak dynamika, sustain, głośność, czy atak na prawdę stoją tutaj na wysokim poziomie. Mi osobiście bardzo spodobało się ciepłe, wyraźne brzmienie wynikające z połączenia litego, cedrowego topu i bubingi. Instrument ten doskonale broni się podczas solowej gry rozrywkowego materiału.

Mimo to, polecałbym tą gitarę także dla przyszłych adeptów szkół muzycznych, zwłaszcza, jeżeli to ich pierwszy instrument. Warto dołożyć kilka złotych do najprostszej, najtańszej gitary, żeby w zamian otrzymać prawdziwy instrument, który nie tylko nie zrobi krzywdy grającemu, ale pozwoli mu realizować pasję muzyczną z przyjemnością i poczuciem komfortu gry.

Ocena końcowa: [img:4] [img:4] [img:4] [img:4] [img:5]


 

Dane Techniczne:

 
  • Tył i boki: bubinga (laminat)
  • Płyta wierzchnia: lity cedr
  • Gryf: mahoń ze wzmocnieniem palisandrowym
  • Mostek: palisander z kościanym strunnikiem
  • Podstrunnica: palisander
  • Klucze: złocone, z perłowymi, demontowalnymi motylkami

 

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Lity, cedrowy top
Bardzo dobre klucze
Kościany strunnik i siodełko
Wyjątkowy rezonans i spora głośność
Przemyślana, efektowna i sterylnie wykonana konstrukcja
Do testów dostarczył:
FX MUSIC GROUP FX MUSIC GROUP Tel: +48 (84) 639 11 22 fxmusic.com.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: PRS DW CE 24 "Floyd"1
TEST: Gitara klasyczna Alvarez AC65CE2
TEST: Walrus Audio Julia & Monument3

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Przyznam szczerze, że bardzo ucieszyła mnie wiadomość o tym, że po raz kolejny będę mógł dogłębnie zapoznać się z efektami marki Walrus. Miałem już bowiem olbrzymią przyjemność testowania kostki o nazwie Julia

Produkt: Fathom
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Ocena:

Tak jak Antonio de Torres Jurado stworzył kształt gitary klasycznej używanej do dziś, tak firma Christian'a Frederick'a Martin'a stworzyła najbardziej...

Produkt: HD-28OM-28
Cena: 14.300 zł12.300 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Dziś na testowy warsztat po raz kolejny weźmiemy efekt marki Walrus, a więc firmy, który z impetem zdobywa gitarowy rynek. Wśród jej użytkowników znajdziemy...

Produkt: ARP-87
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Marka, której instrument wzięliśmy dzisiaj na warsztat, nie wymaga zbytniego opisu, gdyż firma PRS jest znana na całym świecie. Gitary te cieszą się dużą...

Produkt: DW CE 24
Cena: 10.600 zł
Marek Pająk Gitarzysta VADER
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz