Joyo JP-01: Moc dla twojego pedalboardu

5 września 2013 Tagi: gitara, akcesoria, zasilacze, joyo, jp-01
Autor testu: krzysztof-blas-zdjecie Krzysztof Błaś
Produkt: Joyo JP-01
Cena: 210 zł
Dostarczył: FX MUSIC GROUP

Żadnego profesjonalnego gitarzysty nie trzeba przekonywać, że najważniejszym elementem każdego pedalboardu jest zasilacz. Co z tego, że dysponujemy wieloma drogimi, doskonałymi efektami, jeżeli jesteśmy zmuszeni szukać ich podczas gry w plątaninie w wielu, dedykowanych do nich zasilaczy...

Jeszcze gorsza sytuacja - kiedy zignorujemy temat zasilania w ogóle i całość podepniemy do taniego, uniwersalnego zasilacza jaki można nabyć w każdym sklepie elektronicznym. W najgorszym wypadku po prostu może nam nagle braknąć mocy w trakcie koncertu, a w najlepszym godzinami będziemy poszukiwać źródła zakłóceń i brumów pochodzących dziwnym trafem z naszego wypasionego pedalboardu...

Na szczęście wiele firm produkuje specjalistyczne zasilacze do współpracy z gitarowym setupem, więc znaleźć odpowiedni nie jest trudno. Do testu dotarł multi-zasilacz firmy Joyo - JP-01. Zobaczmy w jakim stopniu jest on wstanie zabezpieczyć potencjał elektryczny naszego pedalboardu.

[img:2]
 

Koncepcja

Firma Joyo to chiński producent, którego fabryka mieści się w słynnym mieście Shenzhen. Dlaczego słynnym? To prawie 9 milionowe miasto praktycznie jest jedną wielką fabryką... Potężny ośrodek gospodarczy i finansowy, w który nie tylko inwestują znane, zagraniczne marki, ale w którym także wyrosły krajowe firmy zdobywające uznanie na całym świecie - np. Mooer Audio, czy producent doskonałych słuchawek Magic Sound.

Joyo produkuje szeroko pojętą elektronikę gitarową, efekty, wzmacniacze, w tym także zasilacze. JP-01 dostarczany jest w efektownym pudełku - praktycznie już od początku widać, że produkt został dopracowany nie tylko pod względem technologicznym, ale także marketingowym.

 
[img:3]

 

Podstawowym celem stosowania wielowyjściowego zasilacza w pedalboardzie jest zrezygnowanie z wielu, pojedynczych zasilaczy dla każdego efektu oddzielnie. Główną ideą jest więc po prostu posiadanie jednego przewodu wychodzącego z pedalboarda, którym całość podłączamy do prądu. To wygodny system i szybki do zainstalowania na scenie.

Rozwiązanie zaproponowane prze Joyo jest dość ciekawe i niestandardowe. Zasilacz bowiem składa się z dwóch części. Pierwsza, to po prostu mały i lekki zasilacz impulsowy przypominający ładowarkę do telefonu. Umieszczamy go w gniazdku, a jego kabel podłączamy do drugiej części zestawu - czyli rozgałęźnika o wymiarach typowego efektu, który rozprowadza napięcie. Takie rozwiązanie ma jedną podstawową zaletę - oddalenie podstawowego układu zasilacza, w którym następuje zmiana wysokiego napięcia na niskie, zabezpiecza przed polem magnetycznym emitowanym w tym procesie, które mogłoby się przedostać do przewodów sygnałowych lub efektów w pedalboardzie.

 
[img:4]

 

Można więc powiedzieć, że jedna część zestawu po prostu zmniejsza napięcie zamieniając przy okazji ze zmiennego na stałe, a druga, montowana w pedalboardzie dopiero je obrabia za pomocą elektroniki. Skupmy się zatem na tym niewielkim, czarnym pudełeczku. Wykonane z solidnej blachy wygląda na pancerną konstrukcję.  Na dole mamy gniazdo, do którego podłączamy część dostarczającą napięcie.

Ponieważ jest to standardowe gniazdo, z powodzeniem możemy też podpiąć inny zasilacz w sytuacji awaryjnej, o ile będzie w stanie dostarczyć pożądane parametry napięcia i obciążenia. Na górze mamy dwa wyjścia, z których każde dostarcza 18V. Łączne obciążenie na tą sekcję to aż 800 mA. Lewa ścianka i prawa posiadają po 4 wyjścia 9V. Tutaj także łączne obciążenie jest spore - również 800 mA.

 

[img:5]

 

Moduł ten nie tylko rozprowadza napięcie, ale także posiada systemy elektroniczne, które je filtrują, a także zabezpieczają przed zwarciem lub przeciążeniem. Szczególnie filtracja jest ważnym zagadnieniem w zasilaczach impulsowych. Układy jej pozbawione po prostu "sieją" po kablach zasilających wysoką częstotliwością, co bardzo dobrze jest słyszalne zwłaszcza, jeżeli w zestawie posiadamy efekty analogowe. Ponieważ jednak testowany zestaw posiada filtrację - nie wprowadza do sygnału żadnych zakłóceń. Na plus zasługuje fakt, że w zestawie otrzymujemy wszystkie niezbędne przewody. Zaraz po zakupie możemy więc bez dodatkowych kosztów szybko podłączyć cały pedalboard.

Mimo niewątpliwych zalet, jakimi są zabezpieczenia, filtracja i spora moc przy małych gabarytach i wadze, testowany zasilacz posiada także pewien mankament, o którym trzeba sobie zdawać sprawę dokonując wyboru. Jest to zasilacz jednosekcyjny, czyli nie posiada izolowanych wyjść.

 

[img:7]

 

Oznacza to, że wszystkie wyjście z napięciem są ze sobą połączone, co nie zabezpiecza przed powstawaniem pętli mas. Problem też może się pojawić jeżeli podłączymy zarówno analogowe efekty, jak i cyfrowe, które często emitują zakłócenia po masie. Wbudowana w zasilacz filtracja nie zawsze sobie może z tym problemem poradzić. Pamiętajmy jednak, że wielosekcyjne zasilacze są wielokrotnie droższe, a nie zawsze konieczne. Warto więc spróbować złożyć pedalboard zasilając go jednosekcyjnie, co w większości przypadków nie stwarza problemów.

W czasie testów Joyo JP-01 pracował bardzo stabilnie nawet podczas sporego obciążenia. Weźmy jednak pod uwagę, że nie łatwo go przeciążyć. 800 mA dla 8 wyjść 9 V to na prawdę bardzo sporo - 100 mA na wyjście. Większość efektów z kolei pobiera średnio 10 - 30 mA. Jak widać możemy więc podłączyć do tego urządzenia zdecydowanie więcej, niż tylko 10 efektów, biorąc pod uwagę, że wiele posiada wyjścia zasilania umożliwiające podpięcie kolejnych kostek. Podczas testów nie zaobserwowałem także żadnych zakłóceń czy skoków napięcia. Ten zestaw na prawdę dobrze sobie radził, a przy okazji dobrze komponował się w pedalboardzie wśród gitarowych efektów.

 

Podsumowanie

W zasilaczach do systemów gitarowych efektów nie ma wielkiej filozofii. Powinny być wydajne, wolne od zakłóceń, stabilnie pracować i trzymać parametry. Joyo JP-01 spełnia wszystkie te kryteria, przy okazji świetnie się prezentując w pedalboardzie. Jego moc gwarantuje nam, że obsłuży każdą konfigurację efektów, także tych, pracujących na napięciu 18V.

Czego brakło? Przydała by się możliwość zasilania efektów konsumujących 12 i 24V, a także zmiana polaryzacji wyjść. Być może producent rozbuduje tą wersję w przyszłości. Póki co mamy i tak dość rozbudowane urządzenie zasilające, które sądząc po konstrukcji nie powinno nas zawieść przez długi czas...

Biorąc pod uwagę jego cenę, jest to bardzo konkurencyjna oferta, która z pewnością nie tylko wychodzi taniej niż kupno kilku, osobnych, słabszych zasilaczy, lecz przede wszystkim daje gwarancję bezpiecznej pracy. Pewność, że nie braknie nam prądu w krytycznym momencie jest jednak tutaj najważniejsza, wystarczy bowiem wyobrazić sobie sytuację, kiedy podczas gry na scenie nagle nasz pedalboard gaśnie... Warto więc zawczasu zaopatrzyć się w sprawdzoną i niezawodną bazę mocy - np. w testowanego Joyo JP-01!

Ocena końcowa: [img:8] [img:8] [img:8] [img:8] [img:9]

 

Dane Techniczne:

Moc: 800 mA + 800 mA
Wyjścia: 2x 18V, 8x 9V DC
Polaryzacja: minus w środku
Wymiary: (moduł w pedalboardzie) 11.8 x 6.4 x 3.8 cm

 

[img:6]

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Duża moc
8 wyjść 9V, 2 wyjścia 18V
Pancerna konstrukcja
Moduł zasilania umieszczony po za pedalboardem
Wszystkie potrzebne kable w zestawie
Brak izolowanych wyjść
Brak obsługi urządzeń 12V i 24V
Do testów dostarczył:
FX MUSIC GROUP FX MUSIC GROUP Tel: +48 (84) 639 11 22 fxmusic.com.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: PRS DW CE 24 "Floyd"1
TEST: Gitara klasyczna Alvarez AC65CE2
TEST: Martin HD-28 & OM-283

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Test statywów gitarowych Hercules Stands

Test statywów gitarowych Hercules Stands

Firma Hercules nie zmienia tak często swojego katalogu produktów. Dodaje regularnie pozycja po pozycji. Zgodnie z jej filozofią najważniejszym aspektem od...

Robert Słucki INFOGITARA.PL
Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Przyznam szczerze, że bardzo ucieszyła mnie wiadomość o tym, że po raz kolejny będę mógł dogłębnie zapoznać się z efektami marki Walrus. Miałem już bowiem olbrzymią przyjemność testowania kostki o nazwie Julia

Produkt: Fathom
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Ocena:

Tak jak Antonio de Torres Jurado stworzył kształt gitary klasycznej używanej do dziś, tak firma Christian'a Frederick'a Martin'a stworzyła najbardziej...

Produkt: HD-28OM-28
Cena: 14.300 zł12.300 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Dziś na testowy warsztat po raz kolejny weźmiemy efekt marki Walrus, a więc firmy, który z impetem zdobywa gitarowy rynek. Wśród jej użytkowników znajdziemy...

Produkt: ARP-87
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz