Największy z najmniejszych... Test rejestratora Olympus LS-3

20 września 2013 Tagi: studio, rejestratory, audio, cyfrowe, mp3, olympus, ls-3
Autor testu: artur-lutynski-zdjecie Artur Lutyński
Produkt: Olympus LS3Olympus LS-3
Cena: 700 zł
Dostarczył: OLYMPUS Polska sp. z o.o.

Świat jest pełen wspaniałych doznań dźwiękowych i muzycznych, które każdego dnia otaczają nas zewsząd. Nieważne czy to będzie ryk jelenia,czy też kameralny występ saksofonisty lub dźwięk świerszczy - cyfrowy rejestrator może nagrywać wszystko, a następnie pozwoli na odsłuchanie nagranego materiału tyle razy, ile tego chcesz.

W dzisiejszym teście pozwolę sobie wziąć pod lupę najmniejsze dziecko z serii LS znanego japońskiego producenta firmę Olympus. Ten mały (bo zaledwie 11.2 x 4 x 1.6 cm) i lekki (90 gram z bateriami) rejestrator oznaczony jest symbolem LS-3 i pomimo swoich niewielkich parametrów rozmiarowo-wagowych próbuje gonić swoich większych braci starając się dorównać im jakością.

 

 

Czarna obudowa z aluminium wygląda bardzo wytrzymałe i zapewnia wrażenie solidnej konstrukcji. Dwa wbudowane mikrofony pojemnościowe są umieszczone na froncie rejestratora i pochylone względem siebie o 90 stopni. Dodatkowo LS-3 wyposażony jest w trzeci mikrofon który znajduje się dokładnie pomiędzy wspomnianymi wyżej kapsułami. W przeciwieństwie do wielkich braci, w LS-3 nie widać mikrofonów gdyż są one zatopione w gustownej obudowie. Konstrukcja oraz zabezpieczenie mikrofonów zapewnia dobre przenikanie dźwięku do kapsuł mikrofonowych o czym przekonałem się, porównując brzmienie z innymi modelami Olympusa. Ponadto, aby wzbogacić czysty zapis dźwięku w przypadku pojawiania się zakłóceń, można skorzystać z regulowanych filtrów dolnozaporowych 300 i 100 Hz.

 

[img:1]

 

Powiem szczerze, że byłem mocno sceptyczny co do funkcjonalności dodatkowego mikrofonu i sensu pakowania go w tak niewielkich rozmiarów rejestrator. Proszę mi jednak wierzyć, że różnice w jakości nagrań dwoma mikrofonami a trzema są naprawdę odczuwalne, oczywiście na plus 3 kapsuł mikrofonowych. Zastosowanie dodatkowego mikrofonu w nagraniu skutkuje obszerniejszym i głośniejszym dźwiękiem nagrywanego źródła. Niskie częstotliwości wydają się "bliższe". Ten efekt bardzo zauważalny staje się podczas nagrań ludzkiej mowy. Przy nagraniach otoczenia, takich jak ruch drogowy niskie częstotliwości wydają się trafiać na pierwszy plan. Która metoda jest lepsza, zależy od celu nagrania.

 

[img:2]

Dobrą rzeczą jest to, że użytkownik ma możliwość wyboru i może generować różne nagrania z tej samej sytuacji, tylko jednym urządzeniem. Prawie kwadratowy, monochromatyczny wyświetlacz LCD świecący na niebiesko nie jest najłaskawszy dla wzroku pod względem rozdzielczości i kontrastu, ale jest mimo wszystko wystarczający, aby zapewnić wygodne poruszanie się po dobrze zorganizowanym menu.

 

Olympus w modelu LS-3 ewidentnie postawił na jakość wykonania całego urządzenia. Nie znajdziemy w nim żadnych tandetnych przycisków lub gniazd, wręcz przeciwnie - wszystkie komponenty sprawiają wrażenie przemyślanej i solidnej konstrukcji.

 

Wbudowany rozmiar pamięci 4 GB jest w przypadku LS-3 możliwy do rozszerzenia za pośrednictwem karty microSD. Należy wspomnieć, iż gniazdo kart microSD jest, jak prawie całe urządzenie, wykonane z metalu i posiada gustowny zawias. LS-3 posiada jak większość modeli z serii LS wbudowane wskazówki głosowe, w 15 językach, które są idealnym rozwiązaniem dla osób o słabym wzroku lub dla tych wszystkich, którzy w danym momencie nie mogą pozwolić sobie na zmiany parametrów patrząc na wyświetlacz.

 

[img:6]

LS-3 potrafi rejestrować w 3 różnych formatach audio: WAV, MP3 i WMA. WAV jest obsługiwany przez 24 bit / 96 kHz, jest również możliwe nagrywanie w mono z 44.1 kHz. Nagrywanie plików MP3 odbywa się w zakresie od 64 kbps mono do stereo 320 kbps. Ciekawostką może być fakt, że LS-3 może być używany jako mikrofon USB przy podłączeniu do komputera.

Bardzo ważną cechą LS-3 jest bufor PRE_RECORD, dzięki któremu do naszej dyspozycji są zarejestrowane dodatkowe 2 sekundy przed ostatecznym wciśnięciem przycisku REC. Idealna funkcja gdy odrobinę spóźnimy się z rozpoczęciem nagrywania. Kolejną interesującą cechą LS-3 jest z pewnością opcja VCVA, która zapewnia automatykę nagrywania w momencie pojawienia się sygnału o odpowiednim natężeniu (świetnie sprawdza się podczas konferencji, w których występują dłużyzny).

 

[img:3]

Świetnym i działającym rozwiązaniem w LS-3 jest funkcja ZOOM, która pozwala w 10 krokowej skali poszerzyć lub zwęzić nagrywaną scenę audio. Szczególnie przydatna funkcja podczas nagrywania mówcy w zatłoczonej auli. Jeżeli lubimy nagrywać próby własnego zespołu lub po prostu rejestrujemy koncerty w klubach, nieodzownym udogodnieniem może okazać się funkcja limitera, która skutecznie chroni nasze nagranie przed przesterowaniem.

W dobie wszechogarniających złączy USB firma Olympus nie zapomniała o tak ważnym aspekcie jak możliwości ładowania rejestratora poprzez wspomniany port. W momencie podłączenia urządzenia do komputera na wyświetlaczu pojawia się do wyboru komunikat "ładowanie" oraz "połączenie USB". Skoro wspomniałem o zasilaniu LS-3, należy pochwalić ten malutki rejestrator za żywotność baterii, na których z powodzeniem można pracować do 30 godziny ciągłego nagrywania.

 

Podsumowując...

LS-3 oprócz nagrań muzycznych, idealnie znajdzie zastosowanie w nagrywaniu wywiadów, wykładów i jako dyktafon. Patrząc po urządzeniach konkurencji dochodzę do wniosku, że w swojej cenie jest jednym z najlepszych dostępnych rejestratorów, zarówno pod względem obsługi, funkcjonalności, przetwarzania, żywotności baterii, gabarytów i jakości nagrania.

Ocena końcowa: [img:4] [img:4] [img:4] [img:4] [img:4]
 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Niewielkie rozmiary
Solidna konstrukcja i estetyczny wygląd
Wbudowane 3 mikrofony
Funkcja PreRecord
Mnóstwo użytecznych funkcji
Do testów dostarczył:
OLYMPUS Polska sp. z o.o.

Powiązane video:

OLYMPUS LS36:14 OLYMPUS LS3 12 września 2013
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Mikrofon pojemnościowy Novox NC-X

Mikrofon pojemnościowy Novox NC-X

Po sukcesie rynkowym modelu NC-1 Novox przedstawił najnowszą odsłonę mikrofonu - NC-X to jeszcze lepsza jakość dźwięku, większe możliwości i wciąż bardzo...

Produkt: NC-X
Cena: 450 zł
Krzysztof Błaś - Infosound.pl Studio nagraniowe Blue Records
Monitory studyjne Fluid FPX7

Monitory studyjne Fluid FPX7

Firma została założona przez inżyniera, muzyka i entuzjastę nagrań Kevina Zuccaro. Począwszy od swojej pierwszej pracy w JBL w 1990 roku, Kevin rozwijał...

Produkt: FPX7
Cena: 1.750 zł (za sztukę)
Rafał Drewniany DTS Studio
Subwoofery studyjne EVE Audio TS107, TS108 & TS110

Subwoofery studyjne EVE Audio TS107, TS108 & TS110

Subwoofer w studiu nie jest elementem niezbędnym. Są jednak przypadki, kiedy staje się ważnym uzupełnieniem toru odsłuchowego, pozwalając po prostu usłyszeć...

Produkt: TS107TS108TS110
Cena: 2.090 zł2.990 zł3.850 zł
Krzysztof Błaś
Sampler Akai MPC Live

Sampler Akai MPC Live

Ocena:

Służące do produkcji muzyki urządzenia z serii MPC od Akai od lat z powodzeniem zajmują miejsca w studiach muzycznych. Ta uznana marka w 2016 doczekała się gruntownego odświeżenia wraz z pojawieniem się Akai Touch...

Produkt: MPC Live
Cena: 5.100 zł
Adam Cyzman DJ
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz