Test akcesoriów mikrofonowych Olympus

11 października 2013 Tagi: studio, mikrofony, akcesoria, olympus, me-15, me-31, me-30w, me-32, me-33, rs-30w, wj-4
Autor testu: artur-lutynski-zdjecie Artur Lutyński
Produkt: Olympus ME-15Olympus ME-31Olympus ME-30WOlympus ME-32Olympus ME-33Olympus RS-30WOlympus WJ-4
Dostarczył: OLYMPUS Polska sp. z o.o.

Firma OLYMPUS wśród innych producentów przenośnych dyktafonów oraz rejestratorów audio może poszczycić się faktem, iż jako jedyna ma tak rozbudowaną i mnogą ilość sprzętu akcesoryjnego. 

Wśród dodatków znajdziemy sporą liczbę mikrofonów dedykowanych do różnych zastosowań, uchwytów, pokrowców, futerałów, dodatkowych zasilań, ładowarek, akumulatorów, kart pamięci, kabli, przejściówek, adapterów, wiatrochronów, pasków i słuchawek. Jest tego naprawdę sporo...W poniższym tekście przedstawię Państwu kilka z nich. Zacznijmy od mikrofonów...

 

Zapraszamy na test video:

 

Olympus ME-15

To bardzo czuły, miniaturowy mikrofon elektretowy z klipsem. Przenosi częstotliwości w zakresie od 100 do 12 kHz. Nie jest to może hi-endowy mikrofon, ale za to doskonale sprawdza się w nagraniach głosu. Mikrofon jak już wspomniałem posiada klips, dlatego bardzo łatwo można przypiąć go do koszuli lub krawatu. ME-15 ma dosyć krótki kabel, więc jego zastosowanie raczej ukierunkowane jest na personalne użycie. Bez problemu możemy zarejestrować nim np. własny wykład czy też publiczne wystąpienie. Bynajmniej nie nadaje się on do rejestrowania śpiewu. Przy wysokich poziomach sygnału ma tendencję do przesterowywania się.

 
[img:1]
 

Olympus ME-31

To kierunkowy mikrofon typu shotgun. Mikrofon ME-31 ze względu na swą konstrukcję stanowi dobry wybór do nagrań w plenerach oraz nagrywania wykładów. W związku z tym, ze jest to mikrofon kierunkowy, ogranicza on nagrywanie tła i zbiera sygnał źródła dźwięku na które zostanie skierowany. Na przykład, mikrofon ME-31 pomoże zarejestrować wypowiedzi głównego mówcy na konferencji z pominięciem szumu generowanego przez słuchaczy.

ME-31 posiada metalowy, sztywny korpus. Mikrofon wykonany jest bardzo solidnie i swoją budową zachęca wręcz do wyruszenia w plener po to by zarejestrować śpiew ptaków czy też by przeprowadzić sondę uliczną na zatłoczonej alei. W komplecie do mikrofonu znajdziemy uchwyt, który można dołączyć do podstawy mikrofonu oraz do statywu. By zmniejszyć zakłócenia powodowane przez szum wiatru w komplecie znajduje się specjalna osłona z gąbki, chroniąca przed wiatrem.

 

[img:10]
[img:2]

Olympus ME-30W

To zestaw konferencyjny składający się z dwóch mikrofonów, statywów, zasilacza i pokrowca. Ten komplet pozwala na nagranie w wysokiej jakości dźwięku stereo w zakresie od 20 do 20 kHz przy czułości -38 dB. Jego głównym przeznaczeniem jest rejestracja koncertów oraz konferencji. Dwa do okólne mikrofony typu elektretowo-pojemnościowego umożliwiają nagrywanie każdego dźwięku w zakresie 360 stopni. Maksymalne pokrycie uzyskać można rozstawiając mikrofony w odległościach 5 metrów od siebie. Taki sposób nagrywania doskonale sprawdza się, gdy wielu uczestników spotkania siedzi przy bardzo dużym stole, w dużych pomieszczeniach, czy też w salach koncertowych.

W zestawie OLYMPUS dostarcza dwa składane mini statywy. Które są wielce poręczne oraz na tyle małe, że można je postawić praktycznie wszędzie, nie szpecąc przy tym pomieszczenia. Cały zestaw mieści się w niewielkim, gustownym etui i idealnie nadaje się do transportu.

 
[img:3]
 
[img:4] [img:8] [img:6]
[img:7] [img:9] [img:5]
Kliknij wybrane zdjęcie, aby powiekszyć

 

Olympus ME-32

To kompaktowy i wszechstronny mikrofon Zoom, który idealnie nadaje się do nagrywania wykładów i zapisów przebiegu niewielkich spotkań. Jest mały i lekki a to jego ogromny atut. Pomimo niewielkich gabarytów daje czysty, rzetelny i niepodkoloryzowany dźwięk. Mikrofon ME-32 jest fabrycznie zintegrowany z plastikową podstawą, dzięki której można w szybki i bezproblemowy sposób postawić go na stole. Podobnie jak w przypadku mikrofonu ME-31 w zestawie otrzymujemy pokrowiec oraz gąbkę na mikrofony, która ma za zadanie zmniejszyć zakłócenia powodowane przez szum wiatru

 

[img:11]

[img:12] [img:13] [img:14]
[img:15]
[img:16]
[img:17]
 Kliknij wybrane zdjęcie, aby powiekszyć

 

Olympus ME-33

To mikrofon konferencyjny o bardzo gustownym wyglądzie. Jego konstrukcja została stworzona tak by zbierał sygnał wielokierunkowo. ME-33 to idealne rozwiązanie do nagrywania mowy z odległości w dużych salach konferencyjnych. W połączeniu z rejestratorami marki OLYMPUS zapewnia on krystalicznie czyste nagrania. Posiada automatyczną redukcję skrajnie niskich i wysokich częstotliwości.

Zastosowanie kilku mikrofonów, które można łączyć szeregowo zapewnia ogromną elastyczność nagrywania nawet na bardzo dużych stołach konferencyjnych. I tak np. możemy podłączyć 3 mikrofony jeden za drugim, otrzymując sygnał mono lub też podłączając 6 mikrofonów otrzymując tym samym sygnał stereo. Raz jeszcze muszę podkreślić to iż mikrofony ME-33 naprawdę cieszą oko i mogą być wręcz ozdobą niejednego stołu konferencyjnego.

 

[img:18]
[img:19]

Olympus RS-30W

To zestaw zdalnego sterowania dla rejestratorów audio marki OLYMPUS. Te dwa ultra małe pudełeczka komunikują się ze sobą na podczerwień. Odbiornik wpinamy do dyktafonu lub rejestratora, nadajnik zaś pozostaje w dłoni. Użytkownik ma w tym momencie możliwość zdalnego włączenia oraz zatrzymania nagrywania. Być może niebawem firma OLYMPUS wpadnie na pomysł by umieszczać w swoich rejestratorach fabrycznie taką funkcję gdyż jak się okazuje jest ona bardzo przydatna.

 

[img:20]

Olympus WJ-4

To wiatrochron zaprojektowany specjalnie dla modelu LS-100, aby chronić jego wbudowane mikrofony przed szumami spowodowanymi przez wiatr. Jego włochata konstrukcja idealnie niweluje podmuchy wiatru, które zdecydowanie potrafią zepsuć nagranie. WJ-4 znajduje więc zastosowanie podczas rejestracji zdarzeń pod chmurką. 

 
[img:21]

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Do testów dostarczył:
OLYMPUS Polska sp. z o.o.

Powiązane video:

OLYMPUS Akcesoria7:05 OLYMPUS Akcesoria 12 września 2013
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Rokit6 G3 oraz V6S4 - Nowe monitory od KRK1
TEST: HEDD Type 20 - Trójdrożne monitory studyjne 2
TEST: Akai MPC Live3

Pozostałe testy sprzętu studyjnego

Sampler Akai MPC Live

Sampler Akai MPC Live

Ocena:

Służące do produkcji muzyki urządzenia z serii MPC od Akai od lat z powodzeniem zajmują miejsca w studiach muzycznych. Ta uznana marka w 2016 doczekała się gruntownego odświeżenia wraz z pojawieniem się Akai Touch...

Produkt: MPC Live
Cena: 5.100 zł
Adam Cyzman
Monitory studyjne Hedd Type20

Monitory studyjne Hedd Type20

Dość długo zwlekałem z napisaniem tego testu. Minęły dobre 3 miesiące, podczas których monitory HEDD Type 20 były podstawowym źródłem odsłuchu w moim studiu....

Produkt: Type 20
Cena: 7.500 zł (szt.)
Krzysztof Błaś - Infosound.pl Studio nagraniowe Blue Records
Monitory KRK Rokit6 G3 oraz V6S4

Monitory KRK Rokit6 G3 oraz V6S4

Firma KRK to jeden z najbardziej uznanych producentów monitorów studyjnych. Znajdziemy je zarówno w zawodowych studiach nagraniowych, jak i w wielu mniejszych, domowych. Dzięki doskonałemu rozeznaniu rynku...

Produkt: Rokit6 G3V6S4
Cena: 750 zł brutto2.250 zł brutto
Krzysztof Błaś - Infosound.pl Studio nagraniowe Blue Records
Monitory Mackie MR624 + kontroler Big Knob Studio

Monitory Mackie MR624 + kontroler Big Knob Studio

Tym razem do testu trafiły dwa produkty, które po zestawieniu pozwalają uzyskać kompletny tor odsłuchowy i nagraniowy, który ze względu na niewiarygodną wręcz cenę i oferowane możliwości może stać się hitem...

Produkt: MR624Big Knob Studio
Cena: 850 zł /szt.800 zł
Krzysztof Błaś - Infosound.pl Studio nagraniowe Blue Records
mikrofon