Test gitary elektro-akustycznej Washburn R45 RCE

14 marca 2014 Tagi: gitary, elektro-akustyczne, jazzowe, washburn, r45 rce
Autor testu: krzysztof-blas-zdjecie Krzysztof Błaś
Produkt: Washburn R45RCE
Cena: 2.060 zł
Dostarczył: Music Info

Niełatwo jest kupić w naszym kraju gitarę rezofoniczną. Nie dość, że niewielu producentów ma w ofercie takie wynalazki, to jeszcze dystrybutorzy często ich nie dostrzegają w katalogu. Cóż, w USA sytuacja wygląda inaczej - w końcu instrumenty tego typu w pewnym sensie ukształtowały tamtejszą muzykę.

Na szczęście i u nas od czasu do czasu możemy spotkać poszczególne modele sprowadzone chyba bardziej na próbę, co nie zmienia faktu, że swoją odmiennością łatwo znajdują nabywców. Firma Washburn, jak mało która kojarzy się z amerykańską historią. Nic więc dziwnego, że w swojej ofercie posiada sporo modeli rezofonicznych, w których produkcji ma po prostu wieloletnie doświadczenie. Do testu dotarł intrygujący
instrument nazwany katalogowo R45 RCE.

[img:1]

Oglądamy

Na gitarach rezofonicznych możemy grać różnymi technikami, co determinuje ich konstrukcję. Jeżeli używamy do gry slide’a struny zazwyczaj znajdują się wysoko nad progami, a gryf ma przekrój kwadratowy, gdyż gitarę często trzyma się na pasku w poziomie, lub na kolanach. R45 RCE jednak to instrument przeznaczony do standardowej techniki, czyli gra się na nim zupełnie tak samo jak na typowej gitarze akustycznej.

Korpus wykonany został z klonu falistego i pomalowany podobnie jak szyjka matowym, transparentnym, żółtym lakierem. Wewnętrzne ożebrowanie z kolei zrobiono ze świerku Sitka. Uzupełnieniem jest kremowy, plastikowy binding, który zabezpiecza krawędzie gitary i jednocześnie świetnie komponuje się z całością. W instrumencie zastosowano tradycyjny rezonator typu Spider zakryty chromowaną płytą.

 

[img:2]

 

Mostek, to standardowa konstrukcja oparta o rezonator - składa się z dwóch drewnianych części podstawka. Chcąc ustalić akcję strun wystarczy zdemontować podstawek i papierem ściernym zmniejszyć jego wysokość. Struny zaczepione są w metalowym strunociągu przytwierdzonym do dolnego zaczepu na pasek. Dodatkowo zrobiono także otwór rezonansowy w kształcie „f” w górnej, lewej części płyty wierzchniej. Pomimo, że R45 RCE to instrument akustyczny, zamontowano w nim elektronikę. Oparta została o pasywny system regulacji głośności i tonu, oraz jeden, elektromagnetyczny przetwornik typu single-coil.

Gryf połączony z korpusem na wysokości 12 progu posiada palisandrową podstrunnicę z nabitymi 20 progami. Dostęp do ostatnich pozycji jest dość komfortowy za sprawą głębokiego wycięcia w korpusie - zachęca to do gry solowej. Na uwagę zasługują świetne klucze Grover Exclusive oferujące dokładne przełożenie 18:1. Testowany instrument jest dość ciężki, ale pamiętajmy, że oprócz grubej sklejki klonowej na wagę wpływ ma aluminiowy rezonator z chromowaną, metalową pokrywą - ciężko wymagać od takiego instrumentu filigranowej budowy... Jedno natomiast nie podlega dyskusji - ta gitara prezentuje się doskonale, to chyba jeden z najładniejszych rezonatorów dostępnych na rynku.

 

[img:4]

 

Gramy

Po dokonaniu podstawowych regulacji gitara staje się komfortowa, chociaż producent ustawił fabryczną akcję strun dość wysoko. Jest to jednak zrozumiałe, ponieważ dzięki temu możemy grać techniką slide, a jeśli wolimy tradycyjne uderzanie strun - wystarczy spiłować podstawek. W każdym bądź razie najbardziej cieszy fakt, że gitara nieźle stroi w wysokich pozycjach, co biorąc pod uwagę specyficzną budowę mostka często jest trudne do skorygowania.

Również samo wykonanie instrumentu nie budzi zastrzeżeń. Transparentny lakier wygląda świetnie, chociaż gdyby zamiast matowego zastosowano z wysokim połyskiem, gitara wyglądałaby jeszcze bardziej ekskluzywnie. Kolejny plus za wyważenie - R45RCE stabilnie wisi na pasku, jak i nie ucieka podczas gry na siedząco. Ponieważ model ten jest zbudowany bardzo solidnie, a sklejka użyta do budowy korpusu posiada sporą grubość nastawić się należy na zastosowanie grubszych strun. Grubsze struny także łatwiej wprawią swoją masą w drgania rezonator, co przełoży się na pełne wykorzystanie akustycznych właściwości instrumentu.

 

[img:3]

 

Jak gra testowany model? Głośno, donośnie z potężnym basem. Drewniane gitary rezofoniczne mają mniej ostrej góry niż modele metalowe, za to dysponują bardziej nosowym, okrągłym środkiem. Tak też jest w tym przypadku, chociaż w porównaniu np. do mahoniowych konstrukcji, klonowa zapewnia większą selektywność granych dźwięków. Ponieważ korpus jest dość głęboki bardzo wyraźnie słychać akustyczny oddech gitary - przy grze kostką poraża atak i ogromny zakres dynamiki.

Pomimo dość klasycznej konstrukcji gitara ta brzmi dość nowocześnie. Gra szerokim pasmem, dzięki czemu sprawdzi się w wielu gatunkach muzyki, a nie tylko w bluesowych klimatach. Co najważniejsze jednak - posiada własny charakter nadany przez rezonator - brzmi zupełnie inaczej niż zwykła gitara akustyczna dodając specyficzny „brud” i rezonans w średnich i wysokich częstotliwościach.

 

Próbka możliwości Washburn R45 RCE:

 

Specyficzna konstrukcja wymusza jednak inny styl gry - tutaj po prostu struny należy uderzyć z odpowiednio dużą siłą, żeby usłyszeć pracę rezonatora. Nie jest to więc instrument dla osób przyzwyczajonych do lekkiej gry palcami. Na uwagę zasługuje także brzmienie strun wiolinowych w wysokich rejestrach. Tam właśnie gitara ożywa i oprócz doskonałego ataku imponuje sustainem. Dźwięki grane w wysokich pozycjach grają równie głośno, jak w pozostałym obszarze gryfu, o ile nie głośniej. Ta cecha powoduje, że R45 RCE będzie idealnym instrumentem solowym - zwłaszcza, że cutaway znajdujący się w korpusie „odblokowuje” do gry sporą część gryfu.

Zdecydowanie akustycznie testowana gitara zachwyca - naprawdę świetne i rozpoznawalne brzmienie instrumentu rezofonicznego. Dodatkowo jednak konstruktorzy wyposażyli ten model w układ elektroniki. Jak się sprawuje? Cóż... Od układu nagłaśniającego oczekiwalibyśmy, że przeniesie charakterystyczne cechy brzmieniowe instrumentu do wzmacniacza - szczególnie, jeżeli mowa o gitarach akustycznych. Tutaj jednak zastosowano jednocewkowy przetwornik elektromagnetyczny, który z zasady nie przetwarza brzmienia akustycznego, lecz emituje sygnał budzący się w nim jedynie pod wpływem drgających nad nim strun. Mówiąc krótko - zastosowany pickup działa tak samo jak w gitarach elektrycznych i tak też brzmi.

 

[img:5]

 

Po podłączeniu więc R45 RCE do wzmacniacza właściwie znika akustyczny charakter brzmienia, jak również specyfika barwy wytwarzana przez rezonator. Mamy za to ciemne, jazzowe brzmienie, przypominające gitarę hollow-body. Osobiście myślę, że to lekkie nieporozumienie - w tego typu instrumentach najlepiej sprawdziłby się system oparty o mikrofon, lub piezo, dzięki któremu w dalszym ciągu słyszelibyśmy w głośniku akustyczną gitarę rezofoniczną.

Zastosowanie przetwornika elektromagnetycznego jednak jest nie wiedzieć dlaczego popularnym rozwiązaniem stosowanym przez wielu producentów. Można w tym dostrzec jakieś plusy - ten typ przetwornika będzie bardzo odporny na sprzęgania, a także pozwoli zastosować efekty typu distortion, co w połączeniu z grą slidem może zabrzmieć dość ciekawie. Jeżeli jednak nie zależy nam na elektrycznym brzmieniu gitary to zawsze możemy po prostu zapomnieć o zamontowanym układzie i potraktować go jako bonus dorzucony do świetnie brzmiącej, akustycznej gitary.

 

Podsumowanie
 
Washburn R45 RCE to gitara bardzo atrakcyjna wizualnie, jak również świetnie brzmiąca akustycznie. Właściwie ciężko wymagać więcej - posiada wyraźny charakter brzmienia narzucony przez zastosowany rezonator - a to chyba jest w tego typu instrumencie cechą najbardziej pożądaną.

Również budowa pod względem lutniczym nie budzi zastrzeżeń - to model dość ciężki, ale skonstruowany solidnie, wręcz pancernie. Być może na naszym rynku nie ma zbyt wielu gitar rezofonicznych, ważne jednak, że te, które się pojawiają są nie tylko atrakcyjne brzmieniowo, ale także pod względem ceny. Testowany instrument kosztuje mniej, niż byśmy się tego spodziewali patrząc na niego, warto więc zainteresować się nim nawet w kontekście  urozmaicenia naszej kolekcji o nowe brzmienie.
Ocena końcowa:

 

Specyfikacja techniczna:

  • Korpus: Klon falisty
  • Gryf: Zaokrąglony, klonowy
  • Podstrunnica: Palisander
  • Progi: 20
  • Rezonator: Typ Spider
  • Klucze: Chromowane Grover Exclusive 18:1
  • Menzura: 24.75 mm

 

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Solidna konstrukcja
Wyjątkowy design
Charakterystyczne brzmienie rezonatora
Doskonała cena
Waga
Układ elektroniki
Do testów dostarczył:
Music Info Music Info Tel: +48 12 267 24 80 www.musicinfo.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: PRS DW CE 24 "Floyd"1
TEST: Gitara klasyczna Alvarez AC65CE2
TEST: Walrus Audio Julia & Monument3

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Przyznam szczerze, że bardzo ucieszyła mnie wiadomość o tym, że po raz kolejny będę mógł dogłębnie zapoznać się z efektami marki Walrus. Miałem już bowiem olbrzymią przyjemność testowania kostki o nazwie Julia

Produkt: Fathom
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Ocena:

Tak jak Antonio de Torres Jurado stworzył kształt gitary klasycznej używanej do dziś, tak firma Christian'a Frederick'a Martin'a stworzyła najbardziej...

Produkt: HD-28OM-28
Cena: 14.300 zł12.300 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Dziś na testowy warsztat po raz kolejny weźmiemy efekt marki Walrus, a więc firmy, który z impetem zdobywa gitarowy rynek. Wśród jej użytkowników znajdziemy...

Produkt: ARP-87
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Marka, której instrument wzięliśmy dzisiaj na warsztat, nie wymaga zbytniego opisu, gdyż firma PRS jest znana na całym świecie. Gitary te cieszą się dużą...

Produkt: DW CE 24
Cena: 10.600 zł
Marek Pająk Gitarzysta VADER
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz