Pioneer HDJ 1500 - test profesjonalnych słuchawek dla DJ'ów

Piotr Bartosiuk 6 sierpnia 2014, 12:57 DSV Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Pioneer DJ HDJ-1500619 zł
  • Świetny wygląd
  • Bardzo dobra jakość dźwięku
  • Bardzo dobry kabel
  • Wygodne
  • Bardzo dobra jakość wykonania

Kiedy na światło dzienne "wyszedł" model HDJ 2000 japońskiej marki Pioneer ludzie otwierali swe oczy bardzo szeroko. Przecierali je niedowierzając, że topowy model tego producenta może aż tak bardzo różnić się od swojego poprzednika HDJ 1000, który na wiele lat stał się wyznacznikiem jakości wykonania i dźwięku. Jednak wygląd i przede wszystkim cena HDJ 2000 dały do zrozumienia, że użytkownicy dostali model z półki jeszcze wyższej, wręcz ekskluzywnej. Dopiero pojawienie się testowanego dzisiaj modelu HDJ 1500 wypełniło tę lukę zarezerwowaną wcześniej dla popularnych "tysiączków".

[lupa:1]

[lupa:2]


Budowa / wygląd

Kiedy patrzymy na pudło zawierające słuchawki HDJ 1500 przypominają się stare czasy, które dotyczyły większości tego typu produktów. Zwyczajny niczym niewyróżniający się karton, a w nim przeźroczysta, plastikowa komnata, w której znajdujemy parę słuchawek, etui, kabel i instrukcję. Muszę się przyznać, że po serii testów naprawdę topowych słuchawek trochę odzwyczaiłem się od takiego widoku, ale broń boże nie byłem negatywnie zaskoczony.

Słuchawki, które dostaliśmy do testów wyglądają zawodowo! Łączą w sobie klasykę starego modelu z nowoczesnym wyglądem, w którego kierunku parę lat temu poszedł Pioneer. Czasze z niewielkimi zmianami przypominają te z modelu 1000, a rozwiązanie mocujące pałąk i sam pałąk to już model HDJ 2000. Do budowy tego modelu wykorzystano kilka materiałów. Począwszy od plastików, a na stopach wytrzymałego magnezu kończąc. Niektóre z nich są pokryte delikatną gumą, która nie łapie brudu i nie rysuje się szybko, a niektóre mniej lub bardziej błyszczą przypominając nam stare modele Pioneera.

[lupa:3]

[lupa:4]


Pałąk, który nie ma już kształtu typowego półokręgu jest bardzo mocny, a jego konstrukcja daje pewność lepszego docisku do uszu. Czasze obracają się we wszystkie kierunki, których wymagają dzisiejsi DJ'e. Dodatkowo czasze możemy złożyć do środka zmniejszając tym samym ich objętość. Wszystko chodzi z dużym oporem, co moim zdaniem jest dużą zaletą. Całość jest bardzo zwarta i nic nie trzeszczy.

Słuchawki HDJ 1500 posiadają wymienne pady na czaszach, które wykonane są z poliuretanu "zapamiętującego kształty". Zakładając je na głowę poczujemy prawdziwą przyjemność - są one delikatne, w miarę grube i bardzo miękkie. To "zapamietywanie kształtów" powoduje, że pady zaczynają wypełniać przestrzenie w naszych uszach jeszcze dokładniej do nich przylegając i zapewniając tym samym lepszą izolację. Inni producenci stawiają na duże otwory i niewielkie rozmiary padów licząc, że kiedy zamkną one w sobie całe nasze uszy efekt izolacji będzie dużo lepszy. Dwa różne rozwiązania, ale jak wiemy równie dobre. 

Minusem przy tej cenie słuchawek jest brak dodatkowych padów, a znając cennik produktów Pioneera zestaw dodatkowych padów raczej niski nie będzie. Plusem natomiast jest fakt, że możemy do nich włożyć pady z modelu HDJ 2000. Kolejnym plusem jest kabel. To ten, do którego przyzwyczaiłem się najbardziej. Jest odpowiednio długi, świetnie skręcony i w dodatku można go odłączać od lewej czaszy. 

[lupa:5]

[lupa:6]

Generalnie jakość produktu na tym etapie testu wypada bardzo dobrze. Słuchawki robią bardzo dobre wrażenie, są bardzo ładne i stylowe. Gdyby nie model HDJ 2000 spokojnie mógłbym uznać je za najlepszy (najdroższy) produkt Pioneera.


Gramy...

Słuchawki Pioneer HDJ 1500 na uszy nakładamy z dużą przyjemnością. Całość leży bardzo stabilnie na głowie. W dodatku leżą bardzo ładnie - w porównaniu do modelu HDJ 1000 nie odstają za bardzo od głowy, a sam kolor nie jest krzykliwy. Jeśli chodzi o generalne odczucia podczas grania to są one jak najbardziej pozytywne. Konstrukcja tego modelu jest bardzo klasyczna więc nikomu nie powinny sprawić problemu. Kabel podczas grania nie skręca się.


Jakość odsłuchu

Jako, że HDJ 1500 to w prostej linii następca słynnych HDJ 1000 moje porównania będę odnosił głównie do tych dwóch modeli. Porównań do HDJ 2000 także nie można pominąć.

Pierwszym sygnałem, że technologia poszła znacznie do przodu jest panoramowanie. W nowym modelu Pioneera reprodukcja dźwięków odbywa się w znacznie szerszej przestrzeni. Użytkownik ma wrażenie, że dźwięki rzeczywiście go otaczają i to w znacznej odległości. Nie straciły jednak nic ze swojej dokładności. A to za sprawą lepszej izolacji z zewnątrz i większej skuteczności. Pioneer chwali się, że w dużej mierze wpływa na to nowatorska technologia izolacji akustycznej, która została poprawiona o 4db w porównaniu do modelu HDJ 1000.  Hm... jakkolwiek ona by się nie nazywała fakty nie kłamią. Polecam sprawdzić izolację tych dwóch modeli na tych samuch utworach i tych samych poziomach głośności. Moje testy pokazały, że znacznie lepiej wypadają 1500-tki.

[lupa:7]

[lupa:8]

Słuchawki grają równo, ale pierwsze odsłuchy trochę mnie zaskoczyły. Basy nie są już tak ordynarne jak w HDJ 1000. Są delikatniejsze, ale cały czas bardzo czytelne. To także za sprawą lepszego panoramowania. W tym modelu nie ma mowy o wciskaniu dźwięku centralnie w nasze bębenki. W parze z lepszą skutecznością daje nam produkt po prostu lepszy od HDJ 1000, który lepiej sprawdzis ię w klubie. W porównaniu jednak do HDJ 2000 zachowują tę ordynarność znaną z przeszłości. Są głośniejsze, a HDJ 2000 bardziej wyrafinowane, bardziej miękkie.
 
Brzmienie dobrze jest ocenić porównując typowo DJ'ski produkt do słuchawek studyjnych, którym daleko do koloryzowania. Te same utwory odsłuchiwane na modelach Reloop SHP-1 i Bayedynamic DT 770 Pro opokazują, że brzmienie HDJ 1500 jest dużo cieplejsze. Producent zdecydowanie postawił na uwypuklenie dolnego pasma. Jest ono bardzo ciepłe, miłe dla ucha, ale cały czas bardzo wyraźne i dynamiczne.  

[lupa:9]

Podsumowanie

Słuchawki PIoneer HDJ 1500 to model bardzo udany. Nieświadomii użytkownicy mogliby uznać ten produkt za najlepszy z teraźniejszej oferty marki Pioneer. Świadomii użytkownicy dostrzegą w nim świetne osiągi, bardzo dobre wykonanie i wystarczające zalety, aby na codzień korzystać w nich w klubie. Nie sposób odnieśc wrażenia, że topowy model Pioneera został swtorzony nie tylko do klubu, ale także jako elegancki i luksusowy produkt do odsłuchu na codzień. 

HDJ 1500 to produkt przeznaczony do pracy. Ma wszystko to co profesjoalne słuchawki DJ'skie powinny mieć. Nic dodać nic ująć.

Pioneer oferuje ten model w trzech różnych kolorach: białym, klasycznym srebrnym i czarnym. Ten ostatni jest naprawdę śliczny. 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Studio Pro

adres:
ul. Wadowicka 12 30-415 Kraków

DSV Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.

adres:
ul. Plac Kaszubski 8 81-350 Gdynia

Sklepy muzyczne > Pioneer DJ rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy Test bezprzewodowego zestawu RODE RODELink Filmmaker Rode to jedna z moich ulubionych marek. W skrócie: bardzo dobre przełożenie jakości do ceny. Poza tym filmowcy mogą czuć się szczególnie rozpieszczani przez tą australijską firmę. Wspomnijmy o takich produktach, jak...
Test miksera cyfrowego Tascam Sonicview 16 Tascam postanowił również zawalczyć o swój kawałek tortu w dziedzinie cyfrowych mikserów audio, prezentując wiosną tego roku konsolety Sonicview. Zapraszamy do praktycznego testu i poznanie opinii realizatora dźwięku
Test systemu głośnikowego LD Systems MAUI 28 G3 LD SYstems MAUI 28 G3 jest prawdziwym wielofunkcyjnym, a przy tym stosunkowo kompaktowym systemem nagłośnieniowym dla DJ-ów, zespołów, klubów, małych firm nagłośnieniowych. Aktywna kolumna wraz z subwooferem
Test interfejsu audio Shure MVX2U Interfejs Shure MVX2U to bardzo przyjazne i proste w obsłudze rozwiązanie dla podcasterów i twórców różnego rodzaju treści multimedialnych, w których zawarta ma być ścieżka lektorska, w dodatku w miniaturowym rozmiarze.
Test słuchawek Shure AONIC 40 SHURE wprowadził na rynek model AONIC 40 - bezprzewodowe słuchawki, które łączą trwałość, mobilność i przyciągające oko design z doskonałą jakością dźwięku i automatyczną redukcją hałasu, co poprawia komfort pracy Test miksera do podcastów RODECaster Duo Rode, wprowadzając na rynek kolejny, bardziej kompaktowy mikser RODECaster Duo, kontynuuje swoją misję zaopatrywania podcaster'ów oraz twórców treści w profesjonalny i intuicyjny sprzęt, który spełni ich wymagania. Test.