Casio PX-150 WE (pianino cyfrowe) - nauczyciel na każdą kieszeń

4 listopada 2014 Tagi: pianina, cyfrowe, casio, px-150 we
Autor testu: dawid-buras-zdjecie Dawid Buras
Produkt: CASIO PX-150 WE
Cena: 2.599 zł
Dostarczył: Grupa Zibi S.A.

Dla kogo jest PX-150 WE? To instrument przeznaczony dla wszystkich tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z instrumentami klawiszowymi. Śmiało mogę napisać, że cena tego pianina odpowiada jakości wykonania. Jeśli chodzi natomiast o brzmienie, zachęcam do przeczytania testu do końca.

Instrument wyposażony jest w 88 matowych klawiszy imitujących heban i kość słoniową, co rzeczywiście robi wrażenie i wygląda bardzo naturalnie i elegancko. Klawiatura posiada 3 poziomy czułości i od razu zaznaczę, że pozytywnie mnie zaskoczyła. Otrzymałem instrument z dobrym feelingiem oraz wykończeniem. Dodam, że klawiatura nie należy do typowych „wyścigówek”, dlatego pianiści powinni być zadowoleni z możliwości tego instrumentu - zwłaszcza w tym przedziale cenowym.

 

[lupa:1]

 

Panel przedni i tylny

Oba panele cechuje minimalizm. Minimalna liczba przycisków i wejść. Brakuje mi osobiście wyjść analogowych (mono 2x R&L). Po za tym instrument ma to co powinien mieć: USB, 2x gniazdo słuchawkowe i gniazdko sustain. Jakość przetworników oceniam na 4+, także spokojnie można wykorzystać instrument na nagrania. 

Testowany klawisz posiada również wbudowane głośniki, które jako podstawowe nagłośnienie nie powalają, ale o tym rozpiszę się w dalszej częsci testu. 

 

[lupa:2]

 

Przyciski panelu przedniego wykonane są dobrze i sprawiają wrażenie solidnych. Obudowa instrumentu choć plastikowa, niesie za sobą pewne korzyści w postaci niewielkiej wagi instrumentu - 11 kg.

 

Brzmienie & możliwości

Brzmienie instrumentu „na linii” jest o "niebo" lepsze niż z wbudowanych głośników. Głośniki tego instrumentu brzmią poprostu słabo. Wpływa to negatywnie na odbiór zainstalowanych brzmień oraz barw. Sytuacja ma się zupełnie inaczej, gdy podłączymy urządzenie do zewnętrznego nagłośnienia. Wówczas Casio PX -150 WE brzmi jakby był 2x droższy. Wszystko zaczyna nagle "żyć" - co słychać na przedstawionych poniżej nagraniach. Zachęcam więc do wypróbowania piana w połączeniu z zewnętrznymi kolumnami. 

 

Próbka możliwości Casio PX-150 WE:

 

Piano brzmi naprawdę nieźle, zwłaszcza koncert. Modern jest dość ostre (choć do piosenek w stylu: Hold the line - TOTO nadaje się jak żadne inne piano w tym instrumencie). El. Piana brzmią dużo lepiej niż zazwyczaj w instrumentach tejże marki, myślę tu o starszych modelach m.in.: PX 100 , PX 110, PX 120, PX 130. Bardzo przypadła mi do gustu próbka wibrafonu umieszczona w tym instrumencie - delikatna, a zarazem dynamiczna. Organy osobiście mnie zawiodły, natomiast smyczki pozwolą posiadaczowi tego instrumentu przenieść się do małej sali koncertowej, i o to chodzi!

Instrument wyposażono w 18 barw, które zmieniamy przytrzymując przycisk FUNCTION oraz dany klawisz klawiatury, nad którym oznaczone zostało brzmienie (zamiast zbędnego przycisku numerycznego). Pomysł często stosowany przez wielu producentów, jednakże jedna rzecz zwróciła moją uwagę. W momencie przełączania brzmienia, pojawia się słyszalne kliknięcie (tak jak np. w programie Windows po otwarciu nowego okna). Słychać to w kilku miejscach na nagraniach. Pewnie nie ma to znaczenia dla większości muzyków, jednak podczas występów „live” np. przy zmianie barwy podczas grania, niektórzy słuchacze mogą sięgnąć po telefon w celu sprawdzenia nowej wiadomości...

 

[lupa:3]

 

Korzystając z tego samego schematu można nałożyć na siebie dwa dowolne brzmienia. Wystarczy w tym celu po naciśnięciu (i przytrzymaniu) przycisku FUNCTION wcisnąć 2 klawisze klawiatury odpowiadające żądanym barwom. Logiczne i intuicyjne rozwiązanie. 

Za pomocą FUNCTION można wybrać oprócz barw także efekty - m.in. Reverb (Room, Small hall, Large hall, Stadium) czy Chorus (Light, Medium, Deep, Flanger). Function umożliwia także zmianę parametrów tempa metronomu - każde naciśnięcie klawisza „+” i „-” zwiększa lub zmniejsza wartość tempa o 1. Jeżeli chce się szybko zmienić tempo z poziomu np. 70 do 150 trzeba troszkę się „nastukać” lub skorzystać z innego patentu. Producent na szczęście i tutaj pomyślał. Aby zatem zmienić daną wartość tempa należy skorzystać z ponumerowanych klawiszy od 0-9. Należy wprowadzić wszystkie 3 cyfry (tj. jeśli zależy nam np. na tempie 89, to trzeba wcisnąć odpowiednio 0 8 9).

 

[lupa:4]

 

Ciekawym rozwiązaniem jest także funkcja SPLIT. Dzięki niej basujący pianiści nie będą narzekać na podział klawiatury, który możliwy jest z poziomu przycisku funkcyjnego na panelu przednim. Funkcja SPLIT rozwija wyobraźnię muzyczną i pozwala budować znacznie bogatsze aranżacje.

Instrument ma wbudowane 60 utworów demonstracyjnych oraz miejsce na 10 utworów użytkownika (1 utwór = 2 ścieżki, max 5000 nut). Do rozpoczęcia sekwencji nagrywania służy specjalny przycisk funkcyjny: RECORDER. Szczegółowy opis tego jak należy nagrywać znajduje się na dostarczonej w języku polskim instrukcji od dystrybutora - dodam, że wielu nawet nie będzie musiała jej używać, bo obsługa tego instrumentu - w tym nagrywania - jest dziecinnie prosta.

 

Podsumowanie

Casio PX -150 WE to klasyczne niskobudżetowe stage piano, które potrafi zaskoczyć - zwłaszcza muzyka korzystającego z profesjonalnego zewnętrznego nagłośnienia. Poza drobnymi mankamentami jest to instrument zasługujący na uwagę w tym przedziale cenowym. Do testów otrzymałem wersję białą, ale model ten występuje także w kolorze czarnym. Można dokupić również drewnianą podstawę pod ten instrument, co w moim przekonaniu jest dobrą opcją, gdyż wizualnie nabiera w ten sposób nutki profesjonalizmu.

Moim zdaniem nowy model Casio przeznaczony jest dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z biało-czarnym światem klawiszy. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele powinni być z niego na początku drogi edukacyjnej bardzo zadowoleni.
 
Ocena końcowa:

 

[lupa:5]

Specyfikacja techniczna:

 
 • Moduł brzmieniowy AiR (Acoustic and Intelligent Resonator)
 • Bezstratna kompresja audio
 • 88 matowych klawiszy, syntetyczny heban i kość słoniowa
 • Klawiatura dynamiczna Tri-Sensor Scaled Hammer Action II (3 poziomy czułości / off)
 • Symulator indywidualnego systemu młotków
 • Symulator dynamicznego tłumienia rezonansu
 • Polifonia 128 głosów
 • 18 barw
 • Layer / Split
 • Efekty: Brilliance (-3 to 0 to 3), reverb (4 typy), chorus (4 typy), DSP
 • Metronom (Beat: 0, 2, 3, 4, 5, 6)
 • Funkcja Duet
 • Biblioteka muzyczna: 60 utworów (10 własnych utworów)
 • Funkcja edukacyjna: Part on/off: L, R
 • Nagrywanie: Real-time recording, playback (1 utwór x 2 ścieżki; max 5000 nut)
 • Komplecie pedał damper SP-3 (w opcji listwa SP-33)
 • Transpozycja: ± 2 oktawy (-12 do 0 do 12)
 • Strojenie: A4 = 415.5 Hz ~ 440.0 Hz ~ 465.9 Hz
 • Funkcja blokady panelu sterowania
 • MIDI -16-channel multi-timbral
 • Nowy system głośników 2 x 8 W (prostokątne 13 cm / 6 cm x 2)
 • Łącza: słuchawki stereo standard jack x 2; USB to Host
 • Waga: 11.1 kg

 

Galeria zdjęć PX-150 WE:

 

[img:1]

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Dobre przetworniki
Funkcja SPLIT
Niezła klawiatura
Ciekawe brzmienia
"Powerfull" DSP
Dwa gniazda słuchawkowe
Możliwość rozbudowy o listwę z trzema pedałami oraz drewniane "nogi"
Waga
Wbudowane głośniki. Instrument odżywa po podłączeniu go do zewnętrznego nagłośnienia [zalecane]
Dedykowany pedał sustain o dość niskiej jakosci wykonania
Do testów dostarczył:
Grupa Zibi S.A.

Powiązane video:

reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Pianino cyfrowe Samick SDP-3300

Pianino cyfrowe Samick SDP-3300

Koreańska korporacja Samick Music Co. powstała w 1958 roku i od początku zajmuje się przede wszystkim produkcją akustycznych pianin i fortepianów....

Produkt: SDP-3300
Cena: 4.000 zł
Marcin Szczęsny Snowman
Klawiatura sterująca Roli Seaboard RISE 49

Klawiatura sterująca Roli Seaboard RISE 49

Ocena:

W mojej dotychczasowej muzycznej stajni, z instrumentów klawiszowych, na stałe zadomowiły się poczciwe Stage piano YAMAHA P 120, stacja robocza ROLAND FANTOM X6, lekki kaliber ROLAND Juno Di oraz akustyczne pianino...

Produkt: Seaboard RISE 49
Cena: 5.000 zł
Tomasz Basel Muzyk
Cyfrowe pianino Artesia DP-3

Cyfrowe pianino Artesia DP-3

Ocena:

Dziś w moje ręce wpadło kolejne cyfrowe pianino. Tym razem jednak jest to produkt marki, która dopiero staje się popularna na naszym rynku. Mowa tutaj o firmie Artesia, która wchodzi w skład większej grupy...

Produkt: DP-3
Cena: 2.000 zł
Krzysztof Śliwiński Muzyk
Test stagepiana Dexibell VIVO S7

Test stagepiana Dexibell VIVO S7

Ocena:

Z dużą ciekawością oczekiwałem tego instrumentu. Dexibell VIVO S7 kusił danymi technicznymi i rodzajem syntezy, a filmy z targów muzycznych podsycały apetyt. Nie chciałem chyba pisać o nim w konwencji typowego testu...

Produkt: VIVO S7
Cena: 7.700 zł
Marcin Szczęsny Snowman
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz