Test aktywnego zestawu IMG Stage Line C-RAY/8

Mateusz Czarnecki 13 października 2014, 12:04 Monacor
IMG STAGELINE C-RAY/83.490 zł
  • Dobre brzmienie
  • Prosty w obsłudze
  • Solidnie wykonany
  • Łatwy i szybki montaż

IMG Stage Line - mało kto nie widział, bądź nie słyszał o tej marce. Stały towarzysz ludzi pracujących z dźwiękiem. Jest to marka wywodząca się z miasta Bremen. Niemiecka myśl techniczna - produkowana w Europie oraz krajach azjatyckich, co w tych czasach nikogo nie dziwi.

Warto zaznaczyć, że w Polsce Monacor obecny jest od ponad 20 lat i do tej pory cieszy się niesłabnącą popularnością, oferując wiele solidnych produktów w niewygórowanych cenach.

Zestawy mobilne to rosnący i cieszący się coraz większą popularnością segment rynku. W założeniu przenośne i łatwe w obsłudze nie muszą jednak być tylko kompromisem. Coraz częściej to pełnowartościowe systemy z bonusem w postaci łatwego montażu i możliwości szerokiego zastosowania.

 

[lupa:1]

 

C-RAY/8 - został zaprezentowany na Muskimesse w 2014 roku. To niewielki, aktywny zestaw PA z procesorem DSP i 4-kanałowym mikserem, składającym się z subwoofera i dwóch satelit. Subwoofer wyposażony jest w dwa 8-calowe głośniki. Znajdują się na nim wszystkie gniazda, potencjometry oraz diody kontrolne. Nadstawki wyposażone są w łącznie dwanaście 3" głośników pełnopasmowych oraz dwa 1" tweetery.

Cały zestaw wykonany jest na dobrym poziomie. W konstrukcji nie dopatrzyłem się słabych punktów. Wszystkie elementy spasowane są bardzo solidnie. Marka IMG Stage Line nigdy nie rozpieszczała klientów jeśli chodzi o wizualne fajerwerki. Wszystko: od samych paczek po tablice wtyczek i panel miksera jest czarno-białe. Dzięki temu obsługa bardzo szybko staje się intuicyjna. Będzie to też zaletą gdy trzeba gdzieś będzie dyskretnie ukryć zestaw na scenie bądź wkomponować w scenografię.

 

[lupa:2]

 

Lakier, którego użyto do wykończenia jest niezłej jakości, ale jego faktura sprawia, że paczki prawie wyślizgują się z rąk. Składanie i rozkładanie zestawu to czysta przyjemność. Nadstawki montowane są do subwoofera za pomocą systemu twist-and-lock. Na czym to polega? Wkładamy wtyk do gniazda i lekko przekręcamy, podobnie jak w gniazdach typu speakon. Dzięki temu montaż odbywa się bez użycia kabli i statywów, nie sposób nie zaznaczyć, że to duża oszczędność czasu. Całość tworzy bardzo estetyczną wieżę o wysokości około 180 cm i wadze zaledwie 23 kg.

System jest napędzany jednostką o mocy 400 W RMS, moc szczytowa to 800 W. Do wprowadzenia sygnału mamy do dyspozycji:

  • Stereofoniczne wejście liniowe
  • Wejście mikrofonowe
  • Wejście combi
  • Wejście aux
  • Sygnał możemy wyprowadzić przy pomocy
  • Wyjścia liniowego (Line Out) - dzięki niemu możemy podłączyć np. drugi taki zestaw
  • Wyjścia RCA (opisane jako Rec Out)
  • Wyjścia po mikserze (Mix Out)

 

[lupa:5]

 

Wszystkie gniazda znajdują się na tylnym panelu subwoofera. Do zestawu możemy podłączyć jednocześnie np. 2 mikrofony, klawisze i odtwarzacz, lub sygnał z innego miksera.

Całość możemy swobodnie miksować przy pomocy pokręteł z panelu miksera znajdującego się dla ułatwienia na górze subwoofera. Na tymże panelu znajdują się również pokrętła odpowiedzialne za pracę korektora oraz diody kontrolne.

 

[lupa:4]

 

Mikser daje nam możliwości regulacji natężenia basu, charakterystyki brzmienia (flat, speech), a także ustawieniem konturu. To bardzo przydatne w różnych sytuacjach dźwiękowych. Wprawdzie w regulacji nie słychać rewolucyjnych różnic, jednak subtelne będą z pewnością słyszalne dla słuchaczy, a nam uprzyjemnią pracę z zestawem.

Jakie możliwości może mieć system, który wygląda jak zestaw kina domowego? Po pierwsze: gra głośno. Coś o tak małych rozmiarach wydobywa z siebie dźwięk o naprawdę słusznym natężeniu. Co do samej jakości reprodukowane dźwięku - nie sposób spodziewać się super krystalicznego sound'u w każdym paśmie. Dołu jest niewiele, ale za to jest selektywny i miękki, przyjemny w odbiorze. Mocno zaznaczone górne pasmo wyraźnie dominuje, jednak nie robi tego z piskiem i jazgotem. Wręcz przeciwnie - dźwięk jest bardzo czytelny i dobrze zarysowany. C-RAY/8 brzmi tak jak by był przygotowany do określonych zastosowań.

 

[lupa:3]

 

Moim zdaniem zestaw wręcz stworzony jest do tego, aby zabierać go na sztuki gdzie ktoś musi coś powiedzieć, a w tle ktoś ewentualnie przygrywa na klawiszach/gitarze lub wykorzystywany jest gotowy podkład. Nie podjął bym się próby zastosowania go do nagłośnienia zespołu z bębnami czy gitarami, ale chyba nie takie jego przeznaczenie.

C-RAY/8 podczas testów doskonale sprawdził się w roli monitora. Raz jako monitor DJ'a na koncercie hip-hopowym i raz jako odsłuch klawiszowca na imprezie do kotleta. W obu przypadkach wykonawcy byli bardzo zadowoleni.

 

Podsumowanie

Recenzję można by tak naprawdę skończyć bardzo szybko: aktywny, mobilny zestaw do wielu zastosowań. Ten produkt zasługuje jednak na dużo większe zainteresowanie. Nie żeby był jedyny w swoim rodzaju, bo takich zestawów mamy coraz więcej na rynku, to ten w szczególności powinien wzbudzić zainteresowanie rodzimych odbiorców. Proszę zauważyć, że za tą cenę otrzymujemy kompletny zestaw PA.

Jest to idealne rozwiązanie dla podmiotów, które nie mają na etacie akustyka. C-RAY/8 jest prostym w obsłudze, dobrze brzmiącym zestawem idealnie skrojonym na potrzeby instytucji typy szkoły, kościoły czy urzędy. Nada się także na potrzeb konferencji, prezentacji i wszelakich uroczystości (tu przypomina mi się ile czasu zajmuje rozstawienie "dużego" zestawu z końcówkami, mikserem i paczkami tylko po to, aby wójt powiedział kilka zdań i dało się odtworzyć np. hymn). C-RAY/8 z powodzeniem może wykorzystać DJ do nagłośnienia niewielkiej imprezy.

Zestaw kosztuje około 3.500 zł. Ponieważ miałem do czynienia z zakupem nagłośnienia do różnego rodzaju placówek, wiem że budżet na takie wydatki często oscyluje dookoła takiej kwoty. Jest to produkt, który powinien zaspokoić potrzeby większości takich miejsc. Banalnie prosty w montażu i obsłudze, elegancki, dobrze brzmiący i z bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.

 

Specyfikacja techniczna:

 
  • Głośniki: 2 x 8" (bas), 12 x 3" (pełne pasmo), 2 x 1" (tweeter),
  • 2-kanałowy wzmacniacz klasy D: 2 x 200 W RMS,
  • Procesory DSP: equalizer, limiter, crossover,
  • 4-kanałowy mikser,
  • Maksymalna głośność: 122 dB,
  • Wskaźniki: signal, limiter, clip,
  • Możliwość ciągłej manipulacji dźwiękiem,
  • Wyjścia: feed-through, record out, mix output,
  • Drewniana obudowa i metalowe siatki ochronne,
  • Łączenie elementów bezpośrednio, brak kabli.

 

Galeria zdjęć IMG Stage Line C-RAY/8:

Gdzie kupić?

IMG STAGELINE IMG STAGELINE www.imgstageline.pl

Dystrybucja w Polsce:

Monacor

tel.: +48 (71) 320 93 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  09.00- 17.00

adres:
ul. Stanisławowska 30 54-611 Wrocław

Sklepy muzyczne > IMG STAGELINE rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy Test bezprzewodowego zestawu RODE RODELink Filmmaker Rode to jedna z moich ulubionych marek. W skrócie: bardzo dobre przełożenie jakości do ceny. Poza tym filmowcy mogą czuć się szczególnie rozpieszczani przez tą australijską firmę. Wspomnijmy o takich produktach, jak...
Test miksera cyfrowego Tascam Sonicview 16 Tascam postanowił również zawalczyć o swój kawałek tortu w dziedzinie cyfrowych mikserów audio, prezentując wiosną tego roku konsolety Sonicview. Zapraszamy do praktycznego testu i poznanie opinii realizatora dźwięku
Test systemu głośnikowego LD Systems MAUI 28 G3 LD SYstems MAUI 28 G3 jest prawdziwym wielofunkcyjnym, a przy tym stosunkowo kompaktowym systemem nagłośnieniowym dla DJ-ów, zespołów, klubów, małych firm nagłośnieniowych. Aktywna kolumna wraz z subwooferem
Test interfejsu audio Shure MVX2U Interfejs Shure MVX2U to bardzo przyjazne i proste w obsłudze rozwiązanie dla podcasterów i twórców różnego rodzaju treści multimedialnych, w których zawarta ma być ścieżka lektorska, w dodatku w miniaturowym rozmiarze.
Test słuchawek Shure AONIC 40 SHURE wprowadził na rynek model AONIC 40 - bezprzewodowe słuchawki, które łączą trwałość, mobilność i przyciągające oko design z doskonałą jakością dźwięku i automatyczną redukcją hałasu, co poprawia komfort pracy Test miksera do podcastów RODECaster Duo Rode, wprowadzając na rynek kolejny, bardziej kompaktowy mikser RODECaster Duo, kontynuuje swoją misję zaopatrywania podcaster'ów oraz twórców treści w profesjonalny i intuicyjny sprzęt, który spełni ich wymagania. Test.