Test zestawu Ludwig Signet 105 GigaBeat - Złóż sobie świetny zestaw!

15 grudnia 2014 Tagi: perkusja, zestawy, ludwig, signet 105, gigabeat
Autor testu: artur-lutynski-zdjecie Artur Lutyński
Produkt: Ludwig Signet 105 GigaBeat Shellset
Cena: 4.500 zł
Dostarczył: ADA MUSIC

Zawsze postrzegałem firmę Ludwig jako bardzo zachowawczego producenta, opierającego się na sprawdzonych rozwiązaniach i budującego swoją siłę na legendzie skąd inąd prawdziwej. Ostatnie lata jednak jawią Ludwig'a jako firmę innowacyjną, która narzuca nowe standardy i zmusza konkurencję do główkowania.

Dobrze wiedzieć, że ten amerykański producent perkusji "nie zasypia gruszek w popiele" i rok 2014 będzie z pewnością dla niego przełomowym, za sprawą nowego modelu perkusji, o dźwięcznej nazwie SIGNET 105. Bębny jak bębny powiecie, otóż nie! W tym przypadku jest to rewolucja i to pod kilkoma względami, ale o tym w poniższym teście.

Można by rzec, że Ludwig zainspirował się słynnym, skandynawskim producentem mebli - czyli IKEA - i postanowił stworzyć linię perkusji typu DIY (skrót - do it yourself) czyli po polskiemu ZRÓB TO SAM. Poczynił tym samym swego rodzaju majstersztyk. Z jednej strony dał perkusistom możliwość "zbudowania sobie" swojego setu bębnów, z drugiej zaś strony Ludwig zaoszczędził sporo pieniążków, które musiałby wydać na ludzi pracujących na montowni instrumentów - genialne!

 

[img:1]

 

Ale, do rzeczy. Ludwig Signet 105 to shellsety, które dostępne są  tylko w dwóch konfiguracjach: mniejszej - GigaBeat oraz większej - TeraBeat. TeraBeat to wyraźnie rockowa konfiguracja, która składa się z czterech elementów: centrali 22" x 16", tomów 10" x 7.5", 12" x 8" i floortomu 16" x 16". Gigabeat to z kolei set jazzowy składający się z trzech części: centrali 20" x 15", tomu 12" x 8", floortomu 14" x 14".

To właśnie ten drugi set został dostarczony mi na testy. W tym miejscu należy koniecznie dodać, że zestawy SIGNET 105 nie są wyposażone w werbel, co niniejszym uważam za świetne posunięcie, gdyż naprawdę rzadko się zdarza, aby kitowe werble były naprawdę fajnie brzmiące.

 

[img:6]

 

Każda z wymienionych konfiguracji dostępna jest w trzech, matowych wykończeniach kolorystycznych: Alpine Blue, Macassar Ebony and Indian Teak. Bębny wyglądają jakby były wykończone drewnem egzotycznym, ale firma Ludwig dbając o ekologię postanowiła zastosować imitację z popularnych gatunków drzew.

Przyznać muszę, że testowana perkusja w wykończeniu Macassar Ebony wygląda naprawdę, hmmm... nobliwie. Korpusy SIGNET 105 wykonane są z sześciu warstw amerykańskiego klonu i posiadają grubość 5.5 milimetra. Ich krawędzie są ścięte obustronnie pod kątem 45 stopni i schodzą się w centralnym miejscu grubości korpusu. Krawędzie są idealne, w testowanych bębnach nie znalazłem nawet najmniejszej skazy na krawędziach - to dobrze świadczy o jakości i kontroli technicznej producenta. Każdy zestaw produkowany jest w fabryce Ludwiga w północnej Karolinie, czyli dokładnie w tym samym miejscu gdzie robione są najdroższe i najlepsze zestawy Ludwiga - niestety za tą przyjemność płaci się więcej, no ale coś za coś :)

 

[img:2]

 

Cały zestaw perkusyjny SIGNET 105 mieści się w jednym kartonie rozmiarami zbliżonym do wielkości bębna centralnego. Przypuszczam, że technik, który wymyślał sposób składania setu do kartonu musiał mieć długoletnią praktykę w grze Tetris, bo jest to świetnie spakowane, a zarazem na tyle dobrze zabezpieczone, że praktycznie nie ma szans na usterkę sprzętu w podróży.

Po wyjęciu z opakowania wszystkich elementów i rozłożeniu ich na podłodze można dojść do wniosku, że właśnie mamy przed oczami klocki LEGO w wersji dla perkusistów. Od razu jednak powiem, że "nie taki diabeł straszny, jak go malują" i składanie całego zestawu jest banalnie proste i odrobinę bardziej czasochłonne niż w przypadku perkusji innych producentów. O prostocie składania może świadczyć fakt, iż cała instrukcja mieści się na jednej kartce formatu A4.

 

[img:4]

 

Skoro jeszcze wszystko w rozsypce to jest szansa na dokładne przyjrzenie się poszczególnym elementom zestawu. Powrócę zatem raz jeszcze do korpusów. O idealnych krawędziach już napisałem, ale każdy z shell'i posiada również kilkanaście, perfekcyjnie wykrojonych otworów pod lugi (lekko owalnych) oraz pod mocowanie zawiesi.

Ludwig poskąpił troszkę na logotypie (badge) i zamontował coś w rodzaju guzika od jeansów z napisem "Ludwig S USA". Z początku miałem wrażenie, że wygląda to lipnie, ale po paru dniach doszedłem do wniosku, że ten akcent jest specjalnie taki delikatny i nie ma rzucać się w oczy przy całej odchudzonej reszcie. Korpusy są wykonane naprawdę pięknie i puknięte palcem same zaczynają już przyjemnie dźwięczeć.

 

[img:7]

 

Bez "żelastwa" się nie obędzie w porządnym zestawie, dlatego pod lupę wziąłem części metalowe. Lugi są bardzo lekkie, z długim gwintem do śruby obręczy i tutaj zaskoczenie, bez śrub montażowych do korpusu. Lugi mocowane są na wcisk i dodam, że nie wymaga to wielkiej energii ze strony osoby montującej.

Owalne otwory w korpusie i niespotykany do tej pory kształt lugów perfekcyjnie ze sobą współgra po ich włożeniu. W pierwszym momencie miałem wrażenie, że to nie może zadziałać, że tak się nie da i wręcz nie powinno - wiecie, coś jak niewierny Tomasz - ale po włożeniu wszystkich lugów w korpus i przykręceniu pierwszych śrub od obręczy zmieniłem kompletnie nastawienie. To działa i jest niewątpliwie rewolucyjnym rozwiązaniem, z którym nie miałem wcześniej do czynienia.

 

[img:10]

 

Kolejnym bardzo fajnym rozwiązaniem jest wykorzystanie mocowania typu TRIAD w tomach. Polega ono na tym, że tomy i floortomy zawieszone są z użyciem 3-punktowego systemu izolacji znanego z wielokrotnie nagradzanej serii ATLAS. Te elementy również cieszą oko, a przy tym mniej ograniczają rezonans korpusów. Montuje się je przy pomocy dwóch śrub z łbem kwadratowym, czyli można je przykręcić kluczykiem perkusyjnym, który notabene jest dodany w zestawie.

Obręcze w SIGNET 105 są grube (2.3 mm), solidne i świetnie wykończone, bez ostrych krawędzi. Podobnie śruby, z idealnym gwintem, bez zadziorów i wkręcające się bez żadnego oporu w gwint lugów.

 

[img:9]

 

Do bębna basowego użyto nóg o zadziornej nazwie Stiletto i bardzo gustownym dizajnie. Bardzo mi się spodobała ich budowa i prostota wykonania, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie jednemu może nie przypaść do gustu brak jakiejkolwiek regulacji. Mnie osobiście kąt pod jakim nóżki ustawiały bęben taktowy pasował perfekcyjnie. 

Pozostały jeszcze do rozpatrzenia mocowania drewnianej obręczy bębna basowego, zwane z angielskiego clawhooks. Są niesamowite! To nie, żadna wygięta blaszka, tylko zawodowy odlew, który jest zarazem pancerny jak i lekki oraz delikatny w wyglądzie. Kształt tych mocowań jest perfekcyjnie dopasowany do profilu obręczy, co powoduje, że strojenie centrali jest istną frajdą. Dodam, że wszystkie części metalowe posiadają idealne wykończenie i lśniący, wysokiej jakości chrom.

 

[img:8]

 

Dlaczego tak się skupiam na wykończeniu elementów metalowych? Otóż, nie dalej jak dwa miesiące temu testowałem inny zestaw Ludwiga o nazwie BREAKBEATS i miałem wręcz odwrotne wrażenia co do metalowych podzespołów. Były one wykonane bardzo niedbale i budżetowo, co rzucało negatywny cień na Ludwiga. A w SIGNET 105 bardzo miłe zaskoczenie, totalnie inna jakość, aż miło się dotyka tego "żelastwa".

Drewno mamy, żelastwo mamy... wypadałoby zatem powiedzieć ile czasu zajmuje złożenie całego zestawu. Otóż moim sprawnym dłoniom poskładanie oraz wystrojenie zestawu zajęło niecałe 1.5 godziny, robiąc przy tym przerwę na kawę. Zaznaczam, że cały proces jest banalnie prosty.

 

[img:11]

 

Skoro o strojeniu mowa, to do zestawu SIGNET 105 dołączone są przeźroczyste naciągi Ludwiga Weathermaster. Nie są one topowo brzmiącymi naciągami, ale na dobry początek mogą być. Przy pierwszej wymianie, sugerowałbym jednak zamontować membrany innych firm. Przyznać jednak należy, że omawiane beczki Ludwiga stroją się bardzo fajnie.

Zakres strojenia jest bardzo szeroki i daje perkusiście szerokie pole do popisu. Z pewnością wszyscy Ci, którzy skuszą się na zakup tej perkusji, pod kątem nagrywania w studio będą bardzo usatysfakcjonowani.

 

[img:3]

 

Bębny brzmią przepięknie, w szczególności urzekły mnie tomy, swoim sustainem i atakiem. Floortom 14" brzmi rasowo i potężnie. Należy nadmienić, że dzięki rewolucyjnej technice montażu lugów, nie ma miejsca w SIGNET 105 na drżące elementy, z którymi nierzadko bywa kłopot w innych zestawach. Tutaj słychać tylko reakcję membran i drewna na uderzenie pałką, która daje czyste i przyjemne wybrzmienie aż do wygaśnięcia.

Przyznaję, że nie jestem fanem central mniejszych niż 22", więc bęben taktowy w SIGNET 105 sonicznie nie przypadł mi do gustu. Jestem sobie jednak w stanie wyobrazić rzeszę perkusistów, których akurat to brzmienie oczaruje. Odcinając się od moich upodobań, obiektywnie należy jednak przyznać, że ta niedziurawiona centrala ma zwarty atak i sporo dołu jak na swój nikczemny gabaryt. Do jazzu idealna - z tym, że ja osobiście jazzu nie gram :)

 

Podsumowanie

Podsumowując chciałbym serdecznie polecić zestaw SIGNET 105 wszystkim tym, którzy o muzyce myślą trochę poważniej, tym którym zależy na dobrym brzmieniu, tym którzy cenią sobie solidne wykonanie, tym którzy potrzebują do grania lekkiego zestawu i w końcu tym, którzy chcą mieć bębny na lata.

Testowany shellset SIGNET 105 GigaBeat można w Polsce nabyć za niecałe 5 tysięcy złotych. To niby sporo biorąc pod uwagę, że to zestaw składający się z dwóch tomów i centrali, ale zarazem niewiele, uwzględniając fakt, iż te bębny są naprawdę rewelacyjne pod wieloma względami, praktycznie wolne od wad i zawodowo brzmiące.

Ocena końcowa:

 

Galeria zdjęć Ludwig Signet 105:

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Do testów dostarczył:
ADA MUSIC

Powiązane video:

reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Zestaw perkusyjny Pearl Masterworks

Zestaw perkusyjny Pearl Masterworks

Wśród wielu pereł tego świata, trafiamy niekiedy na te najcenniejsze - wybitnej wartości dzieła sztuki, które nie sposób jest przecenić, niezręcznie...

Produkt: Masterworks
Cena: 31.000 zł
Paweł Ostrowski Infodrum.pl
Podwójna stopa Dixon Precision Coil

Podwójna stopa Dixon Precision Coil

Trudno o lepszych testerów sprzętu niż muzycy stale koncertujący, aktywnie dzielący życie artystyczne pomiędzy długie trasy koncertowe i nagrania studyjne,...

Produkt: Precision Coil
Cena: 1.400 zł
Kuba Jabłoński Perkusista
Werbel brązfosforowy Dixon PDS2233BN 13x3

Werbel brązfosforowy Dixon PDS2233BN 13x3

Mamy za sobą już kilka randek z werblami Dixona. Do testów dostaliśmy modele serii Classic, które zasiedlają raczej dolną półkę cenową producenta, oferując...

Produkt: PDS2233BN
Cena: 770 zł
Paweł Ostrowski Infodrum.pl
Zestaw statywów perkusyjnych Tama Classic Hardware

Zestaw statywów perkusyjnych Tama Classic Hardware

Ocena:

Nasz redakcyjny kolega, a przede wszystkim wybitny perkusista jazzowy, Marcin Jahr, przetestował dla nas hardware TAMA serii Classic, stworzony z myślą o...

Produkt: Classic Hardware Pack HC4FB
Cena: 1.200 zł
Marcin Jahr Muzyk
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz