TEST: Aktywny, konferencyjny system liniowy POL-AUDIO L 41 AK

7 marca 2015 Tagi: nagłośnienie, zestawy przenośne, kolumny, systemy liniowe, aktywne, pol-audio, l41ak
Autor testu: daniel-bigaj-zdjecie Daniel Bigaj
Produkt: Pol-Audio L 41 AK
Cena: 7.380 zł
Dostarczył: Pol-Audio

Aktywny konferencyjny system liniowy L 41 AK, czyli co w POL - AUDIO słychać? Słychać i to bardzo dobrze. Kilka dni temu dotarł do mnie prototypowy, choć oparty na pasywnym modelu L-41-600, aktywny moduł liniowy L 41 AK. Ma on, jak jego poprzednik, pracować jako system konferencyjny, można go też podeprzeć dołem, co uczyni z takiego układu pełnopasmowy system konferencyjny, na którym myślę, że można i nawet zagrać koncert.

Zrobiłem w swoim zawodowym życiu bardzo dużo tak zwanych "eventów" oraz wszelkiej maści konferencji w hotelach, halach oraz innych (nie zawsze) do tego przeznaczonych miejscach. Baza doświadczeń mam nadzieję pozwoli mi na przyjrzenie się szczególnie tym elementom, które są w takich sytuacjach najważniejsze. Skuteczność, krystaliczność dźwięku, pasma oraz - nie ukrywajmy - wygląd, który dla organizatorów często jest sprawą kluczową. L 41 AK wygląda doskonale; smukły, solidny design, w ciemnych kolorach.Idealnie dopasowane elementy z pewnością zadowolą każdą, nawet najbardziej wybredną kontrahentkę :)

 
[img:8] [img:9]
 

Obejrzałem wszystkie detale i nie znalazłem niczego, do czego można by się przyczepić. Do tego wyposażenie tej kolumny w elementy pozwalające czy to postawić urządzenie na statywie, czy też zamontować za pomocą łącznika na subbasie, czy też podwiesić, czyni z niej bardzo uniwersalne montażowo urządzenie. Z tego co wiem, to producent zadbał też o firmowy pokrowiec, co jest ważne w transporcie, a jak wiadomo im dłużej coś wygląda jak nowe, tym mniej problemów na tak zwanej "sztuce". Można również dokupić statyw. POL - AUDIO o niczym nie zapomniało.

Moje doświadczenia z tą firmą są tylko pozytywne, a ten produkt jak na razie tylko te pozytywne doświadczenia potęguje. Z tyłu znajdziemy włoski, chyba znany wszystkim wzmacniacz firmy Powersoft z wbudowanym DSP na pokładzie, z czterema predefiniowanymi ustawieniami. Tutaj pozwolę sobie zacytować producenta: "...dzięki którym czas niezbędny do konfiguracji systemu został znacznie skrócony...". Sprawdzimy już za chwilę, czy rzeczywiście tak jest. 

 
[img:6] [img:7]
 

Co mamy jeszcze z tyłu? XLR IN, XLR OUT (możemy podać sygnał do następnego modułu w tym samym lub też w innym pomieszczeniu). Potencjometr głośności, diody LIMIT, READY, TEMP I SIGNAL. Większość z was wie do czego one służą. Pisząc te słowa pewnie słusznie zakładam, że jest to produkt dla firm zajmujących się obsługą konferencji oraz do stałego montażu w muzeach, hotelach itp. Ale dla tych, którzy jednak nie wiedzą, to kilka słów: Limit - sygnalizuje przekroczenie poziomów, Ready - gotowość do pracy, Temp - pracę zabezpieczenia przed przegrzaniem, Signal - pojawienie się właśnie sygnału. Pośrodku jest przycisk do przełączania presetów, a po prawej diody sygnalizujące, który z nich jest aktualnie użyty.

Jak już wyżej wspominałem, do pracy z presetami wrócimy niedługo, teraz jeszcze zobaczymy, co kryje się pod grillem. Odkręciłem i znalazłem cztery, 6-calowe głośniki firmy 18Sound w zestawie pionowym, dwa-driver-dwa. Driver BMS 4544 z asymetryczną tubą. Do tego bass reflexy. Wszystko ładnie i starannie wykonane, do zwrotnicy nie można się przyczepić, wszystkie elementy siedzą sztywno, są elegancko zmontowane, nie ruszają się pod wpływem drgań, okablowanie poprowadzone bardzo dbale. Sam wzmacniacz nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z profesjonalnym sprzętem, całość sprawia wrażenie przemyślanej oraz dopracowanej i bardzo estetycznej.

 
[img:4] [img:5]
 

Po skręceniu wszystkiego jak należy, podłączeniu źródła muzyki, odpaleniu 700-watowej końcówki mocy, oddałem się słuchaniu. Muszę przyznać że choć, co było oczywiste, brakowało dołu 40 Hz - 60 Hz, to słuchało się naprawdę bardzo, bardzo przyjemnie. I ostra muzyka rockowa i muzyka klasyczna, jak i pop brzmiały naprawdę wyraźnie, klarownie, nie było to płaskie, plastikowe, było odpowiednio mięsiste. Każdy z presetów, o których wcześniej wspominałem, był zgodny z opisem, który dostałem. Załączam charakterystyki w postaci zdjęć.

 

 • Preset 1 - System pełnopasmowy, do odtwarzania muzyki
 • Preset 2 - Jako satelita pod muzykę
 • Preset 3 - Pełnopasmowy, pod ludzki głos
 • Preste 4 - Jako satelita, pod ludzki głos

 

[img:2]
Charakterystyka częstotliwościowa dla poszczególnych presetów: Muzyka pełne pasmo (czerwony), Muzyka satelita (zielony), Vocal pełne pasmo (pomarańczowy), Vocal satelita (fioletowy).

 

[img:1]

 

Na presecie 1 świetnie się słuchało muzyki, natomiast preset 3 doskonale się sprawdził ze standardowym mikrofonem. Głos zachował swój tembr do tego stopnia, że zapomniałem, że nie mam dołu w zestawie. To rzadkie. Po odsłuchaniu zestawu piosenek pobawiłem się trochę przemiataniem częstotliwościowym. Nauczony doświadczeniem, że producenci często zawyżają swoje zakresy lub podają osiągi laboratoryjne, trochę się zdziwiłem, gdy okazało się, że gra praktycznie tak, jak podaje producent - czyli od 70 Hz do 20 kHz.

Oczywiście ze względu na to, że badania te przeprowadzam w tak zwanych "zwykłych pomieszczeniach", a nie w komorze, należy przyjąć, że w okolicach dolnych częstotliwości może się pojawić jakaś nieliniowość, jednak kolumna będzie w takich warunkach pracować na co dzień , więc wynik uważam za doskonały.

 

[img:3]
Charakterystyka częstotliwościowa dla presetu nr.1. Pomiar kierunkowości w zakresie 0°-50° ze skokiem 10°.

 

W okolicach 1 kHz - 3 kHz miałem wrażenie lekkiego podcięcia, z kolei całość w kwestii fazowej robi bardzo dobre wrażenie. Z pewnością wykresy będą dostępne w broszurce POL - AUDIO więc tym bardziej nie ma co zanudzać fizyką. Brzmi to naprawdę doskonale, i z daleka i z bliska, w pomieszczeniu o kubaturze 200 m2, jak i 60 m2. Myślę, że z taką charakterystyką system ten świetnie sprawdzi się w kościołach. Sama pionowa konstrukcja, asymetryczna tuba oraz skuteczność i krystaliczność brzmienia z pewnością będzie atutem w miejscach, gdzie jak to się mówi w branży "nic nie brzmi dobrze".

Gdzie możemy tego użyć? W zasadzie wszędzie. Przede wszystkim hotele, hale, kościoły. Doskonałe urządzenie na wszelkiej maści konferencje, ale też bez problemu, rozstawione w odpowiedniej ilości na plenerowej mszy ogarną nam cały teren mocnym dźwiękiem. Jako zestaw dla DJ, podparty dołami również się sprawdzi. Nic, tylko kupować!

 

Podsumowanie

L 41 AK firmy POL - AUDIO to świetny produkt, naprawdę nie miałem się do czego przyczepić. Doskonale wykończony, ładnie wyglądający, skuteczny i bardzo klarownie brzmiący. Wyposażony w presety, które pozwalają zaoszczędzić czas na strojenie systemu - wybierasz to czego potrzebujesz. Nieskomplikowana obsługa również oszczędza czas, którego zawsze brakuje na montażu.

Ocena końcowa:

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Pasmo pracy (-10 dB): 65 Hz - 20 kHz
 • Moc modułu: 700 W (Powersoft)
 • SPL: 97 dB
 • Głośniki: 6 x 6.5", ND + 1"
 • Obudowa: Sklejka bałtycka
 • Wykończenie: Obudowa pokryta farbą strukturalną, przód osłonięty stalowym grillem oraz transparentną dźwiękowo gąbką
 • Wymiary: 910 x 190 x 220 mm
 • Waga: 18.5 kg
 • Gwarancja: 2 lata

 

Galeria zdjęć:

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Multifunkcyjność
Świetne brzmienie
Doskonałe wykończenie wszystkich komponentów
Akcesoria
Design
Prostota obsługi
Presety
Do testów dostarczył:
Pol-Audio
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Powersoft T Series1

Pozostałe testy nagłośnienia

Końcówka mocy Powersoft "T" i Armonia-Plus

Końcówka mocy Powersoft "T" i Armonia-Plus

Ocena:

Niezależnie od wybranego modelu, nabywając końcówkę serii T uzyskujemy niemalże pewność, że przez kolejną dekadę będziemy pracować na sprzęcie należącym do awangardy. Zapraszamy na test nowych wzmacniaczy Powersoft.

Produkt: T
Przemysław Waszkiewicz OFF STAGE
System monitorowy LDM Flatspeaker 200

System monitorowy LDM Flatspeaker 200

Kilka dni przed otwarciem, do klubu Black&White w Ostrołęce dotarła nieduża paczka. Nadawcą była firma LDM Electronic Sp. z o.o., która przekazała nam na...

Produkt: Flatspeaker 200
Paweł Berent
System bezprzewodowy Audix AP61 OM2

System bezprzewodowy Audix AP61 OM2

Marki Audix nie trzeba przedstawiać nikomu związanemu z branżą pro-audio. Popularne i pożądane przez realizatorów mikrofony amerykańskiej marki znajdziemy na...

Produkt: AP61 OM2
Cena: 2.600 zł
Michał Jantar Realizator dźwięku
Zestaw przenośny LD Systems Curv 500 TS

Zestaw przenośny LD Systems Curv 500 TS

Trzy tygodnie temu dotarł do mnie do testów - w dwóch sporych i w dwóch nieco mniejszych pudłach - wyrównany liniowo zestaw nagłośnieniowy frmy LD Systems....

Produkt: Curv 500 TS
Cena: 6.500 zł
Rafał Drewniany DTS Studio
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz