FBT X-Lite 12A - test przenośnych kolumn aktywnych

12 marca 2015 Tagi: nagłośnienie, kolumny, zestawy przenośne, aktywne, fbt, x-lite, 12a
Autor testu: mateusz-czarnecki-zdjecie Mateusz Czarnecki
Produkt: FBT X-Lite 12A
Cena: 1.560 zł
Dostarczył: FX MUSIC GROUP

Seria X to nowość włoskiego producenta nagłośnienia. Składają się na nią seria PRO oraz LITE. Jak można się domyślić, PRO ma służyć przy profesjonalnych zastosowaniach, natomiast LITE zazwyczaj jest nieco okrojoną wersją PRO, pozbawioną niektórych rozwiązań.

Porównanie FBT X-Pro i Lite to temat na osobny artykuł, można jednak stwierdzić że FBT mocno przyłożyło się do obu wersji, X-Lite to mocno dopieszczony produkt, który powinien znaleźć wielu zwolenników. Kolumny występują w wersjach z 10, 12 i 15-calowym głośnikiem FBT oraz 2-calowym tweeterem, napędzanymi bi-ampem o mocy 1.000 W o wysokiej skuteczności 127 dB SPL.

 

[img:1]

[img:2]

 

Budowa

Zacznijmy od budowy. Jakiś czas temu testowałem FBT Stage Maxx 12. Fantastyczne monitory, które oprócz tego że świetnie grały, były fenomenalnie wykonane. FBT zdaje się kłaść spory nacisk na jakość swoich produktów. Czasy bądź co bądź ciężkie, wobec czego trudno jest znaleźć kompromis między "dobrze" i "tanio". Inżynierowie FBT i tym razem stanęli na wysokości zadania. Całościowa paczka prezentuje się bardzo zgrabnie. Pozbawiona wszelkich fajerwerków solidna i zwarta konstrukcja. Do transportu trzy bardzo wygodne uchwyty - jeden od góry i dwa po bokach. Na spodzie otwór do montażu na statywie ze śrubą dokręcającą - niezły dodatek, dość rzadko spotykany w tej półce cenowej. Jedna paczka waży około 15 kg.

Obudowa wykonana jest z porządnego tworzywa, o którym złego słowa powiedzieć nie można. Nie sposób go łatwo uszkodzić, nie zbiera rys ani tłustych śladów po palcach, do tego prezentuje się nienagannie. Maskownica głośnika z równie wytrzymałego stopu metalu, pod maskownicą gąbka. Rozwiązanie skuteczne i przyjemne dla oka.

 

[img:3]

[img:4]

 

Panel z gniazdami oraz potencjometrami umieszczono z tyłu obudowy. Jest on bardzo czytelny i nie powinien sprawiać trudności w obsłudze. Znajdziemy tu:

 

[img:7]
 • Wyjście XLR do połączenia następnej kolumny
 • Wejście XLR z wyłączalnym preampem mikrofonowym
 • Stereofoniczne wejście TRS
 • Wejście RCA
 • Potencjometry regulacji głośności
 • Procesor DSP z czterema presetami
 • Filtr HP

 

Słowo o procesorze DSP. Mamy tu do dyspozycji cztery presety, bez możliwości ich edycji: Original/live, Floor/vocal, Club oraz Dj. Zwykle w tańszych produktach procesory DSP są tylko gadżetem, zmiany parametrów dźwięku są ledwo słyszalne. Tutaj na szczęście jest inaczej - słychać wyraźne różnice między presetami. Wydają się też one pasować do swoich opisów. Traktowałbym go jako pożyteczny dodatek ułatwiający pracę.

 

[img:6]

[img:5]

 

Sound...

Brzmienie tego produktu wzbudziło spore kontrowersje. Z jednej strony: nie ma się do czego przyczepić, z drugiej: łba nie urywa. FBT X-Lite 12, gra dobrze, prawidłowo, jednak nie spodziewajmy się tu audiofilskich doznań, bo nie do tego ten sprzęt został stworzony.

Dźwięk reprodukowany przez te kolumny jest prawidłowy, nie mamy tu zjawisk towarzyszącym produktom w tej półce cenowej. Nie ma przerysowanej góry, dudniącego i pustego basu. Jest za to wysoka selektywność, przyjemny bas (no, może basik) i ładnie zarysowana górka. Na uwagę i pochwałę zasługują natomiast kąty w jakich X-Lite gra skutecznie. Gra bardzo szeroko, zapewnia świetne pokrycie bez wyraźnych zniekształceń. Gra to tym lepiej jeśli weźmiemy pod uwagę cenę produktu.

 

Podsumowanie

FBT X-Lite to produkt dobry, ale nie zadowoli każdego. Jest to sprzęt przeznaczony dla ogromnej grupy odbiorców. Mowa tu o właścicielach lokali gdzie między sezonowymi dancingami przeplatają się promocje produktów, szkolenia, pokazy, konferencje itd. Równie dobrze może być to idealny sprzęt dla szkół, gdzie świąteczne przemówienia przeplatają się ze szkolnymi dyskotekami. Będą z nich zadowoleni zarobkujący dj'e, bo dadzą sobie radę na niewielkich imprezach. Uradowani będą wszyscy, którzy chcą prostej obsługi i czterech urządzeń (mikser, procesor DSP, końcówka mocy, kolumna) w jednej obudowie i jednej cenie. Nasuwa się pytanie: ale co z resztą? Dla nich FBT ma serię PRO.

X-Lite to idealne połączenie dobrej jakości z niewygórowaną ceną. Przy cenie oscylującej w granicach 3.100 zł za parę będzie to całościowo świetny, bardzo kompletny produkt.

Ocena końcowa:

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Moc muzyczna: 1.000 W
 • Pasmo przenoszenia: 50 Hz - 20 kHz
 • Kąt rozproszenia: 90 x 60 stopni
 • Złącza: XLR
 • Skuteczność 127 dB SPL
 • Głośnik niskotonowy: 12"
 • Głośnik wysokotonowy: 1.4"
 • Waga: 14.5 kg
 • Wymiary: 370 x 640 x 370 mm

 

https://muzyczny.pl/135509g_Sprzet-studyjny-Homerecording.html

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Do testów dostarczył:
FX MUSIC GROUP FX MUSIC GROUP Tel: +48 (84) 639 11 22 fxmusic.com.pl

Powiązane video:

reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Powersoft T Series1

Pozostałe testy nagłośnienia

Końcówka mocy Powersoft "T" i Armonia-Plus

Końcówka mocy Powersoft "T" i Armonia-Plus

Ocena:

Niezależnie od wybranego modelu, nabywając końcówkę serii T uzyskujemy niemalże pewność, że przez kolejną dekadę będziemy pracować na sprzęcie należącym do awangardy. Zapraszamy na test nowych wzmacniaczy Powersoft.

Produkt: T
Przemysław Waszkiewicz OFF STAGE
System monitorowy LDM Flatspeaker 200

System monitorowy LDM Flatspeaker 200

Kilka dni przed otwarciem, do klubu Black&White w Ostrołęce dotarła nieduża paczka. Nadawcą była firma LDM Electronic Sp. z o.o., która przekazała nam na...

Produkt: Flatspeaker 200
Paweł Berent
System bezprzewodowy Audix AP61 OM2

System bezprzewodowy Audix AP61 OM2

Marki Audix nie trzeba przedstawiać nikomu związanemu z branżą pro-audio. Popularne i pożądane przez realizatorów mikrofony amerykańskiej marki znajdziemy na...

Produkt: AP61 OM2
Cena: 2.600 zł
Michał Jantar Realizator dźwięku
Zestaw przenośny LD Systems Curv 500 TS

Zestaw przenośny LD Systems Curv 500 TS

Trzy tygodnie temu dotarł do mnie do testów - w dwóch sporych i w dwóch nieco mniejszych pudłach - wyrównany liniowo zestaw nagłośnieniowy frmy LD Systems....

Produkt: Curv 500 TS
Cena: 6.500 zł
Rafał Drewniany DTS Studio
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz