LD Systems Zone 423 - Test miksera strefowego

18 kwietnia 2015 Tagi: nagłośnienie instalacyjne, miksery strefowe, ld systems, zone 423
Autor testu: daniel-bigaj-zdjecie Daniel Bigaj
Produkt: LD Systems Zone 423
Cena: 1.060 zł
Dostarczył: ADAM HALL GmbH

Wiedząc, że to urządzenie niskobudżetowe, nie spodziewałem się „fajerwerków”, ale po wyciągnięciu z pudełka byłem miło zaskoczony możliwościami tego urządzenia. Wykonaniem już nieco mniej, aczkolwiek to chyba tylko kwestia użytych materiałów, dzięki którym urządzenie jest tanie, nie tracąc na możliwościach.

Wszystkie potencjometry, przyciski, diody, suwaki oraz cała obudowa sprawiają wrażenie niezbyt trwałych, ale biorąc pod uwagę to, do czego ma taki mikser być używany, można śmiało założyć, że nie będą te wszystkie komponenty robiły cykli liczonych w tysiącach na dzień.


Panel przedni

Urządzenie jest dość bogato wyposażone jeśli chodzi o wejścia i wyjścia oraz ich sterowalność. Przedni panel podzielony jest na strefy. Z lewej strony znajdziemy uniwersalne wejścia xlr/jack sztuk dwie z regulowanym osobno gainem oraz podstawowym EQ: LOW, MID, HIGH. Zaraz obok mamy cztery strefy sterowania inputami, z czego w pierwszej znajdziemy dodatkowe wejście AUX stereo na małego jacka (obecnie to powinien być standard). W każdej strefie mamy możliwość wyboru źródła dźwięku. W pierwszej linia lub USB (tak!) albo AUX, w drugiej CD lub phono/line, w trzeciej dokładnie tak samo, a w czwartej line lub CD/foh.

 

[img:1]

[img:4]

[img:5]

 

Każda strefa może być osobno podsłuchana na słuchawkach, wystarczy wcisnąć przycisk CUE. Każda wyposażona w gain oraz fader głośności plus jednopunktowy wskaźnik wysterowania z opisem (red 0 dB, green -30 dB). Po prawej stronie panelu znajdziemy wskaźnik wysterowania, diodowy z możliwością wyboru między masterem a strefą, pod spodem talkover oraz master level wyposażone w proste, podstawowe EQ (HIGH, MID, LOW). Mamy też możliwość wybierania źródła dla strefy lub ich miksu. Do tego gniazdo słuchawek oczywiście wraz z potencjometrem. Przycisk power nie zachwyca, ale działa, a to chyba najważniejsze. Wszystkie te przyciski, potencjometry i suwaki działają bardzo lekko, nie zacinają się i odskakują bez problemu, działanie diod w przyciskach również bez zarzutu.

 

Panel tylny

Co my tu mamy… Wejścia, wejścia i wyjścia. Idąc od prawej: dwa liniowe wejścia mikrofonowe z regulowanym za pomocą śrubokręta gainem. Input 1 na złączach RCA, wybór między linią a USB, input 2 również na złączach RCA, wejście na CD lub phono/line z przełącznikiem wyboru oraz uziemieniem do gramofonu, dokładnie takie samo wejście 3 oraz wejście 4, oczywiście na RCA liniowe lub CD zamienne z FOH (te dodatkowo na jacki). Zone output ze sterowanym (śrubokręt) poziomem, z EQ (HI i LOW) oraz możliwością wyboru 100 hz lub mono, do wyboru niezbalansowane RCA lub tradycyjne XLR-y. Zaraz obok Master output również z regulacją poziomu wyposażone w XLR-y lub RCA. Do tego mamy możliwość nagrania tego, co jest podłączone do miksera, poprzez wyjścia L i R RCA. Na dole znajdują się wyjścia zaciskowe dla mastera i strefy.

 

[img:2]

[img:3]I co najciekawsze, mamy też gniazdo USB, dzięki któremu urządzanie staje się interfejsem audio. Przy odpowiedniej kombinacji przycisków możemy albo nagrywać sygnał z miksera (suma, przed gainem i masterem) albo odtwarzać z komputera. Ponoć ma być rozpoznany przez systemy Microsoftu i Appla jako ''USB Audio Codec” bez instalowania sterowników. Chciałem to jakoś zaprezentować lecz Mac odmówił współpracy w jakąkolwiek stronę z tym urządzeniem (Yosemite, może tu być przyczyną). System Windows, konkretnie Vista, wykrył i zainstalował sterowniki bez problemu, ale na tym się skończyło.

Żaden program do nagrywania nie był w stanie zobaczyć urządzenia, a system nie był w stanie odtworzyć czegokolwiek, choć producent podaje, że XP, Vista, 7 i 8 będą sobie radzić bez problemu, tak jak Mac Os od 10.5 wzwyż, co również się nie udało. Nie będę drążył tego tematu bo być może problem leży w komputerach.

 

Do czego możemy wykorzystać?

Oczywiście do sterowania zestawami głośników firmy LD Systems, cała seria SAT i ten mikser mogą stworzyć dość wydajny i przystępny cenowo system do wykorzystania w wielu miejscach. Galerie handlowe, szkoły, zaplecza i wszelkiej maści kulisy, czy też hotele oraz sale konferencyjne. Mamy przecież naprawdę duże możliwości, możemy podpiąć mikrofony bezprzewodowe, kilka sztuk odtwarzaczy CD, nawet gramofony, inne urządzenia typu MP3, telefon, computer, co jak wiadomo jest przydatne, szczególnie w salach konferencyjnych hoteli.

W instrukcji wszystko jest przejrzyście i sensownie pokazane, co i jak z czym podłączyć, jakich użyć schematów jeśli chodzi o podpinanie głośników. Wydaje mi się, że nie trudno będzie się w tym odnaleźć nawet przeciętnemu użytkownikowi. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, to standardowe dwa U, w zestawie są bloki do montowania w racku, szafie. Można to spokojnie schować, hotelowym zwyczajem, w jakimś niewidocznym pomieszczeniu i z pewnością nie zajmie dużo miejsca. Bo trzeba jeszcze pamiętać, że potrzebne są wzmacniacze, odtwarzacze, odbiorniki systemów bezprzewodowych, które też potrzebują miejsca w szafce montażowej. Taki mikser, który w tak małym boxie mieści wszystko co potrzebne to wielki plus i atut urządzenia LD Systems.

 

[img:6]

 

Krótkie podsumowanie

Zone 423 sprawdzi się w każdym miejscu, gdzie ważnym czynnikiem jest budżet i wielofunkcyjność. Warto jeszcze dodać, że do zestawu dołączone są zaślepki na RCA, nóżki, zapasowy bezpiecznik oraz obszerna instrukcja obsługi. Jak już wspominałem, jego możliwości pozwalają mu na pracę wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca, a wiele potrzeb. Zaspokoi na pewno potrzeby hoteli, pubów i galerii bez obciążania budżetu. Razem z zestawem głośników z serii SAT może spokojnie stworzyć niezły i tani system, na co z pewnością znajdzie się wielu chętnych.

Ocena końcowa:

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Cena
Multifunkcyjność
Prostota obsługi
Możliwość nagrania dźwięku przed masterem
Wykonanie
Do testów dostarczył:
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Test zestawu konferencyjnego IMG STAGELINE TXS

Test zestawu konferencyjnego IMG STAGELINE TXS

Ocena:

W tym teście omówimy dwa urządzenia firmy IMG STAGELINE. Urządzenia przeznaczone do pracy na konferencjach lub jako systemy audio w hotelach, radiowęzłach, niezależnie od producenta, mają...

Produkt: TXS-686TXS-606 DT
Daniel Bigaj
A może by tak posłuchać swojej ściany...?

A może by tak posłuchać swojej ściany...?

Ocena:

Kanadyjska firma Revolution Acoustics powstała zaledwie kilka lat temu, ale już zdążyła namieszać w branży budowlanej. Firma, jak sama o sobie pisze, stara się wykorzystać wszystko, co nas otacza, jako potencjalne...

Produkt: SSP6
Daniel Bigaj
Test zestawu głośników instalacyjnych LD Systems SATG2

Test zestawu głośników instalacyjnych LD Systems SATG2

Ocena:

Dostarczono mi zestaw instalacyjny niemieckiej firmy LD Systems, seria SATG2, składający się z kolumn SAT82G2, SAT62G2, SAT42G2, SAT242G2. Głośniki dostępne...

Produkt: SAT42G2SAT62G2SAT242G2SAT82G2
Daniel Bigaj
Test płaskich głośników instalacyjnych Zonar Sound

Test płaskich głośników instalacyjnych Zonar Sound

Ocena:

Angielska firma ZonarSound jest bezpośrednio powiązana z inną angielską i bardziej znaną firmą Warwick. Produkowane pod szyldem ZonarSound głośniki instalacyjne to dość ciekawa sprawa. Firma Warwick ma własny patent...

Produkt: SMP 610MP 600
Daniel Bigaj
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz