TEST: Gitara elektryczna Jay Turser JT-220D

Mikołaj Pawlak 26 listopada 2015, 12:17 Music Info
Jay Turser JT-220D800 zł
  • Dobre brzmienie
  • Piękny, wzorzysty top, wykończenie na wysoki połysk
  • Duża wygoda gry
  • Gotowa do gry od razu po wyjęciu z pudełka
  • Świetna cena
  • Drobne niedoskonałości

Firma Jay Turser pojawiła się na rynku we wczesnych latach 90 i szybko stała się wyznacznikiem dobrej jakości instrumentów przeznaczonych dla początkujących i średnio-zaawansowanych użytkowników. Producent posiada w swojej ofercie gitary akustyczne, elektryczne, basy, bluegrass, a także modele sygnowane przez popularnych artystów. Dziś w moje ręce wpadł model JT-220D.

Model JT-220D swym wyglądem nawiązuje do legendarnego kształtu gitar "LP" a może inaczej... jest jego wierną kopią, ponieważ oprócz prezentacji zewnętrznej korpus oraz gryf wykonany został z mahoniu, a całość zdaje się być bardzo solidna i ciężka.

 

[img:1]

 

Instrument dostępny jest w czterech możliwych wykończeniach - testowany "Tiger Eye", "Cherry Sunburst", "Tobacco Sunburst" a także "Trans Red", i trzeba przyznać, że gitara po prostu wygląda. Piękny, wzorzysty klon na korpusie pokryty połyskującym lakierem oraz dobrze komponujący się z resztą, chromowany osprzęt sprawiają, że nie chce się od niej oderwać oczu.

W instrumencie zainstalowano klucze olejowe w układzie 3+3, na charakterystycznej główce, która opatrzona została stylizowanym na masę perłową logiem producenta oraz interesującym wzorem. Klucze dobrze trzymają strój, lecz ich dokładność jest dość mała i dokładne nastrojenie instrumentu zajmuje troszkę dłuższą chwilę. Palisandrowa podstrunnica posiada tradycyjne, proste jak dla tego rodzaju gitar oznakowania inlay. Warto też wspomnieć o 22 progach, które nabite zostały z dużą starannością co przekłada się na wygodną grę i dokładność stroju - ale o tym później. Gryf został wklejony w korpus bardzo dokładnie - nie widać tutaj żadnych szpar i niedoróbek.

 

[img:2]

 

Gitarę wyposażono w dwa przetworniki typu humbucker ze standardowym układem potencjometrów (2 x Volume, 2 x Tone). Na pochwałę zasługuje fakt, że śruby do regulacji wysokości nabiegunników działają - co w dzisiejszych czasach jest rzadkością w tanich modelach instrumentów.

Jako, że jest to model z niższej półki cenowej można się spodziewać drobnych niedoskonałości takich jak niedokładne docięcie materiału płytek maskujących, wyprofilowanie siodełka a także - w niektórych miejscach krzywy profil bindingu. Są to jednak drobne, nie rzucające się w oczy wady, które ta klasa cenowa ma prawo posiadać.

 

[img:4]

 

Brzmienie

Gitara dotarła do mnie ustawiona i gotowa do gry - jest to zdecydowanie jeden z większych plusów, ponieważ osoby, które będą jej używać do zaczynania swojej przygody z instrumentem będą od razu mogły cieszyć się grą. Warto też wspomnieć, że wielu zrezygnowało z nauki właśnie przez źle ustawioną gitarę. JT-220D fabrycznie wyposażony jest również w struny D’Addario serii EXL - plusy nam się zbierają!

Instrument posiada bardzo niską akcję strun, co wpływa na wysoką wygodę gry. Wszystkie dźwięki są wyraźne i dobrze wybrzmiewają w każdej, nawet jednej z tych najwyższych pozycji na gryfie. Po zagraniu pierwszych kilku dźwięków można wyraźnie stwierdzić, że instrument ten idealnie sprawdzi się w klimatach rock, pop oraz blues.

 

Próbka możliwości Jay-Turser JT-220D:

 

Gitarę testowałem na wzmacniaczu Marshall JTM 45 podłączonym do kolumny 4 x 12 z głośnikami Celestion Vintage 30. Przetworniki brzmią bardzo ciepło i mają charakterystycznie podbitą środkową część pasma. Można by narzekać na lekko przytłumione wysokie częstotliwości, których można próbować się pozbyć kręcąc gałkami barwy we wzmacniaczu. JT-220D świetnie radzi sobie z efektami typu overdrive, a najlepiej brzmi w okolicach kremowego drive’u, który świetnie wybrzmiewa podczas solówek.

Na pochwałę zasługuje także fakt, że przetworniki mają niski poziom szumów i trzeba naprawdę porządnie rozkręcić wzmacniacz, żeby wejść w okolice sprzężenia zwrotnego. Jeżeli miałbym klasyfikować poziom sygnału wyjściowego, byłby on średni. Zawieść mogą się osoby szukające instrumentu do tych mocniejszych odmian muzyki - gitara zdecydowanie nie czuje się dobrze w tych klimatach co można odczuć niską selektywnością oraz niepełnym brzmieniem.

 

[img:3]

 

Podsumowanie

Jeżeli miałbym polecić gitarę osobie, która dopiero zaczyna swoją muzyczną przygodę byłby to zdecydowanie JT-220D. Wysoka wygoda gry oraz dobre brzmienie sprawiają, że nauka stanie się czystą przyjemnością, a piękne wykończenie z pewnością przykuje uwagę wszystkich wokół. Dodatkowo plusem jest niewygórowana cena (instrument kosztuje poniżej 800 zł), dla której nie będzie potrzeby rozbijania domowego budżetu.

JT-220D może także dobrze sprawdzić się w roli gitary zapasowej dla średnio-zaawansowanego muzyka, ponieważ dobrze ustawiona będzie dobrym - i co najważniejsze tanim wyjściem w sytuacjach awaryjnych... a może nie tylko?

 

Specyfikacja techniczna:

 
  • Budowa: Styl Les Paul / Single cutaway
  • Korpus oraz gryf: Mahoń
  • Podstrunnica: Palisander
  • Osprzęt: Chrom
  • Konstrukcja: Set-in (wklejany)
  • Przetworniki: 2 x Humbucker
  • Elektronika: 2 x Volume, 2 x Tone
  • Mostek: Tune-o-matic
  • Klucze: 3 x 3, olejowe
  • Progi: 22
  • Dostępne wykończenia: Tiger Eye, Cherry Sunburst, Tobacco Sunburst, Trans Red

 

Gdzie kupić?

Jay Turser Jay Turser www.jayturser.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Jay Turser rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Marcin Pendowski testuje nowe combo Laney'a Pozory czasami lubią mylić. Jeśli szukacie nowoczesnego comba do basu o tradycyjnej estetyce to nie mogliście lepiej trafić. Laney Dibeth DB200-210 pod pozorami klasycznej konstrukcji chowa szereg niezwykle nowoczesnych i funkcjonalnych...
VIDEO TEST: Wyjątkowa gitara basowa Sterling Stingray Ray 34 HH Czy budżetowa wersja ikonicznego basu musicman Stingray godna jest swojej nazwy? Marcin Pendowski zaprasza na video test absolutnej klasyki gatunku. Posłuchajcie jak instrument brzmi ten bas w rękach mistrza.
Budżetowy baryton dla każdego. Aria Pro II JET-B’tone jest z pewnością niezwykle ciekawym instrumentem w sektorze budżetowych gitar barytonowych. Gitara ta prezentuje się niezwykle elegancko, jest przy tym mądrze zaprojektowana i wygodna w grze. TEST
Testujemy trio od Walden Guitars Walden Guitars coraz mocniej zaznacza swoją pozycję na rynku gitar akustycznych. Tym razem do naszej redakcji trafiły trzy instrumenty tego producenta, które powinny zainteresować zarówno gitarzystów-amatorów, jak i zawodowców,...
Test gitary basowej Markbass JF1 Markbass to dobrze wszystkim znana włoska marka, która bardzo szybko zdobyła serca basistów na całym świecie żółto-czarnymi produktami służącymi do nagłaśniania tego, co tworzymy na naszych basówkach. Lista topowych artystów, którzy...
Test gitary akustycznej Washburn Bella Tono Washburn, amerykańska marka z tradycjami. Od 1883 roku obecna w świadomości muzyków. Pomimo wzlotów i upadków, wciąż obecna w muzyce folkowej, country, szeroko rozumianym rocku. Dziś bardziej znana z gitar elektrycznych, ale przecież...