TEST: Laserworld DS-3300RGB

Dariusz Prokop 23 sierpnia 2016, 12:00 Music Store Poznań - dystrybucja
Laserworld DS-3300RGB8.499 zł
  • Solidnie wykona obudowa przy małych gabaryty obudowy,
  • Skuteczny system chłodzenia,
  • Nieskomplikowane sterowanie i obsługa,
  • Względnie duża moc optyczne generowanej wiązki,
  • Szeroki zakres napięć zasilających urządzenie.
  • Mało informacji na temat bezpieczeństwa przeprowadzania pokazów i obsługi.

Od kiedy skonstruowano i uruchomiono pierwszy laser (ang. Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) w 1960 roku, zaczęto się zastanawiać, jak można go wykorzystać w pokazach, zarówno podczas koncertów jak i różnego rodzaju wystaw.

Początkowo budowane źródła miały niewielką moc, duże gabaryty oraz skomplikowany system sterowania i zasilania. Przez stopniowy rozwój technologii otrzymywano nowe typy laserów, takie jak: laser gazowy, barwnikowy oraz na ciele stałym (w tym półprzewodnikowy). Aktualnie lasery półprzewodnikowe zwane diodami laserowymi, stosuje się głównie jako źródła w urządzeniach do projekcji laserowych.

[img:1]

Gość specjalny: Laserworld DS-3300RGB

Do testów dostarczono projektor laserowy firmy Laserword DS-3300RGB. Firma ta od 2008 roku zajmuje się produkcją projektorów laserowych, ich wypożyczaniem, jak i przygotowywaniem dużych pokazów laserowych. Produkty, które oferuje, są podzielone na kategorie, a testowany laser należy do projektorów diodowych.

DS-3300RGB jest urządzeniem emitującym największe moce optyczne tej serii, ze źródłami (szerokość wiązki 3 mm):

 

  • Czerwonym (550 mW),
  • Zielonym (900 mW),
  • Niebieskim (1600 mW).

 

[img:2]

Rys. 1. Zdjęcie lasera DS-3300RGB i jego opakowania.

 

Maksymalny zakres tworzenia obrazów to 40°. Prędkości skanowania 40 000 punktów na sekundę przy kącie 4°. Urządzenie dostarczono dobrze zabezpieczone w kartonie wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami, co przedstawia fotografia na rysunku 1.

Względnie małe rozmiary obudowy nie wskazują na dużą moc optycznej wiązki, która może być z niego emitowana. Obudowa jest w całości metalowa, a wnętrze szczelnie zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak pył czy kurz. 

 

Z przodu

Z przodu obudowy widoczna jest metalowa klapka zabezpieczająca szklane okno projekcyjne, przez które wydostaje się wiązka. Obok niej znajduje się druga metalowa klapka, tym razem przekręcona dwoma śrubami typu imbus gdzie można dokonywać regulacji apertury wiązki lasera. W lewym górnym narożniku widać białą diodę LED, sygnalizującą emisje promieniowania laserowego.

 

[img:3]

[img:4]

Rys. 2. Widok z przodu i tyłu urządzenia.

 

Panel tylni

Tył obudowy zawiera szereg złączy, przycisków, potencjometrów oraz czytelny wyświetlacz. Z uwagi na moc urządzenia, wyposażono je w szereg zabezpieczeń przed przypadkową emisją wiązki - przełącznik zabezpieczony kluczem (key switch), dodatkowy przełącznik dźwigienkowy (safety present) i klucz sprzętowy na złączu DB9 (Interlock). Ponadto, za pomocą potencjometrów, można dokonać regulacji zakresu wyświetlania wiązki w kierunku X i Y.

Po zdemontowaniu górnej pokrywy widać modułową strukturę urządzenia przedstawioną na rysunku 3. Wszystkie moduły (dość gęsto upakowane) są przykręcone do radiatora będącego spodem urządzania i połączone odpowiednio przewodami. 

 

[img:5]

[img:6]

Rys. 3. Widok wnętrza urządzenia oraz modułu źródeł laserowych.

 

Wnętrze

Moduł lasera zawiera trzy źródła laserowe, które generują wiązki przechodzące przez półprzeźroczyste zwierciadła, kierując je na ruchome lustra rysujące zadane obrazy. Na fotografii widać, że producent zadbał odpowiednio o system odprowadzania ciepła w postaci solidnych obudów oraz szeregu radiatorów. Wszystkie elementy regulacyjne, zarówno elektroniczne (potencjometry) jak i mechaniczne, są zabezpieczone przed przypadkowym luzowaniem.

Odchylanie wiązki jest zrealizowane klasycznie przez dwa zwierciadła poruszane przez bardzo szybkie silniki. W dolnej części urządzenia znajduje się duży radiator odbierający ciepło z wnętrza urządzenia, chłodzony przez zestaw małych wentylatorów o automatycznie regulowanej prędkości (przedstawiony na rysunku 4). 

 

[img:8]

[img:7]

Rys. 4. Widok modułu odchylania wiązki oraz boku urządzenia z widocznymi małymi wentylatorami odprowadzającymi ciepło.

 

Producent w instrukcji obsługi zwraca uwagę na nieprzegrzewanie urządzenia, gdyż zbyt wysoka temperatura wiąże się krótszą żywotnością źródeł laserowych. Należy je zatem umieszczać w miejscach nienasłonecznionych o swobodnym przepływie powietrza. 

 

Sterownie urządzenia

Urządzenie może pracować autonomicznie (odtwarzając programy w pamięci w ustalonym czasie) lub w rytm muzyki odbieranej przez wbudowany mikrofon. Drugi sposób sterowania to sygnał DMX. Urządzenie wykorzystuje tylko 12 kanałów DMX. Użytkownik może tworzyć obrazy poprzez:

 

  • Manualne zmiany pozycji wiązki w kierunku X, Y,
  • Ruch wiązki ze strony lewej do prawej i odwrotnie jaki i z góry na dół i odwrotnie,
  • Rotację wiązki,
  • Zoom efekt,
  • Ruch sinusoidalny wiązki,
  • Palety przygotowanych obrazów (graphics pattern, beam patern).

 

Dodatkowo, można wybrać jeden z siedmiu kolorów wiązki, efekt strobo jak i kształt kreślonej linii (ciągłą, punktowa). Wykorzystując graphics pattern, można tworzyć proste animacje np. poruszających się ludzi (tancerka), zwierząt (ptak), roślin czy przedmiotów. Niewielka liczba kanałów powoduje, że obsługa urządzenia za pomocą konsoli DMX jest przyjazna i stosunkowo łatwa.

Małym utrudnieniem w sterowaniu (szczególnie przy wykorzystaniu prostych konsol) może tu tylko być manualne pozycjonowanie wiązki w kierunkach X, Y połączone na jednym kanale z automatycznym przesuwem w zadanym kierunku.

Ostatni rodzaj sterowania, w który wyposażono urządzenie, to dedykowany interfejs ILDA. Tego rodzaju opcja sterownia pozwala na pełne wykorzystanie możliwości testowanego lasera, jednakże wtedy do systemu należy zakupić oprogramowanie Laserword Showeditor oraz przystawkę Laserworld ShowNET, których koszt w sumie wynosi około: 600 €. Dzięki temu można jednak tworzyć rozbudowane show, synchronizowane z czasem i innymi urządzeniami zewnętrznymi przez interfejsy MIDI, SMPTE. Oprogramowanie zawiera ponadto szereg gotowych show oraz bibliotek z grafikami, napisami do jego przygotowania. Przykładowe fotografie otrzymanych projekcji przedstawiono na rysunku 5.

 

Poniżej testu zamieściliśmy playlistę z poradnikiem
video do programu Showeditor. (zobacz)

 

[img:9]

Rys. 5. Przykładowe fotografii otrzymanych projekcji.

 

 

Zasilanie i uruchomienie urządzenia

Urządzenie może być zasilane z sieci napięciem w szerokim zakresie od 85-250V, pobierając maksymalnie moc 120 W. Prąd pobierany w stanie spoczynku to zaledwie 0,12 A, co daje moc 28 W, natomiast po złączeniu źródeł w postaci laserów nie przekraczał 0,3 A (70W). Po załączeniu, restart urządzenia trwał zaledwie około 2-3 s.

 

Bezpieczeństwo

Testowany laser jest niewielkich rozmiarów, jednak generowane moce powodują, że należy on do kategorii: 4 - najwyższego niebezpieczeństwa oddziaływania z tkanką ludzką. Warto tu nadmienić, że mogą one powodować zagrożenia w postaci poparzenia skóry, pożaru a patrzenie nawet na odbicia rozproszone generowanego światła mogą być niebezpieczne dla skóry i oczu.

W instrukcji obsługi jest opisane, jak bezpiecznie instalować i posługiwać się urządzeniem, natomiast na stronie producenta jest instrukcja prowadzenia bezpiecznych pokazów przy ich wykorzystaniu: Show Laser Safety -Short instruction sheet for live operation show laser use.

Ponieważ urządzenie jest oferowane nie tylko profesjonalistom, wspomniana instrukcja powinna być dostarczana wraz z instrukcją obsługi. Osoby pracujące z tego typu laserami powinny przejść specjalne szkolenie BHP oraz być zaopatrzone w środki ochrony przed skutkami oddziaływania promieniowania, co zawarte jest w normach i rozporządzeniach oraz na stronie centralnego instytutu ochrony pracy

 

Podsumowanie

Testowany laser jest profesjonalnym urządzeniem, które można wykorzystać zarówno w dużych klubach jak i dużych scenach plenerowych np. podczas koncertu Davida Guetty. W przypadku mniejszych przestrzeni projekcyjnych, producent oferuje urządzenia tej samej serii o mniejszych mocach np. DS-1800RGB.

Konstrukcja urządzenia jest przemyślana i wykonana z dobrych materiałów. Z uwagi na bezpieczeństwo, laser zawiera szereg wymaganych zabezpieczeń oraz czytelny i przemyślany panel kontrolny. Urządzenie może pracować bez zewnętrznych sterowników, jednak lepsze efekty można osiągnąć podłączając konsole DMX lub specjalną przystawkę z ILDA.

Obsługa z punktu widzenia konsoli DMX jest w miarę prosta, a osiągane projekcje w wielu przypadkach są wystarczające. Jednak stworzenie profesjonalnego pokazu będzie wymagało zainwestowania dodatkowych środków w oprogramowanie obsługujące interfejs ILDA.

Ponieważ urządzenie jest klasy 4, i każdy może je kupić, myślę że producent powinien zaopatrzyć je w dodatkowe dokumenty mówiące o sposobie bezpiecznego prowadzenia pokazów, których źródło zawarłem w tekście.

Kontakt z urządzeniem oceniam na wysoko pozytywny, zarówno z punktu widzenia obsługi, jak i oceny jego parametrów technicznych. Należy również docenić jakość urządzenia i zastosowanych komponentów oraz osobliwe rozwiązania techniczne, świadczące o dużym doświadczeniu producenta w tej dziedzinie. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty testu, myślę, że urządzenie zasługuje na ocenę 4,5. Laser na pewno zaspokoi oczekiwania wielu klientów korzystających z uproszczonych sposobów sterowania, jak i tych tworzących profesjonalne, skomplikowane pokazy.  

 

 
 
 

Specyfikacja techniczna Laserworld DS-3300RGB:

  • Moc minimalna/całkowita: 3050mW/3300mW

    • Niebieski > 1'600mW/450nm
    • Zielony > 900mW/520nm
    • Czerwony > 550mW/638nm
  • Szerokość wiązki: ca. 3mm / 1.3 mrad

  • Źródło lasera: Dioda

  • Klasa: 4

  • Sterowanie: dźwiękiem, auto, DMX, ILDA

  • Maks. kąt świecenia: 40° 

  • Podstawowe wzory: ponad 120 wzorów (warstwy, tunele, siatki, fale, etc.)

  • Akcesoria: przewód zasilający, instrukcja, klucz zabezpieczający, interlock

  • Zasilanie: 85V - 250V AC

  • Zużycie prądu: 120W

  • Wymiary: 215 x 150 x 133 mm

  • Waga: 3.95 kg

 
 
 

 

Laserworld Showeditor video tutorials

 
 
 

Film promocyjny

 
 
 

Pokaz 

 
 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Laserworld Poland (Adam Waloszczyk)

Sklepy muzyczne > Laserworld rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Cameo PIXBAR 400 G2 - Opinia użytkownika Katalog urządzeń oświetleniowych rozmaitego rodzaju, z logo Cameo „na masce”, ulega ustawicznemu poszerzaniu, zaś one same to rozwiązania wysoce zaawansowane, oferujące wysokie parametry i jakość. W tym materiale zwrócimy się ku jednej z...
Test reflektorów profilowych Cameo P2 Jak wiadomo, polski lotnik to i na drzwiach od stodoły poleci. A polski świetlik? On da radę zrobić fajne oświetlenie nawet wtedy, gdy do dyspozycji ma jedynie dwie lampy. No, nie pierwsze z brzegu, oczywista! Ale jeśli są to lampy...
Test ruchomej głowicy beam/spot Elation Fuze SFX Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że niniejszy tekst nie jest testem. Jest to dość subiektywna recenzja urządzenia marki Elation, nikt mi nie zapłacił za promowanie marki, a jedynie za jej ocenę, choć nie będę ukrywał, że w tej marce...
Test ruchomej głowicy Fractal Morph 3 in 1 Fractal, jak pewnie większość z Was zainteresowanych techniką oświetlenia wie, to polska firma, zajmująca się dostarczaniem wysokiej jakości urządzeń oświetleniowych w przystępnych cenach. Kilka tygodni temu dotarły do mnie cztery sztuki...
Test ruchomej głowicy Evolights Neo Spot 100 Neo znaczy nowy, nowoczesny, innowacyjny. Może to dotyczyć wielu aspektów produktu, w tym jakości wykonania czy jej stosunku do ceny, który kreowany jest przez użycie nowoczesnych rozwiązań i coraz to bardziej wydajnych mechanizmów....
Test naświetlacza Cameo ZENIT B200 O serii akumulatorowych urządzeń Cameo miałem możliwość już napisać przy okazji testu serii DROP, warto sobie tekst przypomnieć pod tym linkiem. Tym razem ponownie dzięki uprzejmości firmy Adam Hall w moim domu zagościł ZENIT B200 –...