TEST: Cajony od Meinl Percussion [VIDEO]

Robert Słucki 3 stycznia 2017, 08:17 Meinl Distribution
Meinl Percussion Backpacker Cajon382 zł
Meinl Percussion Stand-Up Cajon330 zł
Meinl Percussion Hybrid Slap-Top.330 zł
  • Instrumenty zachęcają do poszukiwania brzmień
  • Bogate spektrum barw, które otwiera szerokie możliwości
  • Ciekawa propozycja dla mobilnych perkusjonalistów
  • Atrakcyjna cena instrumentów
  • W wykończeniu instrumentów dokonałbym jeszcze wielu udoskonaleń

Producenci tego młodego instrumentu perkusyjnego są bardzo kreatywni. Sam się zaskakuję, jak wiele można jeszcze powiedzieć w tym temacie. Przekonałem się gdy dostałem do testów trzy dziwne instrumenty firmy MEINL: BACKPACKER CAJON, STAND-UP CAJON oraz HYBRID SLAP-TOP CAJON.

Zobacz test video:

Budowa i wrażenia

Dwa pierwsze z nich to cajony z serii Cajon2Go. Backpacker Cajon – to bardzo ciekawy pomysł dla mobilnych amatorów pieszych, a nawet rowerowych wędrówek w plener. Nie widziałem wcześniej instrumentu, który można przenosić jak plecak.

Wykonany z brzozy bałtyckiej prostopadłościan o wymiarach 8 1/2" (szerokość), 17 3/4" (wysokość), 11 3/4" (głębokość), pozwala na naprawdę zgrabne przemieszczanie się. Wykończenie jest matowe i daje wrażenie dość surowego instrumentu, ale jest to przemyślana decyzja producenta, bo zbyt mocny lakierowany finish mógłby przytłumić brzmienie. Bas gra bardziej środkiem, a slap jest nieco matowy.

Drugi z serii przenośnych instrumentów to Stand-Up Cajon. Jak sama nazwa wskazuje,
pozwala (dzięki paskowi na ramię) na grę na stojąco. Osobiście uważam, że zdecydowanie lepiej odzywa się ten instrument, jeśli stoi na ziemi i siedzimy na nim (tradycyjny sposób gry).

Jest także wykonany z brzozy bałtyckiej z wykończeniem matowym. Nie jest to tak zgrabny prostopadłościan jak poprzedni, ale i też jego dźwięk jest inny. Wymiary to: 17 1/4" (szerokość), 11 3/4" (wysokość), 6" (głębokość). Bas jest zdecydowanie niższy i bardziej mięsisty, natomiast slap jest ciepły.

Trzeci z cajonów to Hybrid Slap-Top. Posiada unikalny kształt o wyglądzie litery „X”. Tak jak poprzednie instrumenty jest wykonany z brzozy bałtyckiej z wykończeniem matowym. Na dwóch przeciwległych stronach posiada różne barwy. Na jednej ze stron uzyskamy brzmienie bongo-cajona, ale nie tylko, bo jeśli uda nam się zagrać slap na samym rancie i praktycznie opuszkami palców to uzyskamy brzmienie klawesów spotykanych w latynoskim składzie. Druga strona posiada brzmienie tradycyjnego cajona, ale o charakterystyce skierowanej ku górze. Wymiary to: 14 1/2" (szerokość), 10" (wysokość), 5 3/4" (głębokość).

Z trzech prezentowanych instrumentów, wybrałem dwa, z których stworzyłem zestaw:
Stand-Up Cajon i Hybrid Slap-Top Cajon. Uzupełniają się one barwowo i jestem w stanie (pomimo dziwnych konstrukcji) uzupełnić brzmienie tradycyjnego cajona o dźwięk bongosów i klawesów.

Podsumowanie

Sporo już powiedziałem w samej prezentacji wideo, którą można obejrzeć, ale przypomina mi się moje pierwsze wrażenie jakie miałem w momencie, gdy wyjmowałem te cajony/wynalazki z oryginalnych opakowań producenta.

Gdy dostałem do testów te modele cajonów to od razu pojawił mi się uśmiech na twarzy i pomyślałem, że to żart… ale by „nie oceniać książki po okładce” postanowiłem zapoznać się z propozycją szanującego się producenta bardzo cenionych instrumentów perkusyjnych i zacząłem od praktyki. Pierwsze dźwięki to właściwie poszukiwanie brzmień, barw i charakteru.

Po czasie okazało się, że choć nie są to cajony z najwyższej, ani też średniej, ale niskiej półki cenowej, to pozwalają by muzyk wykazał się kreatywnością i zachęcają do poszukiwania brzmień, a także ich łączenia i na tym polu bardzo fajnie się sprawdzają.

Choć w samym wykończeniu instrumentów dokonałbym wielu udoskonaleń, to i tak zachętą w grze jest bogate spektrum barw, które otwiera szerokie możliwości. To bardzo ciekawa propozycja dla początkujących, a szczególnie już swobodniej grających perkusjonalistów. Polecam ten instrument dla twórczych i poszukujących muzyków. Jak widać firma MEINL lubi zaskakiwać i jestem przekonany, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

 

 

Galeria z planu video

[img:1]

[img:2]

[img:3]

[img:4]

[img:5] 

 

Gdzie kupić?

Meinl Percussion Meinl Percussion meinlpercussion.com

Dystrybucja w Polsce:

Meinl Distribution

adres:
Przemysłowa 20 21-100 Lubartów

Sklepy muzyczne > Meinl Percussion rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Test: Perkusja elektroniczna Efnote 3 W ostatnim czasie w nasze ręce wpadł naprawdę ciekawy sprzęt. Perkusja elektroniczna EFNOTE 3 jest tańszym odpowiednikiem flagowego modelu 7x, jednak ma równie dużo do zaprezentowania. Złożenie, jak i obsługa tego zestawu jest intuicyjna...
Test talerzy perkusyjnych Istanbul Mehmet Origin Dark Ride 22 Po podziale firmy Istanbul na Istanbul Agop i Istanbul Mehmet, to ta pierwsza zdecydowanie wyszła na prowadzenie w kwestii rozpoznawalność. Istanbul Mehmet mimo trochę mniejszej popularności ma się naprawdę dobrze, a Istanbul Mehmet...
Test talerzy Bosphorus Syncopation Series SW Ride 20" Bosphorus Cymbals niedawno pojawili się na naszym rynku, co opisywaliśmy pod tym linkiem. Mieliśmy ostatnio okazję przetestować kilka modeli tego producenta, w tym m.in. Syncopation Series SW Ride 20". Talerz wydaje się naprawdę bardzo...
Talerze perkusyjne Istanbul Agop Xist Dark Dry Crash 20" W ostatnim czasie talerze perkusyjne o ciemnym brzmieniu stają się coraz bardziej popularne, co nie uszło uwadze Istanbul Agop. Zaprezentowana pod koniec 2019 roku seria Xist Dry Dark jest bardzo ciekawą propozycją w wyżej wymienionym...
Pad perkusyjny Rtom Moongel Workout Pad 7" Oferta padów perkusyjnych na naszym rynku jest bardzo szeroka, jednak grupa 'cichych' padów dostępnych w polskich sklepach nie jest już tak liczna. Dziś przyjrzymy się jednemu z reprezentantów tej kategorii - Rtom Moongel Workout Pad 7"....
Test pada perkusyjnego Alesis Strike Multipad Testujemy w praktyce nowość na rynku padów perkusyjnych - Alesis Strike Multipad. Z pośród niezwykle obfitych funkcjonalności skupiliśmy się na tych najprostszych rozwiązaniach, miksując zestaw akustyczny z brzmieniem fabrycznych próbek...