TEST: Chauvet Maverick MK2 Spot

26 czerwca 2017 Tagi: oświetlenie, ruchome głowice, spot, ledowe, chauvet, maverick mk2 spot
Autor testu: kamil-borzeski-zdjecie Kamil Borzeski
Produkt: Chauvet Lighting Maverick MK2 Spot
Cena: 19.000 zł
Dostarczył: LTT

Zaczynając swój pierwszy test urządzeń oświetleniowych zaznaczam, że nie będzie to suche przedstawienie specyfikacji urządzeń, a cykl mający na celu pokazać sprzęt w warunkach bojowych, na scenie, w możliwe jak największych przeciążeniach.

Na pierwszy rzut poszedł Maverick MK2 Spot firmy Chauvet. Głowa jest wyposażona w białą matrycę LED o mocy 440W i klasyfikuje się obok lamp wyładowczych z żarówką 700W. Jednak czy na pewno? Mając na scenie również Robe Pointe, które słyną z mocy nie widziałem specjalnej różnicy w jasności świecenia. Śmiało też stwierdzam, że głowica Martin Mac Quantum mimo mocniejszej diody prezentuje się trochę gorzej.

 

[img:8]

 

Jedną z najlepszych cech Chauvet Mavericka MK2 jest mieszanie barw CMY. Tarcze są bardzo płynne i pozwalają na budowanie efektów przejść między kolorami w naprawdę dużych prędkościach. Dodatkowo posiada też korekcje CTO, która jest przydatna choćby w teatrze.

Zaskoczeniem była dla mnie opcja Autofocus. Głowa pozwala na automatyczne ostrzenie plamy po ówczesnym podaniu odległości urządzenia do podłogi. Funkcja ta jest bardzo pomocna, gdy chcemy stworzyć efekt na ZOOM. Dzięki temu mamy automatycznie cały czas ostrą plamę. Jak wiadomo, po latach użytkowania głowy często gubią swój standardowy fokus i każda ostrzy inaczej. Wtedy funkcja może okazać się nieprzydatna. Jednak jest to doszukiwanie się na siłę minusów Maverica.

 

[img:2]

[img:3]

 

Spot posiada dwie rotacyjne tarcze gobo plus tarcze animacji. Daje to dużo możliwości, jeśli chcemy zrobić efekt wody na ścianie. Nakładając dwa goba i puszczając roto w przeciw fazie efekt jet naprawdę piękny. Wzory gobo można powiedzieć standardowe i każdy znajdzie coś dla siebie. Zadowolą realizatorów koncertowych i eventowych z delikatnym akcentem na eventowych. Na minus tarcza animacji, która jest tak naprawdę efektem shake, choć po nałożeniu goba kreatywna osoba z pewnością wyczaruje ładny efekt. Maverick korzysta z funkcji VIRTUAL STROBE co pozwala na naprawdę szybki efekt strobowania. Oprócz tego standardowe funkcje tej klasy urządzenia takie jak: IRIS, PRISM, FROST działają po prostu bez zarzutu, szybko i płynnie.

Tarcza kolorów idealnie uzupełnia płynne mieszanie. Jak wiadomo osiągnięcie intensywnego zielonego na CMY jest niemożliwe i w tym przypadku też nie zachwyca. Filtry z tarczy kolorów są naprawdę ładne i wrzucając wspomniany, zielony mamy problem rozwiązany. Na wyróżnienie zasługuje jeszcze plama światła, która rzeczywiście jest bardzo równomierna, jak zapewniał producent.

 

[img:4]

[img:5]

 

Podsumowanie

Ocena końcowa:

Podsumowując, Maverick to bardzo pozytywne zaskoczenie, jeśli chodzi o firmę Chauvet. Spot spokojnie może konkurować z takimi urządzeniami, jak Martin Mac Quantum i sądząc na kategorię cenową mógł, by spokojnie stać się zastępcą legendarnego Maca 700. W mojej ocenie dostaje 9 na 10 punktów. Głowicę testowałem na koncercie plenerowym dzięki firmie JMLight System, która jako pierwsza w Polsce zakupiła 12 sztuk tego urządzenia.

Kamil Borzeski Autor: Kamil Borzeski

 

[img:6]

[img:7]

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Matryca białych źródeł LED o mocy 440W
 • Mieszanie barw CMY + korekcja CTO
 • Znakomita równomierność plamy światła
 • Dwie tarcze wymiennych gobo z rotacją i indeksowaniem
 • Sterowanie przez DMX i sieć Ethernet
 • Zoom w zakresie 13° - 37°
 • Irys, pryzmat trójścienny, filtr frost

Efekty dynamiczne:

 • Dimmer: elektroniczy 0 - 100%, 4 charakterystyki
 • Strobo: elektroniczne, 0 - 20 Hz
 • Pan/Tilt: 540°/270°
 • Zoom: 13° - 37°
 • Tarcza kolorów: 7 kolorów + otwarta, pozycje pośrednie, przewijanie ciągłe
 • Tarcza gobo 1: 6 + otwarte, rotacja, indeksowanie, przewijanie ciągłe
 • Tarcza gobo 2: 6 + otwarte, rotacja, indeksowanie, przewijanie ciągłe
 • Pryzmat: trójścienny, z rotacją
 • Irys: zmotoryzowany
 • Ostrość: zmotoryzowana
 • Filtr frost: zmotoryzowany

Sterowanie

 • Opcje sterowania: DMX, Art-Net, W-DMX
 • Protokół: USITT DMX512/1990
 • Kanały DMX: 24/30
 • Programowanie/adresowanie: Panel z wyświetlaczem

Źródło światła

 • Typ źródła: LED biały, 7053K
 • Moc: 440 W (88x 5W)
 • CRI: 73
 • Żywotność: 50.000 godzin

Wymiary i masa

 • Długość: 385 mm
 • Szerokość: 250 mm
 • Wysokość: 671 mm
 • Masa: 28.5 kg

 

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Mocny strumień światła
Bardzo płynne i szybkie mieszanie barw CMY
Funkcja autofocus
Dwie rotacyjne tarcze gobo i tarcze animacji dające piękne efekty
Bardzo równomierna plama światła
Do testów dostarczył:
LTT

Powiązane video:

reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Clay Paky Sharpy Plus1

Pozostałe testy oświetlenia

Clay Paky Sharpy Plus

Clay Paky Sharpy Plus

Często słyszę wśród realizatorów to samo pytanie: „co jeszcze wymyślą producenci?” Co rusz na rynku pojawiają się urządzenia, które posiadają zupełnie nowe...

Produkt: Sharpy Plus
Cena: ok. 18 900 zł netto
Sebastian Kozioł Realizator oświetlenia / Prolight sp. z o.o.
Głowica ruchoma BriteQ BT-Meteor

Głowica ruchoma BriteQ BT-Meteor

Dzięki uprzejmości firmy Lighting Center i BriteQ Polska miałem przyjemność przetestować urządzenia typu Spot firmy BriteQ o dumnej nazwie Meteor. Urządzenia...

Produkt: BT-Meteor
Cena: 3.200 zł
Dominik Kwiatkowski Realizator oświetlenia
Reflektor Cameo FLAT PRO 7

Reflektor Cameo FLAT PRO 7

Oprawa oświetleniowa, jaką jest reflektor „Par” znana była już w latach 50. ubiegłego wieku i przez długi okres była głównym źródła światła podczas wydarzeń...

Produkt: FLAT PRO 7
Cena: 1.200 zł
Miłosz Tulewicz Realizator światła
Oprawa LED Briteq BT-Nonabeam

Oprawa LED Briteq BT-Nonabeam

W czasach gdy rynek zalewany jest kolejnymi światłami i wydaje się, że każde urządzenie zostało już dopracowane - firma Briteq postanowiła na nowo...

Produkt: BT-Nonabeam
Cena: 7.500 zł
Mateusz Krzuś Realizator światła w zespole Enej
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz