TEST: Fractal MINI LED GOBO SPOT 30W

4 września 2017 Tagi: oświetlenie, głowice ruchome, fractal, spot 30w
Autor testu: bartek-kownacki-zdjecie Bartek Kownacki
Produkt: Fractal MINI LED GOBO SPOT 30W
Cena: 470 zł
Dostarczył: LAUDA AUDIO

Czy w dobie tanich urządzeń o dużej mocy głowice 30W mają sens? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w podsumowaniu mojego testu. Dzisiaj Fractal Spot 30W - mała, lekka, szybka i co najważniejsze tania głowica ruchoma.

Jeśli chcecie poczytać infomacje techniczne o tej głowie, to zapraszam na sam dół. Dzisiaj chcę przede wszystkim napisać o tym, jak mi się ta głowa podoba, jakie widze dla niej zastosowanie, co ciekawego z tym mini spotem można zrobić na scenie, koncercie czy w klubie. Dla kogo nabycie takiego urządzenia będzie sensownym rozwiązaniem, a komu na pewno się nie przyda?

 
[img:12]
 

Marka Fractal gościła już na łamach naszego serwisu. Dla przypomnienia jej właścicielem i dystrybutorem jest znana wszystkim w branży muzycznej Lauda Audio. Jak już wspominałem we wczesniejszych wpisach, informacja ta jest o tyle istotna, że nie kupujemy kota w worku. Sprawdzony dystrybutor to gwarancja poprawnej obsługi posprzedażowej.

Urządzenie jest zrobione przyzwoicie. Nie można wymagać by przy tego rodzaju spocie, a już nawet przy takiej cenie materiały były z najwyższej półki. Niemniej jednak główka jest zrobiona naprawdę fajnie. W skrócie wszystko się zgadza. Niewielkie gabaryty, mała waga i fajne wykonanie sprawiają, że ten spot może cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród osób zaczynających przygodę z oświetleniem - tych, którzy nie dysponują dużym budżetem, albo zespołów czy dj szukających uzupełnienia swojego rozbudowanego zestawu.

 

Zobacz prezentację Fractal MINI LED GOBO SPOT 30W

 

Głowa pracuje, bardzo dynamicznie. Zakres ruchów zarówno w Pan I Tilt pozwala bardziej zaawansowanym użytkownikom na stworzenie efektywnego show. Urządzenie jest ciche, a jego praca zadziwiająco płynna biorąc pod uwagę półkę cenową.

Fractal spot 30 posiada kilka trybów pracy. Oprócz DMX pozwalającego na programowanie za pomocą sterownika, czy trybu sound sprawiającego, że urządzenie będzie świecić w rytm muzyki, mamy dostępny wiele programów automatycznych. Zazwyczaj nie jestem zwolennikiem tego ostatniego rozwiązanie, lecz trzeba przyznać, że funkcja ta najzwyczajniej mnie kusiła podczas testów. Dlaczego?! Są one tak rozbudowane, iż nie widziałem specjalnie sensu kombinowania ze standardowym sterownikiem. Ustawienie programu zajmuje kilka sekund i po spięciu 2, 4, 6 lub więcej głów możemy podziwiać naprawdę efektowne show.

 

[img:10]

 

Chciałbym tu wspominieć również o dwóch tematach. Pierwszy z nich to wykorzystanie większej ilości urządzeń tego typu. Spoty Fractala, aż się proszą o to, by spróbować zabawy z większą ilością głowic. Dla małych firm eventowych może to być nie lada gratka. Jeśli zechcą zainwestować w 16-30 takich urządzeń to z całą pewnością mogą wzbogacić swoimi kolorami małe sceny na miejskich festynach czy eventach firmowych. Mimo niewielkiej mocy większa ilość może robić wrażenie.

Drugi temat to synchroniczna praca. Podczas testu starałem się sprawić, by spięte ze sobą głowy pogubiły się w swoim działaniu. Chciałem osiągnąć desynchronizację i co ciekawe nie udało mi się to. Jeśli tak samo wygląda to przy większej ilości niż testowane 4 sztuki, to będę pod niesamowitym wrażeniem.

 

[img:13]

 

Do tej pory w przypadku głów 10-20-30W nie miałem z tym (desynchronizacją) większego problemu. Czy to przy programach automatycznych, czy przy trybie sound lub tez podczas programowania. Małe głowy po kilku minutach się gubiły. Każda pracowała tak, jak się jej podoba.

Dla jednych oczywiście nie będzie to przeszkodą, bo zawsze można ustawić tryb sound i jakoś to będzie. Dla reszty zaś, która poważnie traktuje to co robi i chce, by ich występy miały odpowiednią oprawę, zrobi to kolosalną różnicę. Z tego samego powodu mogę spokojnie napisać, że Fractal Spot 30 to świetna głowa dla tych, którzy dopiero wchodzą w temat oświetlenia. Nie będzie irytować, jest łatwa w obsłudze, a sterowanie nią potrafi dać wiele satysfakcji.

 

[img:11]

Podsumowanie

Ocena końcowa:

Czy głowa o takiej mocy ma sens? Tak. Każdy kto zaczyna i kupi ten sprzęt na pewno nie zniechęci się do tematu oświetlenia. Każdy kto już korzysta z oświetlenia, nawet o większej mocy, może spokojnie użyć takich głów jako część, uzupełnienie swojego zestawu oświetleniowego. Przecież nie samymi 150-tkami i 2-kami zespoły żyją.

Dzięki niewielkiej wadze i rozmiarom urządzenia są łatwe do transporcie. Kupując już 4 sztuki i montując je na statywach oświetleniowych, niejeden młody dj, początkujący zespół, czy solista może pokusić się o show, które poniesie publikę. Oczywiście światła te są ograniczone mocą. Wykorzystywanie ich więc na imprezach w biały dzień, przy dużym nasileniu światła słonecznego pozostawi je niewidocznymi. Na koniec proste argumenty przemawiające za tym sprzętem: cena, prosta obsługa, cena, jakość, cena, dystrybutor i producent będący gwarancją dobrego sprzętu, cena.

Bartek Kownacki Autor: Bartek Kownacki
 
 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Pobór mocy: 50W
 • Napięcie zasilania: 100 - 240V
 • Częstotliwość napięcia: 50 - 60Hz
 • Typ diody: Standard LED
 • Ilość diod: 1
 • Moc diody: 30W
 • Barwa: Tarcza kolorów - 8 + biały
 • Tarcza GOBO: 8 wzorów + otwarta
 • Wyświetlacz: LED - 4 znaki
 • Sterowanie: 4 przyciski
 • Ściemnianie: Płynne 0 - 100%
 • Zakres ruchu - PAN: 270°
 • Zakres ruchu - TILT: 540°
 • Ilość kanałów DMX: 9 / 11
 • Sterowanie: DMX, Auto, Master-Slave, Sound
 • DMX IN: XLR
 • DMX OUT: XLR
 • Rodzaj obudowy: ABS
 • Wymiary (wys. x szer. x gł.): 32.5 x 25 x 27 cm
 • Waga: 2.5 kg
 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Do testów dostarczył:
LAUDA AUDIO LAUDA AUDIO Tel: +48 (58) 555 06 60 www.lauda-audio.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Chauvet Freedom Stick1

Pozostałe testy oświetlenia

Listwy LED Chauvet Freedom Stick

Listwy LED Chauvet Freedom Stick

Współczesna technologia oświetleniowa daje nam niesamowite narzędzia do realizacji. Producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek urządzeń mogących jak najwięcej, mających jednocześnie jak najmniejszy...

Produkt: Freedom Stick
Cena: 2.000 zł
Alicja Reszpondek Realizator światła
Listwa LED Cameo PixBar 650C PRO

Listwa LED Cameo PixBar 650C PRO

Kiedy ruszyłem samochodem z myślą, że na miejscu czekały na mnie listwy LED, pomyślałem: "Co to znów producenci wymyślili? Czy to kolejna belka Led, która będzie...? Właśnie... jaka? Swego czasu za premierami nowych...

Produkt: PIXBAR 650C PRO
Cena: 2.100 zł
Łukasz Marciniak Realizator światła
Ruchoma głowica LED Chauvet Maverick MK2 Spot

Ruchoma głowica LED Chauvet Maverick MK2 Spot

Ocena:

Zaczynając swój pierwszy test urządzeń oświetleniowych zaznaczam, że nie będzie to suche przedstawienie specyfikacji urządzeń, a cykl mający na celu pokazać sprzęt w warunkach bojowych, na scenie, w możliwe jak...

Produkt: Maverick MK2 Spot
Cena: 19.000 zł
Kamil Borzeski Realizator światła
Wytwornica dymu Evolights X1 DMX

Wytwornica dymu Evolights X1 DMX

Rynek profesjonalnych maszyn do dymu w Polsce jest dość wąski. Dlatego też z wielkim zaciekawieniem śledzę pojawiające się na nim nowości. Jedną z nich jest...

Produkt: X1 DMX
Cena: 4.999 zł
Marcin Nogas Realizator światła
mikrofon