TEST: TC-Helicon TalkBox Synth

18 października 2017 Tagi: gitara, efekty, kostki podłogowe, tc-helicon, talkbox synth
Autor testu: przemyslaw-rajewski-zdjecie Przemysław Rajewski
Produkt: TC-Helicon TalkBox Synth
Cena: 1.100 zł
Dostarczył: SoundTrade

Efekty typu talkbox od momentu pojawienia się na rynku przyciągały oryginalnym brzmieniem oraz ekspresyjnym charakterem, lecz zarazem odstraszały problemami, wynikającymi z konstrukcji tego typu urządzeń. Ale to już przeszłość - Talkbox Synth firmy TC-Helicon zabiera talkboxy w XXI wiek.

Kto z nas nie kojarzy takich hitów jak „Livin’ on a prayer” czy „It’s my life” zespołu Bon Jovi? Klasyka rocka i zarazem sztandarowy przykład użycia talkbox’a. Przez długi czas był to efekt, praktycznie nieosiągalny na rynku a jeśli już, to bardzo kłopotliwy w użyciu w sytuacji scenicznej. Firma TC Helicon , która od początku swojego istnienia skupia się wyłącznie na dostarczaniu urządzeń ułatwiających życie wokalistom, postanowiła od podstaw zbudować urządzenie, które ma do zaoferowania o wiele więcej, niż wskazywałaby sama nazwa modelu.

 

[img:1]

 

Budowa

Talkbox Synth jest urządzeniem o bardzo kompaktowych rozmiarach, który nie zajmie nam w pedalboardzie więcej miejsca, niż standardowa kostka efektowa. Na bokach urządzenia znajdziemy wejście i wyjście instrumentalne oraz przełącznik GROUND, pomagający przy problemach z uziemieniem.

Na tylnym panelu znajdziemy gniazdo mikrofonowe oraz wyjście (w obu przypadkach XLR), wejście do zasilacza oraz port microUSB. Talkbox Synth może być również zasilany za pomocą baterii (4x AA) lecz tutaj pojawia się drobny problem. Klapka na baterie jest przykręcana - niby drobnostka, ale w sytuacji gdy na scenie nagle wyczerpałaby się bateria, nie chciałbym biegać ze śrubokrętem. Klapka zatrzaskowa byłaby chyba bardziej praktycznym rozwiązaniem.

 

[img:4]

 

Na przednim panelu znajdziemy przycisk on/off, TONE oraz trzy pokrętła (style, correction, reverb). Przycisk TONE aktywuje układ  poprawiający walory sygnału mikrofonowego (EQ oraz kompresja). Możemy manualnie wybrać między bardziej jasnym lub ciemniej brzmiącym presetem. Potencjometr style pozwala wybrać nam jeden z 8 wariantów modulacji, correction poprawia intonację a reverb to... reverb rzecz jasna.

 

Brzmienie

Pomysłowość konstruktorów z firmy TC Helicon pozwoliła na stworzenie urządzenia, które może pełnić kilka funkcji. Z typowo gitarowego punktu widzenia, oferuje nam 8 świetnych wariacji „na temat” kultowego talkbox’a. Pierwsze dwa presety to typowy przykład modulacji typu talkbox - preset numer jeden (Classic) ma klasyczny, agresywny charakter, natomiast dwójka (Modern) oferuje bardziej łagodną barwę.

 

[img:3]

 

Presety numer trzy i cztery oferują miks wspomnianych wcześniej modulacji z sygnałem gitary. Pozostałe 4 presety zostały zarezerwowane dla presetów typu synth. Należy pamiętać, że o ile „talkboxowe” presety świetnie sobie radzą nie tylko z dwudźwiękami jak i całymi akordami, to w „synthowej” części, musimy ograniczać się do grania jednogłosowych melodii.

Kilka odrębnych słów należy też poświęcić pozostałym funkcjom tego modelu. Przede wszystkim znajdziemy na pokładzie świetne efekty typu reverb (room,club, hall), które możemy stosować do podkolorowania naszego sygnału mikrofonowego. Jeśli dodamy do tego wspomnianą wcześniej obróbkę sygnału mikrofonowego (funkcja tone) otrzymujemy urządzenie, które jest niezwykle przydatne nawet, gdy w danym momencie nie korzystamy z jego „gitarowych” walorów.

 

Próbka możliwości TC-Helicon TalkBox Synth:

 

Podsumowanie

Talkbox Synth jest pod wieloma względami bardzo udaną konstrukcją. Kompaktowe wymiary, świetne brzmienie poszczególnych presetów oraz dodatkowe funkcje (doskonały reverb na pokładzie!) sprawiają, że można poczuć się przez moment niczym Richie Sambora. Dzięki temu urządzeniu możemy zajrzeć w świat brzmień, który przez wiele lat był dla większości gitarzystów po prostu niedostępny. Dodatkowe funkcje polepszające sygnał mikrofonowy sprawiają, że modelem tym szczególnie powinni zainteresować się śpiewający gitarzyści, często skazani na łaskę czy niełaskę pana za konsoletą.

Przemysław Rajewski Autor: Przemysław Rajewski

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Do testów dostarczył:
SoundTrade SoundTrade Tel: +48 22 632 02 85 http://www.soundtrade.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Cort Gold Series D61
TEST: Joyo BanTamP Jackman2
TEST: Fender American Original '60s Jazzmaster3

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Ukulele Ovation UCS10P

Ukulele Ovation UCS10P

Firma Ovation kojarzona jest od lat z legendarnymi gitarami, których znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczne konstrukcja i co za tym idzie - oryginalne...

Produkt: UCS10P
Cena: 1.300 zł
Krzysztof Błaś Redaktor naczelny INFOGITARA.PL
Gitara elektryczna Fender American Original '60s Jazzmaster

Gitara elektryczna Fender American Original '60s Jazzmaster

Fender Jazzmaster to dość niecodzienny model gitary, którego legenda zdaje się ostatnimi czasy ożywać na nowo. Skonstruowany z myślą o spełnianiu...

Produkt: American Original '60s Jazzmaster
Cena: 7.700 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Efekt gitarowy TC Electronic Quintessence Harmonizer

Efekt gitarowy TC Electronic Quintessence Harmonizer

Ostatnim urządzeniem, które otrzymaliśmy do testów, jest TC Electronic Quintessence Harmonizer - inteligentny harmoinzer, wyposażony w najnowsze rozwiązania...

Produkt: Quintessence Harmonizer
Cena: 700.00 zł
Przemysław Rajewski Gitarzysta
Head gitarowy Joyo BanTamP Jackman

Head gitarowy Joyo BanTamP Jackman

W świecie gitarowego sprzętu od dłuższego już czasu króluje miniaturyzacja. Nowoczesne technologie pozwalają otrzymać brzmienie i parametry, które jeszcze...

Produkt: BanTamP Jackman
Cena: 650 zł
Krzysztof Błaś Redaktor naczelny INFOGITARA.PL
mikrofon