TEST: Joyo BanTamP - Zombie nadchodzi!

17 listopada 2017
Autor testu: marek-pajak-zdjecie Marek Pająk
Produkt: Joyo BanTamP Zombie
Cena: 670 zł
Dostarczył: FX MUSIC GROUP

Muszę przyznać, że ostatnie lata obfitują w potężny rozwój technologiczny na rynku muzycznym. Producenci prześcigają się w pomysłach na swój produkt, prawie zawsze ogłaszając go rewolucyjnym. Po za tym, tendencja i zapotrzebowania współczesnego gitarzysty są na tyle wybredne że, naprawdę niekiedy trzeba się nieźle nagimnastykować aby zachęcić konsumenta do kupna tego czy tamtego.

W pewnym segmencie produktów, a mówię tu o wzmacniaczach, firmy zaczęły chyba w końcu odpuszczać projektowanie kolejnych potworów lampowych na rzecz bardziej minimalistycznych form. I tak flagowe amerykańskie jednostki V8 czy V12 zaczęły przegrywać z ekonomicznym Priusem czy inną hybrydą. Czy to źle...? No cóż, przede wszystkim ekonomiczniej i wygodniej. W końcu każdy muzyk plecy ma jedne. A nie ma nic gorszego niż noszenie ciężkich gratów. Idąc dalej tym tropem - niektórzy producenci i konstruktorzy posunęli się o wiele dalej, oferując nam tzw. micro ampy napakowane możliwościami i nowinkami technicznymi. I o tym dzisiaj będziemy mówić.

 

[img:1]

[img:2]

 

Firma Joyo Technology to marka pochodząca z Chin, która zajmuje się produkcją i sprzedażą szerokiej gamy sprzętu gitarowego oraz nagłośnieniowego. W swojej ofercie posiada między innymi efekty gitarowe, wzmacniacze typu combo, kable, tunery, zestawy bezprzewodowe i wiele, wiele innych. Krótko mówiąc 1001 drobiazgów.

W całym gąszczu urządzeń i gadżetów tej marki warto zwrócić szczególną uwagę na dział wzmacniaczy, a w szczególności na serię banTamP. Seria ta to, póki co, sześć zjawiskowych micro-headów o różnej charakterystyce brzmieniowej. Ciekawą podpowiedzią dla przyszłych użytkowników jest to, że nazwy poszczególnych modeli skrywają pod dużymi literami najprawdopodobniej model wzorcowy. Do mnie trafił czarny charakter - zoMBie. Tak więc będziemy mieli do czynienia z mocnym nasyconym brzmieniem w stylu rectifier. Zobaczmy więc co da się wydusić z małego ząbiaczka.

 

[img:4]

[img:5]

 

Budowa i wygląd

Joyo banTamP Zombie to solidna metalowa skrzyneczka o niesamowicie małych rozmiarach (16 x 11.5 x 9.5 cm). Tak naprawdę jest to 20 W hybrydowy wzmacniacz typu head. Posiada dwa kanały - Clean oraz Overdrive, lampę 12ax7 na preampie, natomiast końcówka mocy jest tranzystorowa. Oglądając obudowę, muszę przyznać, że pierwszą rzeczą jaka mi się rzuciła w oczy to antena! Tak, antena! I nie jest to radio? Okazuje się, że wzmacniacz ten wyposażony jest w odbiornik bluetooth, dzięki czemu możemy go powiązać z np. telefonem i odtwarzać na nim nasze ulubione podkłady. To jest cios absolutny i w kwestii technologicznej moglibyśmy chyba zakończyć ten test...

Ale ok. w sumie piecyk ma być wykorzystywany do grania na gitarze, a łączność ze smartfonem to dodatek. Patrząc na Zombie z frontu, mamy do czynienia z bardzo przyjemnym układem regulatorów. I tak od lewej, wejście gitarowe, przełącznik kanałów wzmacniacza, włącznik bluetooth, gain, barwa, głośność i wyłącznik główny. Co ciekawe nasza dioda sygnalizująca pracę wzmacniacza zmienia się na kolor niebieski podczas włączania transmisji bluetooth. Bardzo to cieszy oko? Odwracając go do tyłu mamy naszą wspomnianą antenę, wyjście głośnikowe (pamiętajmy min. 8ohm), gniazdo zasilania, wyjście na słuchawki oraz pętle efektów. Ta ostatnia to bardzo ważny dla nas element dzięki czemu swobodnie możemy wpiąć np. nasz ulubiony delay. Od góry mamy bardzo masywną metalową rączkę. Całość bardzo dokładnie pomalowana w modnych, studyjnych kolorach.

 

[img:3]

[img:7]

 

Gramy!

Do testu użyłem gitary PRS Custom SE, która trafiła do mnie w komplecie z piecykiem. Zombie podpięty został do kolumny EVH 1x12 na głośniku Celestion V30. Całość skonsumował mikrofon sm57 i Presonus Audiobox. Do solówek użyłem jąkałę w postaci Maxon AD10. Gałki oczywiście na godzinę XII. Muszę przyznać że po pierwszych riffach już było wszystko wiadomo. Nasze „radyjko” nadaje bardzo głośno, choć patrząc na nie ciężko sobie to wyobrazić. Trochę jak mały osiedlowy ratlerek, którego nie widać, a słychać.

Dlatego też do nagrań musiałem zjechać w volumem w dół na godz.9tą. W kwestii barwy nie da się ukryć że słychać te duże litery bardzo wyraźnie. Nawet bym zaryzykował że trochę mi bliżej do próby odwzorowania „marka” niż „rectifiera” Natomiast gain jest bardzo zdecydowany i mocno nasycony przy naprawdę niskich szumach. Solówki brzmią na nim bardzo ładnie a riffy są zwarte i siarczyste. Barwa tonu pracuje bardzo wyraźnie, co zresztą słychać na nagraniach. Bardzo mnie ten wzmacniacz zachwycił na czystej barwie, co w sumie nie miało być jego główna zaletą. PRS zagrał bardzo ciepło i krystalicznie czysto. Pętla działa bardzo sprawnie bez żadnych problemów z sygnałem. Jako ostatni element sprawdziliśmy bluetooth. Połączenie z telefonem bezproblemowe. Możemy spokojnie odtwarzać praktycznie wszystko łącznie z dźwiękami systemowymi. Myślę, że może to być też świetny zestaw głośno mówiący dla starych przygłuchawych rockmanów.      

 

Próbka możliwości Joyo BanTamP Zombie:

 

Podsumowanie

Jak wiadomo małe chińskie rączki robią małe chińskie rzeczy, natomiast trzeba przyznać, że robią je niekiedy dobrze. Ta mała niepozorna skrzyneczka ma w sobie prawdziwego potwora, i jest niczym puszka Pandory. Uważaj z głośnością jeśli nie chcesz zniszczyć dobrych relacji z sąsiadami. Oczywiście dzięki końcówce tranzystorowej nie musisz jej odpalać na maksa, a dalej będzie grać dobrze, natomiast zasób mocy zaspokoi każdego domowego gitarzystę.

Jedynym chyba i największym minusem jaki widzę, to brak przełączania kanałów wzmacniacza z nogi. Ale i tak  jest to chyba najlepiej pomyślana „micro-główka” jaką miałem do tej pory w rękach. Oczywiście nie jest to sprzęt koncertowy i żywego bębniarza tym nie przebijecie, chyba że użyjecie tego do walki wręcz. Mimo wszystko jest to bardzo głośny i świetnie brzmiący headzik, który napędzi każdą paczkę gitarową na 8/16 Ohm. Warto zapoznać się z pozostałymi wersjami natomiast póki co... Zombie nadchodzi!

Marek Pająk Autor: Marek Pająk

 

Ocena końcowa:

 
  • Brzmienie 8
  • Możliwości 9
  • Jakość wykonania 9
  • Design 9

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Do testów dostarczył:
FX MUSIC GROUP FX MUSIC GROUP Tel: +48 (84) 639 11 22 fxmusic.com.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Cort Gold Series D61
TEST: Joyo BanTamP Jackman2
TEST: Fender American Original '60s Jazzmaster3

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Gitara basowa Sire Marcus Miller V7 Swamp Ash-5 NT

Gitara basowa Sire Marcus Miller V7 Swamp Ash-5 NT

Niezwykle rzadko zdarza się, że premiera nowego instrumentu jest w stanie wstrząsnąć rynkiem muzycznym w takim stopniu, w jakim zrobiła to gitara basowa...

Produkt: Marcus Miller V7 Swamp Ash-5 NT
Cena: 2.400 zł
Tomek Przyborowicz Basista, nauczyciel
Ukulele Ovation UCS10P

Ukulele Ovation UCS10P

Firma Ovation kojarzona jest od lat z legendarnymi gitarami, których znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczne konstrukcja i co za tym idzie - oryginalne...

Produkt: UCS10P
Cena: 1.300 zł
Krzysztof Błaś Redaktor naczelny INFOGITARA.PL
Gitara elektryczna Fender American Original '60s Jazzmaster

Gitara elektryczna Fender American Original '60s Jazzmaster

Fender Jazzmaster to dość niecodzienny model gitary, którego legenda zdaje się ostatnimi czasy ożywać na nowo. Skonstruowany z myślą o spełnianiu...

Produkt: American Original '60s Jazzmaster
Cena: 7.700 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Efekt gitarowy TC Electronic Quintessence Harmonizer

Efekt gitarowy TC Electronic Quintessence Harmonizer

Ostatnim urządzeniem, które otrzymaliśmy do testów, jest TC Electronic Quintessence Harmonizer - inteligentny harmoinzer, wyposażony w najnowsze rozwiązania...

Produkt: Quintessence Harmonizer
Cena: 700.00 zł
Przemysław Rajewski Gitarzysta
mikrofon